NeKultura.cz na internetu

Rubrika: Publicistika – Doporučení

Na internetu se před rokem objevil nový český magazín NeKultura.cz, snažící se vyplnit prázdnotu mezi velkými informačními portály a pisálkovskými blogy. Jak vlastně tento magazín vypadá, kdo ho vede, co už má za sebou, jaké jsou jeho cíle a ambice do budoucna?

NeKultura.cz je denně aktualizovaný internetový magazín, jehož články zabírají celkem široký tematický okruh. Čtenář se může těšit na komentáře z domova i zahraničí, recenze filmů, hudebních alb nebo divadelních her či reportáže z festivalů a výstav.
Samozřejmostí jsou i různé recepty nebo rady do života pro dámy a rubrika plná zajímavostí pro pány. Pro ty, kteří chtějí oprášit své znalosti, máme připraveny cizojazyčné texty a ti, kteří se rádi baví, mohou soutěžit jako o závod!
Magazín NeKultura.cz se nesnaží své čtenáře aktuálně informovat desítkami tiskových zpráv denně, jak je tomu u velkých portálů (těm se nemůže a ani nechce rovnat), jeho redaktoři se snaží spíše komentovat nejzajímavější události pomocí článků s jasným názorem. Někdy nabízíme na dané téma i několik protikladných názorů najednou, konfrontujeme je se čtenáři a dáváme jim možnost vyjádřit se k dané věci v diskusích.
Dalším lákadlem pro čtenáře je nekonvenční, a přesto velice přehledný design, podle kterého naše stránky okamžitě poznáte. Snažíme se, aby i po grafické stránce web NeKultura.cz vyhovoval svým uživatelům a poskytoval nejedno milé překvapení.

Cíle magazínu NeKultura.cz

Pokoušíme se pro internetové uživatele vytvořit personalizovaný magazín, při jehož čtení s námi budou cítit určitou sounáležitost, čehož se bohužel u větších webů pro jejich masivnost nedostává. K tomu slouží jak intimní představení jádra redakce, tak jednou týdně aktualizovaný editorial šéfredaktora. Neznamená to, že čtenář bude s našimi články souhlasit vždy a bezmezně, ale bude vědět, že má kdykoliv prostor k svému vyjádření, diskusi s jinými uživateli a dokonce se samotnými autory článků.

Vize magazínu NeKultura.cz do budoucna

Do budoucna by magazín rád oslovil širokou škálu lidí, kterým by NeKultura.cz poskytovala prostor pro střet různých názorů. Díky tomu by si mohla vybudovat postavení webu, který vyhledává a předkládá širokému publiku nová a palčivá témata, která vznikají na popud samotných čtenářů, nikoliv jen redaktorů, jak tomu chodí u tištěných periodik.

Již nyní se jedná o takzvaných „NeKulturních večerech“, které by se konaly jednou měsíčně v Praze a představovaly by návštěvníkům začínající talentované umělce, ať už z oblasti výtvarné, hudební, filmové, divadelní či alternativní kultury. Spolupráci na těchto večerech už zaslíbilo několik subjektů, stále ale není jasné datum, proto ještě nechceme nic s jistotou prozrazovat.

Magazín bude také v budoucnu rád podporovat neotřelé a zajímavé kulturní akce jako mediální partner a zaměřit se hodlá na různé charitativní akce, například formou jejich propagace. Už nyní podporuje mediálně Svatovavřineckou koncertní sezónu 2007 a také některá filmová DVD společnosti Blue Sky Film distribution. Se společností Artcam jednáme i o možné mediální spolupráci na snímcích, které půjdou do kin.
Medailon zakladatele magazínu NeKultura.cz

Ladislav Konečný, zakladatel, šéfredaktor a vydavatel magazínu NeKultura.cz, se narodil 21. 1. 1985 v Plzni. Záhy se přestěhoval do Mariánských Lázní, kde žije, ale do „města piva“ se vrátil, aby zde vystudoval Střední průmyslovou školu elektrotechnickou. Až během studia elektrotechniky Ladislav zjistil, že tíhne spíše k umění, obzvláště k literatuře, a tak se dál rozhodl pro studium na Literární akademii – Soukromé vysoké škole Josefa Škvoreckého.
V literární soutěži západních Čech (2004), soutěži Literární Šumava (2004), literární soutěži Pod Ještědem txt (2006) a soutěži Hořovice Václava Hraběte (2006) se umístil na předních místech. Pracoval v několika periodikách, ale nyní se stará o svůj vlastní internetový magazín NeKultura.cz. V psaní se chce nadále věnovat dětem, a pokud štěstí dá, vydat svoji „pohádku pro dospělé“ s názvem Kryštofův Vzdušný zámek.

Rozhovor s Ladislavem Konečným


•  Kdy a jak se zrodil nápad vytvořit stránky NeKultury.cz?
Bylo to asi před rokem. Odešel jsem zrovna z jednoho nejmenovaného internetového magazínu, s jehož vedením jsem nebyl spokojen. Měl jsem své vlastní vize, nápady a návrhy, které se s oním magazínem neslučovaly.
Chvíli to trvalo, než jsem se odvážil, ale zjistil jsem, že celková koncepce NeKultury.cz má jako taková šanci na přežití, jelikož vyplňuje jakousi mezeru mezi „rodinnými webíky“ a „portály gigantických rozměrů bez tváře“.
Pak stačilo už jen malé popíchnutí ze strany mé přítelkyně a já začal shánět realizační tým tohoto webu, tedy hlavně grafika, programátora, korektorku a samozřejmě redakci.

•  Je těžké založit si vlastní stránky? Co všechno je k tomu třeba a kolik to stojí času?
Tak jsou internetové stránky a internetové stránky. K jedněm potřebujete jen zdarma hosting, základní rozhled v tvorbě stránek a „internetové stránky“ jsou na světě.
Pokud mluvím o internetovém magazínu, je nutné sehnat v první řadě dobrou grafiku, která nové čtenáře ihned osloví a ke které se budou rádi vracet. Dalším tématem už jsou články, jejich koncepce a slohová vybroušenost; gramatické hrubky už jsou pak na korektorech.
A kolik to stojí času? Raději se ani neptat. Denně u NeKultury.cz strávím několik hodin.

•   NeKultura – to je poměrně netradiční název. Jak vznikl a co vlastně vyjadřuje?
Název vznikl prvotně a až podle něho jsme tvořili grafiku, která k němu má tematicky korespondovat. Sám název má hned několik významů. Za prvé je, jak jste již přednesl, „netradiční“, a tudíž by se dalo z části i implicitně říci „zajímavý“. Hledali jsme název, který by lidem zůstal v hlavě, aniž by si ho museli nějak více pamatovat, a zároveň název, který zaujme hned po prvním přečtení.
Mnoho lidí se zlobí, že název nekoresponduje s širokým tematickým okruhem, který na našich stránkách máme. Předpona „ne“ ale upozorňuje čtenáře na to, že nejde jen o kulturní magazín.
Zároveň tato předpona bývá často spojována s odporem, s vlastním názorem a s touhou stát se individualitou. Stejně tak je tomu i u našeho magazínu, kde čtenáři najdou namísto informačních tiskových zpráv komentáře k událostem doma i ve světě nebo několik recenzí na jeden film vedle sebe.

•  Počítali jste hned na začátku s tím, že stránky budou aspirovat na funkci malého portálu, nebo to byl nejdřív jen "komorní" projekt?
Mám-li být upřímný, už nynější podoba stránek předčila mé prvotní očekávání, ale jsem poměrně ambiciózní člověk a mám další a další plány do budoucna. Teď kupříkladu se snažíme za podpory firmy Clown.cz uspořádat každý měsíc NeKulturní večery, kde se budou moci scházet naši čtenáři, ale i lidé, kteří se zajímají o umění. Občas se ocitnete v úzkých, ale díky svým předešlým zkušenostem jsem naštěstí složil poměrně příjemnou a sepjatou redakci, která magazínu pomáhá, když já už lapám po dechu.

•  Jaká jsou úskalí propagace takových stránek? Co byste poradil lidem, kteří chtějí kráčet ve vašich stopách, nebo byste je spíše odradil?
Určitě bych je neodrazoval, ale hlavním úskalím propagace jsou samozřejmě peníze. Pokud je nemáte, stojí hodně práce, abyste nějakou sehnal zdarma, a samozřejmě to vyžaduje hodně známostí a času.
Marketing jako takový je kapitola sama o sobě a zkušenosti z něj se moc nedají předávat z osoby na osobu. Většinou je získáte jen dlouholetou praxí. Pokud můžu mluvit sám za sebe, jde o to vymyslet chytlavou, šokující nebo prostě v jistých ohledech invenční reklamu. Sám se občas nachytám, jak pozoruji všechny reklamní spoty a plakáty a učím se i od nich.

•  Co od stránek očekáváte do budoucna? Máte nějaké megalomanské plány, nebo se je jen budete snažit udržet na stávající úrovni?
Z mých zkušeností „udržovat na stávající úrovni“ na internetu už znamená nějakou práci. Pokud se webu nevěnujete vůbec, čtenáři to rychle zjistí a čtenost začne postupně klesat.
Mám jisté plány do budoucna, ale za megalomanské je nepovažuji, i když jsou určitě v jistých směrech dosti troufalé. Určitě ale nechci, aby se NeKultura.cz přetvořila v obrovský portál na úkor ztráty své vlastní tváře. To raději ponechám webu komorní podobu.
V budoucnu bychom ale rádi vyvolávali diskuze na opravdu palčivá a ostatními periodiky opomíjená témata a mediálně podporovali charitativní akce.


                                                            www.nekultura.cz

Redakční materiál Ladislava Konečného, www.nekultura.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 18. 03. 2007.