Karel Zatloukal: Moudrá slova pana Dostála

Rubrika: Publicistika – Zajímavosti

"Obdivuji psy. Obdivuji jejich inteligenci, sílu, houževnatost a radost ze života.
Přál bych si být jako oni... "

Osobní vyznání pana Viktora Dostála svým oddaným kamarádům, svým vlastním psům:
"Děkuji Dinovi a Šedymu za všechno, co mne naučili, i za to, že mi věnují svůj život. Děkuji všem psům, které jsem měl příležitost poznat, za možnost být s nimi."

"Nevím, proč se říká, že jsou na sebe lidi jako psi. Naopak. Kéž by lidé dokázali spolu vycházet tak jako psi - bez přetvářky, pomstychtivosti, jasně a přímočaře."

Pan Dostál dokáže zaujmout jiným pojetím výcviku a výchovy psa, zejména z pohledu soužití člověka a psa ve smečce. Kdo nemá rád násilí a dril v žádné formě, je mu přístup pana Dostála, který zastává zásady unikátní metody přirozené komunikace se psy, velmi blízký. Na svých obsahově velmi bohatých a poučných webových stránkách má tento autor mnoho praktických a poučných rad, kde si majitelé pro své psí kamarády mají možnost najít konkrétní rady, odpovědi a zdroj informací pro řešení situací ve vztahu člověk - pes apod.

 

Zajímavý i poučný citát z titulní strany webových stránek Psí školy FALCO:

"... vychovávejte psa jako pes, ne jako člověk. A všechny jeho reakce opět posuzujte psíma očima, protože pes vnímá a vyhodnocuje svoje okolí a prožité situace jinak než člověk - protože je pes. Základem je SMEČKA, smečkové zákonitosti - hierarchie, ochrana mláďat, která se jako mláďata chovají a výstražné signály (zavrčení, stisknutí, kousnutí) vůči všem, kteří zákony smečky nedodržují. Není to o tom, že by psi určovali náš život. Ale chováme psovité šelmy, jakkoli domestikované, tak stále šelmy - a pokud je budeme vychovávat v jejich prostředí a jejich jazykem, bude to dobré. Pokud si je budeme neustále po člověčím způsobu snažit podřizovat, řežeme větev sami pod sebou. My nejsme vládci psů - to pouze oni jsou ochotni žít po našem boku. Nevnucují se nám a jsou schopni přežít i bez nás. Mohou žít S NÁMI nebo VEDLE NÁS. Můžeme tvořit jednu smečku nebo žít oddělené životy. Záleží na každém člověku, co si vybere - psi v tom mají jasno." 

Mezi autory PN a pravidelnými nebo občasnými čtenáři PN je mnoho takových, kteří pejsky vlastní a mají rádi. Napadlo nás, že by bylo možná velmi užitečné a praktické vložit do odkazů PN ikonku pana Dostála - Psí škola FALCO.

Odkaz: www.psiskolafalco.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 29. 09. 2007.