Miloslav Švandrlík: Kriminálnická Lhota

Rubrika: Literatura – Zábava

Pakl se opět vrátil z nemocnice, zatímco Stolouš si v nápravném zařízení ještě nějakou dobu pobude. Těžké ublížení na těle není žádná bezvýznamná záležitost.

Pro naši malou, leč výstavnou obec to není ovšem nic potěšujícího. Pakl je v jednom kuse ve špitále a ztepilí chasníci putují jeden za druhým do lochu. Už se nám na okrese začalo říkat Kriminálnická Lhota. Člověk aby se pomalu styděl vytáhnout paty z rodné vesnice. Jenomže Pakla nepředěláš!
 
Pakl není v jádru zlý, ale nevhodně komentuje události. Stoloušovům se například narodil syn. Šťastný otec vyrazil do hospody a hodil na výčepní pult několik špenátů, tedy stokorun. Byl rozjařen a oči mu žhnuly nadšením, uspokojením a sebevědomím, hraničícím s bohorovností.
„Každému velký rum!“ přikázal, „a až se to vypije, znovu! Po třech holkách se mi povedl syn a taková věc se musí zapít!“
Nikdo nic nenamítal. Lidé byli spokojeni, že přišli lacino k rumu a někteří Stoloušovi gratulovali. To se sluší a dělá se to všude.
 
Jenomže v hospodě seděl i Pakl, který o sobě tvrdí, že celý život trpí pro svůj smysl pro humor. Projevil ho i tentokrát.
Vypil svůj příděl rumu a pravil: „To jsou věci! Jeden kluka udělá a druhý kvůli tomu platí za celou hospodu!“ A škodolibě se rozchechtal. Někteří se smáli s ním a jiní předstírali, že nic neslyšeli. Výjimkou byl Stolouš. Ten se nerozesmál, ani nepředstíral, že nic neslyšel. Skočil po Paklovi, chytil ho pod krkem a zvedl do výše.
„Ty vůbec nerozumíš legraci!“ vyrážel ze sebe Pakl.
„K parohům je třeba přistupovat velkoryse!“
Na to ovšem Stolouš nebyl. S očima podlitýma krví ublížil Paklovi na těle. Těžce. Bylo třeba volat sanitku a Veřejnou bezpečnost. Jako obvykle.

Teď se dokonce proslýchá, že Pakla dají do invalidního důchodu. Prý už se těší, že bude mít víc času vysedávat v hospodě a dělat legraci.
Naproti tomu Honza Trhanec čeká dítě. Honza je řezník a váží sto třicet kilo. Přitom je náramně choulostivý na čest, a smysl pro humor mu absolutně chybí.
Jestli se u Trhanců narodí kluk, může dojít k ošklivé situaci. Dokonce se bojím, že se u nás dočkáme první vraždy a obětí bude invalidní důchodce. Potom nám už ten potupný název Kriminálnická Lhota nikdo neodpáře!
 

grafika © Jiří Winter-Neprakta

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 07. 03. 2006.