Jitka Stošická: Pozitivní zpravodajství z Czech Art Festivalu

Rubrika: Publicistika – Zajímavosti

     

Galerie INOd paní Marcely Kotrčové, ředitelky Czech Art Festivalu (jehož jsou Pozitivní noviny mediálním partnerem), přišla nabídka k prezentaci PN na tomto festivalu. I zachtělo se mi vyzkoušet, zda to zvládnu.
Nejprve jsem Marcelu Kotrčovou zaplavila přívalem e-mailů s dotazy, které jsou každému z umělecké branže jasné, nikoli však mně – jak vypadají panely, jak se připevňují vystavované exponáty, jsou-li k mání stolky, židle, elektrika atd. Paní ředitelka s laskavostí sobě vlastní vysvětlovala, upřesňovala a doplňovala informacemi o ubytování a stravování. Prostě dokonalý servis. Při počtu devadesáti pěti vystavovatelů a s tím spojeným množstvím práce - obdivuhodná pečlivost a trpělivost.

Takto vybavena jsem oslovila fotografku snových fotografií (potkáváte se s nimi v Galerii IN) Vlastu Fišrovou,  karikaturistu Františka FrK Kratochvíla  (pravidelného čtenáře netřeba seznamovat s jeho ilustracemi a karikaturami) a šperkařku a módní návrhářku Janu Piarovou (její grafiku najdete také v Galerii IN) Kompozice stánku Pozitivních novin byla jasná. Z jedné strany se na návštěvníky povalí poetično ve fotografiích Vlasty Fišrové, postupně oko přejde přes galerii v obrazech Galerie IN až k perlám z ruky Františka FrK Kratochvíla. Dominantní třpytivost a lesk dodá blyštící se originály z rukou Jany Piarové. Pro větší soustředěnost na náš stánek jsme přidali krejčovskou panu oblečenou do šatů středové barvy slunečnice a ozdobenou opět krásným společenským šperkem.
Vše bylo jednoduché a bezproblémové do chvíle, než jsem začala vybírat z dvě stě devadesáti šesti „galerijních“ fotek dvacet, které se mi na panely vejdou… Následovala však nepříjemnost v podobě špatně vytištěných fotografií a konečná rána přilétla v pátek, kdy bylo definitivně jasné, že kresby pana Kratochvíla, který se nemohl z vážných rodinných důvodů zúčastnit osobně, pošta nedoručila. Ještě že „pozitivci“ jsou vstřícní a akční. Obě děvčata nabídla náhradní řešení a pomoc. Pro konečnou podobu jsme zvolili obrázky Jany Piarové – fotografie a originály kreseb návrhů oděvů i šperků. 

      Vlasta Fišrová, Jitka Stošická, Jana Piarová, Pavel Loužecký, Marcela Kotrčová

Následovalo pár neklidných hodin spánku, tříhodinová instalace (ne vše probíhalo podle našich představ, ale díky šikovnosti pana Zdeňka Fišra jsme to zvládli) - a už přicházeli první návštěvníci.
Zájem o stánek byl veliký. Naši vnitřní spokojenost umocňovala skvělá muzika hudební skupiny Epy-de-Mye z Českých Budějovic, která právem sklízela velký úspěch.
Nejen u nás na stánku vládla pohoda. Celá atmosféra festivalu byla více než přátelská. Umělci se navštěvovali, povídali si, předávali si zkušenosti, navazovali kontakty.
Zahraniční hosty bravurně zvládala znalostí jazyků a šarmem Jana Piarová.
A "sluníčkový anděl" - Marcela Kotrčová - byl prostě všude. Polapit paní ředitelku proto, abychom jí poděkovali, byl nadlidský úděl. 

                       výstavní hala Czech Art Festivalu z různých úhlů pohledu -  fotografie na rozklik
  Czech Art Festival 2007 Czech Art Festival 2007 Czech Art Festival 2007 
  Czech Art Festival 2007 Czech Art Festival 2007 Czech Art Festival 2007

Povznesená nálada se u mne projevila ztrátou ostychu před umělci a tak jsem se v neděli vydala s panem Fišrem na obchůzku. Plán byl jasný – Pan Fišr bude fotit díla, která mne oslovila, já si vezmu kontakt a jdeme dál. Jenže….
Jitka Stošická s Františkem JurkemPrvní umělec, s nímž jsem se dala do řeči, byl pan František Jurek z Tišnova. Po půl hodině jsem stačila pochopit, že malíř úsměvné fantazie nemůže být jiný a že i celý den na povídání s ním by bylo málo.
(Pane Jurku, těším se na slíbený článek a budu doufat, že snad někdy příště se s Vámi opět setkám.)
Cvakání fotoaparátu mne upozornilo, že budeme muset jít dál. Přešli jsme kolem uměleckých fotografií pana Miroslava Mezery z Týna nad Vltavou. Všechny bych brala do Galerie IN, ale posteskla jsem si parťákovi, že to bude profesionál a nebude o spojení veršů se svým dílem ani uvažovat. Opak byl pravdou a pan Mezera mne kontaktoval sám a zaskočil slovy: „Přijeďte si vybrat, budu rád.“

Šárka Křapková
Hned ve vedlejším stánku stála okouzlující mladá slečna s obrazy, které mi vyrazily dech. Ale jen na chvilku, protože pak už následovalo mé: “To je krásné, ten bych chtěla domů a tenhle taky a ten do naší galerie, a k tomuhle mám už básničku a portréty…. skvělé.“ A ukazuji na chlapeckou podobiznu. Ze slečny byla rázem paní Šárka Křapová z Prahy, syny prý má hned dva. Domluvili jsme se na spolupráci a můžete se těšit na to, že se s jejími obrazy budete na stránkách PN často potkávat. Díky krásné a skromně vystupující paní Šárce vydržel pan Fišr při focení další hodinku. Lidie Nastašinská

Když jsem ale zastavila naše kroky u meditativních obrazů paní Lidie Nastašinské z Českých Budějovic, vytušil správně, že i tady to bude na delší dobu. Kdy se vytratil, nevím.
Paní Nastašinská vyprávěla o svém setkání se světoznámým malířem panem Zdeňkem Hajným na loňském festivalu i o tom, že má své obrazy v jeho Galerii Cesty ke světlu v Praze. Nebudu napovídat víc, protože paní Nastašinská seznámí čtenáře PN jak se svými zážitky, tak i s tvorbou i prací lékařky sama. 
Když jsem totiž druhý den v poklidu domova vzala do ruky jednu z brožurek, dozvěděla jsem se, že ta milá paní v džínách a svetru, které zářily oči dobrotou i nadšením, a s kterou jsem Anna Šulcová-Smutnámohla hovořit o čemkoli a ona s ochotou odpovídala, je vlastně MUDr. a ještě k tomu CSc – světově uznávaná odbornice v oboru psychotroniky a netradičních metod léčby…

Tak takhle by to nešlo, nerada bych, abyste mi utekli jako pan Fišr… Díky, pane Zdeňku, za nebetyčnou trpělivost a intuici, se kterou jste nafotil i díla, která jsem pak obešla už sama. A dobře jste udělal, protože další hodinku jsem strávila s kouzelnou „babičkou“ Annou Šulcovou-Smutnou z Pardubic (promiňte mi to oslovení paní Anno, ale bylo mi s Vámi dobře jako s vlastní už nežijící babičkou) a jejím manželem. Paní Smutná přislíbila, že nás seznámí s výrobou tapiserií Art Protis – čili s malbou vlnou.


Budeme se těšit i na články od malíře Josefa Balka, vedoucího Volného sdružení umělců jižních Čech, se kterým si povyprávěl i vydavatel PN Pavel Loužecký. (Pane Balku, básnička i s Vaším obrazem už je připravena do Galerie IN).
S napětím očekávám článek tajemného pana Roberta Kaufmana o práci se sklem v ateliéru Waga z Dvora Králové.
A podle naší tlumočnice Jany Piarové si budeme moci přečíst o vídeňském ateliéru http://atelier.el-kordy.at/noura.htm  http://atelier.el-kordy.at/christian.htm z Rakouska. Víc lidí jsem při své zvídavosti nestačila oslovit:

Miroslav Mezera s Jitkou Stošickou u stánku Pozitivních novin  Vlasta Fišrová u svých fotografií
Ředitelka Czech Art Festivalu Marcela Kotrčová vyhlašuje výsledky soutěže Osazenstvo stánku Pozitivních novin

Malíře pana Václava Švejcara z Písku, paní Hanu Veselou z Prahy, Ilonu Kulíčkovou z Libiše, manžele Olivovy z Nového Boru na jejichž přenádherné vitráže a šperky jsem se přitom dívala celé dva dny, Ladu Boreckou z Krchleb se svým jemným drátováním, pana Güntera Hujbera,  jehož umění malířské i básnířské znám ze stránek PN a v přilehlém sále jsem se mohla seznámit i s jeho ambicemi hudebními.

Šperky Jany Piarové byly zaslouženým centrem pozornosti našeho stánku Vlasta Fišrová, Jitka Stošická, Jana Piarová, Marcela Kotrčová, Pavel Loužecký
Na festivalu nebyly k vidění pouze obrazy... Pavilon Z  Výstaviště v Českých Budějovicích
 
Promiňte mi Vy všichni, na které mi nevybyl čas a ozvěte se sami. Děkuji Vám všem za to, jací jste byli a přeji setrvalé Múzy políbení. Paní ředitelko Kotrčová, děkuji, že jsem mohla být u toho.

A v neposlední řadě děkuji paní Heleně Jarešové, která svým sponzorským darem podpořila prezentaci Galerie IN Pozitivních novin na Czech Art Festivalu..

Plánek Výstaviště v Českých BudějovicíchNa stránkách festivalu www.artfestival.cz  najdete jistě v brzké době výherce i s fotografiemi.

Další články uveřejněné v PN, vztahující se k veletrhu umění:
Prvních šest let Atelieru El-Kordy – pohled zpátky   
JIŘÍ VYVIAL a jeho dřevěné myšlenky   
Josef Balek: Volné sdružení umělců jižních Čech se vám představuje

Vítěze 3. ročníku Czech Art Festivalu 2007  najdete ZDE.
Přihláška na 4. ročník - 2008

OHLASY NA ČLÁNEK

Vaše reportáž je pro mě největším dárkem pod stromeček. Díky moc, moc, moc!!!!! Opravdu mě zahřálo a dojalo vše, co jste o mně napsala a také nadchlo, kolik výtvarníků jste zapojila do reportáže. Možná jste právě oslovila někoho, kdo nic neprodal nebo nezískal žádnou cenu a právě zmíněním se ve Vaší reportáži se jim dostavilo jiného úspěchu. Mám vždy hroznou potřebu, aby všichni byli nějak úspěšní, ale vím, že se to nedá vždy ovlivnit.
Ještě jednou díky, díky Vám moc za Vaše optimistické psaní a Vaši osobní účast. (Psaní je také jedno velké umění). Pozitivní noviny přinesly do prostoru tolik pozitiva, že i Ti, co neprodali, se tvářili spokojeně.
Budu se těšit na další setkání a čtení na PN.

S předvánočním pozdravem
Marcela Kotrčová
Director of Czech Art Festival
www.artfestival.cz
16.12.2007 

Zdravím všechny!

Přidám se k asi mnohým reagujícím kolegům, kteří se měli možnost osobně zúčastnit posledního ročníku Czech Art Festivalu. O co vlastně na takovéto akci jde. To je správná otázka a odpovědí je asi mnoho. Někomu jde o to se ukázat na veřejnosti a prezentovat svá díla, dalším jde o to nebýt pozadu za ostatními, některým jde o zvýšení prodeje svých výrobků vlastní živnosti. Jsem  mezi těmi šťastnými, kteří chtějí vlastně všechno, ale vítězí hlavně kontakt s dalšími kolegy, které naštěstí neberu jako konkurenty, (ani nemůžu) ale jako lidičky se kterými si rád popovídám o leckdy stejných problémech, pohledu na svět a na naši tvorbu. Nedělám umění jako hlavní činnost a ani bych nikdy nechtěl. Jakmile se něco musí, tak časem končí ta zábava a začíná povinnost a o tom koníčky nejsou! Takže jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit, být u toho a poznat opět další řádku stejně postižených lidiček a za to patří velké díky pořadatelce, p.Kotrčové. Mnozí si ani neuvědomují, co tato práce pro všechny znamená a kolik to dá dřiny a času takovouto akci připravit. Takže, za rok opět?!? 
JPB. S přátelským pozdravem / M f G  / Best regards 

Josef BALEK, 15.12.2007

Obrazy - Bilder - Paintings          
ČESKÁ REPUBLIKA - TSCHECHIEN - BOHEMIA                                

Hezký den paní Jitko,
díky za Vaši práci, posílám pár odkazů a postřehů k letošnímu Czech Art Festivalu...
S přátelským pozdravem a přáním krásných svátků
Petra Timurová, 15.12.2007

http://www.timurova.cz/czech-art-festival-versus-ministerstvo-kultury#comment-85
http://www.timurova.cz/czech-art-festival-2007
http://www.timurova.cz/czech-art-festival-2006

Foto © Zdeněk Fišr, Pavel Loužecký

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 13. 12. 2007.