Ivan Kraus: Pokračování příště

Rubrika: Literatura – Fejetony

Potom, co se inspiroval jeden nakladatel Hollywoodem a vydal další díl "Severu proti jihu", rozhodl jsem se, že podobně jako autorka, která pokračovala za nežijící spisovatelku ve zmíněném románě, budu také pokračovat v několika úspěšných dílech minulosti.

Na náměty, které tu uvádím a které hodlám poslat nakladatelům, jsem samozřejmě získal povolení původních autorů – in memoriam. Producentům tímto sděluji, že filmová práva na mé příběhy jsou dosud k mání:

Robinson II.

Majitel cestovní agentury Selkirk pluje na výletní lodi, která ztroskotá. Robinson se z rozbouřeného moře zachrání tím, že si udělá vor z cestovních katalogů. Na ostrově potká mladou dívku Wednesday – Středu. Má s ní postupně děti Čtvrtka, Pátka a bílou Sobotu, která se narodí v neděli.

Robinson vybuduje na ostrově restaurant, specializovaný na mořskou potravu. Turistické menu stojí 20 dolarů, spropitné se platí zvlášť.

Zemětřesení zničí restaurant. Robinson si udělá vor z jídelních lístků a odpluje na jiný ostrov. Shodou okolností je to Ostrov pokladů.

Robinson III.

Na ostrově se Robinson střetne s jednonohým Johnem Silverem.

Robinson objeví poklad, po kterém John Silver celá léta pátral. Dojde k roztržce, která končí soubojem na elektronické počítačky. Robinson zvítězí, protože Johnova počítačka má vybité baterie.

Robinson si otevře na ostrově nový restaurant pro vegetariány. Jeden z domorodých číšníků je však lidojed a konzumuje hosty. Nakonec sní i amerického turistu z Miami. Ten byl však z dovolené tak otrávený, že číšník – lidojed – zahyne.

Robinson objeví čirou náhodou olej a napíše o tom televizní seriál. Opustí ho však jeho žena, která odejde s kapitánem Grantem.

Sněhurka II.

Sněhurka uvaří sedmi trpaslíkům výživnou polévku, takže všichni vyrostou a zesílí. Tak vznikne sedm samurajů. Mají sedm koní, sedm mečů a jediné společné bakovní konto. Samurajové přepadnou babu a donutí ji sníst všech sedm otrávených jablek, připravených pro Sněhurku.

Královna-macecha sleduje televizní pořad Kdo je na světě nejkrásnější a dozví se, že na prvním místě je Larry Hagman, který hraje hlavní roli v televizním seriálu Dallas, který v anketě překvapivě porazil o prsa Sharone Stone; raní ji mrtvice.

Sněhurka má se samuraji sedm synů, kteří se stanou správními řediteli firmy Apple. Protože Sněhurka nemá co dělat, založí Seven up.

Carmen II.

Příběh se odehrává v Bolivii.

Carmen Jimenez Chavez de Gonzales de la Plata pracuje na burse v Caracasu. Zamiluje se do toreadora dona Camilla. Když jedou na svatbu, dojde k nehodě a don Camillo zemře v autě.

Carmen je dopravena na kliniku, kde o ni pečuje doktor Altmann a doktor Mendez. Od ošetřovatele Villanovy se Carmen dozví, že doktor Mendez je doktor Mengele, který posílá pacienty do koncentračního tábora v Paraguayi.

Villanova upozorní na věc Interpol a doktor Mendez- Mengele uprchne. Doktor Altman se pokusí Carmen zabít velkou dávkou morfia.

Villanova upozorní francouzskou vládu na Altmanna a ta ho zatkne ve filatelistickém krámku s německými známkami, který si Altmann, alias Klaus Barbie, v Caracasu založil.

Ošetřovatel Villanova požádá Carmen o ruku. Ukáže se, že Villanova není nikdo jiný, než Simon Wiesenthal.

Romeo a Julie II.

Romeo má malý restaurant v Rimini. Julie prodává na trhu zeleninu. Když Julie zjistí, že Romeo ji podváděl s Tybaltem, který půjčuje na pláži lehátka turistům, rozhodne se, že spáchá sebevraždu. Požádá Vavřince, který je lékárníkem, aby jí pomohl. Vavřinec však už dávno tajně Julii miluje, a tak jí namíchá nápoj s Lexomilem, což je uklidňující neuroleptikum, které Julie bere třikrát denně, až omdlí. Když procitne, odjede na tenisový turnaj do Monaca, kde sice prohraje v prvním kole s Martinou Hingis, ale zato potká prince Alberta. Pořádá se svatba.

Bjorn Borg a Boris Becker jdou za svědky.

Romeo a Julie III.

Romeo se ožení s Julií a odejde do Denveru, kde staví mrakodrapy a obchodní domy. Jsou tak úspěšní, že po dvaceti stránkách / ve filmu po dvaceti minutách/- mají sto milionů dolarů.

Mají dvě děti, syna Julia a dceru Romu.

Když rodiče zestárnou, dojde mezi dětmi ke sporu o dědictví. Proces se táhne deset let a právníci jsou tak drazí, že připraví Capulet and Montek Corporation o všechen majetek.

Julius zabije jednoho z advokátů, doktora Tyballtowicze, a je odsouzen k trestu smrti na elektrickém křesle. Roma však přemluví vedoucího elektrárenských odborů a ten v den rozsudku vyprovokuje stávku, takže nejde proud.

Julius se usmíří s Romou a otevřou si čistírnu na milionářské obleky. Opět zbohatnou a stanou se prezidentem Spojených států.

Othelo II.

Příběh se odehrává v africkém Čadu.

Plukovník Othello převzal moc pomocí vojenského puče, který provedl s třemi tanky a jedním vodním dělem.
Seznámí se s britskou žurnalistkou Des Demon a ožení se s ní.

Propuknou bouře domorodého obyvatelstva na protest proti tomu, že první dáma státu je bílá.

Othello uklidní obyvatele tím, že pozve na koncert Michaela Jacksona. Koncert je přístupný zdarma.

V den, kdy přebírá sovětské rakety SCUD, dozví se Othello od majora Jaga, že Des Demona je mu nevěrná s britským konsulem.

Uškrtí Desdemonu a vezme si několik domorodých žen. Konsul je popraven, popravu přenáší místní televize.

Jago je povýšen na plukovníka a otevře si stavební firmu na doškové střechy.

Zločin a trest II.

Raskolnikov prodává na ulici zahraniční zubní pasty, Soňa hřebeny, které přivezla z Polska.

Bývalá pracovnice KGB, stařena Jelizaveta, je udá, že nemají povolení. Raskolnikov za to Jelizavetu v metru zabije a je odsouzen na deset let na gulag. Protože gulagy jsou zrušeny, je poslán na Sibiř. Protože je přerušeno poštovní spojení se Sibiří, je poslán na Ural. Tam najde zlato, které prodává pod cenou, za 330 dolarů unci.

Zbohatne a založí se Soňou filmovou společnost Karamazov Brothers, která konkuruje americké společnosti Warner Brothers tím, že natočí Tři sestry pod vodou.

Film má tak velký úspěch, že se Raskolnikov se Soňou rozhodnou natočit Annu Kareninu jako muzikál v džungli.

Při natáčení filmu objeví Soňa v Paraguayi dlouho pohřešovaného příbuzného, strýce Váňu.

Aida II.

Aida pracuje jako sekretářka v Lybii pro americkou firmu Chevron. Krásný plukovník Ghadaffi ji obviní ze špionáže, takže jí hrozí trest smrti ukamenováním. Ředitel firmy Chevron požádá o pomoc Arafata, který zařídí, aby přílušníci PLO vysbírali všecky kameny.

Americká vláda ocení Arafatův čin a odmění ho tím, že mu dá polovinu Izraele. Mossad, tajná izraelská služba, však Arafata unese a získá jako výkupné Izrael zpátky.

Arafatovi muži se pokusí unést letadlo společnosti El al, ale protože je moc těžké, neunesou ho.

Arafat neprojde u domácích voleb a otevře si proto prádelnu v Hebronu. Palestincům poskytuje dvacetiprocentní slevu na moslemské oblečení.

Figaro II.

Příběh se odehrává v německém Švábsku. Figaro je italský gastarbeiter, který pracuje u firmy Mercedes-Benz, jako leštič levých reflektorů. V továrně se seznámí s tureckou dívkou Azi-dou, která balí náhradní výfuky.

Figarův šéf Herr Habermann nerad vidí rostoucí vztah, protože láska mezi zaměstanci snižuje podle průzkumu produktivitu o 0,034 procent a konkurence s firmou Toyota a BMW je neúprosná.

Když Figaro v práci ostříhá několik dělníků, je propuštěn.

Otevře si s Azi-dou holičský salon. Dopustí se však daňového podvodu, když bernímu úřadu naúčtuje žiletky k soukromému použití.

Jediný, kdo ho může zachránit, je daňová poradkyně Hildegard. Ta chodí třikrát týdně do salonu, kde si nechá holit knír. Figaro se seznámí s poslancem von Ritterhofem a nabarví mu vlasy tak dobře, že za to získá trvalé povolení k pobytu.

Pak založí s Azi-dou turecké lázně. Protože Figaro neustále vybízí občany tlampačem, aby se šli koupat, dostanou lázně jméno Baden-Baden.

Prodaná nevěsta II.

Krušina odmítá dát svou dceru Jeníkovi, protože ten má jako malý podnikatel mizerný obrat.

Mařenka si má vzít Vaška, který je dementní a který se léta léčil v psychiatrickém ústavě, protože trpí fixní ideou, že je medvěd. Vašek však vlastní velké množství akcií a pronajímá domek po rodičích cizincům.

Do hry se vloží Herr Ketzal, který je ze Sudet a má mezinárodní sňatkovou kancelář. Ketzal přelstí Vaška, když mu vymění marky v mizerném kurzu. Marky prodá za komisi Jeníkovi, který si dík tomu může vzít kredit u Živnobanky na 18 procent.

Tak si může koupit Mařenku na splátky a Krušinovi přidá jako premii ojetý Mercedes.

Bible II.

Kristus přichází opět na zem.

Má však potíže, protože nemá doklady a má dlouhé vlasy. Když vyléčí několik invalidů, je napaden jako šarlatán. Potom, co rozmnožil chléb a ryby, dojde k demonstracím pekařů, rybářů a kouzelníků. PLO obviní Krista se sionismu. Ghadaffi hrozí zemi, která by Kristu dala trvalé povolení k pobytu, atentáty.

Papež odmítne potvrdit, že Ježíš je Kristus. Rada rabínů v Izraeli označí Kristovy náboženské znalosti za nedostatečné a strana Likud prosadí, že nesmí proto do Izraele. Zástupci pojišťoven nutí Krista, aby prohlásil, že zmrtvýchvstání je podvod.

Nakonec se spasiteli podaří, dík Marťanům, opět uniknout.

Před odletem se Kristovi podaří zajistit si copyright na Bibli – takže jakékoliv další pokračování tohoto příběhu je trestné.

Ještě na nebesích, dříve, než navždy zmizí, prozradí Ježíš lidstvu, jak doopravdy vypadá peklo:

Promítají se v něm neustále další díly slavných filmů a hříšníci musí číst všechna pokračování Severu proti Jihu.
Ivan Kraus
Muž za vlastním rohem
Vydalo nakladatelství Academia, rok 1999

Kresba na obalu: Adolf Born

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 01. 03. 2012.