Favorité Emílie Molčániové

Rubrika: Publicistika – Doporučení

V této rubrice vám každý týden představí jeden z autorů PN svých pět FAVORITŮ mezi články, které byly uveřejněny v Pozitivních novinách. Pod pojmem FAVORIT je míněn příspěvek, který dotyčného nejvíce oslovil, hovoří mu z duše a k němuž se rád a často vrací. Na konci této stránky má pak každý autor možnost uvést svou POZNÁMKU POD ČAROU, aby mohl tento nelehký úkol (tj. vybrat jen pět nejlepších) "uvést na správnou míru". 

                                       ►   FAVORITÉ - OBSAH   ◄

41. týden
2006

Dnes vám své  FAVORITY představuje 

Emília Molčániová

autorka Pozitivních novin

Miloslav Švandrlík  Pec nám spadla

Pec nám spadla. Samozřejmě ne v paneláku, ale na chalupě. Jenomže starý pecař nebyl doma. Byl na hřbitově. Už čtyřiatřicet let.
Na pece, krby a udírny je u nás Bláha. Kdekdo mu nadává, dvakrát už mu nařezali, ale on se nedá odradit. Je to prostě jeho hobby.
Přišel dobře naladěn a dokonce si prozpěvoval „Dobrá pecka na zimu, niema každý perinu.“ Ujistil jsem ho, že nedostatkem peřin netrpíme, ale chceme uchovat starobylost objektu. Do chalupy pec patří, s tím se nedá nic dělat.
„Budovat topeniště je nesmírná odpovědnost,“ poznamenal Bláha,“ protože pochybíš, ani se nenaděješ. Kopáčkům jsem zazdil do komína kocoura, a ten v noci tak vyváděl, že celá rodina, s výjimkou hluché babičky, musela být převezena na psychiatrii! Nebo si nepřejte vidět to rodeo u Macešků! Bylo to před nějakým fotbalem a kluk si schoval v krbu kolekci dělbuchů a dýmovnic.
CELÝ ČLÁNEK
Milan Lasica   Navrhujem sťažovanie sobášov

Počul som, že ktosi v parlamente chcel presadiť zákon, alebo nariadenie, alebo čojaviemčo o uľahčovaní rozvodov. Asi v rámci absolútnej liberalizácie, ktovie. Aby účastníci skrachovaného manželstva sa hádam ani nemuseli unúvať na súdne pojednávanie. Aby stačilo, keď si doma jedného dňa povedia že dosť a tým by bolo manželstvo anulované.
Pripúšťam, malo by to svoje výhody. Netreba advokáta, nijaké súdne výlohy, stačí brnknúť na matriku a povedať „zrušte to“. Podmienkou však je, že sa manželia na tom dohodnú. Že to chcú obaja.
Manžel príde večer domov a povie „Počúvaj, našiel som si mladšiu, rozveďme sa“ a manželka na to „Fajn, to ti teda gratulujem, už dlhší čas som čakala, kedy s tým prídeš, ja toho už tiež mám po krk“ a manžel zdvihne telefón a je po manželstve. Úžasná predstava.
CELÝ ČLÁNEK
Václav R. Židek  Jak jsem Jaroslavu Moučkovi zachránil život

Nevím, jak vy, ale já moc rád chodím po Vinohradské třídě. Tahle Vinohradská na Královských Vinohradech je aspoň pro mne něco jako čára mého života. Když ji procházím, tak se v mých vzpomínkách rozvíjí celý můj životní příběh. Začíná hned nad pomníkem Svatého Václava, jehož jméno jsem dostal od mých rodičů při mém narození.
Hned kousek dál stál Československý rozhlas, dnes už tam stojí jenom Český, odkud bylo slyšet v prvních květnových dnech volání o pomoc, spojené s mým křikem novorozence, kousek stranou v porodnici U Apolináře. Nad Rozhlasem přetíná Vinohradskou Blanická ulice, kde jsem po mnoho let při své povinné školní docházce navštěvoval školní zdravotnické zařízení. A tak bych mohl pokračovat dále, metr po metru, až se dostanu na úplný konec této  hlavní ulice, kde se královsky rozprostírají Olšanské hřbitovy, symbolizující tak jednou blížící se konec této pomyslné čáry.
CELÝ ČLÁNEK
Zuzana Kubešová  Touha po Africe

Touha po Africe mě provází snad co jsem na světě. Prvním kamenem úrazu byli ovšem rodiče, a tak ze všeho nejdříve bylo třeba být dospělá. Tohle ovšem zabralo nekonečně mnoho času, a protože na tak velké dobrodružství měli rodiče i po mé osmnáctce stále jiný názor, podnikla jsem nejdřív alespoň „malou testovací“ cestu s pěší túrou na Kilimanjaro. Zdolat tenhle obrovský horský masiv, vysoký 5.895 metrů se třemi zaledněnými vrcholy, je úžasný pocit, ale pořád jsem nějak cítila, že to ještě není ono, nebo spíš že tohle není všechno. Nezbývalo, než jít na rodiče oklikou přes školu v Kapském městě a pořádnou praxi v angličtině. To byl docela pěkný a slibný začátek, ale na tu „skutečně pořádnou“ cestu napříč Afrikou jsem si musela počkat do doby, než se mi rodiče podařilo přesvědčit, že jsem dost zralá a dospělá. A pak taky bylo třeba najít vhodnou a spolehlivou partnerku, dostatečně bláznivou a odvážnou, na splnění všech snů.
CELÝ ČLÁNEK
Zuzana Cwiková  Dcera pana Rodgersona

,,Hej ty tam! Neslyšíš? Podej mi boty! Dělej dělej, nemám na to celý den. Holomku jeden! No to je dost, kde ses coural!? A tomuhle říkáš vyleštěné boty?“
,,Prosím, pane.“
,,Cože? Jdi mi radši z očí!“
Malý vyzáblý chlapec v otrhané, špinavé košili odběhl a bouchl za sebou hlasitě dveřmi. Pan Rodgerson zlostně pohrozil dveřím zaťatou pěstí a ohnul se, aby si obul boty. Dělalo mu docela veliký problém, aby přes své obrovité břicho dosáhl až na zem, a když se mu zrovna nedařilo zavázat tkaničku, byl v obličeji celý rudý a nabroušeně funěl.
Byl to velice vlivný a bohatý muž. Patřila mu celá síť vápencových lomů v jižní Anglii. Denně vydělával veliké peníze už jen tím, že seděl za stolem ve své kanceláři a kouřil doutník. Na doutníky si velice potrpěl, byl to jeho koníček, jeho velká chlouba. Teď si zrovna jeden zapálil, opřel se do křesla a na chvíli zavřel oči.
 
 Emília Molčániová:  Poznámka pod čarou
Miroslav Švandrlík: Pec nám spadla
Tento pán je veľmi dobre známy aj širokej slovenskej verejnosti. V bývalom totalitnom humoristickom časopise Roháč bol s pánom Nepraktom jedným z hlavných zabávačom slovenskej pospolitosti. Vtedy ho u nás poznalo i malé dieťa. Vie sa zabávať na drobných ľudských hlúpostiach tak šikovne, že človek nadobudne presvedčenie, že on predsa nie je tým, o kom sa píše. A pritom ide o každého jedného z nás, nech si to pripustíme, alebo nie. V tomto článku majstrovsky vystihol mentalitu „akožemajstrov“ a páči sa mi jeho staroslovník, ktorý výborne sedí k príbehu.
 
Milan Lasica: Navrhujem sťažovanie sobášov
Myslím, že najväčší ohlas majú príspevky zatiahnuté do opačného extrému, či polohy chápania. Aj ja vo svojej tvorbe rada zachádzam zo zabehnutých zásad a pravidiel do absurdností. V tomto prípade sa to vyplatilo. Jeho petícia ma oslovila aj z čisto osobných dôvodov. Vždy som si myslela, že rozvod je čosi, čo sa v našej rodine nemôže prihodiť. Tak, ako nechcete pripustiť, že by ste mohli dostať chorobu, ktorú má sused. A bác! Život je nevypočítateľný a vy naraz zistíte že netreba nikdy hovoriť nikdy.
Keď čítam články pána Lasicu, predstavím si ho, ako ich rozpráva na pred televíznymi kamerami. Dokáže ich podávať so smrteľným výrazom v tvári, čím pridáva zápletkám na komičnosti.
 
Václav R. Žídek: Jak jsem Jaroslavovi Moučkovi zachránil život…
Dúfam, že sa pán Žídek neurazí, ak zhodnotím svoju voľbu len veľmi stručne, pretože si nedovolím tak renomovanému literátovi robiť redigenta. Jeho články sú na takej vysokej lingvistickej úrovni, že ja sa môžem od neho iba učiť. Pri čítaní som mu trochu závidela, že sa môže poprechádzať po Matičke Prahe. Ja už môžem iba spomínať na staré zlaté časy a mladé študentské roky.
 
Zuzana Kubešová: Touha po Africe
Obdivujem odvahu a vytrvalosť, s akou idú niektorí ľudia za svojim snom, riskujúc mnohokrát svoje zdravie, či dokonca život. Rada čítam cestopisy, a možno aj preto sa Zuzana stala mojou favoritkou. Hoci je súbor napísaný jednoduchým štýlom, nanajvýš ma zaujal, a pisateľka by určite dokázala vytvoriť zo svojich zážitkov aj celý román. Možno jej týmto dodám odvahu a chuť do písania, nielen do dobrodružstiev.
 
Zuzana Cwiková: Dcera pana Rodgersona
Táto poviedka mi pripomenula tvorbu Stephena Kinga. Že čím? Pri jeho knihách zažívam niečo podobné, ako som pocítila pri četbe tohoto príspevku. Vžijem sa do deja a úplne sa mu oddám, skrátka mu uverím. Pri prerušení četby sa spamätávam: Predsa tieto absurdnosti a krkolomnosti nemôžu byť pravdou! Ale opäť sa začítam a som tam, kde predtým. A tak to ide dookola. Myslím, že to je to pravé umenie, podať dej tak, že čitateľ naletí. Pisateľka má nesporne talent.
  
RUKU NA SRDCE si dávam a tvrdím, že je veľmi ťažké vybrať iba päť príspevkov. Keby tak ešte päťsto, nepoviem. Každý má niečo do seba a tým, že žánrové spektrum je veľmi široké, je to tvrdý oriešok. Takže ostatní nesmúťte, v mojom výbere ste len o málinko za uvedenými.
NA MARGO
Neviem síce ako na to, ale viem si celkom dobre predstaviť, že Pozitivni noviny by sa mohli stať československým časopisom. Možno vám to pripadá nostalgické, ale ja veľmi rada spomínam na staré zlaté časy. Ten nápad s rozdelením bývalej republiky nebol najšťastnejší v čase, keď sa národy spájajú do veľkých spoločenstiev. Bolo by škoda, keby také jazykovo i historicky blízke národy od seba bočili. Napokon, slovenský tvorca krátkych zábavných literárnych útvarov to má veľmi ťažké, prakticky /až na malé výnimky/ nemá pôdu, kde by sa uplatnil.

          Chcete se seznámit s FAVORITY dalších osobností spojených s Pozitivními novinami?
                                        ►   FAVORITÉ - OBSAH   ◄

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 15. 10. 2006.