Ondřej Suchý: Z jídelníčku klaunů a komiků (32) Paul Hogan

Rubrika: Publicistika – J+O Suchý

Z jídelníčku klaunů a komiků (32)

Kuchařka pro milovníky filmového smíchu, pro milovníky
smíchu cirkusových šapitó či smíchu kabaretních scén.

Nebojte se, nepůjde ani o neukousnutelné řízky, ani o vystřelovací švestkové knedlíky, ani o slané žloutkové věnečky, o kyselé pudingy či naopak o slazené zavináče. Cílem tohoto nového seriálku je nabídnout vám k ochutnání některá z jídel dosud třeba nepoznaných, na kterých si pochutnávají (anebo pochutnávali) ti, kteří vás jindy a jinde, než u jídelního stolu, dokázali rozesmát…

Řekl jsem si, že když se rozhlížím po světě s takovým rozmachem, že bych se měl pokusit získat také recept nějakého komika třeba z daleké Austrálie, tím spíš, že jednoho takového u nás dobře známe: Jmenuje se Paul Hogan, ale pro nás je to v první řadě Krokodýl Dundee. A tak s dotazem na to, jaké je nejoblíbenější jídlo Krokodýla Dundeeho, jsem se obrátil na kamaráda, bývalého redaktora a moderátora rádia ABC, hudebního experta i znalce filmů, Johna Peara-Václava Hrušku z australské Manilly. Tady je jeho odpověď k receptu, který následuje:

„Paul Hogan a krevety jsou odedávna nerozluční! Smažené krevety jsou v Austrálii opravdu jedním z nejoblíbenějších jídel, já sám si jich smažím dvakrát týdně asi tucet, s přidaným česnekem. Musíš je ale řádně oloupat a zbavit hlavy.

Ve smažení krevet se tu pořádají dokonce i závody. Pije se k nim zdejší pivo, nejlepší na světě. V souvislosti s jídlem jsem o Hoganovi nezjistil nic víc, než tohle - podle jeho famózní reklamy zvoucí turisty do Austrálie, kde říká: Když k nám přijedete, šoupnu pro vás další krevetu na gril!“

No, my se do Austrálie asi hned tak narychlo nedostaneme, takže si budeme muset v létě – pokud nás bude honit mlsná – nějakou tu krevetu šoupnout na gril sami. A přitom si třeba vzpomenout právě na roztomilého Paula Hogana.

Krevety na grilu

  • krevety
  • chilli paprička
  • česnek
  • olivový olej
  • sůl, pepř

Krevety omyjeme, vyloupeme z krunýřů a očistíme. Chilli papričku a česnek nakrájíme nadrobno do misky a zalijeme olivovým olejem. Do této směsi krevety alespoň na hodinu naložíme. Zároveň na hodinu namočíme do vody dřevěné špejle, na které budeme krevety napichovat jako špíz. (Špejle se namáčejí proto, aby na grilu neshořely.) Krevety grilujeme do zlatova na hodně rozpáleném grilu. Můžeme k nim podávat nakrájenou bagetu, rovněž opečenou na grilu.

Paul Hogan (1939)

Australský herec a komik, rodák z Nového Jižního Walesu, začínal svou kariéru zkraje sedmdesátých let. Z bývalého boxera a stavebního montéra mostu Sydney Harbour Bridge se stal oblíbeným komikem, který měl v australské televizi v letech 1973 až 1984 vlastní zábavný pořad Show Paula Hogana.

Mezinárodní úspěch přinesla Hoganovi v roce 1986 hlavní role ve filmu Krokodýl Dundee, na jehož scénáři, který byl nominován na Oscara, se podílel jako spoluautor. Sám byl pak oceněn Zlatým Glóbem za nejlepší herecký výkon. Film Krokodýl Dundee měl tak velký úspěch, že na něj v roce 1988 navázal Krokodýl Dundee II. V  roce 2001 se Paul Hogan pokusil na předchozí úspěchy navázat ještě jednou, třetím pokračováním, Krokodýl Dundee v Los Angeles. Bohužel, další Hoganovy filmy už úspěchů Krokodýla Dundeeho nedosáhly.

Pokračování příště...

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 08. 03. 2012.