ZPOVĚDNÍCI: Ohlasy na téma STŘEDNÍ VĚK

Rubrika: Exkluzivně

Vážení čtenáři!  

Seriál zpovědí příslušníků středního věku s názvem  ZPOVĚDNÍCI  vzbudil - jak se zdá - váš zájem o toto téma, a proto jsem se rozhodl dát příležitost stát se zpovědnicí či zpovědníkem hned na jeho začátku i vám, protože by bylo škoda, abyste nedostali také vy sami prostor "poprat se" veřejně s otázkami a problematikou svého věku svým vlastním pohledem, skrze vaše vlastní zkušenosti a příběhy.
A je úplně jedno, zda máte střední věk ještě před sebou, zda jste v něm, nebo zda ho již máte za sebou.
Vaše ohlasy se tak mohou dostat i do samotných příběhů našich hlavních postav seriálu - ZITY a PETRA, kteří je budou průběžně velmi pozorně číst a posléze na ně - dle vlastního uvážení - reagovat ve svých růžovo-modrých dopisech.
Chceme, aby tento seriál opravdu žil a dýchal lidskými příběhy ze skutečnosti, aby ho lidé vnímali nejen jako určitou literárně-mediální hru, ale hlavně jako inspiraci pro své vlastní životy. Aby zde čtenáři nacházeli skutečnou různorodost pohledů na věc, zamyšlení, moudrost, filozofii, úsměvy, poučení i zábavu.
Proto vás prosím předem, abyste se ve svých ohlasech zaměřili hlavně na téma samotné, nikoli na ventilování svých názorů na osoby jednotlivých zpovědníků, kritizování jejich slov a myšlenek, vymezování se vůči jejich myšlenkám a podobně. Takovéto ohlasy (byť nám budou zaslány) budete na těchto stránkách hledat marně. Zita i já vám děkujeme za pochopení a za vaši milou spolupráci.

Pavel Loužecký alias zpovědník PETR                                  Jednotlivé díly seriálu najdete zde

OHLAS 16.
poslala čtenářka Kateřina, 28.3.2010


Ahoj!
Ráda si čtu v PN a nevynechala jsem ani dnešní Zpovědníky - je zajímavé si někdy přečíst o starostech a strastech ostatních v přibližně stejném věku. A i když nemám potřebu k seznámení s novým partnerem, docela ten příspěvek ve mně vzbudil zvědavost, jaké to je, se dnes s někým seznámit. Naposledy to bylo s holkama za svobodna, kdy jsme sledovaly a chichotaly se nad inzeráty v Mladém světě, dokonce ty odvážnější z nás se i s někým sešly a pak jsme to se smíchem rozebíraly, když z toho žádná známost nevzešla. Já ani fakt nemám ponětí, kde se dnes takové inzeráty k seznámení hledají...
Nemusí to být hned hledání partnera pro život, ale najít dobrého přítele/přítelkyni se společným názorem na život a se společnými zájmy, je také někdy v tomto věku obtížné. A důležité asi je, nehledat příliš "chtěně", nýbrž uvolněně a nenuceně, ono totiž ta "desperátnost hledání partnera" je při tom setkání velmi znát a toho druhého tak nějak zastraší, myslím si.
Každopádně přeji všem štěstí v hledání a poznávání nové osoby v jejich životě!
S pozdravem
Kateřina

OHLAS 15.
poslala čtenářka Zuzana, 1.3.2010

Ahoj všichni Zpovědníci,
dostala jsem e-mailem velice zajímavě psaný dialog mezi partnery. Řekla bych, že je přímo ze života partnerů středního věku. Co vy na to, Petře, Zito, Báro, Dagmar a ostatní?
Zuzana

Dialog mezi partnery

–A: "Co si dáš k večeři?"
–B: "Mně je to docela jedno, co uvaříš, to sním."
–A: "S tím už přestaň, snad víš, na co máš chuť, ne?"
–B: "Jo chuť... Tak to bych si dal třeba biftek na zeleným pepři a opečený brambory s fazolkama..."
–A: "Hele, já tu nemám čas na blbosti, zatímco ty jsi přijel z práce až v sedm večer, já už stačila napsat s dětmi úkoly, uklidit nákup a vyprat prádlo. Tak řekni, co si dáš k večeři."
–B: "No vždyť jsem ti to řekl, já mám chuť na biftek na zeleným pepři a ...
–A: "Hele, já na to fakt nemám náladu, nemůžeš někdy říct něco normálního?"
–B: "No dobře, pak bych tedy měl chuť na bramborák."
–A: "V půl osmý večer? Ty ses asi zbláznil. A stejně nemáme brambory. Kdybys přišel domů dřív, mohl sis je koupit!"
–B: "Já bych je klidně koupil i v těch sedm, vždyť v supermarketu mají do devíti, stačilo, abys mi to řekla."
–A: "Proč bys je, prosím tě, kupoval ty, brambory vždycky kupuju já, odjakživa. Navíc jsme je měli včera, tak je přeci nebudeme žrát každej den."
–B: "No já jen, že ses ptala, na co mám ..."
–A: "Nech už toho, prosím tě, jseš s tím ...že jsi se ptala.. už trapnej. Naposledy se tě ptám, co si dáš k večeři."
–B: "A z čeho si můžu vybrat?"
–A: "No to jseš celej ty. Já se tě zeptám a ty mi odpovíš otázkou."
–B: "No... tak tedy..., co třeba toasty..."
–A: "Ty bys byl schopnej mi sežrat toustovej chleba, když víš, že je jedinej, po kterým nemám zácpu? K večeři ti udělám buď špagety nebo ohřeju nějakou omáčku a maso z mrazáku. Konečně se už rozhodni."
–B: "Tak já bych si... asi... dal..., no třeba tu omáčku, tu jsem už dlouho neměl."
–A: "Omáčku, jo? A proč si nedáš špagety?"
–B: "Dobře, udělej mi špagety."
–A: "No konečně, z tebe taky něco dostat. Chceš na ty špagety sýr?"
–B: "Nechci, vždyť víš, že si ho na špagety už léta nedávám."
–A: "No to je zvláštní, já se ženu dneska extra pro sýr na tvoje špagety a ty mi nakonec řekneš, že si ho už na špagety nedáváš. To by mě zajímalo, jak dlouho."
–B: "Už deset let, miláčku, to jsem tě ještě neznal, když jsem si naposledy na špagety dal sýr."
–A: "Takže já ti teď v osm večer udělám špagety. Já je teda nebudu, děti taky ne, takže je budeš jíst sám. A přitom sis klidně mohl dát tu omáčku z mrazáku."
–B: "To mohl, klidně, proč ne - tak mi ji dej."
–A: "No vidíš, kdybys to řekl hned, nemuseli jsme tady půl hodiny šaškovat a já z tebe nemusela tahat, co si dáš! ... " "Tak tady máš tu svoji omáčku a maso. To jsem jen zvědavá, co budu dělat s tím sýrem."


Bára, 7.3.2010
Tak to je přesné, Zuzano. Pravda, malinko nadsazeno, ale jinak jako z mojí vlastní kuchyně, vzpomínám.

Každé ráno, když můj muž odcházel do práce, jsem se ptala: "Co bys rád k obědu?"  Zpravidla odpovídal laškovně: "Nějaké teplé jídlo." To když v nás ještě doznívaly záchvěvy právě dožité noci. Uměla jsem ho v ty dny překvapit něčím výjimečně lahodným. Odměnit. Něčím na způsob bifteku na zeleném pepři... Častěji ovšem odpovídal: "Je mi to jedno, vždyť víš."
Ale to jsem se nenechala odbýt a vyklopila nabídku: "Tak třeba sekanou a bramborovou kaši nebo segedínský guláš?"
"Brrr, ten rád nemám. Sekanou bych si dal." Dostala jsem pusu a zavřela za miláčkem dveře.
Když se pak po několika hodinách vrátil z ranní šichty, vonělo na talíři rizoto. Slupnul baštu bez komentáře.
Tak to šlo u nás celé roky.
Až jednou, kdy už všednost a starosti nabyly vrch nad klidem ranního rituálu, mi zlostně povídá: "Proč se mě denně ptáš, co bych si dal k obědu, když nakonec stejně uvaříš úplně jiný blaf?" Než jsem si utřela bradu zaprskanou od smíchu, už jsem znala odpověď: "Pro inspiraci přece, kdyby mi došla."

No a takhle nějak pak vznikají rodinné historky :)
Vaše Bára

OHLAS 14.
čtenářka, která si přeje zůstat v anonymitě, 15.2.2010

Ani v seniorském věku sex není odepsaná záležitost. Rozhodují pouze zdravotní indispozice.
V takovém případě pomáhá něžné pohlazení, milá slova, procházky a držení se za ruce. Snáze se potom vyrovnává i s nemocí.
Vím, o čem mluvím, člověk potřebuje vědět, že je pro někoho ještě potřebný a že není odepsaný. Kdo v této situaci nebyl, tak to nemůže pochopit. Samota ve dvou je zlá.
Partneři v takovém případě ztrácejí trpělivost, nedokáží se domluvit, následují výčitky jako nemyslíš na nic jiného a podobně. Chybí-li úcta, láska a důvěra, vše potom spěje k nenávratnému konci manželského vztahu. Muži mnohdy nedokáží pochopit, že něžné dotyky, pohlazení a laskavá slova mohou sex nahradit. Dvacet let spolužití bez něžností je krutá skutečnost. Je to jako trest za nemoc, s kterou se člověk nedokáže vyrovnat a otevřeně promluvit.

Vážení a milí, při čtení vašich dopisů mě napadá mnoho věcí, které by mladý člověk měl vědět ještě dřív, než se zamiluje. Manželé jsou pro sebe cizí lidé, jenom děti jsou rodina.
Nejdůležitější pro dobře fungující vztah jsou Úcta, Tolerance, Pochopení a Trpělivost.
Láska je krásná, ale bez předchozích spojení brzy vyprchá a zůstanou výčitky a žárlivost.
Takové věci se neříkají v rodině ani ve škole, kde se to mají potom naučit. Můj syn při takové příležitosti říkal: mami, já vím, že to myslíš dobře, ale já si to musím vyzkoušet na vlastní kůži. Škoda.

Zamilovaný člověk je šťastný, laskavý, tolerantní, vstřícný, trpělivý, miluje život, lidi, zvířata, přírodu, kulturu a dokáže rozdávat radost všem
Usmívejme se na lidi, které potkáváme, oni se pak budou usmívat na nás.
Miluji svůj život a děkuji za něj.

Poznámka k seriálu ZPOVĚDNÍCI

Seriál dopisů na pokračování s názvem ZPOVĚDNÍCI vznikl především proto, aby umožnil netradičním způsobem  vyjádřit pocity, problémy, stavy, situace a minipříběhy LIDÍ STŘEDNÍHO VĚKU.
Zpovědnický seriál se rozhodně neměl stát červenou knihovnou o lásce na dálku; tomu se bráním zuby nehty, i když chápu, že většina čtenářů (a hlavně čtenářek) po takovémto vyznění podvědomě touží.
A možná právě to byl i důvod Petrova současného delšího odmlčení, které čtenáře mylně svádí k domněnce, že seriál už skončil. Opak je pravdou.
Nastal sice jistý časový útlum, ale jeho pravým důvodem bylo spíše Pavlovo hledání způsobu, jakým způsobem a jakou formou pokračovat dál, aby to čtenáře neunavovalo...

Původně jsem si totiž myslel, že se budou čtenáři svými vlastními reakcemi do dění Zpovědníků mnohem více zapojovat a inspirovat tak jejich další vývoj. Jenže jsem zjistil, že čtenáři se spokojeně „usadili“ do pozice televizních seriálových diváků s všudypřítomným ovladačem v ruce a pouze netrpělivě čekají na každý další díl Zpovědníků s otázkou, jak to dopadne.

A jaké je tedy z tohoto stavu východisko? Zpovědníci by měli čtenáře mnohem více provokovat! Provokovat a v dobrém slova smyslu „naštvávat“, zvedat je ze židlí, dloubat je do žeber pohodlnosti (v myšlení a vlastní aktivitě) a tím vším je podvědomě nutit k vlastní reakci, k zapojení se do diskuze, k filozofování i k odhalování svých životních příběhů. To mi ve Zpovědnících prostě stále chybí ze všeho nejvíce.

Proto jsem také o tomto víkendu začal dělat jisté přípravy na to, aby se do Zpovědníků zapojily další osoby v roli zpovědníků, které by vnesly do prozatím dvoustranné konverzace mezi Petrem a Zitou jakousi víceduální konverzaci stylem „každý s každým“, ale přitom na jedno společné téma: STŘEDNÍ VĚK.
Stále by tedy – tak jako dosud – platilo, že se budou všichni zúčastnění autoři (staří i noví zpovědníci) dozvídat souvislosti naostro publikovaných příběhů v podobě odpovědí pouze z Pozitivních novin. A bude záležet pouze na nich, kdo s kým, proč a o čem si bude ve dvojicích (křížem krážem) psát.
Prostě bude autenticky vznikat jakýsi další „blogový román bez výběrového řízení“ s tím, že stálých zpovědníků bude postupně maximálně šest (tři ženy a tři muži) a průběžné reakce čtenářů budou publikovány na této DISKUZNÍ STRÁNCE. Do ní se tak může (ve vší slušnosti a myšlenkové relevanci) zapojit opravdu kdokoli.

Z toho plyne jediné: Vše, co se ve Zpovědnících dosud odehrálo, bylo, je a určitě i nadále bude naprosto spontánní, nepřipravené, neřízené, neovlivňované.... Věřte tomu, protože to tak prostě je.
Pro ukojení čtenářské zvědavosti mohu sdělit, že se co nevidět do Zpovědníků skutečně „vloží“ nová (třetí) zpovědnice jménem Bára, která tam zcela jistě přinese nový svěží vítr. Těšte se.... :-)
Opět pro jistotu podotýkám, že autorka Báry je skutečná žijící osoba!

Děkuji za pochopení všem pravidelným čtenářům a příznivcům Zpovědníků.

Pavel Loužecký, 8.2.2010 

OHLAS 13.
Bedřiška Smetanová, 7.2.2010


Milá Zito,
ach ti chlapi! Nevydrží víc než deset koleček. Sotva je člověk v nejlepším, jim dochází dech a slovo z nich páčit heverem. Že by se Petr lízal z ran, způsobených půvabným blonďatým mládím a nechtěl být už při tom viděn, hrdina? Anebo s ním natolik zacloumala Vaše návštěva v redakci, že teď, když už začíná jít pomalu do tuhého, stahuje kalhoty pár set metrů před brodem? Kdo ví?! Každopádně mně, věrné a vášnivé čtenářce vašich duelů už drahnou dobu oba chybí. Páni, anebo je to tak, že ve Vás, Zito on, Petr, zasel semínko žárlivosti, které nejenže zapustilo kořeny, ale rozkošatělo se natolik, že skrze korunu nevidíte na klávesnici? Či snad je to Vaše srdce, které se tím setkáním natolik rozechvělo, až ztratilo kuráž pokračovat ve slovním souboji? To je najednou otázek! A odpovědi, ty mám hledat kde, moji milí? Tak zase pěkně seberte sílu a hupky dupky do dalších krásných dopisů, ať má chudák důchodkyně po večerech odkud čerpat energii. Nejdříve mě namlsáte a pak necháte ladem? Tak to teda ne, milánkové!!! :)))

Vaše Bedřiška Smetanová
OHLAS 12.
Antonie Sirotková, 13.10.2009


Nedávno jsem četla citát, nevzpomenu si od koho, ale je velmi zajímavý.
"Až přijde den, kdy na kusy rozbije tvůj sen, buď silák a nebreč, zatni pěsti, vždyť střepy přinášejí štěstí."

Vážený Petře a milá Zito.
Ani se nechce věřit, že by to, o čem jsou vaše dopisy, nebyla pravda. Život takový opravdu je. Jsem příliš stará na to, abych mohla věřit, že láska hory přenáší, a nejen to, odpouští i křivdy. Jinak se snad nedá žít.
Těším se na každé pokračování, jako bych dopisy čekala já.
Každý je prý strůjcem svého štěstí. Já vám ho oběma přeji plnou náruč.
Vaše věrná čtenářka
Antonie Sirotková

OHLAS 11.
Eliška Peroutková, 6.7.2009

Milý Petře,
Chtěla bych Vám nějak odpovědět. Odpověď si zasluhujete a také potřebujete, protože s tou nastavenou tváří k čestnému úderu..., nevím. Respektive snad vím - avšak proč úder? Vím, že v mnohém, mám dojem, se mýlíte, i když svůj dopis jste protkal četnými pravdami, domnívám se však, že vždy záleží nejen na úhlu pohledu, ale i na tom, jaké slunce na obloze svítí, či naopak, je-li zataženo, deštivo, zima či teplo.
Abych Vám dala odpověď na mnohé otázky, ale zároveň abych je objasnila i sobě, musím nutně napsat dopis, nejen Vám....

Moje milá Ágnie,
za pozvání, které jsi mi poslala, Ti dodatečně děkuji. Přijít jsem nemohla, opravdu.
Dobře víš, moje milá, že na svět jsme sami přišli a sami z něj odejdeme, že Ti, kteří s námi sdíleli tu společnou cestu osudů, byli našimi milými souputníky, že byli dary, s nimiž jsme se těšili, radovali, mnohdy plakali jedny slzy z ran, bodaných do našich srdcí, jež v tu chvíli byly jedním.
Sami za sebe plníme úkoly, které jsou jen výhradně našimi. Je to docela bolestné poznání, že své milované, které jsme na cestách poznali, s námi na svět nepřišli a s námi z něho neodejdou.
To pro ty úkoly jsem nemohla přijít. Mnohdy lituji svých činů... Někdy však lituji více toho, co jsem neudělala, přestože udělat mohla, k čemu jsem neměla dosti sil se rozhodnout. Někdy pro mě neuskutečněné je více bolestné, než chyba mnohá.
Máme však na tomto širém světě sestry a bratry. Sama jsi říkala, že musíme vedle sebe stát jak sloupy římských a řeckých chrámů, vedle sebe, avšak jednu střechu nést. Mnohdy se o sebe opřeme se závanem větru, jindy z radosti hladícího doteku, však architekt určil každému sloupu jeho nezastupitelné místo. Tak určil řád.

Musím Ti napsat ještě v noci, kdy dnešek stále doznívá. To byl, Ágnie, zvláštní den...
Obě dvě to dobře víme, neboť na tento den nás svedl společný duch a odkaz z našich dějin.
Tobě už možná bylo dopřáno se s ním potkat a mluvit s ním tam, kam my z našich cest ještě nevidíme. Že to byl on, ale ano, my dvě dobře víme o kom je řeč, to je nepochybné, moje milá.
Vždyť ještě tady jsi pro nás všechny chtěla toho tolik udělat, to nevadí, že to nevyšlo tenkrát ani teď, vždyť třeba to vyjde zítra či popozítří - a bude tak lépe. Hlavně, že zajedno jsme byly, že jsme si rozuměly, cítily stejně, že jsme v mnohou chvíli byly jednou duchovní bytostí.

Obraz - Eliška Peroutková: Plameny kostnické  Musím Ti také říci, jak mě cesty osudu k Tobě směrovaly.
Představ si, jak je někdy nesnadné a plné překážek přejít jednu řeku po určeném mostě. Jezdím tu cestu tisíckrát s takovou snadnou lehkostí a plynulostí, že ji nevnímám, že se jen nechám okouzlovat tou čarovnou krásou města. Dnes jsem si však uvědomila, jak nutné je cestu vnímat. Z jedné zmatené situace se objevilo pět dalších.
Víš, Ágnie, čím víc jsem se snažila, tím více jsem se zamotávala, bylo mi do breku, věděla jsem, že když ten most nepřejdu dnes, že už ho patrně nepřejdu nikdy. Pokud bych ho snad zase s lehkostí přešla zítra, už by to byla jiná cesta.
Také jsem mluvila s Marií. Probraly jsme toho hodně. Nevoláme si tak často, ale když už si zavoláme, tak to se pak telefonní dráty vaří. To víš, ženské... Ale já si myslím, že s těmi mužskými je to stejné, jen to před námi nepřiznávají.
Zajímavé na těch hovorech je, že to o sobě víme, že telefon zazvoní. Ani by těch mobilů vlastně nemuselo být.
Jedna o druhé víme a vůbec nejsme překvapeny, že telefon zazvonil, protože jsme na sebe myslely. Je to tak. Když jeden toho druhého má v srdci uloženého, jako jsou uloženy informace na těch nepochopitelných disketách, tak ten druhý ho slyší i bez - jak já říkám - „prokláté“ techniky. V tom to je: mít Tě v srdci uloženého. Je to tak prosté.
Já vím, Ágnie, Ty bys řekla: Holky, máte pravdu!, a ještě bys připojila svůj vřelý úsměv.

Víš v jakých útrapách jsem se nacházela, a mnohé neodešly. Nikdy jsem však nezapomněla na to, jak jsi říkala, že když se jedny dveře zavírají, automaticky se otvírají ty druhé. Nestarej se o zítřek, dnešek má tolik co na práci, že zítřek se o sebe postará sám.
Děkuju Ti za ta slova, dobře si je pamatuji. Jsou otázkou víry. Však vím, jak těžké je někdy ji nést.
Chtěla bych být v Tvých letech stejně tak krásná. V tak vysokém věku..., byla jsi holčičkou. Tvé šedivé vlasy byly protkané těmi přirozenými jiskérkami, které žádná barva od kadeřníka vytvořit nedokáže. Přes svůj již více, daleko více než střední věk, jsi dokázala být holčičkou, navzdory své erudované vzdělanosti a životní moudrosti. Byla jsi živým důkazem toho, že tělo živí duch a duše, že právě to jsou ty nejlepší kosmetické operace.
A tak ta naše práce, služby pro druhé, je tou naší povinností, kterou musíme zaplatit za dar života na této zemi. Ty jsi to naplnila do posledního dokonání, když sevřena kruhem svých nejbližších jsi kroužila tam, kam mohou jen ptáci nebeští a kde Andělé se vznášejí.
To oni přelétli v tu chvíli i nade mnou, aby mi to oznámili. A já jsem to cítila, tolik, Ágnie, jsem Tě cítila, že mi říkáš: Buď s Bohem, moje milá, a žehnám Tvé práci.
To barvy duhy a pevnost jejich mostů nás spojily a v tu chvíli přenesly na jeden břeh.
Buď s Bohem, moje milá Ágnie, až splním svůj úkol, přijdu za Tebou.

Město obejmul teplý letní večer.
Tvoje Bet

OHLAS 10.
Ondřej Suchý, 6.7.2009

Milý Petře, při náhodném čtení 9.dílu Zpovědníků mě napadlo přispět do zdejších Ohlasů bonmotem, který jsem kdysi slyšel od Miloše Kopeckého a který v něm mluvil určitě o někom jiném, než o sobě samém: "Manželství je jediné dobrodružství, které je dopřáno nám, zbabělým."
To je také roztomilé, neníliž pravda? :-)
Ondřej

OHLAS 9. 
Lenka Nováková, 30.6.2009

Milý Petře,

Se zájmem jsem si přečetla tvé životní vyznání a jeho priority. Je to příjemné čtení psané krásným jazykem.. Zaujala mě především pasáž, kde popisuješ, jak je práce pro tebe důležitá a proč. Ačkoli je to tvé soukromé vyznání a také ničím jiným nemá být, přesto by v nepozorném čtenáři mohl vzniknout dojem, že tudy a jen tudy vede správná cesta.
Vyzýváš nás, své čtenáře, abychom připojili I svůj příběh. Nabízím ti něco jiného. Jsou sebrané příběhy mnoha lidí to v suché řeči statistiky. Odpovídají na otázky, proč chodí rádi do práce a v mnohém se shodují. Domnívám se, že by tato tabulka mohla být zajímavá I pro ostatní čtenáře.

V empirickém šetření Kvalita pracovního života z 2005 CVVM se mimo jiné zjišťovalo, s jakými skutečnostmi se práce spojuje a jaký smysl pro člověka má.
V následujícím přehledu jsou jednotlivé aspekty práce seřazeny podle frekvence souhlasu s nimi a respondent se mohl souhlasně vyjádřit ke každému aspektu zvlášť.

Práce umožňuje kontakt s lidmi 89% (souhlasných odpovědí)
Práce udržuje člověka v činnosti a životní aktivit 85%
Práce dává pocit užitečnosti a potřebnosti 82%
Práce baví a uspokojuje 71%
Práce umožňuje něco dokázat a předvést schopnosti 71%
Práce zajišťuje potřebný příjem 66%
Práce dává zapomenout na soukromé starosti 47%
Práce poskytuje postavení a prestiž 43%
Práce zajišťuje velmi dobrý příjem 37%
Práce neuspokojuje a je jen nezbytným zdrojem obživy 38%

Ze závěru práce A. Surynka Hodnota práce a kvalita života, která je postavena na empirických datech z dotazníkových šetření, vyplývá, že hodnota práce je v české společnosti postavena v žebříčku hodnot vysoko. Podle nalezených zjištění je nejdůležitější význam zařazení člověka do společnosti a potřeba být užitečný. Překvapivě teprve za ním je finanční odměna za vykonanou práci. Zajímavé je, že naopak při výběru povolání se stále prosazují ekonomické aspekty práce. Práce, spojená s rozvojem člověka a postupem v pracovní kariéře je upřednostňována nejmenším počtem lidí, autor si proto dovolil vyslovit myšlenku o kultuře pasivních pracovních postojů v české společnosti.

A protože se člověk nenarodil, aby jen pracoval, ale především, aby miloval, připojuji i dopis od spisovatele G.G. Márqueze. Má rakovinu lymfatického systému a jeho stav se stále zhoršuje. Svým přátelům napsal na rozloučenou tento dopis. To je zase jeho příběh.

“Kdyby Bůh na chviličku pozapomněl, že jsem hadrová loutka a daroval by mi kus života, snažil bych se ten čas využít co nejlépe” Možná bych neřekl všechno, co si myslím, ale dozajista bych si rozmyslel, co říct. Spal bych málo a více bych snil.
Mám zato, že když zavřeme oči, každou minutou ztrácíme šedesát vteřin světla. Pokračoval bych v chůzi, když se ostatní zastaví. Probouzel bych se, když ostatní budou spát. Dokázal bych lidem, jak se mýlí, když se domnívají, že ve stáří nemohou milovat. Nevědí totiž, že zestárli, protože milovat přestali. Dítěti bych dal křídla, avšak nechal bych je, aby se samo naučilo létat. Tolika věcem jsem se od vás, lidičky, naučil….
Každý chce žít na vrcholku hory a nechápe, že skutečné štěstí spočívá v tom, JAK ji zdolává, když stoupá. Naučil jsem se, že když novorozeně poprvé sevře do pěstičky prst svého táty, lapí ho tak navždy. Je tolik věcí, kterým jsem se od vás naučil, avšak mnoho mi již neposlouží, neboť až mne uloží do té bedny, budu bohužel umírat.
Říkej vždy, co cítíš, a konej tak, jak myslíš. Vědět tak, že mi zbývá pár minut, řekl bych ti do očí „mám tě rád” a bláhově bych nepředpokládal, že to víš. Vždy přijde nové ráno a život nám dá další šanci. Pokud se mýlím a zbývá jen ten dnešní den, rád bych ti řekl, jak moc tě mám rád a že na tebe nikdy nezapomenu.
Zítřek nemá jistý nikdo, ať mladý či starý. Dnes jsi možná naposledy s těmi, které miluješ. Nečekej na nic, protože nebude-li žádné zítra, litoval/a bys, že sis neudělal/a čas na úsměv, objetí, políbení. A žes jim nestihl/a splnit poslední přání. Buď nablízku těm, které miluješ. Opakuj jim, jak moc je potřebuješ.
Měj je rád/a a chovej se k nim hezky. Udělej si čas na to, abys řekl/a „mrzí mě to”, „odpusť”, „prosím tě”, „děkuji“ a všechna slova lásky, která znáš. Nikdo na tebe nebude vzpomínat pro to, co sis myslel/a vskrytu.
Žádej Pána, ať ti dá sílu a moudrost, abys své myšlenky sdělil/a. Prokazuj přátelům a svým nejdražším, jak moc ti na nich záleží. POŠLI TO VŠEM, KTERÉ MÁŠ RÁD/A KTERÝM CHCEŠ TÍM NĚCO ŘÍCT Neuděláš-li to dnes, bude zítřek stejný jako včerejšek. JE TO TVOJE VOLBA A neuděláš-li to nikdy, také se nic nestane. Tobě, upřímně a s láskou Doufám, že se ti to bude líbit. Moc bych si to přál.
Gabriel Gárcia Márquez

Všechny čtenáře zdravím a těším se na jejich ohlasy.

Lenka Nováková

OHLAS 9. 
Roxana, 28.6.2009

Petr | 28.6.2009

Následující ohlas jsem dostal skutečně podepsaný a do vlastních rukou. Je od moudré dámy, která má co říci a činí tak způsobem věru netypickým. Ač mě zaklínala mlčenlivostí s přáním, abych si ho nechal pouze pro sebe, musel jsem ji požádat o souhlas s jeho otištěním následujícím dopisem:

Milá....
byl by hřích smazat tak krásná slova, která člověka pohladí po duši a dokáží ho postavit doprostřed jeviště života, aby se mohl alespoň na chvíli hřát v jasu reflektorů s pocitem, že vedle něho stojí postavy, o kterých slýchával a četl v hodinách literatury.
Byl by hřích smazat slova, z kterých tak nenásilně a jakoby lehce vytéká moudrost poznání...
Byl by hřích smazat slova, která chtějí být čtena, ale autor se obává jejich nepochopení...
Ale věřte mi, že na světě je spousta námi nepoznaných duší, které tolik touží po pohlazení byť neadresném, ale zato myšleném od srdce, rozprostírajícím se do hloubky i do šířky.
Jsme na tomto světě příliš krátce na to, abychom si mohli dovolit nezanechávat zde po sobě určité stopy.
A stopy, které po sobě zanecháváte Vy, mají a musejí být zachovány.
Proto se ptám a prosím, třebaže Vaše přání je jiné: MOHU ZVEŘEJNIT V OHLASECH KE ZPOVĚDNÍKŮM Vaše slova - byť pod pseudonymem ROXANA?
Bude to jen naše společné tajemství, kdo se pod tímto jménem skrývá, stejně jako nikdo jiný netuší, kdo je Zita, jen ona sama to ví.
Díky převeliké za Vaše pohlazení, bylo mi ho, věru, třeba ... (no vidíte, díky Vám se mi do řečí vkrádají už dokonce náznaky básnických obratů :-)).
Těším se na Váš souhlas i na to, že by se zpovědnické OHLASY mohly zablýsknout skutečnou perlou.
Pavel Loužecký

Jsem opravdu rád, že naši ZPOVĚDNÍCI oslovují čtenáře natolik, že neváhají své myšlenky zachytit do sítí poezie a říci tím i to, co se jinak vyslovit nedá.... Ostatně - posuďte sami.
 

Kde Gaskonští kadeti jsou...

Co všechno já se dovím
na stránkách z Pozitivních novin,
tam, kde bydlí slunečnice,
chodí snad i světla více
Že je lék na střední věk,
toho, koho já se ptám,
je prošedivělý pán s úsměvem na tváři
Je lék na střední věk úsměvem rozzářit
Snad umět jen snít a věřit,
aby ta strašlivá dorota,
jíž je tvrdost života, proč ta ještě neumřela
Nechtít vidět farářů ve zpovědnici,
ani její uzardělou líci v té rozdělené světnici
ach, ať nevidí, jediný, jediný ze všech lidí…

Prý snad je lék na střední věk
zájezd do města Pelhřimova, prohlédnout, co tady čeká
vždycky jenom na člověka,
poznamenal jeden moudrý doktor z Čech,
na plátnech kin ať svět se doví ...
však jde tu o duši
a tohleto, to jí nesluší
- jde o duši, s níž Cyrano nad ránem
šel navštíviti Lunu, když přetrženou strunu života
jí odevzdal, až ke hvězdám, odešel ode všech lidí,
duše, ta odlétla do Mléčných drah, dýchat volně, jak z nebes pták,
však s trny ve své hrudi - ač měl jen od růže,
rány rudé, jak barva máků červnových, rozpuštěná v kaluže

Kde Gaskonští kadeti jsou...
Roxana uslyšela,
to psal jste Vy, bratránku, odpusťte,
v těch dopisech jsem Vaši duši neviděla,
však pozdě, pozdě zcela, mě zmýlila těla,
jen dopisy, dopisy se zmatenými podpisy
do truhly ukládám, tím klíčem nejtišším otáčím,
proč až teď, už vím, že Vaše duše celá je světem mým,
ta duše nejčistší, již v těle nespatřím

Zdali je lék na střední věk
- na každý věk je třeba léku,
není věku, jenž byl by marnivým
Jen v apatyce jiné masti Ti apatykář dá
není věku, není léta,
člověk nikdy neví, jak, jaké slovo, jaká věta,
vyléčí opilých z kocovin…

Stáří od mládí snad jen liší se tím,
že od mládí, od prvních krůčků,
neseme kříž, jenž těžším se stává,
s nímž stoupáme na horu,
za nadějí, jež klene se v obzoru, k vrcholům spějeme výš,
kde nekonečno hvězdnatých prostorů je tajemná říš

Já člověk vím, že o odpuštění Pána Boha poprosím,
o vlahý déšť, ať špínu smyje,
a tu krev v kaluži ať zem do sebe vpije,
o tmu, ať skryje lidský hřích,
já člověk poprosím, ať ten déšť vláhu dává,
ať vášně láva obejme člověka, jež život dává,
údělem svým
O pokorné odpuštění Tě Bože, já člověk poprosím,
vždyť bez lásky jen hluchý zvon,
zborcený tón ve strunách, bez lásky špatný Pán
údělem svým
člověče, já Ti odpouštím, řekl, jsem Pán,
jenž k branám rán vede Tě, k lukám zeleným
a pramenům tichým studánek vody živé
Napsal jsem Vám slovo,
slovo, jak trám, co domy drží,
avšak já vím, dřív byla myšlenka a pak byl čin,
až na obzor k horám já Tě přivodím
údělem svým

Kde Gaskonští kadeti jsou...
Odpusťte Roxaně, že neviděla,
odpusťte Taťjáně, že šíp odvahy měla,
slovo je čin,
Cyrano, Oněgin - jen jednou za týden číst dopis z lásky,
o ničem jiném to není, jen o usmíření
pak prozřít jen
jedenkrát z rána na svatého Jána,
v branách lásky světa, horkého léta,
odpusť vinu člověku, Pane
Ty jsi od věků
Země naší zahradník

Kde Gaskonští kadeti jsou...
Kde je Tvá ruka,
kde Boží a lidská jsou muka
ze sudů vín do rán až z kocovin
Na střední, ba na žádný věk přec není lék,
vše je o smíření
v tom víření světa, o velkém smíření,
že z jara k létu podzim dopoví světu
zimám, kde vše končí i začíná,
údělem svým

Kde Gaskonští kadeti jsou...
Ten starší prošedivělý, krásné duše pán
Oldřich Nový,
na plátnech kin, ať svět se doví,
svými slovy řekl tiše a s úsměvem na tváři,
zavřete oči, já odcházím
ze šedivého světa, odcházím touhou svou
k branám zralého léta,
tam, kde růže jsou, kde barev nespočet tu voní,
tak jako vloni,
ze šedivého světa já odcházím do barev léta,
k dozrávajícím jabloním
K něžným prostým kvítkům v poli
i do zahrad, kde růží tolik opojně tu voní,
touhu svou napínám s večerem ke hvězdám
a nočním tmám, těm já se zpovídám,
o cestách, které mě čekají, které mě minuly,
které se neprošly, které se ztratily, které se svinuly
v městech, jak Řím

Zavřete oči, odcházím stulit se k duším, jež splynuly,
chci ještě svítit tmám - já se jen zpovídám
v tiché osamělé zpovědnici,
v kapličce z víry své, kde dohořelou svíci
zbylou jiskérkou ještě rozžíhám,
dát světlo tmám na římse oken, kde začíná den,
kam usedla holubice, když dozněl nocí zvon,
kdy ze mší a kostelů zní v kraje z varhan tón

Odcházím, oči zavřete, odcházím,
kde Gaskonští kadeti jsou...
Však bylo mi dobře s Vámi,
kteří jste uměli slyšet,
kteří jste uměli vidět,
kteří jste uměli sdílet,
bylo mi dobře s Vámi, kteří jste milovali,
srdcem a údělem svým – za Vámi odcházím

Kde Gaskonští kadeti jsou...
Odpusťte Roxaně, ji zmýlila těla,
však duše uslyšela jednoho dne z rána,
Cyrana i pana Kristiána,
v obálkách bílých, v rozechvělých dopisech duši uviděla,
na dopisech s potem krvavým,
růžovou vzpomínkou, uschlou růží, kam usedá z věčnosti prach
- údělem svým,
kteří jste milovali, já k Vám se navrátím

Kde Gaskonští kadeti jsou...
Odpusťte bratránku, já jsem Vás neviděla
na prahu rán,
tam pěkné pozdravení posílám
viny plná, že psala, že četla
- z tajemství zpovědnic odcházící
s čistým štítem na našich dveřích

Roxana

OHLAS 8. 
Lenka Nováková, 22.6.2009


Milý Petře,
Jsem příjemně překvapena Vaším Trojským koněm a chce se mi zvolat, ať žijou žebříčkáři. Udělal jste pro sebe i pro nás veliký kus práce. Jasně, že každý má pořadí jiné, ale jeho sestavení a jeho zveřejnění je velice intimní záležitost a tím, že jste se odhodlal nám jej vydat napospas, jste nás třeba i mimoděk donutil přemýšlet o našem vlastním životě.
Již dříve jsem nabízela, co jsem o štěstí a o ---sátnících vygooglila knížku. Pro Vás i pro všechny ostatní čtenáře Pozitivních Novin, co přemýšlí o Krizi středního věku, vybírám trefnou kapitolu.
K vašemu žebříčku mám jinou – co říkají statistiky, ale tu si schovám na jindy :-)
Lenka Nováková


Hormonální revoluce v sametu

Skutečného mládí dosahujeme ve zralém věku.
GOETHE


Ničím nestárne člověk rychleji,
než neustálou myšlenkou na to, že stárne.
LICHTENBERG



Krize středního věku

Automaticky jsme předpokládali, že životní období mezi 35+ a 50+ bude vrcholem naší životní aktivity. Máme za sebou vzdělání, profesní výcvik a zkušenosti, které nám otevřely obzory k vrcholu profesionální kariéry i osobního života. Pokud nás najednou přepadají pocity prázdnoty, nejistoty a pochybností o správnosti naší cesty, máme tendenci je bagatelizovat. Nechápeme, proč nás dosažení toho, po čem jsme toužili, najednou přestává uspokojovat. Začíná nás otravovat rutina a požadavky na další zvyšování naší výkonnosti. Můžeme se potýkat s úzkostmi, depresí či vztahovými problémy, které najednou kde se vzaly, tu se vzaly. Za nimi se záludně schovává krize středních let. Ano, tato krize patří do našeho života stejně jako puberta a je třeba ji chápat jako přirozenou. Jako nepřeskočitelnou! Jako další životní mezník. U někoho z nás se dostaví dřív, u někoho později. Jestliže úkolem mladé dospělosti bylo profesní a rodinné zakotvení, co je úkolem období následujícího? Pojďme se podívat, jak se k tomu staví odborníci.

Psycholog C. G. Jung si pro vysvětlení půjčil metaforu sluneční dráhy:
“ Slunce ráno vychází a osvětluje svět tím více, čím výš stoupá na obloze. Dosáhne polední výše, kulminačního bodu – a v tu chvíli začíná západ. A západ je obrácení všech hodnot a ideálů rána. Slunce a tepla ubývá až ke konečnému vyhasnutí" (Jung 1994).

Střední věk tedy můžeme chápat jako jakési poledne – v životě, jež byl doposud růstem, najednou pomalu ale nezadržitelně nastává sestup, který vyžaduje změnu postojů a cílů a vynucuje si proměnu naší psychiky. Objevuje se před námi úkol vydat se na odpolední dráhu a začínáme si uvědomovat naši smrtelnost. Za sebe bych chtěla připomenout, že na rozdíl od hektického rána bývají odpoledne klidnější, jasnější. Právě podle jejich průběhu hodnotíme úspěšnost či neúspěšnost celého dne. O úspěšnosti a smyslu našeho života se nerozhoduje právě teď, ale možná za deset, možná za dvacet a možná za padesát let. Máme před sebou ještě hodně velký kus práce.

Moudrost si za prachy nekoupíš

Cesta k moudrosti není jednoduchá. V naší kultuře, která chápe stáří převážně jako nedostatek mládí, je snadné dojít k pocitům méněcennosti. Všudypřítomné reklamní kampaně stále vyzdvihují kult mladosti, výkonnosti a krásy. Je dobré si uvědomit, proč to vlastně dělají. Skrývá se v něm totiž velký potenciál výdělku peněz.
Pokud máte peníze, můžete si dovolit: laserem vybělené zuby, umělé nehty, zajímavou barvu očí, dokonalé silikonové tvary, čokoládové opálení, uměle vytvarované svaly, liposukcí vymodelovanou postavu, vypluté a vyhlazené vrásky, prodloužené nebo nastřelené vlasy.

Zkuste si sami sebe představit v zrcadle! Najednou jako by z vás byl jiný člověk. Příkladně katalogový! Cítíte uspokojení? Uvědomujete si, že jste podlehli iluzi zrcadlového obrazu? Nedíváte se na sebe, ale jen na svůj obal!
Když vám tohle všechno udělají a vy to zaplatíte, co myslíte, stanete se lepším? Budete zdravější nebo šťastnější?A koho ta umělá skořápka ukrývá uvnitř? Cítíte se klukem nebo holkou, jste seriózní osobnost a nebo vám život ohýbá záda?
A když si naopak necháte obarvit vlasy na zeleno, tetuáž na celé tělo a stříbrné kroužky po celém obličeji, co myslíte, změní se vaše vzpomínky, vaše plány a vaše prožitky? Bude z vás horší člověk?

Masivní masáží sdělovacích prostředků přibývá lidí, kteří si penězi, které museli nějak získat (a třeba i velmi tvrdou prací nebo půjčkou), kupuje inzerovanou iluzi mladé tělesné schránky, iluzi toho, jak chtějí být viděni. Třeba jednou i oni přijdou na to, obal není to nejdůležitější a že je třeba pečovat především o svoji niterní osobnost. O SVOJI DUŠI.

K čemu to všechno je?

Je pravda, že v druhé polovině života nám ubývají fyzické síly. Klesá podíl svalové hmoty, výkonnost plic, srdce a dalších základních orgánů. Taky je pravda, že už se dávno nehoníme za mamutem, v továrnách za nás u výrobní linky pracují roboti a na nákup se vozíme autem. Sice ztrácíme svou fyzickou výkonnost, ale zase díky našim zkušenostem dochází v našem myšlení ke skokové kvalitativní proměně a tu bychom rozhodně měli přijímat pozitivně.
Tato změna nás možná začíná mást v našich dosavadních prioritách. Možná zpochybňuje význam námi dosažených výsledků nebo dokonce zpochybňuje smysl našeho dosavadního jednání. Přesto je třeba ji přijmout. Jsme lidská bytost a víc než touha po výkonu je naší součástí touha po radosti, po štěstí a po rozvíjení celé naší osobnosti.

V mládí a rané dospělosti stojí podle Junga mnoho úsilí vybojovat si své místo v životě. Potřebujeme židli, na které budeme sedět, kabát, který budeme nosit, byt nebo dům, ve kterém budeme bydlet a auto, ve kterém se budeme vozit. Tento boj vyžaduje pevnou osobnost a tak ve své osobnosti potlačujeme všechno, co se nám nehodí. Ve středním věku jistě už máme nějakou židli, nějaký byt, nějaký kabát a nějaké auto.
A najednou přicházíme na to, že v jednom okamžiku můžeme sedět jen na jedné židli v jednom kabátě, v jednom bytě nebo v jednom autě. Jako protest proti rutině a jednotvárnosti se můžeme přistihnout při otázce: „K čemu to všechno honění je, když už jsme základní potřeby zabezpečili?“

V této chvíli pravdy se skrývá naše velká příležitost – buď se v ní nalezneme a nebo propadneme panice a v marné honbě za čímsi fiktivním sami sebe uštveme. Možná, že je na otázky nejvyšší čas! Jung považuje druhou polovinu života za dobu, ve které převažuje introverze, obrácení dovnitř. Střední věk podle něj vyžaduje, abychom přijali i naši skrytou, potlačovanou nebo dokonce „odvrácenou“ stránku osobnosti a nějak se s ní vypořádali.

Nová studie, profesora Andrea Oswalda z Warwické university, ve které se porovnávaly lékařské údaje zhruba dvou milionů lidí z 80 zemí, ukázala, že ženy i muži jsou nejnáchylnější k depresivním poruchám, když dosáhnou věku přibližně 44 let. Psychický stav, který je nejhorší po čtyřicítce, se opět zlepší u padesátníků. Poslední výzkum se podle něj liší od řady starších studií, podle nichž hrozily deprese lidem různého věku zhruba ve stejné míře.

Co se v nás vlastně skrývá? Zralost osobnosti předpokládá využívání našeho intelektu (IQ) a našich nabytých znalostí nejen chytře v náš měřitelný prospěch, ale také moudře pro rozvoj našeho vnitřního světa a uplatnění toho, čemu se říká emoční inteligence (EQ).

IQ představuje naše duševní schopnosti myslet, vyjadřovat se, pamatovat si, řešit problémy a podávat výkony. Říká se, že už jsme se s ní narodili a učením se nedá dále zvyšovat. Využívá pojmy Pravda, Fakta, Smlouvy, Právo, poskytuje Rady a Expertízy a využívá slovesa ŘÍKAT a TLAČIT.
Často se o IQ mluví jako o přirozené inteligenci.

EQ potřebujeme pro pochopení sebe sama a pro vzájemné soužití s ostatními. Celý život může dále rozvíjet a kultivovat a tvoří pět základních schopností:

Sebeovládání – schopnost vyznat se sám v sobě a v ostatních, dokázat se vnitřně motivovat a zvládat emoce vlastní i emoce ostatních.

Sebeuvědomění – umět směřovat vlastní emoce a využít je jako motoru (nikoli brzdy) vlastního chování. Dokázat se vzpamatovat z emočního stresu.

Motivace a umění se nadchnout – v duchu vlastní preference směřovat ke zvolenému cíli. Zvyšovat odolnost vůči nezdarům a nároky na sebe sama.

Sociální dovednosti – odhadovat společenské vztahy, využívat komunikační dovednost k přesvědčování a vedení lidí, ve vyjednávání a taktice v zájmu týmové spolupráce.

Empatie – vžít se do pocitů druhých, podívat se na problémy jejich očima a pěstovat přátelské vztahy.
Charakterizují ji pojmy Důvěra, Pocity, Kontakty, Spravedlnost, Respekt k ostatním, Porozumění ostatním, Názory ostatních a pracuje např. se slovesy PTÁT SE a TÁHNOUT.

Pokud bychom vysvětlení, co je to vlastně EQ, chtěli zjednodušit, můžeme ji zahrnout pod široko objímající pojem životní moudrost.

Soužití s lidmi jsou plná emocí a pocitů. Na kvalitě našeho života se promítá, jak je dokážeme zvládnout. Pokud jsme plni obav a potýkáme se s nízkým sebevědomím, nepomůže nám ke štěstí ani diplom z Harvardu. Naše IQ nám sice pomůže k rychlejšímu učení, získávání a pochopení nezbytných znalostí, to ale podle Davida Golemanna pro spokojený život nestačí. Na úspěchu v našem životě se IQ podílí pouze z 33% a 66% tvoří EQ. U vedoucích pracovníků, kteří pracují s lidmi, se poměr v neprospěch IQ posouvá dokonce na 15% IQ a 85% EQ.

Žijeme a pracujeme s lidmi a mezi lidmi. Naše emoce se potkávají s jejich emocemi. Pokud vzájemné potkávání dokážeme směřovat v naše společné obohacení a ve „hře“ jsou všichni vítězové a žádný poražený, pak můžeme hovořit o úspěšné cestě životem.

A nejen to. Každý v nás si v sobě nese i opačné vlastnosti svého biologického pohlaví. Ženy se blíží k menopauze (pokles reprodukčních schopností), muži k andropauze (pokles testosteronu). Uvnitř našeho těla se odehrává již druhá hormonální revoluce, ale na rozdíl od radikální puberty mnohem sametovější.

Podle Říčana se hormonální rozdíly mezi mužem a ženou snižují už před padesátkou. Muži i ženy se začínají sobě víc podobat. Muž se stává méně výbojným, bývá mírnější, laskavější (a často mu bujní poprsí). Naopak u ženy se mohou projevovat i mužské rysy, může se stát průbojnější, tvrdší a často přebírá v manželském páru dominantní roli.

Stopka před důležitou křižovatkou

Jak se tedy vyrovnat s životním přelomem, v němž se muži i ženy zaleknou ztráty mládí a projevů stárnutí? Čeká nás přijetí naší smrtelnosti. Je třeba, abychom prolomili začarovaný kruh, našli jiný směr a jiné hodnoty, než je krása, pružnost, zdatnost a výkonnost. Krize středního věku nás zastavuje. Nutí nás se ohlédnout a pak se podívat dopředu. Může nám pomoci výrazně rozšířit náš duchovní potenciál. Věřící se v těchto okamžicích ještě víc přibližují bohu. My ostatní to možná máme těžší. A nebo lehčí? Jen potřebujeme zaplnit pár bílých míst. Lidé s bohatým duchovním životem se i v pozdním věku dále vyvíjejí, rostou ne expanzivně navenek, ale jakoby dovnitř své bytosti a na své cestě vstříc nevyhnutelnému západu slunce mají příležitost objevovat mnoho nového a radovat se z každého dne své pouti.

Pro zajímavost se můžeme ještě jednou podívat na mé šesté a sedmé sedmiletí a tentokrát jej využít jako příklad k rozboru, co se stalo v mé vlastní krizi středního věku (1992 – 2005)? Připadám si jako kartářka, která právě otáčí karty. První z nich patřily ideálům, pravdě a lásce, které vždycky zvítězí! Ideální potrava pro naplňování hladovějícího duchovního života.
Mé potřeby a okolní svět se potkaly. Dále jsem objevila velké změny v profesním životě. Hledání práce, která by nejen přinášela peníze a společenskou prestiž, ale která by mě zároveň uspokojovala. Z nevědomí vyplula na povrh potřeba práce s lidmi, nebojím se ji nazvat službou, potřeba svobody v čase i v pohybu a větší uplatnění mých dovedností. Její úspěšné nalezení způsobilo radikální změny v mém denním pořádku a vynutilo si intenzivní proměnu mého niterního světa. Nebylo to lehké období. Doba kolem mě se turbulentně měnila a s ní i uznávané hodnoty. Všeobjímající ideály nahradilo tunelování a politická špína.

Abych se ubránila podbízející celospolečenské skepsi, snažím se svoji energii věnovat jen tomu, co můžu změnit. Ke své radosti nalézám, že je toho hodně. Je již po poledni, ale pevně věřím, že slunce má stále ještě sílu a do večera je daleko

Nikdo nepochybuje o tom, že je „Lepší být zdravý než nemocný!“ a „Lepší být bohatý než chudý!“ ale „Je lepší být mladý než starý?“
Ano, myslím mladý s mladým rozumem a starý se zkušenostmi, které jste získali za celý svůj dosavadní život. Vzpomeňte si na své názory ve 20+, ve 30+ …Zeptejte se na to svých známých zralých …sátníků! Odpověď vás může překvapit.

Že jste ve vyšším věku spokojenější, než když jste byli mladí? Podle profesorů psychologie Catherine Ross a Johna Mirowského na tom není nic divného. Stáří podle nich přináší do života rozvahu, pokoj a klid. Své zjištění opírají o podrobné zkoumání 1450 dotazníků. (Moje psychologie Červen 08)

Zdá se, že to nejlepší nás teprve čeká. Těšte se.

Podle článku uveřejněného v odborném časopise Social Science and Medicine je náš život jako na houpačce. Zatímco ve dvaceti je většina lidí šťastná a vidí svou budoucnost pozitivně, po čtyřicítce se vše mění. V padesáti se z krize dostáváme a teprve po sedmdesátce se nám vrací bezstarostnost a štěstí -náctiletých.

Tajemství smíchu se skrývá uvnitř

Pro naši psychickou a fyzickou kondici není význam smíchu žádným tajemstvím, jen jako bychom na něj v dospělosti trochu zapomněli. Nebo se to k našemu věku nehodí?
Jeho pozitivní vliv popsali již starověcí léčitelé a jeho přínos nikterak nesnižuje ani moderní medicína. Smích jako lék uznávají nejen psychoterapeutická pracoviště, ale dokonce i onkologové. Smích mírní bolest, posiluje imunitu, usnadňuje komunikaci a podněcuje tvořivost.
„Pro tělo je čímsi jako odvoláním poplachu“, říká MUDr. Karel Nešpor. Nejen lidem kolem sebe, ale hlavně našemu JÁ říkáme, že teď se nebude bojovat, ale odpočívat. Smích uvolňuje naše napětí a snižuje hladinu stresových hormonů. Jeho hojivé účinky jsou okamžitě patrné, když se dokážeme zasmát tomu, z čeho máme největší strach. Našemu rozcitlivělému JÁ prokážeme nesmírnou službu, když se dokážeme zasmát sami sobě a našim vlastním chybám. A jste-li zvlášť upjatí a snažíte-li si zachovat důstojnost (třeba si myslíte, že jí máte poslední špetku), třeba vás předchozí odstavec přinutí se alespoň zamyslet, jestli ostatní vaši důstojnost skutečně ohodnotí podle kožené tváře.

Důstojně jsem peskovala svého manžela. Něco zapomněl, rozbil nebo provedl, sama už nevím. Co si ale pamatuji, je, že místo aby veřejně přiznal svoji chybu a posypal si hlavu popelem, roztočil se dokola a se směšnými grimasami na mě za asistence našich dospělých dětí volal: „ Já jsem tvůj kašpárek“. Smáli jsme se všichni, ale on ještě navíc místo pokorného káraného dítěte opanoval situaci. Smějete se?

Pokračování někdy....
OHLAS 7. 
MAGGIE 20.6.2009  (žena, jež neřeší svůj věk a která si přála zůstat v anonymitě)

Ahoj Petře,
onen příběh Blanky není tolik o tom, kdo koho a zda vůbec pustí v MHD sednout, jako o tom, jak tělesná schránka co do chátrání stačí předběhnout duši, a ta zkrátka nestíhá stárnout stejnou rychlostí.
Duše je stále mladá, plná elánu, optimismu, radosti, a je uvězněná ve skořápce, která odráží genetické dispozice, prožitý životní osud a jeho rány, způsob životního stylu apod.
Co s dilematem tělo-rozum-duše?
Duši je kolem dvaceti a chce stále létat a snít.
Rozum osciluje mezi naivními 5, provokativními 15, nadšenými 25, váhajícími 35, pragmatickými 45 a moudrými 75 lety - záleží, zda jde o pochopení nejnovějších vymožeností elektrotechniky, orientaci v mapě, přeříkání vyjmenovaných slov a malé násobilky nebo o názor na gaye či globální oteplování.
A občanský průkaz tvrdošíjně hlásí, že tento Homo sapiens (Blanka a její vrstevníci) patří do škatule s názvem: „střední věk“.
Blanka v našem příběhu sportuje, čte, má další koníčky. Pokud se zrovna nepozoruje v zrcadle, je od věku mentálně (momentálně) oproštěna. Při setkání s realitou je však tím přibývajícím věkem tak trochu zmatena a zaskočena.

PS: Jméno Maggie nevypadlo z Červené knihovny ani z Večerů pod lampou. Maggie je jméno jak ženské, tak psí. A ženy občas bývají utahané jako psi, byly by vděčné za každé pohlazení a pochvalu, někdy by se chtěly jen tak stulit do klubíčka nebo naopak vyběhnout do přírody a „utrhnout se ze řetězu“, večer přijít k plné misce, nechat se drbat… Jasně, někdy si vyskakují, jsou kousavé, štěkají na své partnery či zalezou do kouta a trucují. Ještě Ti jméno „Maggie“ připadá romantické?

PS: Zítra je třetí červnová neděle a všichni otcové mají svátek. Přeji všem dobrým otcům, kterých je naprostá většina, všechno nejlepší – a ať mají trpělivost s námi, ženami. Vždyť i my ji musíme mít :o)

Uklízím pracovní stůl a dávám prostor Tobě, Zitě a ostatním.
Maggie
OHLAS 7. 
MAGGIE 19.6.2009  (žena, jež neřeší svůj věk a která si přála zůstat v anonymitě)

Milá Zito, milý Petře,
přeji Vám oběma krásný den.
Mezi Vaše růžové a modré dopisy si dnes dovoluji vložit své bílé psaní. Je v něm zachycen obyčejný příběh ze života. Hlavní postavou je normalizovaná žena běžného typu, žijící v současnosti.
Co Vy na to?


Hádala se duše s tělem

V pondělí odpoledne jela Blanka metrem.
Na tom by nebylo ani tak moc zvláštního, protože metrem jezdí téměř denně. Do práce, z práce, za kulturou…
Prvním překvapením bylo, že bylo VOLNÉ MÍSTO K SEZENÍ. To naposled zažila snad před třemi lety…
A v okolí nikdo, kdo by vypadal, že by si chtěl nebo potřeboval sednout.
Blanku bolel celý člověk, protože v sobotu si s manželem vyjeli na kole a podle tachometru našlapali skoro padesát kilometrů. Včera to navíc trošku přehnala v posilovně, a tak cítila snad každý sval v těle. Ještě jednou se rozhlédla, pak se posadila na koženkovou sedačku a otevřela rozečtený román….
Na druhé stanici přistoupila žena v béžovém kostýmku, něco kolem čtyřicítky. S Blankou to trhlo. Užuž chtěla vstát s milým úsměvem a větou, tak jak byla vždy zvyklá:
„Paní, posaďte se, prosím.“
Ale pak jí to došlo - vždyť já jsem o dost starší! Proč vlastně chci té ženě uvolnit svoje místo? Těhotná není, nevypadá schváceně či nemocně. Nemá berle, nohu v sádře, těžké zavazadlo, ani nedoprovází malé dítě. Tak co to dělám?
Blanka zůstala sedět, ale mírně znervózněla a zastyděla se, jako by provedla něco zakázaného. Na čtení se už nemohla soustředit, a tak raději knížku schovala do kabelky. Dotkla se své tváře. Byla horká. Určitě jsem v obličeji celá červená…
Na další stanici se situace opakovala. Mírně prošedivělý muž se postavil před místo, kde Blanka seděla, a shora ji přejel pohledem. S Blankou už to zase cloumalo – měla bych toho pána pustit sednout. Možná si to myslí i on. Ale ne, vždyť bude asi tak stejně starý jako já, nebo spíš mladší.
Vzpomněla si na název písničky „Hádala se duše s tělem“. V jejím případě bojovala duše, která zapomněla nebo ještě nestačila zestárnout, s tělem, kterému na jaře bylo třiapadesát.
Duše a svědomí našeptávaly: „Vstaň a pusť někoho sednout. Nejsi stará ani nemocná. Šup šup, pohyb, vstávej. “
Tělo a rozum varovaly: „Budeš vypadat jak blázen, a ještě někoho urazíš.“
Vnitřní Já se nedalo zastrašit: „Hele, támhleta paní vypadá unaveně. Určitě se ráda posadí na tvé místo.“
Rozum kázal: „Je daleko mladší než ty, buď ráda, že sis mohla sednout, bolí tě celé tělo. Máš na to nárok. Seď!“
Těch osm stanic vsedě Blanka doslova přetrpěla.
Myslela na to, zda se taková rozpolcenost bude objevovat i nadále. Až jí bude šedesát nebo ještě víc. S těmito neveselými představami se vracela domů….

Následující den ráno.
Přijíždí metro. Je tak našlapané, že Blanka bude mít co dělat, aby se do vagonu vůbec dostala… Pocítila příval obrovské radosti. No to je báječné, hurá!

MAGGIE

OHLAS 6. 
POZOROVATELKA SISI, 19.6.2009

Dobrý den, zasílám kratičký postřeh či ohlas, nevím jak přesně to nazvat.   :-)
Vaše věrná čtenářka, která si přeje zůstat v anonymitě.

Slovník cizích slov říká: „Vývojové stadium mezi 45 až 60 lety života člověka“.
Já, ač zdaleka věkem nedosahuji toho stadia vývoje, jsem také tichým svědkem nádherné kroniky životních osudů Zity a Petra. Pokaždé se velice těším na nové díly.
A proč vlastně začínám svůj postřeh zrovna citací ze slovníku cizích slov? Velice mě zajímalo, jak je tento termín vlastně odborně vymezen. Co to je ten střední věk a s ním spojená takzvaná „krize středního věku“? Zita a Petr nám toto vlastně odhalují.
Ale já se ptám: Není krize v každém období vývoje člověka? Vždyť každé období má své peripetie, radosti i krize. Nemohla by být proto založena také kronika pro nás, kteří jsme ještě daleko před branami středního věku? Mohlo by být velice zajímavé srovnávat a pozorovat životní etapy dvou dvojic různého věku :-)
Sisi

Petr | 19.6.2009

Milé dámy Maggie a Sisi!
Díky za Vaše milé ohlasy. Velmi jste mě potěšily a jsem opravdu rád, že se nám ta diskuze tak pěkně rozbíhá. Jen začínám mít takový nepříjemný dojem, že je tu už jaksi "lehce anonymně přefeminizováno" :-) 
Já opravdu nechápu, proč se všechny schováváte za nejrůznější pseudonymy a volíte romanticky tajemná jména? Proč se bojíte napsat kdo jste a čím jste, proč se bojíte odhalit svou identitu, když jde o duši a o city??? Fakt tomu nerozumím.
A také se pomalu začínám chvět, že nás zanedlouho roznese na kopytech nějaký dobrák, co to tady vedeme za "babský klub" - a tím teď samozřejmě střílím především do vlastních "dědkovských" řad, protože se mi prostě nechce věřit, že by ke střednímu (nebo i jinému) věku neměli chlapi co říci, zvláště když v mnohých jiných článcích v Pozitivních novinách o tom vyprávějí ostošet!

Když jsem četl příběh Maggie o její hrdince Blance, jaké má problémy v hromadné dopravě, docela jsem jí viděl před sebou. Pravdou je, že i já sám často vstávám v MHD, když vidím přistoupit staršího člověka a všude jsou obsazená místa. A když se pokaždé rozhlédnu kolem a vidím po sedačkách 80% válející se mládeže pod dvacet let, jak zevlují doblba, aniž by je byť jen vzdáleně ovanula myšlenka, že by mohli někoho staršího pustit sednout, říkám si, že to není výchovou, že to je prostě jen a jen tím VĚKEM. Ti starší lidé jaksi - řekl bych - DRŽÍ SPOLU, všimli jste si toho, přátelé? Babička klidně pustí v tramvaji jinou babičku sednout, a ještě se při tom aktu na sebe tak omluvně s úsměvem podívají, že si ani nemusejí nic říkat.
Já myslím, že v okamžiku, kdy si člověk těchto "momentů v životě lidském" sám všimne, aniž by na ně byl kýmkoli upozorněn, je to neklamné znamení, že už dospěl a zařadil se konečně mezi slušné lidi. Samozřejmě vůbec netvrdím, že neexistují mladí lidé, kteří nepustí staršího člověka sednout. Naopak. Jsou jich určitě statisíce! To jen já nejspíš jezdím vždycky tou špatnou tramvají a pokaždé vlezu do nesprávného vagónu metra, kde takoví jedinci prostě čirou náhodou nejsou. Jó, tomu se holt říká mít smůlu na lidi :-)

Ještě se nakonec vrátím k otázce, kterou položila Sisi: Nemohla by být proto založena také kronika pro nás, kteří jsme ještě daleko před branami středního věku? Mohlo by být velice zajímavé srovnávat a pozorovat životní etapy dvou dvojic různého věku.
Na to je velmi jednoduchá odpověď, milá Sisi! Vždyť právě proto jsem zřídil tuto ODPOVĚDNU, abyste v ní mohli - bez ohledu na svůj věk - spolu vzájemně komunikovat a sdílet společný prostor na základě společných myšlenek a témat.
Čím pestřejší bude tato diskuze, tím lépe pro všechny. Prostě si jen vyberte partnera či partnerku a MLUVTE SPOLU. Pokud vám nevadí "řízená" diskuze prostá anonymních sprostot a urážek, pak tomu určitě vůbec nic nebrání.

Z téhož důvodu bych také uvítal, aby se jí zúčastnili i muži, kteří mají k problematice věku a životní moudrosti co říci. A je mi opravdu jedno, zda jim bude dvacet nebo osmdesát.
O věk tady skutečně nejde!
Petr-Pavel Loužecký 

PS. A nestyďte se za své jméno a příjmení!  Doporučím tímto Lence Novákové - viz ohlas č.2 - aby darovala svoji knihu o středním věku těm odvážlivcům, kteří napíší nejen zajímavý příspěvek, ale hlavně se pod něj podepíší plným jménem a navíc přidají i svoji fotografii, ! Schválně kolik jich bude...:-))) Ostatně poslat knížku anonymovi, je docela obtížný úkol, že?

OHLAS 5. 
B. Smetanová, Kladno, 19.6.2009 

Vážená a milá paní SVĚDKYNĚ!
Vy jste "můj člověk"! Poté, co jsem dovršila půlstoletého jubilea, pojala jsem tento mezník jako dveře, které otevírám do druhé poloviny svého života, se všemi plány, sny a vizemi, jež se dříve z nejrůznějších příčin nemohly stát skutečností. Máte pravdu, snít a plánovat se musí, jinak by to bylo, jako by člověk chtěl přestat žít. A to snad nikdo z nás ještě nechce.
Má však pravdu i Petr, když tvrdí, že žije dneškem a neptá se na zítřek. On, stejně jako my, má také svoje "jasno", ví, kudy se má jeho život ubírat, co od něho očekává, a co mu pro naplnění všeho je schopen dát. A v takovém duševním rozpoložení je už snadné - ne-li přímo žádoucí - nemyslet na zítřek, jen se usilovně věnovat každodenní práci, která k vytýčenému cíli vede.
Alespoň tak mi to prozradily řádky "mezi".

Ve stálé úctě
B. Smetanová, Kladno

OHLAS 4. 
SVĚDEK, 15.6.2009   (svědkem je žena středního věku, která si přála zůstat v anonymitě)

Milý Petře,
Dovolte, abych k vám vyjádřila svůj Obdiv. Můj Svědek vznikl spontánně. Vyjelo to ze mě a pochopila bych, kdybyste do toho nešel. Máte odvahu, a to se mi moc líbí. Proč vlastně Svědek vznikl? Ve vašich příbězích zatím není, čeho se chytit, jen si stěžovat na střední věk s nostalgickými vzpomínkami je klišé, nic nového, nic čtenářsky vyjímečného, proto jsem vás chtěla vyprovokovat, vybudit, trochu situaci zdramatizovat. Aby to zajiskřilo :-) a myslím, že se nám to povedlo. Už se těším na další. Vybral jste si VELKÉ téma, přeji vám, ať se vám v něm daří.

Se svými příběhy mám jeden problém. Chci být lidským Koučem. Učit lidi, jak pojmenovat svá skrytá přání, jak jich dosáhnout, pomáhat jim v přemýšlení, aby si našli svou cestu ke štěstí a minulostí se zabývali jen jako životní etapou, kam saháme pro zdroje a zkušenosti.
Koučování lidí, stejně jako koučování hráčů ve sportu, je zaměřené na budoucnost. My, padesátníci, taky máme budoucnost, a ta může být ještě pěkně košatá.
Učím se, koučuji, píšu články a přemýšlím, jak lidem pomoci. Celé dny. Do minulosti se mi nechce.
My, lidé, máme na rozdíl od ostatních živočichů v mozku vyvinutý prefrontální neokortex, který nám umožňuje VĚDOMÉ přemýšlení. My si můžeme vybrat, o čem chceme přemýšlet, my můžeme snit o naší budoucnosti a plánovat ji a to je to, co chci.
Když nějakou věc/situaci pozorujeme, ať jí věnujeme času a soustředění sebevíc, onu věc/situaci nezměníme, mění se naše přemýšlení, vytváří se nová neurospojení a tím se mění I nás mozek. Jako tištěný spoj v počítači. Pozitivně ke změně nebo negativně k dramatu.
Já už jsem si vybrala. Žiji v druhé polovině svého století a chci, aby můj život měl smysl a abych se tu jen tak neplácala nadarmo. Čas, který věnuji svému přemýšlení, vnímám jako HODNOTU. Vědomě jsem si připustila, že můj čas je přesně vymezen a ještě hodně toho chci stihnout.

Svědek

OHLAS 3. 
SVĚDEK, 11.6.2009   (svědkem je žena středního věku, která si přála zůstat v anonymitě)

Každý z nás, kdo žije ve společnosti ostatních lidí, se může stát - ať chce nebo nechce - svědkem jejich příběhů. Záleží jen na něm, jestli se rozhodne, že si jich CHCE všimnout. Já jsem se rozhodla, že si chci všimnout křehkého příběhu, který před očima čtenářů Pozitivních novin vzniká mezi Petrem a Zitou.
Nevím, jestli tím neporušuji vydavatelovo přikázání: „Nebudeš hodnotit!“ Nechci hodnotit.
Každý z nás má právo na svůj vlastní osobitý příběh a jen on sám ví, proč se pro něj rozhodl. Co si ale jako správný zvědavý svědek neodpustím, je příběh komentovat. Odměnou za moje svědectví, za moji pozornost a za můj čas je plnění očekávání, které do svého pozorování vkládám, uspokojení mé zvědavosti. A abych se dočkala své odměny, budu vyslovovat svá očekávání nahlas. Co myslíte, projde mi to?

Všimněme si Petra.
Vybral si svou přítelkyni z virtuálního světa zahalenou tajemstvím. Žen reálného světa se údajně bojí. V duši má ještě čerstvou ránu z nedávného rozvodu. Potřebuje si povídat bez hraní mocenských her v redakci. Petr je totiž šéfredaktor a v práci se setkává s tím, že neustále hodnotí cizí lidské osudy. Proto mu na ten jeho jaksi nezbývá prostor. Zajímavé na Petrovi je, že si svou přítelkyni dopředu vysnil. Pojmenoval, že by si přál dámu s velkým D a očekává od ní velké duševní pohlazení. Trápí ho krize středního věku a zdá se mu, že mu štěstí uniká.
Jako svědek už jsem viděla mnoho podobných osudů. Podobných v tom, že MUŹ pojmenovává velmi přesně, co chce, ale jen velmi mlhavě cosi nabízí. Vyžaduje čtení mezi řádky, a to jak od Zity, tak i od nás, svědků a čtenářů. Velmi přesně vyjadřuje, že by si v Zitě přál najít to, co marně hledá, ale o Zitu se vlastně jakoby nezajímá. Že by mu v otázkách bránila jeho ostýchavost? Hledala jsem otazníky. Našla jsem jich pět a ani jeden nebyl určen pro Zitu.

Virtuální Zita má s Petrem starosti.
Má upřímnou obavu, zda dokáže splnit Petrovo očekávání, o kterém si myslí, že není malé. Přemýšlí o skutečném Petrovi nahlas. Zvažuje, zda dokáže naplnit jeho očekávání a být jeho partnerkou. A taky mu vypráví. Konejšivě. Vybírá příběh ze svého života, který by Petrovi mohl pomoci, nabízí pozitivní příklad své síly a odhodlání se s věkem střední generace poprat. A chválí. Chválí Petra pečlivě vybranými slovy. Tak to je zatím všechno!

A co bude dál?
Pomůže Petrovi její chvála? Pozná v příběhu hlavní poselství, které je mu určeno? Dokáže ocenit, že žena, kterou oslovil, mu vychází vstříc a jen nemnoho toho žádá?
Ještě něco bych chtěla zmínit. Pan vydavatel by si přál, aby jeho Zpovědníci odhalovali celou řadu problémů lidí středního věku na pozadí svých vlastních osudů.
Potřebujeme naše problémy opravdu odhalovat? V bulvárech jich je dost. Detaily problémů cizích příběhů mě jen hlouběji uvrtávají do mých vlastních. Jediné pozitivní na tom je, že poznávám, že je to NORMÁLNÍ. Raději bych byla svědkem, jak se protagonisté s takovými problémy pozitivně vypořádají.
Jsou to literární postavy, měly by vědět, jak na to, a když to nebudou vědět oni sami, snad to alespoň budou vědět čtenáři. SKUPINA VÍ VŠE! Taková jsou má očekávání od romantického Petra.
Od Zity taky něco čekám. Píše, že se na zítřek netěší, že žije dneškem. To mě zajímá. Proč se na zítřek netěší? Copak nemá své sny a skrytá přání? Víme o ní, že maluje obrazy, že je maluje ráda a taky že je ráda rozdává. Má ve svém malování ještě nějaké další ambice? Chtěla by někdy své obrazy vystavovat? A co literární aktivita? Vždyť Petr si ji vybral především kvůli jejím povídkám. Kvůli její dovednosti a jedinečnosti a totiž proto, že dokáže svými povídkami ke svým čtenářům promlouvat, a to je velmi vzácné.

Jsem jen svědek!
Nechci a ani nemůžu se do jejich příběhů plést. Své myšlenky jen vyslovuji nahlas před vámi, ostatními svědky. Tak to v životě chodí. Ani není důležité, jestli se Petr a Zita o mém svědectví dozví. Důležité je, jestli je zajímavé pro vás.
Tak zase někdy na pavlači…

SVĚDEK

Petr | 11.6.2009

Vážená SVĚDKYNĚ!
Děkuji za Váš komentář ke "zpovědnímu seriálu" o Zitě a Petrovi. Máte pravdu, že bych od Vás mnohem raději četl Vaše vlastní příběhy, než-li pouhé komentování těch našich.
Myslím, že na ně si každý udělá názor sám, ale - jak sama dobře víte - většinu lidí zajímají hlavně osudy těch druhých, jejich hledání a objevování, z nichž si mohou něco odnést, poučit se nebo se třeba jen tak vymezovat vůči napsanému, jak je to ostatně obecně oblíbeným komunikačním způsobem mnohých z nás.
Na hodnocení psychologie postav našich hrdinů je - podle mého názoru - příliš brzo, protože čtenáři měli dosud jen málo možností nahlédnout do jejich duší, natož pak aby samotní aktéři mohli odkrýt v "několika větách" svoji motivaci k Vámi naznačeným činům.
Věřte mi, že mým cílem je nabídnout čtenářům nejen občasné filozofování na dané téma, ale také je skutečně zatáhnout do hry, ať už pomocí sdělování vlastních příběhů nebo diskuzí nebo něčím úplně jiným, s čím přijdou oni sami.
Mě na tom všem nejvíce vzrušuje právě ona interaktivnost jednotlivých akcí, že ani já, ani Zita ani čtenáři samotní - prostě nikdo neví, co se stane zítra a kam se vše bude ubírat.

Naše dopisy nejsou dopředu nalinkované, věřte mi, Zita i já je píšeme tak, jak přicházejí dny a události v nich. Jsme ovlivňováni desítkami věcí a reagujeme na ně tak, jako bychom si spolu opravdu POUZE PSALI DOPISY ZE ŽIVOTA. Nejsou to tedy příběhy v tom pravém slova smyslu.
Možná ale, že zanedlouho nějaký příběh skutečně vznikne. Avšak pokud se tak stane, vznikne jaksi sám od sebe, třeba proto, že budeme potřebovat zasadit některé naše vlastní zkušenosti do fiktivního rámce tak, aby ani naši vlastní přátelé a známí nepoznali, že mluvíme o sobě.

Rozdíl mezi námi a vámi je pouze v tom, že čtenáři nenesou svoji kůži na trh, zatímco my dva se Zitou ano. Můžete sice namítnout, že i Zita se dosud skrývá za anonymní postavou. Máte pravdu, ale důležité je, že ona je SKUTEČNÁ, i když má v občanském průkazu napsáno jiné jméno.
Mohu Vám, milá SVĚDKYNĚ,  jen tak mezi řečí důvěrně sdělit, že už se mě několik lidí podezřívavě ptalo, jestli si tu Zitu nakonec nepíšu sám, protože se jim prostě nechce věřit, že by se našla nějaká žena, která by dobrovolně a bez řečí souhlasila s tím, aby si se mnou veřejně psala!!! Tohle prostě některým lidem "rozum nebere".
A tak Vás mohu ubezpečit, že taková odvážná osoba se našla a že všechno v našem "korespondenčním vztahu" je přesně tak průhledné a opravdové, jak Vám to celou dobu popisuji.

Moc bych si přál, aby Vás i všechny čtenáře Pozitivních novin ZPOVĚDNÍCI bavili. A v okamžiku, až kohokoli z vás bavit přestanou, abyste do našeho povídání sami aktivně vstoupili a "rozvířili" stojaté vody dle svého gusta.
Děkuji vám za to předem.
Petr-Pavel Loužecký

OHLAS 2. 
Lenka Nováková, 10.6.2009

Už to není, jako to bývalo?

Milí čtenáři Pozitivních ovin. Mám pro vás jednu dobrou – pozitivní zprávu.
V ruce držím knížečku s provokativním nadpisem „Cítíte, že už to není ono? (aneb 50/60/70sátka na krku)“ s lakonickým podtitulkem: „Kdyby to mohlo být jinak, jak si představujete váš ideální život?“.
Je věnována především lidem, kteří se hodně zabývají svou krizí středního věku a možná hledají i odpověď, jak dál.
Ne, nikde ji neshánějte. Neseženete ji. Neprodává se. Onu zmiňovanou útlou knížku jsem si napsala sama, protože jsem ve své vlastní krizi středního věku potřebovala něco takového číst.
Vlastně jsem ji ani sama nenapsala, jen jsem do Google položila správné otázky a zapsala odpovědi. Vlastně jsem si ji VYGOOGLILA.

O čem to je jednou větou (rozvitou)?
Knížka je o štěstí a o cestě k němu s naší půlstoletou výbavou, s hlavou plnou knih, které jsme stihli přečíst, příběhů, které jsme stihli odžít a nápadů, které se nám skrývají v hlavě a čekají, až si na ně uděláme čas.

Je určena čtenářům, kteří vědí co je to … sátka. Těm, co se jí bojí, i těm, co si v ní hoví.
Nějaké výtisky mám v šuplíku. Jsou určeny VÁM, čtenářům Pozitivních novin.

Jste ochotni se pozitivně podělit o své zkušenosti a návody, v čem pozitivně vidíte bohatství a výhody …sátky, naší druhé poloviny života? Jak jste se vypořádali s nástrahami veřejného mínění, které …sátileté posílá do starého železa? 
Nejlepší odpovědi vyberu a s radostí odměním touto knihou!

Když jsme byli děti, na otázku, čím budeš, jsme měli naprosto jasno a naše fantasie kouzlila bez hranic.V takzvaném produktivním věku nejvíce bodů ve veřejné soutěži nasbíral ten, kdo se stal ŘEDITELEM. Každé ředitelování jednou skončí. A co bude potom? Bojíme se toho? Třeba je to naše poslední příležitost, jak můžeme být sami sebou! Třeba už konečně pochopíme, že ÚKOLEM LIDSTVA JE PEĆOVAT O DUŚI!
Piště a vybírejte, pokud věříte na štěstí. Právě se na vás dívá :-)

Lenka Nováková
své odpovědi posílejte na e-mail:   redakce@pozitivni-noviny.cz  

OHLAS 1. 
B. Smetanová, Kladno, 14.6.2009
 

Vážený pane Loužecký,
se zájmem jsem si přečetla Váš nový „projekt“ být si zpovědníky na tabule rase Vašeho nového života. Jsem upřímně překvapena i zděšena zároveň. Překvapena tím, že se Vy osobně v roli Petra hodláte více či méně (nu, spíše více, jelikož jste toho ve svých novinách na sebe prozradil už poměrně mnoho) obnažit svým čtenářům. Budiž, přicházejí noví a ne všichni si stihnou o Vás přečíst výpovědi předchozí. Čím zděšena? Představou, že si zde dva lidé, psavci, umanuli budovat svůj nový vztah před zraky veřejnosti, minimálně tedy jeden z nich, a to Vy.
Zdaleka nezávidím paní Zitě situaci, do níž jste ji, jakkoliv v dobré víře, vtáhl. Vy máte jasno. A ta „ubohá žena“, pokud není Vaší již dobře zacílenou milostnou obětí, stává se tak pěšákem, kterého Vy provedete hrací plochou svého záměru. Držím jí obě pěsti, aby obstála se ctí, jak se na opravdovou Ženu sluší.
Jsem dávno ve věku, jemuž se v té Vaší obecně a právem říká „starší generace“. Ale slouží-li člověku paměť, domáhá se sdělit svoji vlastní zkušenost. Vy jste mi k tomu zde, byť nejspíš neúmyslně, vytvořil prostředí. Nemějte mi tedy prosím za zlé, když se na malou chvilku ponořím do vlastních vzpomínek, vlastního snění a Vaším prostřednictvím pošlu fiktivní odpověď muži, který se Vašemu Petrovi téměř navlas podobá…

Milý a vzdálený Petře,

nikdy v životě by mě nenapadlo, že zaslání pár povídek do Vašich novin způsobí v mém životě tak nečekanou změnu. Ano, změnu. Značná část mého času bude od této chvíle patřit Vám. A nemám na mysli pouze ten čas, který uběhne psaním odpovědi. Celou dobu se mi totiž honily myšlenky na Vás a Váš dopis v hlavě, než jsem usedla ke klávesnici.
Kolik to bylo? Týden? Tak vidíte, to už je slušná dávka času. Naštěstí jsem víceméně jeho paní. Starosti s dětmi už prakticky nemám – dcera se nedávno celkem dobře vdala a na vnoučata teprve čekám. Jak to tak vypadá, mám se ještě načekat. Ti mladí se dnes do ničeho příliš nehrnou. Není se čemu divit. Obklopuje je tolik lákadel, kterých mohou užívat, o jakých jsme my sami ani nesnili. Už to, že se vdala, vlastně mohu považovat za úspěch. Kam je to ovšem vede, je otázka… Ale nežehrám na nepřízeň osudu, občas mám na hlídání sousedčinu dvouletou dcerku. Redakční práce, vykonávané z pohodlí domova, mi to umožňují. To byste nevěřil, jakou má ten prcek vyřídilku :-)!!!

Abych Vás nenechala ladem

Ale abych nezabrouzdala příliš hluboko do sebe a Vás nenechala ladem. Máte obdivuhodný smysl pro humor, byť není na první pohled (rozumějte „přečtení“) patrný, a to mi dodává trochu víc kuráže. Spoléhám tedy na Váš slib a na oplátku se zavazuji, že ani já se nedopustím vůči Vám žádného milostného vábení :-).
Ano, máte pravdu, najít sobě spřízněnou duši není v dnešním světě vůbec lehké, lhostejno, zda oba milujeme svíčkovou či smažený řízek s bramborovým salátem, italskou kuchyni a dobrá vína.
Spřízněnost tkví, alespoň dle mého, v tom, že ten druhý o nás všechno ví a má nás pořád stejně rád (miluji citáty), že dovede chápat naši, jak skvělou tak mizernou náladu, že nás v tom nenechá, když nám život uštědřuje kopance poznání, že není v každé situaci zajedno, ale svůj odlišný názor, postoj dovede obhájit s citem a porozuměním.
Ale především, že dovede být jedno velké, naslouchavé ucho, když tomu druhému slova, naskládaná v srdci, doputují na jazyk. A to je přesně ten důvod, pro který Vám píšu tento dopis. Když večer vypnu počítač, přehrávač, zhasnu televizi, lampu, zavřu rozečtenou knihu, uložím se pod přikrývku a zavřu oči, nejsem vždy tak unavená, aby spánek přišel s prvním zívnutím. To se mi pak dějí v hlavě věci!
Věřte mi, moje myšlenky nejsou o mnoho jiné než ty Vaše. Ba právě naopak! Musím se teď smát, kolik jsem za život přečetla knih a publikací o tom, že muži a ženy jsou zcela rozdílné živočišné druhy :-).
V přemýšlení nad sebou samými tedy rozhodně ne! Tím lépe, co říkáte? Alespoň si budeme snáze rozumět. Mám ten dojem, že všechny spory mezi muži a ženami jsou beztak jen uměle vyvolané prachobyčejným sobectvím střást ze sebe tu tíhu (proč ne příležitost?) vzájemně si naslouchat.
Tak Vy jste řešitel. Dovedu si Vás v této roli docela dobře představit, protože (a to mi nemějte za zlé) neustále něco řešit je doménou právě většiny mužů :-). A je to vlastně tak v pořádku. Jenom jejich počínání nesmí přesáhnout tu únosnou mez, za níž už se skrývá ono ošidné ego. Věřím, že to není Váš případ. Nebo snad ano?
Odpusťte, to byl vtip. Občas jsem ráda rozpustilá. Poznáte tak, že je mi dobře. Že jsem uvolněná a cítím se v bezpečí. Není to tak často. Ženská dnes sama bez muže mnoho nezmůže (nebudu já nakonec díky Vám taky básník? :-)) To my se rády tváříme emancipovaně, sebejistě a šťastně (sem tam i nešťastně, jak se to právě hodí), ale duše naše beztak strádají, ty člověk jen tak neobelstí.
Odmítáme věnovat pozornost jejich volání; ono se nám to vlastně i docela daří: práce, nákupy, úklid, rodina, přátelé, v lepším případě nějaké to hobby… Přes den. Pak přijde noc…

Jak je to s mužským nitrem?

A vůbec, víte Vy, Petře, že já už jsem vlastně ráda, že jste právě mně dovolil nahlédnout do té Vaší tajemné schránky? Moje intuice mi už dávno napovídala, že to s tím mužským nitrem tak nějak bude. S některým. Vy nejste jenom řešitel, jste také filosof, infobanka, světlonoš a troufám si říct i dobrý přítel.
Proč jen si však myslíte, že Vaše touha potkat ženu z filmů pro pamětníky je čímsi ojedinělým, co nutno skrývat? Je přirozené, že jak muž, tak žena, oba toužíme po bytosti krásné, milující, noblesní, jenom si tento svůj požadavek dokážeme zformulovat patrně až ve chvíli, kdy máme za sebou vztahy s těmi, kdo se našim idolům ani v nejmenším nepodobají. Jsou chvíle, kdy také já toužím mít po svém boku urozeného a tajemného „Oldřicha Nového“, snivého a oddaného „Hugo Haase“… a Vy to, jak se zdá, správně tušíte :-)!
Ale teď vážně: mám za to, že všechno je tak prosté: duše prahne po dokonalosti, a o kom z lidských bytostí se dá říct, že je dokonalá? Vezmete-li však zavděk ženou současnou, ženou s jejími chybami, přáními a tužbami, jsem tady pro Vás. Jedno velké, dokořán otevřené, vnímavé ucho.
Povídejte dál, naslouchám. Třeba budete mít štěstí :-). A pak si o něm můžeme spolu vyprávět…
Vaše Dita

Oddaná čtenářka Vašich
Pozitivních novin
B. Smetanová, Kladno

Petr | 11.6.2009

Milá "smetanová" Dito,
Váš dopis mě velmi potěšil. Líbí se mi, jak jste "bystře naskočila" na naši hru na zpovědníky. 
Ale hned zpočátku Vás musím lehce setřít :-), neboť my dva se Zitou jsme si opravdu "neumanuli budovat svůj nový vztah před zraky veřejnosti". To zní fakt hnusně...! My nic nebudujeme!!!  Budovatelé v nás vymřeli již s nástupem sametové revoluce a noví bojovníci ještě nevstali!
My si zde pouze píšeme otevřené dopisy a chceme se o ně podělit se čtenáři Pozitivních novin, respektive chceme se podělit o naše myšlenky na dané téma a třeba i o naprosto zvláštní a jinde nevídaný druh mezlidské upřímnosti. Alespoň podle mého názoru je takový druh upřímnosti vzácný a měl by se podporovat a chránit jako vzácná zvířena či květena.

Dále pak píšete:  Zdaleka nezávidím paní Zitě situaci, do níž jste ji, jakkoliv v dobré víře, vtáhl. Vy máte jasno. A ta „ubohá žena“, pokud není Vaší již dobře zacílenou milostnou obětí, stává se tak pěšákem, kterého Vy provedete hrací plochou svého záměru. 
Chudák Zita. Vy jí tedy dáváte do těla! Ona předně vůbec není "ubohá", a už vůbec není "mojí dobře zacílenou milostnou obětí". Nevidíte Vy to moc růžově nebo červeno-knihovně?
Zdá se mi, že tady stačí jen trošku "nezávazně zaromantizovat" a ženy už za tím hned vidí nějaké mužské spiknutí.
Moje "hrací plocha" je tak čistá, že čistější snad už ani být  nemůže. Musím to pořád dokola opakovat, protože chápu, že se to pochopit nedá :-)

Víte, co mi napsala Zita, když si přečetla Váš dopis? Že mám ve Vás alespoň alternaci pro případ, že ona by psaní nestíhala, takže byste jí prý v případě pauzy klidně zvládla nahradit.
Píšu Vám to jen proto, abyste věděla, že tady se nic netutlá :-)  Co jednou pustíte do světa, to je okamžitě venku a už se to propírá po všech valchách světa. 

Musím se přiznat, že podle mého názoru jsou muži a ženy opravdu zcela rozdílné živočišné druhy, jak o tom píšete. Vždycky jde pouze o to, ten jiný druh "živočicha" poznat a přijít mu na chuť ještě před tím, než ho sami "sežereme" (láskou, štěstím, ale později třeba taky vzteky či nenávistí).
Možná právě proto jsou vztahy mezi ženami a muži tak vděčným tématem literatury, filmu a umění jako takového. Přál bych si, aby naše zpovědi byly o něčem skutečně inspirativním, co nás posune kupředu.


A jak Vás tak pozoruji a čtu, myslím, že s Vámi stát na místě nezůstaneme.
Děkuji také za Vaše milá slova, že pro Vás nejsem jenom řešitel, ale také filosof, infobanka, světlonoš a troufám si říct i dobrý přítel. Těším se z toho a doufám, že nám všem ta dobrá víra dlouho vydrží.

Povídejme si dál, baví mě to. :-)
Petr-Pavel Loužecký

Své ohlasy zasílejte na e-mail: vydavatel@pozitivni-noviny.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 28. 03. 2010.