ZPOVĚDNÍCI (14) Zita: Kdybych byla bývala tušila...

Rubrika: Exkluzivně

 
ZPOVĚDNÍCI
   

Exkluzivní internetová kronika těchto dnů, v níž se navzájem osobitě zpovídají dva zralí padesátníci - Zita a Petr - a odhalují tak čtenářům celou řadu problémů lidí středního věku na pozadí svých vlastních životních osudů. Příběhy našich zpovědníků se odehrávají na neviditelné hranici mezi každodenní realitou a lehce mystifikující literární fikcí.
Autor "zpovědníka" Petra je postavou veřejně známou, neboť se za ní skrývá vydavatel Pozitivních novin Pavel Loužecký, zatímco autorka "zpovědnice" Zity si přeje zůstat v anonymitě. Budiž jí to v zájmu zpovědního tajemství dopřáno....

Předchozí díly ZPOVĚDNÍKŮ

ZPOVĚDNÍCI (14)  Zita: Kdybych byla bývala tušila...
pátek

Milý Petře,

nejsem ani vědma, jak se zřejmě domníváte, a ani „ duchařským hrátkám“ nevěnuji zvláštní pozornost, přesto jsem uhodla téměř prorocky, co bude obsahem Vašich řádků. A nemýlila jsem se - koneckonců to nebylo zas tak těžké uhodnout - chytil jste se na udičku a plamenně zareagoval na můj „nesmělý dotaz“, jak jsem předpokládala.
Kdybych byla bývala tušila, tak bych....:-). Opravdu jsem Vás nechtěla vyprovokovat, či dokonce vydráždit k negativní astrologické úvaze, nýbrž jen zjistit, jak vnímáte svět protkaný hvězdami a nakolik vás toto téma zajímá. Vězte, že by mi stačila odpověď jednoslovná, zatímco Vy jste se pustil do zevrubné analýzy s býčí zatvrzelostí pro Vás typickou. Z toho lze vyvodit, že ač nejste příznivcem horoskopů, přesto je občas čtete, následkem čehož jste se nad sebou dokázal zamyslet, byť nesouhlasně: Takový přece nejsem? A právě ono zamyšlení může být pozitivním přínosem všech horoskopů, ať už psaných v bulvárních plátcích jen tak pro zábavu či v seriózní esoterické literatuře.
Dokážeme-li se navíc vnímat kladně, je to signál k příjemnému prožívání věcí kolem nás! Proto jsem si sama pro sebe nedávno vymyslela toto heslo, abych zahnala nepříjemné loketářské chmury, které mě občas ještě přepadávají : MŮJ POHLED JE ZRCADLEM DUŠE, VIDÍM–LI SE ČERNĚ, PAK NA SVĚT VZHLÍŽÍM SUŠE! No a ono to funguje! Pokud se neusmívám, prý to nejsem já, řekla mi nedávno moje kamarádka a bude to patrně pravda.
Jsem přesvědčená o tom, že běh světa je provázen protiklady, tak se mohu už brzo těšit na uzdravení tenisových loktů, kterým jsem pozdravení od Vás vyřídila :-).
Zatím nic! Po zlém to asi nepůjde! Nejsem totiž schopna jim poskytnout skutečný klidový režim, tak vyhrožují sádrou. Umíte si mě představit se dvěma rukama v sádře? No to by byly groteskní situace, anebo také ne... Raději přejdu k Vašemu „oblíbenému tématu“.

I když nemám tušení, z jakých zdrojů jste čerpal svou astrologickou verzi, zdá se mi ona „býčí interpretace“ dost zjednodušená a neodborná. Takže mi věřte, že i já bych na ni reagovala obdobným způsobem. Znám však osobně pár „věštců“- přátel , kteří podle data a především přesné hodiny narození o nás vyčtou mnohé jako z knihy.
Mohou nás i pozitivně ovlivnit, nasměrovat na správnou cestu, motivovat k různým aktivitám, ale i upozornit na vážné problémy a třeba i varovat před něčím.
K těmto složitým hvězdným analýzám mám respekt a věřím, že je lze do jisté míry brát na vědomí. Vždyť z historie víme, že i panovníci činili vážná rozhodnutí jedině tehdy, pokud jim byly příznivě nakloněny hvězdy.
Abych byla upřímná, sama jsem se k takovému kroku ještě neodhodlala, ačkoli mě z jakýchsi nevysvětlitelně tajemných příčin láká tímto způsobem poodhalit svůj osud. Zatím mi hvězdy slouží pouze pro nadšené romantické pozorování noční oblohy, která ve mně vyvolává neskonale nádherný pocit sounáležitosti s Vesmírem.
No a jelikož já jsem svobodomyslná vodnářka, jak už jsem se Vám jednou v dopise zmiňovala, jsem přesvědčena o tom, že býk by mohl být dobrou variantou k mému znamení a vysvětlím Vám proč.
K dotazu mě vlastně nedávno navedla kamarádka, která povahu člověka jednoznačně vyhodnotí z charakteristiky zvěrokruhu a lidem přiřkne jen takové vlastnosti, jaké si podle hvězd „vysloužili“. A tak často z jejích úst vypadávají průpovídky typu: To je hašteřivá panna, zatvrzelý býk, rodinný rak, náladová ryba, ambiciózní lev, bohémský vodnář a podobně...
Z poslední debaty si pamatuji, že na nerozhodné váhy a extrémně fanatické střelce nemá valné mínění, proto se jim mám vyhýbat širokým obloukem - to byla její tchyně a bývalý manžel. To jsem si ulevila, že nejste ani jedno ani druhé! Vás by mi určitě odsouhlasila, protože ona sama je býk :-). Takže z jejího pohledu je nám přáno. A já jsem býkům rovněž nakloněna, neboť tímto znamením je obdařen můj bratr, a to je opravdové zlatíčko! A tak jste mi skutečně udělal radost :-).
Nebudu Vás už dále zatěžovat vodnářskou charakteristikou, ale protože ráda a často relaxuji v lese, ze zvědavosti jsem si studovala také keltský horoskop. Tam rozhodující roli sehrávají stromy -  každý člověk a stejně tak strom mají společné vlastnosti.
Mně je přisouzen údajně náročný a rozporuplný topol. Což není vůbec špatné, prý lahodí oku a je dlouho mlád, to mě těší. Je rovněž pevně zakořeněn k domovu... no jak by také ne, když se ne a ne naučit anglicky... To si jen tak melu pro sebe.

S tou přímou úměrou - stáří, štěstí - by nám o tom nejlépe pověděla paní Květa Fialová, která přibývající věk skutečně nevnímá záporně. Život prožívá s úsměvem, k lidem je přívětivá, má laskavý humor.
Dalším velkým vzorem pro mě byla také moje babička, protože její nezdolnou energií jsme se nabíjeli všichni kolem ní. I když měla tvář posetou nesčetnými vráskami, její duše byla plná elánu a dobroty.

Člověk by měl každý den prožít, jako by byl poslední, bez ohledu na věk, ale někdy se to nedaří, pokud je zaskočen nepříjemnými okolnostmi. Na druhou stranu věřím, že všechno zlé je pro něco dobré a posílí nás v překonávání životních překážek.
Těším se na Váš další dopis, a ačkoli je to neuvěřitelné, nadešel podzim. Pro nás ať je v duši stále jaro, plné očekávání a lásky.

Zdraví Zita

PS pro čtenáře: Pokud si chcete ověřit, že Zita skutečně existuje, zde je její e-mail pro přímou korespondenci s ní:  zpovednicezita@seznam.cz

Příště:  ZPOVĚDNÍCI (15)  Petr: ....                                                Další díly ZPOVĚDNÍKŮ

ZPOVĚDNÍCI: OHLASY na téma STŘEDNÍ VĚK
Exkluzivní internetová kronika těchto dnů ZPOVĚDNÍCI je určena i pro vás, čtenáře Pozitivních novin. Chceme, aby tento seriál opravdu žil a dýchal lidskými příběhy ze skutečnosti, aby ho lidé vnímali nejen jako určitou literárně-mediální hru, ale hlavně jako inspiraci pro své vlastní životy. Aby zde nacházeli různorodost pohledů na věc, moudrost, filozofii, úsměvy, poučení i zábavu.     

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 25. 09. 2009.