Blanka Kubešová: Deník Leošky K.

Rubrika: Literatura – Doporučení

V podobě divadelní hry se bestseller Blanky Kubešové, Deník Leošky K., dostává k divákům poprvé.
10letá Leoška, školačka pětapadesátých let a hrdinka biografického vyprávění, se vyrovnává statečně a po svém s následky dětské obrny. Nemocí přišla o kus své dětskosti a stala se vnímavější, postihuje rozdíly, které dětem jejího věku obyčejně unikají. Podobně jako ji trápí její berlička-pajda ne pouze proto, že by se jí zle chodilo, ale že se tím odlišuje od ostatních, právě tak ji trápí její pochyby – to jinak ve škole, jinak doma.
-Pozor na ni, žere to, varuje ostatní matka, ale kořeny leží daleko hlouběji. Přetvářka a lež doby na děti nakládaly obrovskou tíhu, která způsobovala, že se některé raději poslušně podvolily, jiné si psaly deník, aby aspoň v něm mohly sdělovat pravdu. Být samy sebou. Je to právě tahle potřeba pravdy a spravedlnosti, která Leošku žene přijít všemu na kloub, vypátrat to „jediné správné“. Její snahu obyčejně staví na hlavu starší brácha Karel, buřič a rebel, který už podvědomě tuší, na které straně leží pravda. Jeho řešení je vždy svérázné, ještě neví přesně, co se děje, jen podvědomě tuší, že lidé dostávají náhubky. Doba se svými problémy se tak stává živou, občas tragikomickou kulisou dne.  
Nad často úsměvnými výroky obou dětských hrdinů si uvědomujeme, že svět není v pořádku. Do této rádoby volné atmosféry jako by tím prosakovalo napětí ze světa dospělých, dorážela ulice a hesla padesátých let. Vratkou pohodu domova kalí i otec, lékař a intelektuál, strachující se o svou ordinaci: - Zavřou ji. Určitě ji zavřou... Podobně i stranicky upjatá učitelka Kašparová a úmyslně nadsazená, frázovitá výuka téhle zasloužilé pracovnice jen umocňuje realitu doby. Její hrozba se všudypřítomnou tajnou policií neleží ani tak v textu, jako v atmosféře celé hry. Tajní v kožených kabátech příliš nemluví, hrozivá je samotná fyzická převaha, se kterou mohou vniknout kamkoli a kdy se jim zamane, způsob, jakým bez skrupulí naruší soukromí domova a „všechno pročmuchají.“
Školní prázdniny v pohraničí znamenají na jedné straně celkové uvolnění, na druhé právě zde dochází k vystupňování krizového napětí i k určitému poznání a zrání dětských hrdinů. Poprvé vidí z blízka železnou oponu: Vysoké pozorovací věže, vysekanou pláň za lesem, dráty nabité elektřinou... Poprvé se stávají svědky zátahu na kopečkáře. To všechno ztrácí nějakou pomyslnou, imaginární hrozbu a stává se skutečností. Jsou to právě tyhle zážitky, které se zaseknou do dětské duše vzpírající se zubynehty uvěřit zlu a utkví v desetileté Lee na celý život. Kubešová dávkuje politiku v podtextu takříkajíc po kapkách a s obrovskou dávkou humoru.
Říká se, že dětství je nejkrásnější část života. Možná se tak jeví později při pohledu nazpět a ve vzpomínkách stárnoucí Ley, vypravěčky celého příběhu. Biografické vyprávění zastřešené nadhledem let někdejší školačky tak dostává hořký tragikomický podtext.
 
Předlohou hry se stala stejnojmenná novela „Deník Leošky Kutheilové“, která vyšla v polovině 80.let u Škvoreckých v nakladatelství 68Publishers a svou opravdovostí a humorem poměrně snadno a rychle získala srdce jak dospělých, tak i dětských čtenářů. V pořadu Svobodné Evropy, Literatura bez cenzury ji v době hluboké  Foto: Blanka Kubešová a houslový virtuos Alexander Shornert v Luxoru při křtu knihy Vltavěnku.nesvobody načetla Jaroslava Tvrzníková. Tehdy se Deník Leošky K. poprvé dostal i k posluchačům doma a brzy se umístil mezi nejposlouchanějšími pořady roku. Do vysílání v podání Jany Reichové ho zařadil i krajanský rozhlas v Sydney a po sametu vysílal ukázky s ohlasem i pražský rozhlas. Brzy se křehké novely ujala firma AudioStory, desetiletou hrdinku tu na dvojkazetách ztvárnila paní Hana Maciuchová. V Divadle 90 U Valšů tuto hereckou řadu završuje paní Nina Divíšková – dá se říct, že Deník má štěstí na interprety!
Zveme Vás na premiéru 14.12. a na reprízu 20.12. v 19.30!
 
Foto: Blanka Kubešová a houslový virtuos Alexander Shornert v Luxoru při křtu knihy Vltavěnka.
             

Srdečně Vás zveme na 
 
poetické drama
 Blanky Kubešové
ve čtvrtek 14.prosince v 19.30 hodin
v Divadle 90 U Valšů
Dům Portus, Praha 1
 
DENÍK LEOŠKY K.
v hlavní roli Nina Divíšková
režie Akram Staněk
dramatizace Petra Kohutová.

 Pokud nestihnete premiéru, pak máte šanci ještě
v první repríze dne20.12.2006 a ve druhé dne 13.1.2007.
 
Na setkání  se těší
Divadlo 90 U Valšů, Dům Portus, ul.Karoliny Světlé 18, Praha 1

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 01. 11. 2006.