Tak mě zase PRIMA vytočili ...

Rubrika: Publicistika – Komentáře

Pokaždé si říkám: Nedívej se na ty zprávy, zas tě vytočej ....! A stejně mi to nedá a úderem sedmé zasednu cvičně k bedně. Dneska bodovala pro změnu televize Prima. 
Odvysílali tu krátkou reportáž, jak jejich najatí „prima zloději“ klidně před jakýmsi supermarketem za bílého dne odmontovali všechna čtyři kola od auta a „posadili“ ho drze na špalky. Při zhruba čtvrthodinové fušce si o tom klidně nahlas povídali, kolemjdoucí se u nich zastavovali, koukali na ně a – světě zboř se - nikdo nezavolal policii. Že by? Oh, jak šokující, jak investigativní, jak angažované, jak novinářsky odvážné, že?  
 
Pokaždé mě taky při těchto reportážích napadne, jak je u nás neuvěřitelně snadné stát se dneska zlodějem, násilníkem či vrahem. Stačí  jen zapnout si televizi a nechat se jednoduše inspirovat!
Vždyť ti redaktoři dávají PŘÍMO DETAILNÍ NÁVODY K TOMU, JAK PROVÉST LOUPEŽ ČI PODVOD, a ještě vzápětí národ „na plnou hubu“ přesvědčí, že to lze dělat naprosto beztrestně, protože si toho dneska vlastně stejně nikdo ani nevšimne, neboť se všichni starají  jen o sebe, o svůj majetek a taky o svůj život. Ten přeci máme jen jeden, respektive - co je nám poté platná medaile za hrdinství in memoriam.
 
Stejně tak to vypadalo při nedávné reportáži televize NOVA z letiště Ruzyně, kde „investigativci“ ukázali zločincům na vlastní oči poměrně jednoduchý návod, jak projít se zbraní do letadla. A vedení letiště jen nevěřícně zíralo, co všechno se na jejich letišti bez jejich vědomí děje.
 
A aby nebyl všemu konec, tak na další televizi se můžete dozvědět, jak si jednoduše vytipovat důchodce na poště a pak ho někde v klidu na ulici klepnout, nebo jak na dálnici fingovat poruchu na autě, a když vám nějaký hlupák zastaví, jak ho bez problémů okrást atd.  Příkladů lze vyjmenovat bezpočet.
 
Ale ze všeho nejvíc v těchto dnech rostu při zpravodajských reportážích z Francie, kde flákající se výrostci zapalují z nudy auta. A když si pak přečtu v novinách vyjádření jednoho z nich, jak se každý večer těší se svojí partou na zprávy, kde pravidelně ukazují pěkně hořící a vybuchující auta, a že když se pak parta ve zprávách dozví, jak jejich kámoši z čtvrti A vymydlili padesát aut, tak oni to přeci musí dneska večer ve čtvrti B trumfnout na sedmdesátku, jinak jsou srabi ...., tak je mi všechno jasné.
A pak ctihodná televize přidá jako třešničku na dort úhlednou mapku Francie, kde všude už vybuchují „ETNICKÉ a SOCIÁLNÍ NEPOKOJE“, a jak je to vážný celospolečenský problém .... HOUBY! To je prachsprostá kriminalita mladých vandalů, kterou neuvěřitelně podněcují hlavně televize a další média, protože jim k tomu dávají ideální návod s možností každodenního přímého přenosu jejich ničivého díla.
 
Skoro se divím, že už nezačala vybuchovat auta i v našich krajích. Jenže u nás se asi výrostci naštěstí nedívají na televizi. Ale co není, může klidně být. Copak u nás je „po sociální stránce“ všechno v pořádku? Ne! – šup hořící zapalovač do nádrže! 
A večer už můžeme na NOVĚ-PRIMĚ-ČT slyšet, že nepokoje se začaly šířit jako lavina celou Evropou a dnes dorazily i k nám. 
A hle – jak bleskově se scházejí ministři a vlády států Evropy, zasedají krizové štáby a řeší se óóóbrovský problém, který by ale nikdy nevznikl, kdyby si média včas uvědomila, že jsou to vlastně ONI SAMI, KDO TEN PROBLÉM NASTARTOVAL, ZVELIČIL, ROZŠÍŘIL A NESMYSLNĚ PROPAGOVAL DEN CO DEN.
Proč se někdo nezabývá tak prostou a průhlednou věcí jako je VEŘEJNĚ PROPAGOVANÉ, NÁVODNÉ, ZLOČINNÉ JEDNÁNÍ? Vždyť právě to by  mělo být kvalifikováno jako úmyslný trestný čin, a ne aby na tom televize a další média ještě vydělávaly!!!
 
Netvrdím, že bychom neměli být o takovýchto věcech vůbec informováni. Ale určitě by to šlo udělat méně bombasticky, ale o to více promyšleněji, bez návodných detailů a ukázek. Určitě je možné více a častěji apelovat na naši pozornost například při zastavování, ukládání peněz na veřejnosti, vybírání peněz bankomatů apod. A když už, tak bych doporučoval vysílat mnohem více zpráv o tom, jak se OPĚT podařilo dopadnout partu násilníků, lupičů či vandalů, kteří dělali to a to, a teď za to budou tvrdě pykat. To především by mělo působit výchovně, nikoli mediální návody JAK NA TO!
 
Zkuste se nad tím zamyslet, pánové v radách vládních, televizních, rozhlasových, mediálních a kdovíjakých! Tady někde už by snad měla končit svoboda slova a mohla by začít důsledná obrana slušných lidí před těmi neslušnými. 
A rychlé pozitivní řešení? Za každou odvysílanou návodně ZLOČINNOU reportáž bych navrhoval udělovat televizím bez milosti miliónovou pokutu. Určitě by si to jejich ředitelé rychle rozmysleli, a třeba bychom se – na stará kolena – dočkali i nějakých pozitivních zpráv.
OTEVŘENÁ DISKUZE  k článkům
Podřezáváme si větev   a   Tak mě zase PRIMA VYTOČILI ...

sledujte aktualizované vydání

grafika © aTeo

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 13. 11. 2005.