Prapunčochy Prapraprapraprababičky dnešních punčoch se objevily přibližně v 8. století př.n.l. Byly vyrobeny ze zvířecí srsti a používaly se jako výplň do bot. Římané balili své nohy do dlouhých pruhů kůže nebo tkané látky. První zmínky o punčochách, které byly sešity z tkané látky nebo kůže a na nohu se natahovaly, máme z 2. stol.n.l. Pletené punčochy byly objeveny v egyptských hrobkách z období 3. - 6. století n.l.
Od ruční výroby ke strojům Ručně pletené punčochy se staly moderními v 17. století. Anglická královna Alžběta I. odmítla udělit patent reverendu Williamu Leeovi na první pletací stroj, protože prý jeho punčochy byly příliš hrubé ve srovnání s jemnými hedvábnými punčochami importovanými ze Španělska. Vynálezce nelenil a vylepšil svůj stroj, takže byl schopen produkovat ještě jemnější punčochy, ale tentokrát byl odmítnut z obavy, že by připravil o práci ruční výrobce punčoch. Lee zemřel v chudobě ve Francii, ale jeho bratr se vrátil do Anglie a začal formovat punčochářský průmysl. Leeův stroj byl tak moderně navržen, že jeho koncepce přetrvala staletí. V podstatě je jeho hlavní princip - systém jehel - využíván ve strojích, které dodnes slouží pro výrobu plně tvarovaných punčoch.
Plně tvarované nebo bezešvé? Plně tvarované punčochy jsou pletené jako jednovrstvý díl, který je následně „ručně“ sešitý na zadní straně punčochy. Punčocha se začíná plést od lemu ke špičce. Tvaruje se redukcí počtu jehel zapojených do pletení směrem ke kotníku, poté se jejich počet zvyšuje v oblasti paty a následně opět snižuje na chodidle. Bezešvé punčochy jsou vyráběny na kruhových pletacích strojích, vynalezených již v polovině 19. století. Po mnoho let měly takto vyráběné punčochy pouze válcovitý tvar a nemohly tak dobře padnout jako plně tvarované. Na počátku 20. století se nosily punčochy zářivé, barevné, zdobené, vyšívané a různě vzorované. Za první světové války nastala éra tmavé barvy. Pak se opět punčochy probarvily a celkově oživily.
Jak nylon ke svému štěstí přišel Firma DuPont poprvé představila svůj vynález - nylonové vlákno, které bylo možno zahřívat a tvarovat - v New Yorku v roce 1939. Proč zrovna NYLON? Písmena „NY“ znamenají New York a „LON“ = London. Přestože vynález neměl zpočátku praktické využití, nakonec se firma rozhodla vyzkoušet syntetické vlákno jako konkurenci hedvábí na trhu ženských punčoch. Památného dne 15. května 1940 byly nylonové punčochy prodávány v obchodech po celých Spojených státech a během prvních čtyř dní se prodaly všechny tehdy vyrobené punčochy - čtyři miliony párů! Ženy po celém světě byly nadšeny z nového zázračného vlákna.
A přišla válka… Během druhé světové války dávaly ženy přednost silným, pleteným punčochám. Produkce nylonu začala totiž směřovat jinam: čerstvý objev našel uplatnění při výrobě padákových šňůr. Punčoch byl tehdy takový nedostatek (a navíc byly velmi drahé), že některé ženy si kreslily falešné punčochové švy na holá lýtka, aby alespoň vzbudily iluzi nylonek. Ačkoliv bylo těžké je sehnat, nylonové punčochy nezmizely docela a staly se ideálním dárkem, kterým dělali američtí vojáci dojem na ženy po celé Evropě.
Znovu na trh V mírových časech se pomalu začaly navracet punčochy na pulty obchodů, ne však tak dostatečně rychle, aby byla uspokojena obrovská poptávka po nich. V New Yorku se v obchodech Macy’s vyprodalo 50 tisíc párů punčoch během šesti hodin, v Pittsburghu 40tisícový dav žen stál celou noc v bouřce před obchodem, kde měly být punčochy následující den v prodeji. Kolem roku 1948 se konečně dostala produkce punčoch do normálních kolejí, ke konečné spokojenosti punčošekchtivých dam. Bezešvé punčochy si přesto razily cestu na trh pomalu. Ženy se domnívaly, že šev na punčochách je velice sexy a navíc dokáže nádherně „prodloužit a zúžit nohy“. Postupem času však přece jen nad plně tvarovanými punčochami zvítězily. V šedesátých letech pak první úspěchy zaznamenaly průsvitné punčochové kalhoty – punčocháče. Odpadla starost s vykukujícími podvazky a sukně se mohly zkracovat a zkracovat… Od roku 1983 jsou na trhu také samodržicí punčochy, které získaly u žen velikou oblibu.
Současnost Do dnešních nylonek se většinou přidává vlákno Lycra, aby punčochy byly pružnější. Materiál se tak dokáže přizpůsobit různým velikostem chodidla i délce nohy. Punčochy (včetně oněch tradičních) zažívají po dlouhých letech znovuobjevení a jejich popularita mezi nositelkami prudce stoupá. Oblíbené jsou punčochové kalhoty formující postavu, novinkou pak punčochy, které díky přidanému vitaminu E jemně masírují pokožku. Záleží na každé ženě, zda dá přednost punčocháčům nebo punčochám, a který model si vybere - svůdný, praktický, elegantní, vzorovaný, barevný, tělový apod.
Český svět dětských punčošek Až do poloviny 20. stol. nosili kluci i děvčata punčochy pletené (většinou vlněné), které se připevňovaly k podvazkovému pásu. Punčochy na všední den bývaly hnědé, šedé nebo černé. Bílá barva byla spíše pro děti z bohatších rodin nebo se užívala při slavnostních příležitostech. Chlapci nosili punčochy hlavně ke krátkým kalhotám. Začátkem 50. let 20. stol. začala vyrábět dětské punčocháče firma LOANA v Rožnově pod Radhoštěm, a to buď bílé, nebo v barvě přírodní bavlny. Nosily se pod dlouhými kalhotami, ale mnoho rodičů je dávalo klukům i ke kraťasům. Velmi oblíbená byla kombinace bílých punčocháčů a krátkých tmavých kalhot. V 60. letech rozšířila LOANA barevnou škálu a vymyslela nové vzorkování. K bavlně se přidává syntetické vlákno, objevují se tmavé akrylové punčocháče. Byly hřejivé, avšak v oblasti kolen a chodidel se rychle vydřely a proděravěly.
Krepsilonky – a co dál Byly vyrobeny z krepovaného silonu (označené jako nylon), v různých barvách a vzorech. Rodiče je kupovali hlavně děvčatům. Kluci považovali krepsilonky za holčičí oblečení a když už je nedokázali odmítnout, nadšeni z nich rozhodně nebyli. Na počátku 70. let už mizí chlapecká móda nosit punčochové kalhoty ke kraťasům. Tato kombinace však ještě dlouho potom přetrvávala ve formě oblečení pro pobyt v mateřské škole. (Pánové, vzpomínáte na vytahané punčocháče pod červenými trenýrkami?) V 80. letech se punčocháče vyráběly i v dalších tuzemských továrnách, přibyl dovoz ze zahraničí. Nově se objevily punčocháče z froté.
Současní výrobci preferují zdravotně vyhovující materiály, které se příjemně nosí a splňují i další požadavky zákazníků (široká barevná škála, výběr vzorů a velikostí, stálost barev, trvanlivost materiálu, prodyšnost, termoregulační vlastnosti, antialergická úprava, protiskluzová úprava apod.).
Nezapomeňte na muže… Mají nejen své dny, ale i svoje punčocháče. Průkopníka v nošení této (zatím stále nezvyklé) části pánského oděvu určitě znáte – Superman!
|