Dobrá zpráva pro čtenáře knižních vydání příběhů Egona Wienera
V září 2012 spatří světlo světa kniha Egonovy pohledy a pohlednice 4. Vyjde ve stejné grafické podobě jako předchozí, tentokráte v modré barvě a bude k dostání na obvyklých místech: od konce září 2012 v obchodech s knihami; od 1. listopadu 2012 do 31. prosince 2012 na výstavě starých pohlednic v obchodním centru PLAZA Liberec v odpoledních hodinách...
Miroslav Marek: Muzeum rekordů vystavuje v centru Prahy
Velkou výstavu pelhřimovského Muzea rekordů a kuriozit si mohou návštěvníci hlavního města prohlédnout kdykoliv do konce srpna. V galerii PRE v Jungmannově ulici je vystaveno 30 velkoformátových fototapet s nejpozoruhodnějšími okamžiky, při nichž vznikaly rekordy následně zapsané do databáze českých i světových NEJ... Většina z nich zachycuje atmosféru festivalu Pelhřimov – město rekordů. Nechybí však ani unikátní exponáty z expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit.
Olga Szymanská: Výstava Pavla Brunclíka DIVERSE
Pavel Brunclík je významný český fotograf, který se v umělecké sféře pohybuje přes třicet let. V minulosti svými díly obsáhl například dvakrát celý výstavní prostor Mánesa. Rodák ze Znojma absolvoval nejdříve Matematicko-fyzikální fakultu UK v Praze, poté režii a scénář na katedře dokumentární tvorby i mimořádné studium na katedře fotografie (obé na FAMU). Od roku 1981 pracoval jako samostatný fotograf doma, v zahraničí především v Rakousku a Italii, věnoval se také reklamě. Vytvořil obrazovou část několika audiovizuálních programů.
PhDr. Josef Krám: V Lázních Bělohradě uctili památku obětí heydrichiády
Stalo se tak 17. června dopoledne před domem rodiny Vojtíškovy při pietním aktu, jímž si Bělohradští připomněli památku sedmi obětí heydrichiády – Vojtíškových a Jaroslava Trojánka, zatčených před 70 lety v době tvrdého útlaku našeho národa. Osudného rána 17. června 1942 zastavili u rodinného domku Vojtíškových gestapáci a zatkli tiskaře Jana Vojtíška, jeho ženu Boženu i dceru Boženku. Pro syna, který byl ženatý a měl půlroční dcerku Janičku, dojeli do jeho bytu na konci Bělohradu u Bažantnice.
Libuše Novotná: Když se stromy radují
Náměstí před Kostelem sv. Tomáše Becketa v Nové Cerekvi u Pelhřimova ožilo uměním. Městys Nová Cerekev má jedinečnou příležitost na svém veřejném prostranství představit zajímavou výstavu pražské výtvarné skupiny NOCE "Když se stromy radují". City art se ve své nečekané formě takto dostalo i na Vysočinu a zpříjemní letní prázdniny nejenom dětem, ale i návštěvníkům na trase Greenways – cesty tvořivosti, cesty radosti, v rámci 10. ročníku Festivalu řemesel, občanského sdružení Na dobrých cestách.
Ivan Turnovec: Pozvánka na výstavu ozdobných kamenů z Českého ráje
V muzeu v Lomnici n. Popelkou bývají každé léto pořádány ve spolupráci s místními sběrateli a brusiči kamenů zajímavé výstavy pro veřejnost. Hlavně jsou vystavovány acháty, jaspisy, karneoly a nejrůznější araukarie z okolí, které jsou jejich chloubou. Letošní, v pořadí již šestnáctý ročník výstavy s tradičním názvem: Drahé kameny a minerály bude mít vernisáž 15. 7. a potrvá do 2. 9. Návštěvníkům bude zpřístupněna hlavně sbírková kolekce Mgr. Jiřího Slámy, doplněná ukázkami ze sběrů dalších lomnických kamenářů. Výstava doplňuje stálou expozici muzea, která je zde od roku 1994, jejím základem je sbírka místního profesora Rendy, pocházející z devatenáctého století.
Jan Řehounek: Turci na Polabské voničce
Polabí je region na foklór poměrně chudý. Blízkost Prahy a její industriální vliv na proměnu okolního venkova v druhé polovině devatenáctého století měly za následek mizení lidových tradic a folklóru. O to cennější jsou současné aktivity oživující lidové tance a písně a hlavně působení folklorních souborů. V celém regionu středního Polabí působí pouze dva – dospělý soubor Dykyta v Přerově nad Labem a dětský soubor Šáteček, jehož zřizovateli jsou ZŠ Semice a DDM Nymburk. A právě Šáteček a jeho zakladatel Oldřich Kusovský stáli u zrodu Mezinárodního festivalu dětských folklorních souborů Polabská Vonička – Šebkův Nymburk.
Jitka Dolejšová: Setkání s obrazem (7) Jan Vermeer van Delft
Významný holandský malíř 17. století. Často maluje interiéry, či spíše jeden interiér, protože většina jeho obrazů je situována do jediného pokoje, pravděpodobně v umělcově domě. Dá se říci, že jde o „zlomky téhož světa“. Pracoval velmi pomalu, byl malířem chladného denního rozptýleného světla. Ve svých kompozicích se obvykle spokojuje jen s jedním modelem, dívkou, jež čte, paličkuje, sedí u klavíru či stolku. Vermeerovo umění se soustřeďuje na malířské provedení, na pravdivé pojetí motivu, dokonalé podání barev.
Ilustrátoři Pozitivních novin se představují (8) Martin Velek
Narodil jsem se roku 1987 v Českých Budějovicích. V současnosti žiji s přítelkyní a naší kočkou v malém domečku v Neznašově. Mezi moje největší koníčky patří čtení, kreslení, poslech hudby, konzolové hry a sledování filmů. Kreslení se věnuji od mala a opravdu mě baví. Mým největším snem je ilustrování knih. Používám techniky jako je akvarel, tuš a v poslední době se věnuji i digitální malbě.