Pavel Loužecký: Kudy vede cesta

Rubrika: Publicistika – Zbývá dodat...

Rád bych, aby se Pozitivní noviny co nejdříve přehouply z dominující  LITERATURY do stále ještě zanedbávané PUBLICISTIKY. Což bude vyžadovat zásadní změnu ŽÁNRŮ, tj. přejít od POVÍDEK a FEJETONŮTakhle by měly - podle mě - tyto články vypadat. k INSPIRATIVNÍM ČLÁNKŮM, TIPŮM, ZAJÍMAVOSTEM, ROZHOVORŮM (ty už se začínají dařit), ČLÁNKŮM O ZAJÍMAVÝCH LIDECH, FOTOREPORTÁŽÍM, DOPORUČENÍM  atd. atd. 
Je potřeba neúnavně hledat a zkoušet stále nové a nové formy.  Když si bude chtít  člověk přečíst román, nejspíš si koupí knihu, a nebude ho louskat po internetu. Tudy prostě cesta nevede.
A kudy vede?  Nejspíš to bude směrem k originálním autorským materiálům typu LITERATURA FAKTU, které mohou trvale obohatit náš rozhled a vědomosti, a to v oblastech jako je umění, osobnosti, historie, společnost, věda a technika ...., to vše ale se zaměřením na pozitivní stránky, na objevování nových věcí, na hledání východisek atd.  Je těžké o tom psát takto akademicky. Zcela jistě budeme - stejně jako dosud - přistupovat k jednotlivým článkům individuálně, budeme odhadovat, zda mohou naše čtenáře něčím skutečně obohatit, nebo zda by je pouze okrádaly o čas s nebezpečím, že tito postupně na PN zanevřou a přestanou je číst.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 01. 08. 2006.