Ondřej Tichota: Trpěl jsem lupénkou, teď mám klid

Rubrika: Publicistika – Doporučení

Pocházím z Mělníka, jehož ulicemi se od svých 11 let procházím s nevyléčitelnou nemocí kůže. Na projevy lupénky zabíraly účinně jen pobyty u moře a léčba v denním sanatoriu v Praze-Čimicích. Z mastí užívaných doma dokázaly proti neustále se rozrůstajícím suchým červeným flekům zabírat jen hormonální masti, ovšem s krátkodobým účinkem. Ten bujení psoriásy vlastně jen trochu zpomaloval, ona se šířila dál, a k tomu za soustavného vpravování škodlivých kortikosteroidů do mého těla. Ale lupénka ze mě nyní kvapem mizí – díky přírodním mastem z Austrálie. Nic podobného jsem za 16 let nezažil.

Během posledních dvou měsíců jsem se zbavil lupénky na obličeji (už ve 2. týdnu), ve kštici (tedy na hlavě - po třech týdnech nebyly projevy k rozeznání, postupně se doléčovaly), víceméně pigmentové stopy ložisek jsou na rukou a na nohou. Ještě zbývají velmi drobné projevy, ale oproti stavu ze začátku kúry jsou to maličkosti. Navíc léčbu ještě dokončuji. A co je na tom všem tak zvláštní? Takové zlepšení dosáhly preparáty z rostlinných výtažků a olejů, tedy čistě přírodní, bez hormonů kortikoidů. Jde o australské přípravky Dr. Michaels, které lze koupit běžně v lékárně.
Už jsem toho vyzkoušel hodně, respektive už toho na mě doktoři hodně vyzkoušeli, ale pomoc malá. Mnohdy jsem se cítil jako pokusný králík. Další pokus byl můj. Zjistil jsem si informace potvrzující prospěšnost a neškodlivost této léčby. Úspěšnost při klinických testech v pražské Fakultní nemocnici Na Bulovce byla vysoká, 70 procent pacientů se zhojilo zcela. U profesora Novotného přípravky pomohly 90 procentům pacientů. Mluvil jsem s profesorkou Janou Hercogovou, přednostkou dermatovenerologické kliniky FN Na Bulovce, která mi navíc potvrdila, že preparáty jsou bez vedlejších účinků a že je úspěšně aplikují u případů chronicky stacionární psoriázy.
V zahraničí se čísla rovněž pohybují v naznačených u lupénky nebývalých výšinách. V Rakousku dermatologové nevěřili, že tak rychlý pozitivní, a navíc dlouhotrvající účinek může být dosažen bez hormonů, a tak tamní ministerstvo zdravotnictví zadalo rozbory přípravků a hledalo v nich 104 druhů kortikosteroidů.Dr. Michael Tirant Nenašlo stopy ani jednoho. Pacienti bývají bez příznaků třeba půl roku i rok, což se různí u každého v závislosti na stresu, nemocech, míře konzumace alkoholu apod. Zahraniční testy ukázaly, že tato léčba vůbec nepomůže pouze zhruba 10 procentům pacientů - což je u lupénky velmi dobrý výsledek. Mezi nimi navíc bývají i lidé, kteří v průběhu sledované léčby onemocněli (poruchy imunity lupénku vyvolávají).
Význam vyvinutí těchto přípravků dokazuje i letošní nominace jejich autora Dr. Michaela Tiranta, australského dermatologa, na americké ocenění The Greatest Mind of 21st Century.
V praxi jde o trojkombinaci mycího gelu (po opláchnutí pokožky vodou se nanese, nechá se 10 minut působit a pak se smyje), masti (po lehkém utření ručníkem se nanese pouze na ložiska) a tělového oleje (kterým se po 3-5 minutách člověk jemně natře). Vše se používá jak na tělo, tak na kštici.
Tato léčba je náročná ze dvou pohledů - každá kúra trvá 45 minut až hodinu a měla by se provádět dvakrát denně, ráno a večer (to aby léčba zabírala rychle a látky působily pokud možno stále). Druhá relativní nevýhoda je cena. Jedna sada přípravků stojí kolem 2000 korun, bez příspěvku pojišťovny (Dr. Michaels nejsou registrovány jako léky, jsou volně dostupné v lékárnách - na objednání). Zapotřebí mají být podle výrobce dvě až tři sady na 6 až 8 týdenní léčbu, já použil trochu víc prostředků, ale to je individuální dle míry postižení kůže. Lze i ušetřit, když se místo malé koupí velká mast.
Odradit pacienty nesmí pálení a svědění pokožky, tedy průvodní jevy, které se mohou objevit zkraje užívání a jež by měly po několika dnech ustat. Stejně jako v mém případě - obličej jsem měl 14 dní zarudlý, ale přešlo to.
Proti lupénce jsem byl vždy odhodlán zkusit všechno, ať to stojí cokoli. Na Mrtvé moře jsme sice nikdy nenašetřili, ale na tohle jsem peníze dal. Výsledek stojí zato. Mám teď klid, že je něco, co zabere.

Ondřej Tichota, 27 let, Mělník

http://www.lupenka-lecba.cz/dr-michael-tirant/

www.lupenka-lecba.cz/dr-michael-tirant/

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 02. 06. 2008.