Anna Malchárková: Akcionář nebožtík

Rubrika: Publicistika – Zbývá dodat...

 Moje babička nepochybovala o dvou pravdách. To co řekl pan farář v neděli z kazatelny, a co řekl pan doktor v ordinaci. Jiní se mohli mýlit, ale ti dva určitě ne. Mezi ty jiné, co jim to bylo občas dovoleno, byli i úředníci na úřadě. Můj děda stále měnil kádrový profil dle doby, ve které žil. Nejdříve byl sedlák, pak kulak, pak jezeďák a nakonec se stal akcionářem. Bohatství se nedožil, i když mu řečník nad hrobem popřál „Žij blaze“, neposlechl. Raději odešel dřív, než by se z něj ještě nakonec stal bankrotář. Nevím, co by dneska na to řekla babička, kdyby si přečetla dopis, který jsme obdrželi. Zda by pozměnila názor na úředníky, nebo by jim to odpustila, když jsou v té kategorii „občas dovoleno se mýlit.“
Již adresa byla podivná. Oslovení pan zemřelý se vyskytuje jen ojediněle. Slovo zemřelý je připsáno ručně, takže to každého hned trkne, že jsou v obraze. Vědí, že zemřel, pochválila jsem je v duchu. Ještě, že to byl dopis obyčejný, bez těch všelijakých barevných pruhů, jinak by kalvárie začala už na poště.
A hle, Pozvánka na schůzi akcionářů. Při znalosti stavu adresáta to bylo opravdu troufalé. Že by začali i s okultismem? - napadlo mě, ale četla jsem dále. Zveme Vás na schůzi akcionářů, účast bezpodmínečně nutná. Pokud se nemůžete dostavit, pošlete náhradníka. Přiložená plná moc jej bude opravňovat Vás zastupovat. Upozorňujeme, že plná moc však nebude platná bez úředně ověřeného podpisu akcionáře. Podrobný popis jak postupovat je přiložen.
Co mám dělat tam bylo přesně popsáno, ale návod jak to vykonat už chyběl. Nezbylo mi nic jiného než přiznat, že jsem hloupá a je to nad rámec mého chápání. Slušnost mi ale nedovolila nesplnit literu zákona a nechat dopis jen tak. Dovolila jsem si napsat malé vysvětlení včetně doporučení dalšího postupu.
Uvedený adresát změnil bydliště. Podepsat se nemůže a také už snad ani nechce. O světské zákony přestal mít zájem. Dovolím si připomenout, že je na něm kámen.
Vaše požadavky, jistě oprávněné, směřujte do nebe, pro úřad je otevřené. Ťukejte tiše, nerušte klid. S tužkou v ruce čekat bude - akcionář nebožtík.

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 28. 01. 2007.