Dejte si pozor na HOAX od přátel

Rubrika: Publicistika – Víte, že...?

Určitě jste někdy dostali od svých přátel či známých e-mail s textem, který vás vyděsil natolik, že jste několik následujících dnů či týdnů pečlivě sledovali poštu a nepochybně jste - důvěřujíce zprávě od přátel - přeposlali tento mail na řadu dalších adres. Tak přesně to je princip, ze kterého těží tzv. HOAX

Anglické slovo HOAX [:houks:] v překladu znamená: Falešnou zprávu, Mystifikaci, Novinářskou kachnu, Podvod, Poplašnou zprávu, Výmysl, Žert, Kanadský žertík.
V počítačovém světě je slovem HOAX nejčastěji označována poplašná zpráva, která varuje před neexistujícím nebezpečným virem.

UKÁZKOVÝ HOAX, který v různých modifikacích právě koluje na síti:


JESTLI V NADCHÁZEJÍCÍCH DNECH DOSTANEŠ CESTOU EMAILU OBRÁZEK NA KTERÝM JE OBĚŠENÝ Usama Bin-Ladin, TAK TAKOVOU PŘÍLOHU VŮBEC NEOTVÍREJ A IHNED JI SMAŽ!!!! JINAK KDYŽ JI OTEVŘEŠ, TAK ZNIČÍŠ PEVNÝ DISK.
Pošli tento email všem, kteří jsou v tvém emailovém adresáři.
Radši ať to dostane člověk dvakrát, než se mu stane nenapravitelná škoda!
Když dostaneš zprávu s nadpisem "/INVITATION/" bez ohledu na to od koho si ji dostal, okamžite ji vymaž i ze souboru vymazaných zpráv a ihned vypni počítač alespoň na 5 minut.
Jde o velmi nebezpečný počítačový virus ve světové síti.
Toto nebezpečí oznámilo CNN.

A jak byste měli na HOAX správně reagovat?

Jestliže nemáte jistotu, zda obdržená zpráva je hoax, prohlédněte si nejdříve některý ze seznamů HOAXů. Také je možné zadat i ve vyhledávačích klíčová slova typická pro příslušnou zprávu. Je velice pravděpodobné, že stejný nebo obdobný text najdete. V takovém případě můžete e-mail s klidným svědomím vymazat.

Také je možné slušně odpovědět pouze odesílateli a upozornit ho například tímto textem, že zpráva, kterou Vám poslal je HOAX:

Zprava, kterou jste nam zaslali, je HOAX - poplasna zprava bez pravdivych informaci! Podrobne informace o Vami zaslanem HOAXu, databazi rozsirenych retezovych zprav a odkazy na dalsi podobne stranky najdete na adrese:   www.hoax.cz  

Vřele vám, milí čtenáři, doporučuji tyto stránky navštívit
a pořádně si je pročíst.

Čerpáno ze stránek www.hoax.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 22. 02. 2007.