Jan Hora: Sběratel dobrodružství (9) V moci novodobých pirátů
Rubrika: Literatura – Na pokračování
Sběratel dobrodružství
Tím sběratelem jsem já, milý čtenáři, ale neboj se. Nebudu tě unavovat vyprávěním, co jsem všechno zažil a kde všude jsem byl. Sbírám dobrodružství velice poklidným a v podstatě pohodlným způsobem. Napínavé příběhy nacházím ve starých cestopisných knížkách a časopisech. Obyčejně stačí přejít z kuchyně do pokoje k mé knihovně. Když se někdy rozjedu vlakem do jiného města, abych vyhledal antikvariát v nějaké zapadlé ulici, jedná se už vlastně o velkou objevitelskou výpravu. O napětí a romantiku, ale i o zklamání, nemám při tom nouzi. Občas najdu zajímavý příběh také v denním tisku.
Má sbírka dokazuje, že se na světě pořád něco úžasného děje, že divoké příběhy plné exotiky, vzrušení a obdivuhodných lidských výkonů jsou skutečností a ne pouhými výmysly spisovatelů. Dobrodružné příhody se odehrávaly a stále odehrávají a vnímavému čtenáři stačí, když si nalistuje stránku a otevře srdce.
V moci novodobých pirátů
Dánská loď Maersk Alabama plující pod americkou vlajkou opustila vody Rudého moře a zamířila kolem somálského pobřeží do Indického oceánu. Byla vrchovatě naložena potravinovou pomocí, kterou poskytuje Organizace spojených národů chudším zemím. Obchodnímu plavidlu velel americký kapitán Richard Philips.
Moře v blízkosti somálských břehů bylo velmi nebezpečné, protože se lodě proplouvající touto oblastí stávaly velmi často terčem pirátských útoků. Bezpečnou plavbu nebyly schopny zajistit ani četné vojenské čluny a torpédoborce. Kapitán Philips si byl neustále trvajícího nebezpečí vědom. Věděl, že docela nedávno přepadli piráti saudskoarabský supertanker Sírius Star a propustili ho až po vyplacení obrovského výkupného.
Na stránce lodního deníku Maersk Alabamy byla nadepsána středa 8. dubna roku 2009, když bylo plavidlo obklíčeno a napadeno rychlými pirátskými čluny. Američtí námořníci však byli ozbrojeni a bránili se. Piráti se zmocnili paluby, ale po několikahodinovém boji museli ustoupit. Díky posilám z pobřeží však zaútočili znovu. Ve svízelné situaci se kapitán Philips nabídl jako rukojmí, aby získal čas, zachránil náklad a ušetřil oběti na životech. Piráti po krátké poradě souhlasili, protože doufali, že by za kapitána mohli dostat vysoké výkupné. Odjeli na svých člunech dál na moře a vyhlásili do éteru, že kapitána propustí až po vyplacení dvou milionů dolarů. Neodpustili si poznámku, že pokud výkupné neobdrží včas, zajatce bez milosti zabijí. Kapitán Philips seděl ve člunu se čtyřmi strážci. Zahlédl na obzoru americký torpédoborec Bainbridge, několik dalších vojenských plavidel i Maersk Alabamu, která se už ocitla mimo nebezpečí. Vypadalo to, že se americké čluny přibližují, ale vojáci nemohli přímo zaútočit. Bylo totiž jasné, že první obětí by se stal zajatý kapitán. Richard Philips jim chtěl těžkou situaci ulehčit. Nečekaně se vrhnul do mořských vln a snažil se doplavat ke svým. Byl to zoufale odvážný pokus, ale neměl šanci na úspěch. Somálci kapitána rychle dostihli a vytáhli zpátky do člunu. Nasadili mu pouta na ruce a neustále na něj mířili svými samopaly. Piráti se necítili v bezpečí a rozhodli se pod rouškou tmy zmizet. Zamířili k pobřeží. Jeden člun za druhým se ztrácel v labyrintu nepřehledných zátok, ale plavidlu se zajatým kapitánem naštěstí došlo palivo. Čas se nekonečně vlekl a stále se nic nedělo. Philips pozoroval své věznitele a sledoval, jak začínají ztrácet klid a trpělivost. Pořád na něj mířil některý ze samopalů. Na torpédoborci zatím přemýšleli, jak kapitána vysvobodit a neohrozit ho přitom na životě. Do případu se už vložili poradci amerického prezidenta Obamy.
V noci na úterý 14. dubna zahájilo akci speciální komando vojenského námořnictva Navy Seals. Ostřelovači chránění temnou nocí seskočili s padáky do moře a doplavali k torpédoborci Bainbridge. Našli si výhodné pozice na zádi a navzdory tmě a stále se houpajícím plavidlům zneškodnili přesnými výstřely tři piráty, kteří měli kapitána na mušce.
Philips se instinktivně přikrčil a pak už jen ohromeně zíral, jak se jeho věznitelé sesunuli mrtví na dno člunu. Podíval se po čtvrtém pirátovi, sedícímu u nepotřebného motoru. Náhlá smrt jeho kumpánů jím tak otřásla, že jen schoulil hlavu a zvedl ruce na znamení, že se vzdává. Než se oba muži vzpamatovali, vytáhli se do člunu první členové komanda Navy Seals. Byla to neuvěřitelně blesková akce. Jediný živý pirát byl zajat a kapitán Richard Philips osvobozen! Když se námořníci z Maersk Alabamy, v té době se nacházející už někde za Madagaskarem, dověděli z televize o úspěšné záchranné akci, vypukli v bouřlivý jásot. Kapitán Philips už příliš nevěřil, že jeho dobrodružství dobře skončí. S rozechvělým srdcem si potřásl rukou s kapitánem torpédoborce Frankem Castellanem a jejich společná fotografie se hned druhý den objevila v novinách celého světa
Píše a kreslí Jan Hora
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 13. 01. 2012.
Jan Hora
Další články autora
OSOBNOSTI POZITIVNÍCH NOVIN
Helena Štáchová | |
Jiří Suchý | |
Ivan Kraus | |
Ivan Rössler | |
Jiří Menzel | |
Stanislav Motl | |
JUDr. Ivo Jahelka | |
Karel Šíp |