Ilustrátoři Pozitivních novin se představují (9) František Kratochvíl

Rubrika: Exkluzivně

František Kratochvíl

František Kratochvíl se narodil 21. srpna 1947, takže tanky mu k narozeninám přijely, když už byl dospělý. Zvláštní potřebu humoru to v něm nevyvolalo.

Má nedokončenou fakultu architektury ČVUT v Praze (1996–1971), a tak dělá všechno možné, až se roku 1987 rozhodl pro existenci na volné noze. Pod zkratkou FrK začal publikovat a od roku 1989 se humoru věnuje už s plnou silou. A řeknu vám: Někdy je to síla. FrK dělá černý humor s oblibou, ale mě těší, že to není většinou jen samoúčelný vtip založený na morbiditě, ale úvaha o situaci, či o chování lidí v situaci, kterou si sami vytvořili. František (FrK) Kratochvíl se narodil v Rybništi v okrese Děčín, kde zemřela moje teta. Žije a tvoří v Duchcově, což je kousek od Teplic, kde jsem prožil polovinu života a tak jsem rád, že severní Čechy mají po Pepíku Brožkovi dalšího svého velkého autora, který je schopen bránit humorem svůj region a při tom má tu schopnost zobecnění, že je pochopitelný všude i v zahraničí.

Ekologie, holky z Dubí, posedlost mamonem i sexem, to jsou živá témata, která FrK dokáže zpracovat s vyhraněnou pointou. Jeho kresba je občas trochu méně schopna reprodukce a v době, kdy začínali Jiránek a Barták, by byla asi nereprodukovatelná. Ale stínové přechody k jeho výtvarnému rukopisu patří tak samozřejmě, že se musíme omluvit, že v katalogu budou jeho černobílé obrázky zkreslené. Přesto však výrazné a plné dramatického děje v obsahu a napětí v kresbě. Pátá cena na mezinárodní soutěži v Soulu v Jižní Koreji, účast na společných výstavách v Bukurešti, Bratislavě i Praze, samostatné výstavy v Teplicích, Bílině, Duchcově, Rumburku a Praze jsou na začátku jeho cesty.

Kobra 1997

(Katalog k výstavě kresleného humoru Františka Kratochvíla v Malostranské besedě v Praze 1997)

Ukázky tvorby

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 15. 07. 2012.