Ondřej Suchý: Stále ještě máme smysl pro humor

Rubrika: Publicistika – J+O Suchý


I když to někdy tak vypadá, Češi neztrácejí smysl pro humor. Přesvědčuji se o tom čas od času v diskusích pod novinovými zprávami, které čtu na Internetu. Záleží na inteligenci chatujících.
Z primitiva kloudného vtipu nedostaneš, ale občas do těchto míst, vyhrazených pro názory čtenářů, zabrousí někdo chytrý a to je pak radost si něco přečíst! Například zrovna před několika dny jsem se znovu přesvědčil o tom, že český humor dosud nevymizel.
 
„Barbora Škrlová složila symfonii o spasiteli“, hlásal titulek článku, ve kterém se veřejnosti oznamoval nový objev ze života nesmrtelné Barbory-Aničky.
Prý jako studentka kompozice na brněnské JAMU složila symfonii s názvem Hvězda Parsifalova. Pod článkem zareagoval hned jeden ze čtenářů:
„To je hezké, a Vlastička by nám při ní mohla zpívat.“
Na tuto odezvu s narážkou na naší zpívající ministryni zareagoval hned další čtenář:
„Ale no tak! Snad tu máme ptačí chřipku, ne? Dejte už se škrholou pokoj!“
K němu se přidal třetí:
„Ale že holka nosí hezké červené kontaktní čočky, co?“


Tak to mě po ránu pobavilo. Víc už jsem si tam ale raději nečetl, abych si nezkazil náladu. Vzápětí totiž bohužel vstoupí do takové chytré legrace někdo s absencí humoru.
Mezi „komentáři“ čtenářů, kteří humor nahrazují vulgarismy a kterých je pokaždé víc (a co je zajímavé, mají neuvěřitelně mnoho času) se ovšem tu a tam objevuje něco, co lze nazvat „kouzlem nechtěného“.

V jedné takové internetové diskusi, věnované osobě mého sourozence, jsem před časem četl i tento rezolutní odsudek:
„Kdyby nebylo Molavcové, tak by byl Suchý úplná nula!“ Chápete, že tuhle srandu jsem si nemohl nechat pro sebe! Při nejbližší příležitosti jsem ji hned Jiřímu tlumočil. Potěšil mě, ostatně jako vždycky. Rozzářil se a povídá:
„To je krásný! Příští kus, kterej pro Jitku a pro sebe napíšu, by mohl bejt recitál, kterej by se jmenoval Paní Někdo a Pan Nula!“
A hned začal rozvíjet děj onoho recitálu a já se mohl umlátit smíchy.
S humorem to u nás v Čechách opravdu není tak špatné. Stačí jen být pozorný a rozhlížet se víc kolem sebe… 
 

Ilustrace exkluzivně pro Pozitivní noviny © František FrK Kratochvíl  http://frk60.aspweb.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 06. 07. 2007.