Václav Markvart: Jak se podařilo přivést moje mladé potomky ke čtení knih
Rubrika: Literatura – Inspirace
Už dlouho mne mrzelo, že moje děti a zejména vnoučata (už to nejsou malé děti), nemají zájem číst knihy. Ovládají sice bravurně mobily a notebooky, ale vzít do ruky knihu a začíst se do ní, to ne. Výsledkem je pak to, že jejich „esemesky“ vypadají tak, jak vypadají. Ubohá čeština s ubohou slovní zásobou, o gramatice a diakritice ani nemluvě. Protože nečtou, jsou také ochuzeni i o tvůrčí fantazii.
Řekl jsem si proto, že to tak nemohu nechat. Jsem sice už šestikřížkový senior, ale s computerem jsme docela dobří kamarádi. Tak mne v létě loňského roku napadlo, že jako vánoční dárky nebudu nadělovat nějaké zbytečnosti, ale udělám něco užitečného, co by tu naši mládež přimělo ke čtení. Dnes už jsou přece k mání čtečky elektronických knih, řekl jsem si, takže budu nadělovat čtečky, kterých se na webu už nabízí docela dost. Jsou sice ještě hodně drahé, ale najdou se mezi nimi i takové, jejichž cena je už trochu přijatelná.
Problémy však nastaly, když jsem začal pátrat po nějakém vhodném čtivu, aby bylo vůbec co číst a aby to bylo zajímavé a přitažlivé. Bohužel, nabídka je dnes ještě hodně ubohá. A to, co k mání je, se musí jednotlivě a pracně stahovat z mnoha míst a podle formátů, ve kterých je dosud také pořádný zmatek. Rovněž je vše ještě i cenově dost náročné, nepřehledné a neuspořádané.
Takže jsem se odhodlal k činu sám a několik měsíců jsem na webu pátral jako detektiv Colombo. Nakonec jsem byl úspěšný a bylo toho opravdu hodně. Musel jsem to ale nějak uspořádat, aby se v tom mládež vyznala a neodradilo jí to hned v samém počátku. Výsledkem pak byla celá obsáhlá knihovna, kterou jsem byl nucen nějak systematicky sestavit. Označil jsem ji jako „eknihovna-uni“. Potom jsem ji dal na web pod názvem „Orbis books“, aby to bylo pokud možno identifikovatelné, přehledné a kdykoli dostupné.
S napětím jsem očekával, jakou odezvu to u naší mládeže bude mít. A ejhle, opravdu to zabralo. Zájem byl veliký. Umístil jsem totiž celou e-knihovnu na osmi gigabitový flash disk a ten jsem každému věnoval, aby tedy měli co číst. Záměrně jsem do knihovny, která dnes obsahuje více jak deset tisíc titulů, přidal ještě další zajímavosti a spoustu odkazů na jiné zajímavé webové stránky, audioknihy apod.
Práce to sice byla několika měsíční a úmorná, ale výsledek za to stojí. Dnes se už u nás čte. Naše mládež totiž objevila mnoho zajímavých titulů knih, o kterých dříve neměla ani potuchy, že by něco tak zajímavého mohlo vůbec existovat. Mám z toho dobrý pocit.
Pokud by snad někdo chtěl získat inspiraci a dát se také do podobného díla, nechť navštíví tuto webovou stránku www.eknihovna-uni.com. Možná, že tam najde nějakou další inspiraci anebo to ještě to vylepší. Možná, že to pak zaujme i další mladé lidi a ti konečně začnou zase knihy číst. Sice třeba ne ty v klasickém papírovém provedení, ale v jiné nové IT formě, která je jim blízká.
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 02. 02. 2012.