Jak se to stalo, že se Sovětský svaz rozpadl
Rubrika: Literatura – Zbývá dodat...
Běžná tvrzení říkají, že vše je dílem Michaila Gorbačeva, případně s tajemným tónem v hlase zmiňují temné síly pracující v žoldu CIA. Leč skutečná pravda je někde zcela jinde a dnes málokdo tuší, že se spřátelená velmoc invazí a okupací někdejší Československé socialistické republiky pohřbila sama. Ne hned v roce 1968. Pozvolné tlení té největší, nejmírumilovnější velmoci hraničící s těmi, s kým právě chtěla, začalo na podzim roku 1972.
V Rožnově pod Radhoštěm tehdy jeli ctitelé nejkrásnějších zvířat velice populární distanční dostih známý jako Beskydská stezka. Jako nikde jinde, ani zde se nemohla scházet parta z Hucul klubu v Praze.
Nebe vysoko, soudruh první tajemník daleko a Rožnov ještě dál; výprava se proto rozdělila na dvě části. V první byli koně s několika jezdci, ta vyrazila z metropole dříve neb jela starou rozhrkanou Avií. Zbytek výpravy se na cestu vydal později. Obě skupiny měly naplánovaný sraz v předem určeném čase v Rožnově na náměstí před kašnou.
Kupodivu cesta proběhla bez větších problémů, zasloužilá Avie nahlásila zcela výjimečně jen tři poruchy a podhorské město dobyla o něco dříve než ostatní. Ti kráčeli k vodnímu zdroji, aby zřeli přemalebný obrázek.
V městě probíhal trh. Vietnamce jsme - co obchodníky - ještě neznali. Na trhu byly k mání všeliké výrobky od dřeva i textilu, trhovci nabízeli také všemožné zabíjačkové pochoutky.
O kámen kašny se docela pohodlně zády opírali dva dvoumetroví kovbojové. V ruce jaternici a pro zlepšení chuti přikusoval každý z kroupového jelita. Na hlavách plstěné stetsony, kožené kalhoty s třásněmi, kostkované košile, kožené vesty a vysoké jezdecké boty, u pasu perletí vykládané kolty. Pohodlně natažené nohy zasahovaly do poloviny náměstí; konečně Max i Olda byli opravdu velicí chlapi a obětavé opory Hucul klubu.
Podivným a magickým řízením osudu pochodovala právě kolem skupina ruských vojáků, na které bedlivě dohlížel soudruh komandýr. Vyjevení kluci v uniformách, dost možná pamatujících ještě báťušku cara, se rozhlíželi na všechny strany. Rožnov jim ve srovnání s rodnými sely zřejmě připadal jako obrovité velkoměsto, v jehož ruchu mladý člověk snadno podlehne nástrahám prohnilého západu.
A pohledy mladých vyjukanců se zarazily na té hrůze před kašnou. Praví a nefalšovaní amerikáni, o kterých toho tolik zlého slyšeli od politruka při školení… Soudruh politruk jim mnoho vyprávěl o zlých kovbojích, vraždících ubohé indiány. A ten to musel dobře vědět, protože mu o tom kdysi říkal starší soudruh, jehož otec bělogvardějec v emigraci jednou viděl o kovbojích film. Barevný.
Regiment našich milovaných osvoboditelů znejistěl. Zaváhal i soudruh politruk, ilustrovanou příručku "Što délat" při setkání s kovbojem neznal, ba ani netušil, zda existuje. Jednotka rozevlátě obkroužila náměstí a stále zírala. Kovbojové však nasadili ty nejlíbeznější úsměvy a přátelsky směrem k obráncům světového míru pokynuli - jeden jaternicí, druhý jelitem. Olda pak celkově dobrý dojem zdokonali zvučným basem: „Hello, boys?“, což druhý pistolník operativně přeložil do srozumitelnějšího jazyka: „Kak pažívájetě, tavárišči?“
Osvoboditelská armáda ztuhla, oči vytřeštil i onen důstojníček a duchapřítomně nechal troubit na ústup.
A tak tehdy v roce 1972 začal v Rožnově pod Radhoštěm pozvolný rozpad sovětského impéria. Kdo z historiků dnes jen tuší, jak to všechno vlastně začalo?
OHLASY NA ČLÁNEK |
Milý pane Pávku,
Berme to vše jen jako jakousi povídku… Reálný základ tam je, a na co kovbojové v Rožnově usedli, není ani tak podstatné. Každopádně jsem rád, že jste reagoval. Jsem totiž obdobný patriot, i když z jiného města, a také mám rád vše co nejpřesnějí. I když, kdo ví, jak a kdy všechno bylo… Kudy třeba pasáček vstupoval do podzemí radhošťského… Mějte se dobře a moc ode mě pozdravujte Rožnov i celé Beskydy. Vždy se mi tam moc líbilo, vždyť má matka pocházela z Kopřivnice. Pavel Pávek |
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 04. 01. 2007.