Jan Maruška: Kapitáne, kam s tou lodí…?

Rubrika: Exkluzivně – Aktuality

Kapitán Ing. Petr Ondráček, CSc., oslavil počátkem února 63. narozeniny. Na tom by nebylo nic divného, kdyby je neoslavil sám, ačkoliv má ženu Jarmilu, 4 děti a vnoučata. Ale i to by se dalo pochopit, vždyť taková „pánská jízda“ je někdy fajn. On je však oslavil na jachtě. To je bezva, řeknete si, pohoda, palmy, slunce… Ale kapitán Petr Ondráček byl zrovna v den svých narozenin na jachtě Singa v Indickém oceánu, sám, bez cizí pomoci. Nic neprovedl, plaví se sám a dobrovolně, s nezkrotnou touhou se poprat s vysokými vlnami, bouřemi, bezvětřím, chladem a vším, co nikdy nelze předvídat. Jen s tím, co pobral v anglickém Falmouthu, odkud se vydal na cestu kolem světa bez zastávky dne 15. září 2011.

Petr Ondráček s manželkou při slavnostním přípitku

Cílem je všechno stihnout alespoň den před uplynutím 313 dní, čímž by překonal stávající světový rekord Brita Robina Knoxe-Johnstona, který jej vytvořil na plachetnici o 1,2 metru delší. Aby byl světový rekord uznán, nesmí kapitán Ondráček přijmout žádnou pomoc a vystoupit na pevnou zem. Až zase ve Falmouthu.

Doma zajišťuje expedici jeho žena Jarmila, téměř denně je s ním ve spojení prostřednictvím satelitu. Petr Ondráček z této, pro suchozemce nepředstavitelné cesty kolem glóbu, píše, fotografuje a natáčí video. Právě živé obrázky jsou dokladem skvělého sportovního výkonu zapáleného jachtaře. Je optimistický, pozitivní, cílevědomý. Proto si myslím, že tato informace patří na stránky Pozitivek.

Na širém moři

Držme Petrovi pěsti, ať se bez úhony vrátí domů. O cestě určitě napíše knihu. Jeho cestu lze sledovat na internetu na stránkách www.sailboat-singa.cz.

Foto: Kronika obce Mokré

OHLASY NA ČLÁNEK

Zasilam srdecny pozdrav vsem ctenarum Pozitivnich novin a sdeluji, ze jsem dnes 17.4.2012 v casnych rannich hodinach UTC dosahl souradnic antipodu a muj projekt je timto oficielne prerusen a ukoncen. Plavbu uzavre zakotveni v Aucklandu na Novem Zelandu.

Dekuji za zajem o moji plavbu a preji vsem ctenarum pozitivni pristup k reseni vsech zivotnich zkousek.

S velkym podekovanim Neptunovi zdravi
Petr Ondracek, kapitan s/y Singa, 17.4.2012

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 03. 03. 2012.