Pavel Ján Buvala: Jsem bohat, protože na světě jsem rád!

Rubrika: Exkluzivně – Senioři k počítačům

FOTO Karel Juriš: Autor článku Pavel Ján BuvalaK psaní těchto řádků mne vyprovokovaly reakce na „minulotýdenní” příslib naší předrahé vlády, že penzistům bude přidáno ”x” procet na důchodu. Pak se to upřesnilo, že prý to bude 346,- Kč pak že 344,- Kč. Samozřejmě, jak již to v našich končinách chodí, spousta moudrých kritiků a nekritiků poměrů, ale i těch nejchytřejších “pánů Remcalů“ začalo spílat. Komu? Na koho? Začali nadávat na všechny, co zapříčinili tento stav. Ale konkrétně? Jaký, kdo, co… NIC! Našli se však i tací, jež si švejkovsky ze všeho již dělají „bžundu“  ve smyslu:“Být starý a nemocný, bez peněz a ještě smutný” – no to aby mě „šľak“ trefil! To již bych nemohl ani na pivko, (vínko, whisky, lavórovici, apod. - dle chuti a kapsy).

Já jsem však človíček již pomalu třicet let abstinující, “trávy" a jiných radovánek pubertálních neznající, tabákem opovrhující, ale ze života se radující – a jsem tedy spokojen. Znamená to pro mne malé zvýšení prostředků pro moje živoření na tomto světě. Za to bych mohl jezdit měsíc MHD + mít tři obědy v kantýně... Nebo mít zaplaceno 50% nákladů na Internet. Nebo... ale to bych mohl vypočítávat své “výhody” do nekonečna. Nejsem na obtíž společnosti, nepatřím mezi „nepřizpůsobivé“, neumím žebrat ani brečet po úřadech. Krátce: Jsem spokojen!

Zaslechl jsem ve zprávách, že nějaká pražská kolegyně-důchodkyně, mající měsíčně více než 10.000,-Kč, si stěžovala, že po všech zdraženích nebude moci vyjít..! Že snad bude muset jít po žebrotě! Že… atd.
No, lituji ji, chudinku..! Já, ač s měsíční rentou daleko menší (7.469,- Kč), jsem nesrovnatelně bohatší! Protože si nestěžuji, nebrečím, nýbrž ”Jsem na světě rád pro jednu…, si zpívám a tančím.”
Protože mám přátele a zdraví! (Sice zdraví není valné, ale vážím si toho, co mám.)
Nedrbu, nepomlouvám jiné, zásadně nenadávám na poměry, snažím se žít co nejaktivněji po všech stránkách.
A díky svým přátelům z Pozitivních novin mohu opět psát! Např. i tyto řádky!
„Já su tak šťastnééé!!!“ Ano, tak bych mohl zvolat spolu s bývalým kolegou, plavcem Františkem Venclovským, který jako první přeplaval Kanál La Manche. Nebo s mým přítelem Václavem Židkem, který jako první přeplaval zamrzlou polskou Vislu a plaval v ledové Vltavě trasu ze Slap do Prahy, kde musel zdolat dokonce i zdymadla přehrad.
I já jsem měl úžasnou radost nad tím, že jsem jako první založil před rokem a půl Svaz důchodců ČR v městě Liberci, a teď již působíme v Libereckém kraji jako Krajská rada a je nás více než 1200 v rámci celého kraje!

Jsem bohat! Ale ano, unesl bych více finančních prostředků, to ano. Ale to, co mám, mi musí stačit. A kupodivu stačí. Pochopitelně nemohu si z toho důchodu dovolit cestovat na Kanáry, do Tunisu, či Egypta. Ale mnozí se budou divit, já se tam i bez cestování dostanu! Já se tam octnu díky internetu! A netrápí mě ani jazyková bariéra a nemám ani strach z tropických nemocí, které bych si mohl přivézti s sebou a zatížit tak svou zdravotní pojišťovnu.
Rád si dopřeji kafíčko – no, to se mám! Rád surfuji – po internetu. Ale díky internetu opět mohu psát, pokládat své myšlenky na papír, získávat zajímavosti a informace z internetu a tím si zvyšovat své IQ – pokud to v mém věku ještě jde.
Mám spoustu přátel po světě – v Austrálii, Kanadě, Švédsku, Slovensku, aj. a to díky tomu, že jsem investoval místo do věcí pomíjivých do věcí trvalejší hodnoty: koupil jsem si notebook & opatřil internet! V rámci “Mlynářovo NPPG” (byť on to odskákal...) jsem se naučil za levný peníz práci na počítači. Teď mohu i díky přátelům ze spřátelených firem a médií umožňovat sebevzdělávání v této oblasti i jiným důchodcům, kteří sice také nemají “nadbytek drobných“, ale mají naopak “nadbytek chuti” pečovat o svého ducha.

Jsem bohat! Množstvím a kvalitou svých nových přátel - byť exulantů v jiných částech světa a tím v jiném prostředí - na poměry neremcajíce, ve prospěch svůj i jiných často i po nocích pracujících a dílo tvořících! Přizpůsobují se ukázněně tamnější většinové společnosti a neznásilňují majoritu svou menšinovou náturou.

Děkuji vám pěkně, přátelé, ať jste kde jste! Děkuji vám za “bohatství”, jež mi poskytujete.
S úctou a pozdravem

Pavel Ján Buvala. 

http://duchodce.proprio.cz/
http://www.proprio.cz/
https://www.pozitivni-noviny.cz/SDLiberec.html

 OHLASY NA ČLÁNEK

Ing.Arnošt Bednář, Český krumlov, 2.9.2007

Ahojky stará vojno,
hltám tu řádky https://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2007090012 a nestačím se divit.
Jak to, žes nezmínil pocit vrcholového štěstí, které v tobě vyvolává členství v o.s.PODNĚTY.CZ !?
A jako vyšší šarže Ti uděluji den domácího vězení za matení veřejnosti. Zamrzlou Vislu jako první nepřeplaval Václav Židek. Už hodinu před ním to dokázal Jára Cimrman.
Tvému polopěšímu pluku důchodců přeji všechno nej a prozatím nedám podnět Kalouskovi, aby seniorům ubral. Někteří jsou však až příliš spokojeni.
Možná být musí. Sami makali i v sobotu – to aby udrželi životní úroveň svých rodičů na 70 % reálné mzdy , ale své děti k následování příkladu nedotlačili. Už nedělají ani celý pátek. Pokud dobře počítám, Ty máš jen 37 %.
Jinak OK. Už jsme přežili horší časy.
Měj se a koukej vykonat nějaký další záslužný čin ve prospěch projektu www.podnety.cz
Arnošt

Kolín nad Rýnem 03. 09. 2007

Milý pane Arnošte,
dovolte mi, abych Vám oponoval, že nemáte pravdu. Jára Cimrman nebyl prvním, ten plaval hodinu po mně, nedoplaval a skončil se zápalem plic v jedné z varšavských nemocnic, kde byl hospitalizován až do příštího Nového roku. Pak později se už o podobný kousek nepokoušel, lékařské konsilium mu to nedoporučovalo.

Zdraví Vás srdečně

Václav R. Židek
šéfredaktor
POZITIVNÍ NOVINY

Foto © Karel Furiš

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 02. 09. 2007.