Petr Hroch Binder: Putování Hrocha

Rubrika: Publicistika – Doporučení

Na počátku tohoto příběhu byl poměrně nevinný výlet po hradech a zámcích. Tentokrát jsme jeli do Západních Čech a jednou z položek na seznamu byl i Horní hrad – Hauenštejn. To bylo v červnu roku 2004, kdy jsem pohádkový objekt navštívil poprvé. Tehdy jsem zatoužil pomáhat zřetelněji a více, než doposud. Tehdy se začala rodit myšlenka, která po několika týdnech získala zcela reálnou a konkrétní podobu. Putování Hrocha.
Nejprve tu byla myšlenka vydat knížku, která by získávala drobné dárce na záchranu a obnovu Horního hradu. Knížku proto, že je to prostředek tradiční a také, hůře se kopíruje, než třeba cédéčko. Ale co do takové knížky dát, aby se to hodilo k hradu, aby to bylo zajímavé a současné. Vymyslel jsem realityshow ve formě několikadenní středověké pěší pouti z Prahy na Horní hrad. Věřil jsem, že pokud budu nezvykle oblečen, vyzbrojen mečem a prostředky denní potřeby středověkého poutníka, budou se zážitky jen hrnout. A nepletl jsem se.
Čtyři měsíce po této pouti spatřila světlo světa knížka Putování Hrocha aneb cesta za Fénixem z Prahy na Horní hrad. Křest proběhl v rámci hudebního festivalu Folková Ohře právě na Horním hradu a za první dva dny se našlo 220 čtenářů-přispěvatelů, kteří dohromady dali 44 tisíc korun na záchranu této neogotické památky.
Za prvních patnáct měsíců života knížky jsme překročili pět tisíc výtisků a každý den přibývají další a další čtenáři. Pokud by měl být Horní hrad zachráněn jen z prostředků získaných výměnou za knížku, bylo by třeba milionu knížek.
A protože je poutník Hroch tak trochu maximalista, neustále rozšiřuje nabídku dárků pro přispěvatele. Již to není pouze první knížka, ale také malé hornohradské tolary. Pro sběratele nechal vyrazit číslovanou sérii stříbrných pamětních medailí, jejichž majitelé navíc získávají po celý rok 2007 volný vstup na všechny veřejné akce a prohlídky na Horním hradu. Počátkem března vychází druhá knížka Putování Hrocha aneb můj život s mámou. Je to http://www.putovanihrocha.cz/ukazky2.htmlpovídková knížka o trampotách dětí s rodiči. Je v ní mnoho humoru a fotografií z rodinného archivu. Tahle druhá knížka vznikla na podporu sociálních projektů týkajících se starých lidí a dětí.
V současné době poutník Hroch plánuje pěší pouť do Vatikánu, ze které chce opět sepsat knížku. A aby to nebylo tak jednoduché, ponese na zádech velkou sochu sv. Václava.
Další informace a podrobnosti lze najít na často aktualizovaných stránkách
www.putovanihrocha.cz
Zde je možné najít celou škálu dárků i to kde můžete poutníka Hrocha potkat.

Copyright © www.putovanihrocha.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 01. 03. 2007.