Hana Langová-Vepřeková - Jitka Stošická: TAPISERIE ART PROTIS

Rubrika: Publicistika – Zajímavosti


Tapiserie ART PROTIS? Nic vám to neříká? Možná si někdo vzpomenete na článek z Czech Art Festivalu
https://www.pozitivni-noviny.cz/cz/clanek-2007120059 , kde mne s touto úžasnou technikou seznámila promovaná výtvarnice paní Anna Šulcová – Smutná.
A shodou šťastných náhod vám teď mohu představit další umělkyni, která touto technikou tvoří překrásné snové obrazy. Směle čtěte dál a budete žasnout.
Jitka Stošická
Hana Langová-Vepřeková
TAPISERIE ART PROTIS

S tapiseriemi Art protis jsem se setkala v roce 1976, kdy jsem začala pracovat v brněnském atelieru, který provozoval závod Vlněna. Vše, s čím jsem se setkávala ve svém „zaměstnání“ mě fascinovalo a naplňovalo touhou být také tak dobrá a stvořit také tak krásné věci, jako byly ty, jež vytvářeli umělci z tuzemska i zahraničí, se kterými jsem se měla možnost denně setkávat a měla tu čest jim pomáhat.
Postupně jsem spolupracovala při vytváření velkoplošných tapiserií, prováděla realizace jiných autorů na objednávku a začala realizovat vlastní návrhy. Pokud by mi dnes někdo položil otázku, kolik Art protisů jsem k dnešnímu dni vytvořila, neuměla bych odpovědět – byly jich určitě stovky.
Po privatizaci ateliéru v roce 1991 jsem se stala vedoucí výtvarného oddělení.
Za dva roky jsme otevřeli galerii, která se specializovala na prodej tapiserií, a od roku 1998 v ní se svou společnicí působím dodnes. Současná nabídka je ovšem širší - jsou zde prezentovány obrazy, dřevěné reliefy i plastiky, keramika, sklo, autorské šperky, oděvní doplňky z ručně malovaného hedvábí.
Po roce 1989 jsem jako všichni výtvarníci měla možnost začít volně tvořit. Téma, které mě už dlouho přitahovalo, byl Egypt a jeho památky. Dlouho před tím, než jsem si splnila svůj životní sen a Egypt navštívila, jsem dvě tapiserie na toto téma vytvořila.
V roce 1996 se mi konečně můj sen vyplnil – s malou skupinou lidí, kteří měli, tak jako já, zájem o egyptologii, jsem se zúčastnila fantastického zájezdu. Měli jsme možnost zhlédnout památky od Abu Simbel po Káhiru.
Poslední den – jako třešinka na dortu – byla naplánována návštěva pyramid a Sfingy. Dnes je již vstup do Cheopsovy pyramidy omezen, tehdy jsem měla možnost navštívit i vnitřní prostory.
Mé pocity byly nepopsatelné a můj zážitek až neuvěřitelný. Až v hotelu jsem se dozvěděla, že v okamžiku, kdy jsme byli v královské komoře, bylo poblíž Sakkáry zemětřesení o síle skoro 6 stupňů Richterovy stupnice! Záchvěvy jsem cítila, ale tehdy jsem se domnívala, že se mi točí hlava z vydýchaného vzduchu. Skoro na 2 hodiny bylo přerušeno telefonické spojení na severu Egypta.
Mé toulky světem pokračovaly – Izrael, Jordánsko, Itálie, Francie, Sardinie, Španělsko, Malta,Tunis. Na zdi muzea v Tunisu jsem našla mapu Středomoří – zjistila jsem, že vlastně cestuji po stopách Féničanů. Ještě mi zbývá navštívit Velkou Británii, až tam dopluli….
A jako již dříve, alespoň v duchu a ve své tvorbě, jsem navštívila Stonehenge. Ze severských zemí jsem navštívila Norsko – miluji také skály, vodu a nádherná norská krajina mi dala velkou inspiraci. A také můj milovaný Moravský kras – abych nezapomněla zmínit krásné výlety do okolí Brna.

 

To bylo něco o obsahu mé tvorby, a teď o technikách, kterými tvořím:
Art protis je unikátní technika, která vznikla v Československu v roce 1965. V roce 1967 byl založen atelier, který neměl na světě obdoby a který navštěvovali umělci z celého světa, aby se s technikou seznámili. Materiálem, který je v této technice použit, je čistá nespředená obarvená jemná vlna – dá se přirovnat k barevné vatě.
Autor si připraví z rouna podklad v rozměru zamýšleného díla a na něj pokládá v tenkých či silnějších vrstvách kompozici. Materiál stříhá, trhá, vrství buď podle vlastního návrhu nebo zcela volně podle vlastní fantazie. Kromě vlněného rouna lze použít jako doplňující efekt zlatou a stříbrnou fólii, různé druhy látek, plst, krajky, přízi apod. Hotovou kompozici pak přežehlí specielní žehličkou přes nakropený balicí papír a předá technickému personálu.
Při finální fixaci je hotová kompozice položena na speciální stroj na podkladovou látku a transparentním polyesterovým hedvábím prošita. Na rozdíl od klasických tapiserií je tu možnost druhého prošití – u přesných kompozic (architektura, figury apod.) autor může použít předšitý podklad.
Druhé šití autor také může použít, pokud není spokojen s první variantou díla, provede korekci tenkými vrstvami materiálu a dílo se podruhé prošije. V této technice lze vytvořit různě velká díla – od miniatur po divadelní opony, a použít různé adjustace – tapiserie může volně viset, nebo může být zarámována jako obraz. A nakonec důležitá informace – dílo je ošetřeno specielním prostředkem proti molům.

  

Vloni jsem měla domluvenou výstavu v komornějších prostorách a chtěla jsem ji doplnit několika menšími obrazy. Zvolila jsem malbu v technice akryl a velmi jsem si ji zamilovala. Umožňuje mi pracovat – tak jako Art protis – v intenzivních tónech a silnějších vrstvách i v lazurních polotónech podobných akvarelu. Inspirací pro má poslední díla byly jeskyně a skály a tajemné podzemí. Kolekce proto nese název  Utajený svět.

Každý rok se snažím uspořádat aspoň jednu výstavu – buď samostatnou, nebo s některou kolegyní z atelieru Art protis. Vždyť jako snad každý výtvarník mám niternou potřebu tvořit a tak vyjadřovat své pocity a nápady, a ráda se o ně dělím s ostatními lidmi. Doufám, že jim tím poskytnu aspoň trošku radosti a krásy.

Na vernisážích mých výstav se setkávám s přáteli i s kolegyněmi a kolegy výtvarníky. Jsem ráda, když se jim moje práce líbí. Těší mě, když se líbí i ostatním návštěvníkům mých vernisáží, ale i zákazníkům v galerii, kde působím. Ochotně všem vysvětlím, jak se tapiserie Art protis dělají, velmi je to zajímá a překvapují je možnosti techniky. Pokud si nevyberou z nabídky na výstavě nebo v galerii, je možnost zhotovit tapiserii na objednávku v požadovaném rozměru a barevnosti. Pokud je to jen trochu možné, před finálním prošitím zakázky na objednávku ráda pozvu zákazníka do atelieru, aby se podíval na prostory, kde dílo vzniklo a schválil konečnou verzi kompozice. 

              Prezentaci díla Hany Langové-Vepřekové v Power Pointu najdete zde.

Pokud vás zajímá, kde je možno mé práce vidět - najdete je v centru Brna, v Galerii AP, ul. Kozí č.2.
Kontaktní tel. číslo galerie je 542 210 341, emailová adresa:
hanalangova@seznam.cz  

foto © Hana Langová-Vepřeková

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 20. 05. 2008.