Jana Pilátová: Milý deníčku (1)

Rubrika: Literatura – Zamyšlení

Milý deníčku…

Tak jsem si zase dnes přečetla, co vše nám zdraží, která z bank zase padla, kterou banku kde znárodňují „v zájmu zachování jistot“.

Ano, pravda, i bří Grimmové psali různě kruté pohádky. Na rozdíl od jejich pohádek však ta naše nemusí dopadnout dobře. Ba co víc, může dopadnout katastrofálně. Hlavně ve chvíli, kdy se na lidi, kteří ve stresu žijí i pracují, snášejí informace typu: „Rathobraní“ = seberu ti čtyři miliony, když půjdeš proti nám a použiji je na naši kampaň. Proti všem. Chce se mi hulákat na lesy, že toto jsme tu přeci již měli! Pak si však řeknu: kde a jak? Kde hulákat, když nikdo neposlouchá. Kde se ozvat, když média jsou plná článků o „děsuplné“ a všude číhající žloutence, o zdražování tu plynu, tu nejmenované dopravy, na kterou se Čeká Dlouho, o globální krizi finančnictví, která prý „stabilní“ českou ekonomiku neohrozí…

Různé (ne)mocné lobby plní stránky médií PR články a nic netušící občan je bere jako seriózní žurnalistiku. Docházím k názoru, že je to skoro jako soutěž, kdo z blbů bude ten blbější, případně nejblbější. Prezentace ubohostí jsou lukrativním podnikem. A nálada mezi občany houstne. Tak si to ještě zahustíme nějakým tím předvolebním guláškem, pivíčkem zalejeme, aby nám to vše před těmi volbami krásně nabylo, poněvadž pak budou líbivé sliby ještě líbivější a frustrovaní voliči dezorientovanější a tím spíše zvolí největšího z Volů. Protože má nejsilnější šíji a nejmocnější rohy plné předvolební hojnosti.

K čemu to vše? Hry a hrátky. Zahrávání si. S osudy. S životy. Bez nás o nás. K větší slávě politiků našich? V letošních volbách není koho zvolit. Bylo by nasnadě nejít volit vůbec. Nikdo. Zajímalo by mě, jak by se s tím naši zVolenci, které by nikdo nevolil, vyrovnali. Nezvolit ani v jediném z kol nikoho…

Představme si to. Úřady by se vyprázdnily na vedoucích postech, které jsou stejně pouze k tomu, aby na nich osoby za tučné prebendy cirkulovaly dle momentální volební nálady v té či oné lokalitě. Státní rozpočet by tím ušetřil nemalý peníz, za který by se daly například pořídit potřeby pro imobilní občany nebo by těžce nemocné děti mohly získat naději na lepší péči. Nedocházelo by ke střetům poslanců na veřejné scéně. Poslanecké platy by nebyly vypláceny, neb by nebylo komu. Sněmovna by mohla být využita k pořádání charitativních koncertů. Lobby by neměly šanci cokoli ovlivnit, poněvadž by nebylo u koho. Ubylo by korupce, poněvadž by nebylo koho uplatit. Řadoví zaměstnanci ministerstev by dál vykonávali svou práci bez stresu z toho, který šéf ze které partaje na ně zrovna vyjde či zbude.

„Tak tedy jo, no.“ Poslušně hlásím, že už jsem se vzbudila. Nesním. Ale volit letos skutečně nepůjdu. Ať už mi zastánci ODS říkají, že tím, že nevhodím hlasovací lístek, nahrávám KSČM. Podobnou notu totiž hudou i zastánci KSČM a argumentují tím, že nahrávám ODS. Nechť si všichni (s prominutím) trhnou nohou. A je mi jedno zda levou, pravou, či nějakou jinou. Mám právo nevolit. Hlavně z toho důvodu, že neznám nikoho z nabízených kandidátů. Nikdy jsem mu/jí nestála tváří v tvář, neznám jeho/její jednání. Ba co víc, neznám jeho/její charakter. A to i přes prezentace na plakátech, předvolebních tiskovinách atd.

Musím říci, milý deníčku, že mě to, co se děje, utvrzuje v rozhodnutí jít se třeba i pást, když to bude nutné. Ale svobodně a bez přetvářky. Ještě že ta tráva je většinou zelená. Alespoň ji znám. Hodí se ke spoustě věcí. Na rozdíl od politiků a mediálních propagand.

Tak zase příště, milý deníčku. Dnes už nemám co dodat. Snad jen to, že přeji všem lidským bytostem krásných dnů jsoucích i budoucích :)

Jana Pilátová
http://pilatka.webgarden.cz  

Originální ilustrace pro Pozitivní noviny © František FrK Kratochvíl 
http://frk60.aspweb.cz    http://frk1.wordpress.com

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 17. 10. 2008.