Vaše ohlasy (srpen 2004 – prosinec 2004)

Rubrika: Ohlasy

Vážení čtenáři,

tato rubrika je určena pro vaše dopisy, náměty, sdělení či upozornění k obsahu Pozitivních novin, které nemají ambici stát se samostatným autorským článkem.
Vyjadřovat se můžete jak k jednotlivým článkům, nebo k Pozitivním novinám jako takovým. Své příspěvky můžete zasílat na e-mail ohlasy@pozitivni-noviny.cz. Děkujeme za váš zájem a důvěru.

Redakce Pozitivních novin

(26)  ?  Jiří Zelenka  ?  31.12.2004 

Vážený Pavle Loužecký,
s velkým zájmem (i když poněkud opožděně) jsem si přečetl Váš článek
Nápad pro personální agentury a servery. Podle mně je to velmi dobrý nápad. Co se týká Vaší osobní charakteristiky, tu bych mohl klidně podepsat svým jménem, pouze bych změnil částečně hodnotový žebříček. Je mi 49, nevelká znalost cizích jazyků (umím slušně rusky a trochu anglicky) a chybějící diplom na VŠ (vlastním diplom MBA) mě také dostatečně diskvalifikují při případném výběru zaměstnání. Vyzkoušel jsem i podnikání (vcelku úspěšně), ale v té době (před 10ti lety) začínali děti studovat, a tak jsem dal přednost jistotě zaměstnání ve velké firmě před vlastní seberealizací ale i před určitou nejistotou. Váš článek mi připomněl léta strávená studiem na MBA (není to tak dávno), kde byla personalistika jedním z nosných oborů a na diskuze s dcerou, která studuje VŠE a zaměřuje se právě na personalistiku. Přemýšlel jsem, proč je u nás rozšířen právě takový model internetové personalistiky, na který poukazujete. Je to asi na hlubší rozbor, ale určitý smysl to má - a navíc k obdobnému modelu směřují i další profese - například reality (klienti neplatí za nabídku nic, pouze podepíší výhradní smlouvu a po prodeji si makléř naúčtuje určité procento v poplatku za realitní službu). Pravděpodobně je to z důvodu snadnějšího zacílení na "primárního" zákazníka (objednatele služby). Pokud mu nabídnete službu zdarma, rád jí využije, i  když je její kvalita pochybná. Tím získá agentura zboží (realitu, případně zákazníka toužícího najít zaměstnání), které může nabízet. A toto zboží je pro agenturu (případně pro makléře) zdarma. Vaše vize je podle mého názoru nabídnutí vyšší kvality za vyšší cenu (pro zboží, tedy "primárního" zákazníka). Otázka je, zda bude chtít tuto cenu zaplatit. Pokud ano, pak podle mého názoru není ani nutné zříkat se v tomto případě odměny i od "sekundárního" zákazníka (tedy firmy, která zaměstnance zaměstná) - to ale není v tuto chvíli podstatné.    
Hlavou mi vrtá jediná otázka: pokud je Váš návrh skutečně reálný a máte jej tak dokonale promyšlený, proč tuto myšlenku nezkusíte realizovat. Podle Vašich vlastních slov jste dobrý organizátor a realizace podobného projektu ve vlastní režii (případně s pomocí podobně zapálených jedinců) by byla velmi motivující. Pokud získáte sám názor, že Vaše myšlenka je vhodná k realizaci a rozhodnete se podniknout další kroky, jsem připraven s Vámi spolupracovat (pokud budete mít pochopitelně o spolupráci Vy sám  zájem). Mám slušné znalosti o ekonomice, marketingu, výpočetní technice i o řízení (vedení kolektivu). Mojí silnou stránkou je koordinace (ostatně pracuji jako koordinátor). Na druhé straně mi chybí pocit seberealizace a za stávající situace i motivace. Proto bych Váš případný návrh na spolupráci uvítal, i když si uvědomuji, kolik takový projekt skýtá úskalí a nejistoty. A to to si určitě uvědomujete i Vy sám . Zatím s pozdravem a přáním všeho nejlepšího do nového roku:
Jiří Zelenka  
? 1.1.2005  
Vážený pane Zelenko,
moc Vám děkuji za Váš mail, který mě opravdu potěšil, protože jste reálně druhý člověk, který se tímto projektem vůbec zabýval po obsahové stránce. Personální agentury (kterým byl určen) ho totálně vypustily (asi vědí proč).
Na Vaši "hlavou vrtající" otázku PROČ JSEM DO TOHO NEŠEL SÁM je velmi snadná odpověď. Aby tento projekt mohl být úspěšný, potřebuje mít buď silné finanční zázemí (aby se dostal do povědomí uživatelů internetu) nebo ho musí uchopit někdo, kdo již má v tomto oboru silnou internetovou pozici (tzn. že na jeho stránky chodí samo o sobě dostatečné množství lidí). A to jsou bohužel pro mě dvě zásadní překážky, které mi neumožňují ho realizovat, a proto jsem ho také nabídl veřejnosti "k uchopení a k realizaci".  Udělat ho (ve smyslu naprogramovat) není nic obtížného, ale byl by to jen výkřik do tmy, pokud by se o něm nedozvěděla drtivá většina inzerentů - a to chce peníze, které já nemám.
Takže - jako vždy a ve všem - jsou za tím peníze. Já se jen divím lidem, kteří ty peníze mají, že nehledají nápady, které je dokáží rozmnožovat. To mě děsí. Vždyť takový server S-PRÁCE.CZ patří rozhodně mezi největší v tomto oboru! Ti to dostali ode mě také. Odepsal mi od nich jakýsi člověk, že to předá vedení, ale nikdo se už neozval.  Ti kdyby do toho šli, tak to mají za čtrnáct dnů venku se vším všudy, tedy i s masovou mediální podporou.
Takže vysvětlení může být dvojí: buď je to hloupost (ten projekt) a podle nich to prostě nemůže fungovat, nebo se ten nápad dosud nedostal ke správným očím a uším, které o tom mohly rozhodnout.
Moc si cením Vaší nabídky jít do toho se mnou. Kdyby se něco změnilo (třeba by se vyskytly nějaké finanční nebo podnikatelské možnosti), tak se určitě ozvu. A kdybyste měl nějaký nápad, jak tuto myšlenku protlačit "k vědomí odpovědných", tak bych byl také rád, protože jde v první řadě o desetitisíce obyčejných-neobyčejných lidí, kteří by tuhle věc přivítali jako sůl. 
Pavel Loužecký
(25)  ?  Robert Zelnik  ?  27.12.2004 

Vazeny pan Louzecky,
vdaka za vydavanie Pozitivnych novin, take nieco mi chybalo a pravdu povediac, tiez uz dlhsi cas uvazujem zacat vydavat nieco podobne. Chcel by som vas povzbudit, aby ste sa nenechali odradit prvotnou mozno nie dostatocnou odozvou. Media zamerane na pozitivne spravy su zatial celosvetovo zriedkavou zalezitostou, ale verim, ze si casom najdu viac citatelov, ktori budu zaroven prispievatelmi. Treba vydrzat, je len otazkou casu, kedy sa to prevali. Aj ja uz teraz viem, ze az mi bude v hlave vytat nejaka pozitivna myslienka, viem, kde ju budem moct publikovat.
Z toho, co pisete, som pochopil, ze PN vytvarate rucne v programe FrontPage. Chcel by som vas priatelsky varovat na zaklade vlastnej bolestivej skusenosti: Webstranka s niekolkymi desiatkami podstranok sa da takymto sposobom spravovat pomerne lahko, ale obsah casom zacne narastat geometrickym radom a narocnost spravovania statickych html stranok rastie tiez geometricky. Som presvedceny, ze cim skor prejdete na dynamicke - databazove spracovanie, tym viac prace si usetrite pri neskorsom prekopavani obsahu. Mne samemu sa stalo pri jednom webe, ze som tuto vec podcenil a web postupom rokov narastol do takej miery, ze ked sa uz preklopenie do CMS (content management system) stalo nevyhnutnostou, napriek niekolkym pokusom som uz nebol schopny obsah preklopit a musel som tuto ulohu zverit profesionalnej firme.  Argument o lahsej vyhladatelnosti vyhladavacmi uz neplati, nakolko moderne CMS uz dokazu generovat jednoduche, lahko zapamatatelne URL adresy podobne tym, ako keby bol obsah staticky. Ako sa rozhodnete, to je na vas, ale mozno vam pomoze odkaz na jedno CMS, ktore som si oblubil kvoli jeho jednoduchosti a cistote a na ktoreho vyvoji sa tak trochu spolupodielam:
www.plume-cms.net . Drzim palce, nech sa dari.
S pozdravom  
Robert Zelnik
? 27.12.2004  

Vážený pane Zelníku,
děkuji za Vaši chválu POZITIVNÍM NOVINÁM i za dobře míněné rady ohledně jejich zpracování. Máte určitě pravdu, že dělat noviny v programu FrontPage je nesystémová záležitost, která nemá do budoucna téměř žádnou perspektivu. Už jsem o tom mockrát přemýšlel ze všech možných úhlů, dokonce jsem se radil i s několika odborníky, kteří mi doporučovali nejrůznější redakční systémy, usnadňující a zrychlující zpracování článků. Už jsem byl dokonce několikrát i na velmi vážných vážkách na krok blízko k rozhodnutí, překlopit to do nějakého systému teď hned okamžitě. Jenže pak jsem se namátkově podíval do několika profesionálních internetových deníků i občasníků, zpracovaných těmito technologiemi, a úplně mě přešla chuť na nějaké překlápění.
Víte, co mě totiž na tomto internetovém zpracování dat děsí? Ta jejich strojovost, univerzálnost, neosobnost, že tam není žádná chybička (což ani nemůže, když to dělá stroj), že je to všechno TAKOVÉ NĚJAKÉ STEJNÉ, stejně nudné a nezáživné (alespoň mně to tak připadá).  Děsí mě ta uniformita, děsí mě, když za nás všechno dělají stroje. Za chvíli budou možná vyplivávat už i ten obsah, který je zatím tolik cenný (alespoň v POZITIVNÍCH NOVINÁCH), protože semelou všechno, co už bylo kde řečeno a sestaví nový text, který bude opravdu nový (i když blbý).
Uznávám námitku, že i POZITIVNÍ NOVINY mají svou šablonu, své schéma, své stylizační klišé ... nebo jak to nazvat. Ale je tam spousta materiálů, které se naprosto vymykají všem šablonám, u nichž je forma podřízena obsahu (například zpracování údajů do tabulek, členění obrazových příloh apod.). Snažím se jak můžu rozrušovat "článkovitost" textů, a věřte, že už jen doplnit každý článek minimálně jednou fotkou dá docela dost práce. Ale mně to stojí za to, protože věřím tomu, že se tím celý příspěvek trošku ozvláštní, že má každá stránka v sobě něco výjimečného (samozřejmě mimo textu samotného). A o tohle všechno bych v jakémkoli redakčním systému zřejmě přišel. A pokud bych se chtěl odlišovat od ostatních, musel bych ho stejně předělávat, měnit velikosti písma, vkládat dodatečně obrázky apod., takže bych dělal v podstatě to samé, co dělám teď v programu FrontPage. I já tu mám své šablony a práci mám určitým způsobem zmechanizovanou, abych u toho nestrávil celý den. Takže pokud mám k dispozici text a fotku, tak celé zpracování  článku včetně uvedení na titulní straně a jeho zveřejnění mi trvá maximálně 10 minut.
To je jedno vysvětlení. A to druhé? To vychází z předpokladu, že v PN přibývají články pozvolna, jeden, dva, výjimečně tři denně, občas sem tam nějaká pauza, to aby se lidi tou nadměrnou pozitivitou příliš neunavili, aby jim autoři nezevšedněli. Jo, až budou POZITIVNÍ NOVINY masová záležitost (a to doufám, že nikdy nebudou, protože jinak by to celé přestalo být jaksi pozitivní), tak nezbude nic jiného, než přejít "na stroje".  
Vím, že za pár let budu určitě mluvit jinak a třeba si za tahle slova budu chtít jednou uříznout jazyk a budu si říkat: "Jó, kdybych tehdy dal na radu pana Zelníka, tak jsem nemusel mít tyhle problémy". Jenže - říkejte to někomu, kdo si v této oblasti ještě sám nikdy nenabil čumu ....!  Lidské zkušenosti jsou prakticky nepřenosné a každý (a teď mluvím hlavně o sobě) si myslí, že zbaštil veškerou moudrost světa. Tak proč bych měl být zrovna  já v tomto celosvětovém trendu výjimkou?
Ale i přesto díky za Vaše slova, protože ve mně budou nesporně hlodat. A možná se zanedlouho objeví nějaký obětavec, který se mnou bude chtít na vydávání těchto novin webmastersky spolupracovat a společně dospějeme k nějakému rozumnému kompromisu, který nakonec způsobí, že se pokrok nažere, vydavatel nezešediví a POZITIVNÍ NOVINY zůstanou samy sebou.
Pavel Loužecký

(24)  ?  Václav Židek  ?  20.12.2004 

Milý pane Loužecký,
rád bych Vám poděkoval za sebe i za všechna zvířátka za zveřejnění informací o vydané knížce
"Kolja...to neznáte mého psa". Vaše rychlá reakce svědčí o tom, že Vaše "Pozitivní noviny" dělají lidé zrovna tak pozitivně naladění, a to je to, co v dnešní době lidem schází, a bylo by třeba více propagovat.
Skoro ve všech sdělovacích prostředcích převládá bohužel  jen negativní senzacechtivost, brutalita a násilí, po které lidé jakoby podvědomě toužili. Přitom na druhé straně lze v běžném životě vidět i pozitivní věci, kterých jistě není málo a které se pochopitelně stávají dobrým příkladem ostatním.
Jsem plně přesvědčen, že Vaše noviny jsou velkým kladným přínosem správné kultury při tvorbě a výchově dnešního člověka. Je velká škoda, že není více podobně smýšlejících lidí, jako jsou ve Vaší redakci, a je to na škodu celého lidstva. Ještě jednou Vám děkuji za prokázanou službu i přání k úspěchu prodeje knížky!  Srdečně Vás zdraví a moc hezký den přeje
Václav Židek

(23)  ?  Jitka EXNEROVÁ  ?  3.12.2004 

Milý pane Loužecký,
jsem velice ráda, že jsem se na internetu dostala na stránky Pozitivních novin, kde jsou Vaše články. Jsme prakticky stejně staří a Vaše myšlenky a názory jsou mi velice blízké. Je  pro mne radostí, že takovéto noviny existují, obzvláště v době, kdy jsou nám servírovány zprávy především negativní, a můj dojem je, že zcela záměrně. Potěšilo mne upozornění na knihu Jana Wericha a jeho moudrostí, neboť pan Werich patří k mým nejmilejším. Přestože jsem již dost velká holka, velmi ráda poslouchám jeho moudré  pohádky, nejraději v jeho přednesu. Vaše úvaha nad životem dětí ať vašich, tak i mých, je velmi shodná. Neodolala jsem Vám touto cestou poděkovat za Vaši práci a popřát Vám hodně pozitivního ve Vašem osobním i psacím životě a těším se na další příspěvky .
Jitka Exnerová

(22)  ?  V. HACHOVÁ  ?  3.12.2004 

Dobrý den,
na Pozitivní noviny jsem narazila úplnou náhodou, když jsem vyhledávači zadala jméno Vlastimila Marka. S nadšením jsem zjistila, že uveřejňuje své články právě na této adrese. Upřímně řečeno, server Spirála jsem četla víceméně kvůli jeho článkům, a poté, co přestal na Spirále publikovat, nabral tento server sestupnou úroveň a stal se kolbištěm žabomyších šarvátek. Takže díky za Vaši existenci. Určitě na vás upozorním ty, kdo jsou laděni na stejnou vlnovou délku (nebo myšlenkový směr).
V.Hachová

? 3.12.2004  
Dobrý den, paní Hachová,
děkuji za Váš příjemný e-mail. Jsem moc rád, že věrní čtenáři pana Marka přecházejí z jiných internetových serverů právě na POZITIVNÍ NOVINY, protože jsem maximálně přesvědčen o tom, že pozitivní autorský náboj Vlastimila Marka se může právě zde rozvinout do netušených dimenzí, které jsou jinde více či méně limitovány zaměřením daného serveru či úzkou orientací na určité téma. A to už vůbec nemluvím o velkém množství našich čtenářů, kteří díky jeho nevšedním postřehům, myšlenkám a názorům získávají obrovskou inspiraci a nevysýchající studnici podnětů pro vlastní duchovní i praktický život.
Budu velmi potěšen, doporučíte-li všem svým přátelům a známým naše POZITIVNÍ NOVINY, neboť Vaše osobní doporučení je pro nás tou nejlepší, nejcennější a nesmírně pozitivní vizitkou.
Mějte se moc krásně ..., a pokud pocítíte potřebu přispět do našeho autorského koše svým vlastním příspěvkem, udělám všechno pro to, abyste byla navýsost spokojena s výsledkem Vy, i všichni naši čtenáři. 
Pavel Loužecký

(21Pavel SVOBODNÍK  ?  27.11.2004 

Vážený pane Marku,
kolega mi poslal na můj e-mail odkaz na Pozitivní noviny, a tak jsem tam dnes zabrousil. Váš článek
RODINA mě pevně vrazil do křesla a s každou větou jsem si aspoň dvakrát pohrával a  přemýšlel o ní. Je to napsáno naprosto přesně a výstižně. Je to fantasticky pravdivé a neskutečně krásné. Za sebe moc děkuji, protože sám bych to asi přesněji nevystihl, myslím tím, že nad těmito věcmi si velmi často lámu hlavu a některé věci mi tím jasněji zapadly do těch míst, kde mají být. Přeji Vám hodně inspirace a mnoho dalších takových článků. Srdečně zdraví  Pavel Svobodník

? 25.11.2004 - Reakce na článek  NÁPAD PRO PERSONÁLNÍ AGENTURY A SERVERY
Tak jsem to přečetl, pěkné, pravdivé a jsem jen zvědav, zda Váš projekt uspěje. Mám také jeden poznatek, který s tím Vaším koresponduje. Agenturám a potažmo firmám nejde o člověka, tedy jeho schopnosti a možnosti, ale jen a pouze o jakési tabulkové požadavky a jejich splnění či nesplnění. Lidi to nutí lhát a přehánět a moc to připomíná dobu, kdy v životopise nesměla chybět větička: Jsem dělnického původu... Navíc pracovní pozice nazývají honosně anglicky, a protože si sumarizují uchazeče do foroty, není tam skoro nic konkrétního. Poslední připomínka je k financím. Máte pravdu, že je nutné a slušné, jasně věci nazvat a nechat si je zaplatit, pokud totiž nejste v pozici zákazníka, jste v pozici jakéhosi prosebníka, a to je i dnes a i u nás ponižující. Není to pozitivní, tak jste správně vystartoval - na rozdíl od agentur věcně, slušně a pozitivně.
Děkuji. Jaroslav Tichý

(20?  Jana STUCHLÍKOVÁ  ?  25.11.2004 

Dobrý den, paní Dolejšová,
díky za Váš článeček
Pozitivní zpráva o negativních zprávách, jehož myšlenku bych si dovolila obohatit ještě o jeden pohled. Kromě toho, že si rozmyslím, co budu sdělovat dále svému okolí, zařídím se ještě dále: Představím si, že cokoli se dozvídám od kohokoli, neberu osobně. Čili nenechám se vnitřně vtáhnout do těch ošklivých informací. Vyslechnu je a rozhodnu se, že je nechám venku, nepustím si je dovnitř. Tím se nedotkne mojí nálady a ať si kecá kdo chce, co chce. Ty, kteří si rozmýšlejí, co říkají ostatním (začali u sebe), ty poznám a s ostatními naložím tak, jak jsem napsala. A to třeba i tehdy, když mi někdo řekne, že jsem tlustá. V prvé řadě vím, jaká jsem (nějaké to kilečko by fakt chtělo dolů), ale když mi tohle někdo neomaleně řekne, je to jeho problém, ne můj. To proto, že kdyby ten člověk byl v pohodě, měl by docela jiné myšlenky, než na někoho plivat jedovatou slinu, že je tlustý. Přinejmenším si to jen pomyslí, nebo ho to nenapadne vůbec. Pakliže v pohodě není, svoji nepohodu šíří dál, například ve větě, že jsem tlustá, roznáší drby nebo šíří katastrofické scénáře. V podstatě ale hojí sám sebe, aby se tak blbě necítil jen on sám. Když tohle vím, má smůlu. Musím říct, že k tomuto postoji jsem se dopracovávala docela dlouho, ale ve výsledku je úžasně osvobozující. Souvisí to i s tím, že moje myšlenky, slova a činy jsou mojí osobní záležitostí a za ty já zodpovídám, za ty cizí ne. Takže když to shrnu - začnu u sebe, říkám ostatním potěšující a příznivé informace a zároveň si udržím svoje dobré naladění. Než totiž moje pozitivní zprávy oběhnou to pomyslné kolečko, aby se ke mně vrátily, můžu se taky načekat. Mějte se pěkně a přeji nám všem dobré a inspirující počtení v Pozitivních novinách.
Zdraví Vás
Jana Stuchlíková

? 20.11.2004  
Dnešním dnem se POZITIVNÍ NOVINY rozrostly o novou prestižní rubriku ZÁRUKA KVALITY, jejímž posláním je dávat čtenářům zaručené osobní tipy autorů na kvalitní, ověřené FIRMY, LIDI, VÝROBKY, SLUŽBY a AKCE. Tato nová rubrika má úplně jinou formu, než klasické články POZITIVNÍCH NOVIN, je krátká, stručná a přehledná (a navíc výrazně barevně odlišená). Věřím, že díky možnosti snadného propojení s článkem v PN se stane nesporně velmi vyhledávaným - neboť potřebným a užitečným - pomocníkem. Umožní totiž autorům to, co je možná dosud nutností napsat více či méně obsáhlý článek lehce svazovalo, a to - krátce a výstižně čtenáře informovat a doporučit vahou své osobnosti zajímavý tip. Pravidla používání této rubriky  ZÁRUKA KVALITY najdete zde.  Přeji tedy novému redakčnímu počinu hodně čtenářů a široký e-mailový ohlas. 
Pavel Loužecký

? 11.11.2004  
Mám velmi příjemnou zprávu pro všechny věrné čtenáře POZITIVNÍCH NOVIN. Dneska jsem se dohodl s panem Jaroslavem Tichým (viz ohlas č.19), šéfredaktorem týdeníku NOVINY DĚČÍNSKA, na historicky první oficiální spolupráci s tištěným médiem v tom smyslu, že jejich týdeník bude otiskovat vybrané články z POZITIVNÍCH NOVIN, a to s uvedením zdroje, odkud byly články převzaty (tj. www.pozitivni-noviny.cz). Tím bychom se mohli zanedlouho opět rychle posunout na vyšší sledovanost a návštěvnost a oslovit tak další desítky "pozitivně strádajících čtenářů" z Děčína a přilehlého okolí. Dnes také přibyla první stálá autorka PN Ing. Tatiana Brücková (viz ohlas č. 14), která nás bude pravidelně zásobovat inspirací a zajímavými informacemi až z protilehlé části zeměkoule z Nového Zélandu.  Pavel Loužecký

(19)  ?  Jaroslav TICHÝ, Děčín  ?  10.11.2004 
Hezky to děláte, Pozitivní noviny, ne ten titul, ale ta myšlenka. Včetně návodu, jak se stát plodným autorem. Mám stejný názor a zřejmě i náturu. Občas je mi smutno, to když vidím, jak lidé sledují zprávy na ČT a v půl osmé natěšeni přepínají na Novu. Jak podnikatelé neplatí ani svým lidem, zdržují výplaty, které už tak jsou dvousložkové. Jak se tu nedá nikomu věřit, protože lží je více než vítězné pravdy. Jsou to fakta, ale tvrdě podávaná v hliníkovém ešusu dnešního bulváru. Články podle šablony bez nálady autora, bez lásky.
Dělám noviny, prošel jsem regionálním tiskem a povedlo se mi mimo jiné dát dohromady kolektiv, který se také snažil dělat pozitivní noviny bez toho titulu. Jde to a musí to jít. Vždyť ten masochismus polévání se krví musí mít protivníka - a silného. Takže Vás všechny zdravím a přeji mnoho úspěchů a za sebe slibuji, že když se povede, tak něco pošlu.
Jaroslav Tichý

(18)  Eva Kudrnková, St.Louis,  USA  ?  9.11.2004 
Nahledla jsem do Pozitivnich novin a byly opravdu pozitivni. Tak mam radost. Ja jsem uz v zivote mela nekolikrat pocit, ze by se mi libilo, kdyby v televizi existoval pozitivni a mirumilovny kanal, ze ktereho by na mne vytekaly informace podobne prijemnou cestou jako kdyz si nalejvas panaka uzasne dobre a z mrazaku prave vynate vodky.
V soucasne dobe se mi deje naprosty opak. Nejspis diky netvurcimu pristupu ke sledovani televize, mame vetsinou vyladen kanal c. 38, t.j. CNN. Nekdy s vypetim vsech sil prepneme na 39, to jsou CNN headlines.  Na obou kanalech probihaji zpravy v nekolika rovinach, z nichz tri jsou nejspis hlavni - t.j. 1) zivy komentar, levy textovy sloupek a vecne bezici podradek.
Take je tam informace o case ve vsech ctyrech casovych pasmech (tu ocenuji), nekdy o pocasi, pro uklidneni informace o stavu probihajicich prirodnich katastrof spolu pripadnym stupnem nebezpecnosti bliziciho se tornada, dale se pak nabizi stupen ohrozeni zeme teroristy a v dobe sportovnich utkani tam take probihaji vysledky. Coz je vlastne taky porad, minim stale.
Ted pri
volbach tam jeste vetkli prubeznou informaci o percentualni "uspesnosti" kandidatu, samozrejme hned v nekolika rovinach. To cele je navic prolozeno reklamami, oslavnymi prostrihy na jednotlive komentatory a upoutavkami na budouci program. Ani jedna z uvedenych informaci zasadne nesouvisi s zadnou jinou ve stejnem casovem useku se nabizejici. Myslim, ze jsem za tuto jistotu vdecna.
Nikdy jsem nebyla na 
newyorske burze a jima mne panicka hruza pri pouhe predstave, ze bych se tam snad nekdy octla, nedejboze bych mela neco rozhodnout. Nicmene jsem cim dal vice presvedcena, ze jejich rozhodovani na zaklade jedne letistni info tabule je naprostou prochazkou ruzovym sadem proti tomu, cemu jsem vystavena ja, kdykoliv se snazim sledovat zpravy. A to se nesnazim nic rozhodnout a nebo snad davat do souvislosti. Na vyse popsany chaos na obrazovce se divam naprosto nesystematicky, vnimam pouze to, co me oko neplanovane zachyti.
Velmi mi to pripomina jednu moji
jizdu v preplnene tramvaji, kde na jedne sedacce sedela maminka, obsypana tremi roztomilymi potomky, ve veku, kdy tak akorat zacali souvisle mluvit. Ty tri deti ji nepretrzite, ale vskutku NEPRETRZITE, kladly otazky, ktere spolu naprosto nesouvisely. Maminka byla uzasna, a do smrti na ni nezapomenu (tenkrat mi bylo asi kolem 20 let). S naprostym klidem odpovidala vzdy na otazku, ktera predchazela nejake malicke a neocekavane pauze. Pres vsechnu zdanlivou chaoticnost situace, pohled na toto zive sousosi ve mne vyvolaval a dodnes vyvolava pocit absolutni pohody a optimismu.
Takze abych to cele uzavrela, chtela jsem tim vyjadrit poteseni nad skutecnosti, ze se narodily
Pozitivni noviny a k Jezisku bych si prala, aby mych asi tisic programu na kabelove televizi bylo nahrazeno jednim, kde by byla jenom jedna komentatorka, a to by byla ta maminka z tramvaje.

A jednotlive zpravy by byly asi tohoto zneni:

? Na krizovatce Bile a Cerne ulice dnes ve ctyri odpoledne malem doslo k dopravni nehode. Oba ridici vsak situaci zvladli, nedoslo ke ztratam na majetku ani na zivotech.
? Obyvatele vesnicky Pizduch s obavami sledovali neprirozene rychle klesajici vyhlidkove letadlo. Jak se pozdeji ukazalo, rychlost sestupu byla zpusobena drobnou technickou zavadou, letadlo vsak pristalo bezpecne ve stohu a nikomu se nic nestalo.
? Diky nove vyvinutemu detekcnimu pristroji se podarilo v roji komaru v delte Nilu identifikovat a zneskodnit jedince prenasejici vrazedny vir. Nilsky virus je prekonan. Ode dneska se uz nemusite vracet do mist, kde jste byli bodnuti hmyzem, snazit se ho odchytit a odnest do laboratore.
? Vlada oznamila, ze statni deficit byl z poloviny uhrazen z financnich prostredku obcanu, kteri dobrovolne poskytli svuj profit z danovych ulev. Stanovili si jen jednu podminku: penize nebudou v zadnem pripade pouzity na valecne ucely.

Eva Kudrnková

(17)  Eva RACKOVÁ ?  9.11.2004
Zdravicko, pan Pavel!
Vcera mi jedna velmi zlata osobka - skvela priatelka a uzasny clovek Tanicka - posunula odkaz na Vase pozitivne, vzdy dobre naladene noviny. Je to "jedna basen", ako vravi moja mama ;) Presne taketo nieco mi chybalo, akysi nedostatkovy, podpultovy tovar, ktory je skoro nemozne zohnat. Vasa snaha si zasluzi VELKU VDAKU a este vacsiu podporu. A kedze ciny su podstatne, a nie slova, tak Vam tu podporu vyjadrujem v podobe tohto mailu. Niekto na opacnej strane planety, s dusou morskej vily, si vzdy rad klikne na tuto milu stranku a dopraje svojej dusi lahodny pokrm hodny Bohov... Nech sa Vam dari Pavel, a sirte prosim tento dobrosrdecny bacil tak daleko, ako sa len da !!!   
Eva Racková

(16)  Jitka DOLEJŠOVÁ  ?  7.11.2004
Tak si tak prohlížím nové zprávy na Internetu a stále více se mě zmocňuje pocit, že svět je jedna velká katastrofa, války, vraždy, pohromy, smog – a ani do budoucna nejsou vyhlídky právě růžové. Globální oteplování, ozonová díra, epidemie,  s vizí konce celé Sluneční soustavy i s tou naší krásnou modrou planetou… zaplavuje mne smutek – a ejhle ! Konečně něco pozitivního ! Pozitivní noviny! Čtu a čtu a náhle cítím, že mi to mluví z duše – to je ONO ! Jak pohlazení od maminky… Je mi jasné, že ode dneška budu mít zařazeny mezi oblíbenými položkami právě Pozitivní noviny. Díky Vám za to.
Mým koníčkem je psaní básniček, hlavně pro děti, ale občas i pro dospělé, kteří si tu svou dětskou dušičku uchovali.
Posílám Vám dvě z nich s podzimní tématikou, a jestli se budou líbit, budu mít radost. Ještě jednou díky a držím palce v další tvorbě. Krásný podzim a samé pozitivní zprávy přeje  Jitka Dolejšová

? 3.11.2004  
Dnešním dnem byla zřízena SÍŇ SLÁVY pro autory a čtenáře POZITIVNÍCH NOVIN, kterým se podařilo bezplatně a co možná nejviditelněji zpropagovat POZITIVNÍ NOVINY v oficiálních celostátních médiích, zejména pak v tištěných materiálech a časopisech, v televizích, rádiích, na letácích či billboardech (samozřejmě jen legálním způsobem!!!), a v první řadě též na nejrůznějších internetových serverech, portálech, diskusních fórech a webových stránkách s vysokou návštěvností. Za tuto propagaci náleží první oficiální "HVĚZDĚ PN" Vlastimilu MARKOVI čest, sláva a nehynoucí díky. Věřím, že další hvězdy na sebe nenechají dlouho čekat.  Pavel Loužecký

? 1.11.2004  
Chcete-li kdykoliv a kdekoliv účinně propagovat POZITIVNÍ NOVINY, máte ode dneška jedinečnou příležitost. Stáhněte si  ??? VIZITKY ???  POZITIVNÍCH NOVIN  ve dvou možných formátech: ve WORDU a v CORELU, vytiskněte a rozstříhejte si je, a pak už je můžete libovolně rozdávat svým kamarádům, přátelům, spolupracovníkům a známým. Uděláte tím radost nejen jim, ale zejména POZITIVNÍM NOVINÁM, kterým tak pomůžete účinně zvyšovat návštěvnost. Odkaz na stránku s vizitkami najdete vždy na hlavní straně s výběrem nejnovějších článků v dolní části. Děkuji. Pavel Loužecký

(15)  Martin PETRISKA  ?  28.10.2004
Asi pred dvoma mesiacmi ma napadla presne ta ista myslienka… pozitivne spravy. Zacal som hladat na webe, ci take nieco neexistuje. Nasiel som Positive News a nechal si ich posielat. Spociatku som mal v plane spravit stranku a prekladat tieto pozitivne spravy do slovenciny. Ostalo vsak len pri predsavzani; po case som to nechal tak, pretoze to nebolo presne to co som si pod pojmom pozitivne spravy predstavoval a taktiez nadomnou zvitazila moja lenivost nieco prekladat. Dnes som nasiel vase stranky, precital si zopar clankov…. Su pekne, ale nebolo to presne to co som si predstavoval. Mozno by som to nazval neutralne spravy, alebo skor motivujuce spravy. Moja predstava bola taka … sucasna tlac a media presadzuju negativne spravy .. no a ja som ich chcel doplnit o pozitivnu cast .. o nieco co by neutralizovalo tu negativnost v spravach .. proste si to s tym negativizmom poriadne rozdat.
Napriklad … v spravach daju takuto spravu: “V
Cine zomreli traja ludia nasledkom vtacej chripky nakazenych kurcat.” No a ja by som tu spravu doplnil “Dalsie tri miliardy cinanov spokojne zjedli svoje kuriatko na veceru a nic sa im nestalo”.  
Alebo .. “Na dialnici tej a tej sa zrazili dve auta …” by som doplnil spravou “Automobilka XYZ vynasla novy system
, ktory dokaze zachranit …” Proste vzdy najst ku kazdej negativnej sprave nieco co ju neutralizuje, nieco co ludi upokoji, co im da nieco, co ich bude motivovat. Ono by stacilo motivovat sa dennou tlacou a proste len ku kazdej sprave vydat tu neutralizujucu spravu, pretoze .. vsetko zle je aj na nieco dobre .. len treba to dobre najst.
Nech sa dari vasej praci.

? 28.10.2004
Díky za Váš námět; možná že by to mnohým lidem opravdu pomohlo. Ale aby to opravdu fungovalo, musela by to dělat hlavně ta média, která tyto zprávy neustále vypouští do éteru, protože jinak by se to míjelo účinkem. POZITIVNÍ NOVINY se totiž čím dál více stávají jakousi oázou pro ty, kteří si chtějí od negativních zpráv odpočinout. Chtějí (nebo spíše - podle mého - měli by ...) tu nacházet hlavně novou energii a optimismus, chuť něco udělat, inspirovat se novými myšlenkami a nápady, měli by se tu doslova a dopísmene nakazit pozitivním přístupem do dalších dnů svého života. Každopádně bych byl rád, kdyby se někomu chtělo takto Vámi navržené a pojaté zprávy připravovat. Já bych je velmi rád a ochotně v POZITIVNÍCH NOVINÁCH publikoval, protože každá aktivita je potřebná a užitečná a neměla by býti nechána ladem (ale sám toho opravdu tolik nezmohu).

(14)  Tatiana BRUCKOVÁ  ?  28.10.2004
Mily pan Pavel,
Kamarat mi v poslal link na vasu stranku. A tak som si jedno rano uvarila kavicku, sadla si k pocitacu a namiesto citania novin SME som zacala citat Pozitivni Noviny. Odvtedy som staly citatel - kazdy den sa tesim do prace lebo prvu vec co robim je ranna kava + citanie novin :)). Dodaju mi energiu a usmev na tvari. Drzim palce v dalsom zveladovani novin. Vasa stala citatelka z Noveho Zelandu
Tatiana Bruckova :) Business Analyst

? 28.10.2004
Milá Tatiano,
Váš e-mail mě nesmírně potěšil, že i v tak daleké zemi si najdete čas na čtení POZITIVNÍCH NOVIN. Jsem rád, že Vám dávají POZITIVNÍ NOVINY každé ráno energii a úsměv na tváři, to je mnohem víc, než jsem čekal. O to radostněji se nám všem budou připravovat další články a příspěvky.
Ale abychom nezůstali jen u díků. Myslíte, že i při Vaší práci na Novém Zélandu byste našla chuť a čas napsat nám něco o této zemi a Vašem působení v ní? Ptám se proto, že jsem nedávno v 
POZITIVNÍCH AKTUALITÁCH  vyzýval čtenáře, kteří žijí a pracují v cizích zemích, zda by se nestali stálými dopisovateli POZITIVNÍCH NOVIN, aby ve svých pozitivních příspěvcích objevovali pro naše tuzemské čtenáře krásy Nového Zélandu (a dalších zemí). Možná namítnete, že se necítíte povolána k tomu psát články do novin, ale vězte, že nikdo od Vás neočekává žádné dokonalé literární dílo, ale třeba jen všední i nevšední zážitky a dojmy, postřehy, zamyšlení ... Já pak Vaše slova případně lehce doupravím tak, aby ideálně zapadla do našeho stylu (bude-li to ovšem potřeba). Takže - žádnou zbytečnou skromnost, těším se na Vaše dojmy z Nového Zélandu.

(13)  Pavel KOPECKÝ  ?  28.10.2004
Konečně! Děkujeme *** Nápad: Ke každému článku diskuzi nebo fórum by určitě generovalo spoustu pozitivní energie. A raději pouze pro registrované, negativce nevpouštět :-) Hodně štěstí!

? 28.10.2004
Uvažoval jsem samozřejmě i o možnosti přidávat automatizovanou diskuzi pod každý článek, jak je obvykle zvykem na internetových portálech tohoto typu, ale nakonec jsem tuto myšlenku zavrhl právě z obavy, aby se POZITIVNÍ NOVINY nestaly plíživě terčem negativistických nahlodávačů, kterých je všude kolem nás velká spousta a normální smrtelník se jejich destrukčnímu vlivu jen těžko brání. Já sám se jakýmkoli diskuzím vůbec nebráním, naopak je vřele vítám, a jsem schopen a ochoten veškeré diskuzní příspěvky přidat buď jako samostatný článek (mají-li takovou hodnotu a sílu), nebo jsem pro tento účel zřídil tuto rubriku OHLASY, která by měla být právě oním fórem pro zajímavé diskuze na jakékoli téma, které čtenáře PN zajímá. Máte-li tedy něco na srdci, pište, pište, pište, a já to okamžitě zveřejním v příslušné formě a podobě tak, aby to bylo logicky i pomocí hypertextových odkazů provázáno s příslušným článkem i dalšími odezvami čtenářů.

? 27.10.2004
Dostal jsem zprávu, že čtenáři POZITIVNÍCH NOVIN mají velký zájem o rubriku HISTORIE, do níž svými články, materiály a zejména rodokmeny přispívám. Přestože jsem se tomu bránil, byl jsem svým kolegou Pavlem Loužeckým "dotlačen" k tomu, abych napsal článek  OD MALIČKA MĚ ZAJÍMALA HISTORIE, který je tak trochu mým osobním vyznáním nejen k historii, ale i k tomu, čeho bych chtěl v této oblasti ještě dosáhnout. Věřím, že vás má slova nebudou nudit, ale že se pro vás naopak stanou určitou výzvou. 
Jan Drocár,  autor POZITIVNÍCH NOVIN

 

? 27.10.2004
Dneska jsem shodou okolností dostal rovnou dvě řešení "záhady" jménem
Virtuálny čítač myšlienok, kde jsem vyzýval čtenáře POZITIVNÍCH NOVIN, aby se pokusili vysvětlit, jakým způsobem tento systém pracuje.  Téměř dva měsíce se nikdo neozval, a dnes najednou dva čtenáři najednou:  Jiří Polák a Michal Petříček. Podívejte se na to, jakým způsobem hádanku vyřešili.  A vám díky, pánové.

(12)  Ing. Emanuel VESELÝ  ?  22.10.2004
reakce na článek   POZITIVNÍ POLITIKA?

Líbila se mi tam zejména tato vaše věta: „Politika je zprofanované slovo, které si zvykli zejména mediální tvůrci používat jako synonymum pro neschopnost, korupci, prolhanost, vypočítavost, aroganci, mocichtivost, faleš, výmluvy, osobní aféry a podobně.“
S celým článek mohu jen souhlasit. Ale napadly mě jiné souvislosti politiky, médií a lidských povah. Je dokázáno, že člověk je mnohem více vnímavější ke zprávám, které obsahují nějaké nebezpečí hrozící jeho existenci, nebo se týkají jeho základních instinktů. Koneckonců to máte dobře vysvětleno v článku
PROČ JSEM SE ROZHODL VYDÁVAT POZITIVNÍ NOVINY.  
Bydlím na malé vesnici a občas zajdu do hospody na pivo. Více poslouchám a mluvím většinou jen jsem-li tázán, nebo se potřebuji na něco zeptat. Schází se tam určitý vzorek obyvatel, asi 5, 10, maximálně 15 lidí, a žvaní o všem možném. Mě to baví sledovat, kudy se všude honí jejich myšlenky, co je zajímá. Málo se dovím o tom, co se jim líbí. Jsou to většinou debaty v ryze negativním duchu. Závist, zloba, vztek, frustrace jsou hlavní hnací motivy myšlení těchto lidí. Bordel, lumpárna, lumpové, gauneři – to jsou tam dost častá slova. Chápu, že se v nich za den nahromadí spousta vzteku na svůj nízký plat, těžkou práci, vlastní intelektuální slabost, ošklivou a tlustou manželku, hloupé a neposlušné děti (jaké by měly být, když jsou většinou jejich). Proto se asi chtějí odreagovat nadáváním na poměry, hledat vinu za nespokojenost s vlastním životem někde jinde. Co mají teď dělat s tím, že se v mládí neučili, ničemu pořádně nerozumí? Tím, že označí politiky, nebo starostu za lumpa, tím relativně vyrostou – jakoby nepřímo říkali: „Já jsem upřímný a poctivý, když nenávidím lumpárnu, krádeže ve velkém, podvody atd.“ Kdyby si po pravdě řekli, já nemám rozhled, pořádně ničemu nerozumím, nejsem schopen napsat dvě slova bez hrubých chyb, o cizích jazycích vím jen že existují, pochopit nějakou myšlenku mi dělá problém, včera jsem byl dokonce krást na družstevním poli... Tak to by mohlo vyústit do deprese až k sebevraždě. Zde asi funguje instinkt sebezáchovy.
Jinými slovy: chci říci, že ta negativa v médiích mají svůj pozitivní význam pro lidi. Určitě to zvyšuje u jistých lidí sebevědomí a sebeuspokojení. Já když například vidím zprávu o těžké hromadné havárii, jsem nejdříve zděšen, ale pak mám mžikový dobrý pocit, že jsem tam nebyl a že jsem živý a zdravý. Když vidím zprávu o lumpovi, na chvilku si pomyslím: Já tak zvrhlý nejsem. A možná mi to i pomáhá zachovat si duševní rovnováhu. Člověk prý potřebuje pro zdravou psychiku občas pohladit, a když to neudělá někdo jiný, musí si k tomu pomoci sám. Kdo je v pohodě, má harmonickou rodinu, hodnou a přitažlivou manželku, dobré přátele, zajímavou práci, přiměřenou inteligenci a rozhled, ten ty negativní zprávy nepotřebuje.  
Pozitivní noviny se svými články jsou to lepší, co jsem na Internetu našel. Asi se jejich obliba nebude epidemicky šířit, ale zaplať Pánbůh za ně.
Je to páté přes deváté, ale aspoň vidíte, co těmi články způsobujete v mé hlavě. Zdravím a přeji hodně dobrých nápadů.

? 19.10.2004
Jak jste si už možná všimli, došlo v posledních dnech v grafické úpravě našich stránek k několika pozitivním změnám, které by měly přispět k lepší přehlednosti a čitelnosti POZITIVNÍCH NOVIN. Tak především včera jsme konečně přidali
fulltextové vyhledávání na stránkách, neboť z Ameriky konečně dorazily přístupové kódy k systému. Díky tomu nyní můžete vyhledávat i jednotlivá slova či víceslovné pojmy s podobnou odezvou, na jakou jste zvyklí například na Google. Druhou změnou je modré podbarvení vyhledávacích stránek (obsah, rubriky, autoři), které se tak na první pohled odlišují od stránek textových s barvou bílou. U všech článků přibyl přímý odkaz na e-mail autora (viz vlevo), abyste mohli okamžitě po přečtení článku napsat své připomínky a námět rovnou autorovi, který vám osobně co nejdříve mailem odpoví, a já pak následně vaši korespondenci zveřejním na těchto stránkách. I zde platí, že čtenářské dotazy jsou v bílých polích, zatímco autorské odpovědi, připomínky a komentáře v polích modrých spolu se známým odkazem odkazem na autorův mail. 

(11) ? Ing. Oldřich ŠMÍD  ?   19.10.2004
Trochu průběžně přemýšlím o věci Pozitivních novin, nakolik to celé má smysl, jak velkou komunitu to osloví, co by se dalo zlepšit, atd. Zatím to nemám ucelené. Tak jsem se alespoň podíval co existuje ve světě. A vidíte, tím mě napadá, že jsem u Vás nenalezl nějakou rubriku "Příbuzné odkazy", "Jak pozitivně ve světě" nebo něco podobného.
O následujícím nejspíš víte: po spuštění GOOGLU se po zadání požadavku "positive news" objeví hned například tyto odkazy:
?www.positivenews.org.uk Podtitul: "Jiný svět je možný - Šiřte slovo - Nechť se tak stane" Má to i svou tištěnou a rozhlasovou podobu...
?http://www.positivepress.com/ Zřejmě komerční propagace "Pozitivní" literatury.
?http://www.positivenews.net/ "Pozitivní noviny, povzbuzující, inspirující příběhy, motivující citáty, pozitivní zdroje!"
?http://www.phileos.com/ "Pozitivní noviny, ... denní povzbuzení!"
... a spousta dalších, například také souvisí
?http://www.goodnewsindia.com/homepage.php - "Novinky z Indie - pozitivní činy, pevná úsilí a tiché triumfy - novinky, které jsou málo známy".
Jde asi o to, z toho všeho vybrat to, co je opravdu relevantní...

? 19.10.2004
Přiznám se, že při tvorbě POZITIVNÍCH NOVIN jsem se po internetovém světě vůbec nerozhlížel, možná i proto, že většina stránek je v angličtině, což není můj jazyk, takže bych stejně prohlížel maximálně tak styl a obrázky.
Nicméně jsem moc rád, že Vás takovéto věci napadají a já určitě přidám Vámi nalezené odkazy minimálně do OHLASŮ (až jich bude více, zřídím jim rovněž
samostatnou stránku s příslušnou legendou). Ale k tomu všemu bych potřeboval nějakého nadšence, který by byl schopen a ochoten pro POZITIVNÍ NOVINY tzv. vybírat ze zahraničního tisku a překládat texty z angličtiny do češtiny. Stejně tak uvažuji i o tom, že najde-li se někdo schopný, koho by bavilo vést anglickou verzi POZITIVNÍCH NOVIN, rád bych je časem pustil do "velkého světa".

K Vašemu přemýšlení o smyslu POZITIVNÍCH NOVIN a o tom, jak velkou komunitu lidí mohou oslovit, sděluji následující: Nejste první, kdo vznesl pochybnosti nad zaměřením PN (zrovna včera jsem měl na toto téma plodný rozhovor s panem Mašitou). Tak především: za vrcholně pozitivní já osobně považuji už to,
že o těchto otázkách lidé vůbec přemýšlejí, že je to nutí k nějaké reakci. Zdá se mi to (?) nebo si jen namlouvám, že naše povědomí je už tak dočista prožráno negacemi všeho typu a druhu, že pochybujeme málem i o tom, jestli se máme na tom "prašivém světě" z něčeho radovat? To se mi strašně moc nelíbí, a celé moje dvoumetrové já se tomu vší silou brání!!! Vždyť přeci nesmíme věčně poměřovat své (minimálně internetové) skutky tím, kolik lidí budou naše články vůbec zajímat a kolik z nich je bude skutečně číst. Jestliže jsme z hloubi duše přesvědčeni, že TOHLE JE UŽITEČNÁ VĚC, a děláme to z vlastní vůle, s radostí a navíc zadarmo, tak je to přeci OHROMNÁ VĚC (a teď nemluvím jen o POZITIVNÍCH NOVINÁCH, ale o tisících nadšenců, kteří na internetu publikují svá díla nejrůznější kvality), a musíme to podporovat, jak jen to bude možné!!! Ale i kdyby stránky POZITIVNÍCH NOVIN četlo jen pět lidí denně, já je budu dělat stejně rád jako teď, kdy každým dnem přibývá průměrně dvacet až třicet unikátních čtenářů (včera jich bylo například padesát). Pro někoho jsou to možná čísla směšně zanedbatelná, ale pro mě, který to začal s nulou, bez jakéhokoli finančního zázemí a novinářských zkušeností, je to prostě neuvěřitelně povznášející.
Zastávám názor, že
každý z nás by měl začít vždycky u sebe - a to při jakékoli činnosti. Kritizovat někoho nebo něco (a teď vůbec nemám na mysli Vás) nebo vůči něčemu se vymezovat, je ta nejjednodušší věc na světě, protože "rozumu na schodech" má každý plné pytle. Ale rozhodující vždycky byly a budou ČINY, které posunují život vpřed. A nemusejí být zpočátku třeba ani superúspěšné, protože to nejdůležitější je, že vůbec byly vykonány! I já hledám pro POZITIVNÍ NOVINY svou cestu, snažím se definovat jejich filozofii, zkouším nejrůznější formy a styly pozitivních materiálů, ale především se pokouším vlastními články ovlivňovat pozitivní myšlení a optimistické nazírání na svět lidí kolem sebe. Mně to zatím stačí. A Vám?
Pavel LOUŽECKÝ 

(10) Lukáš ADAM   ?  18.10.2004     
Zajímalo by mě, jestli existuje knižní vydání titulů od pana Patakyho nebo pana Janči také v anglickém jazyce. Děkuji za odpověď.

18.10.2004
Bohužel, zatím neexistují jako realita. Existují však jako sen a v představách, že se dobrou věc podaří dostat do světa. Překladatel by měl být fanda do reflexní terapie, aby to mělo šmrnc.
Július PATAKY 
       / autor POZITIVNÍCH NOVIN  /

? 17.10.2004
Právě jsem brouzdal po internetu a hned jsem našel dva
zajímavé weby, na které jsem vás také obratem upozornil. Myslím, že doporučování užitečných stránek, rad a nápadů by mělo být jedním z důležitých poslání POZITIVNÍCH NOVIN. Ne každý má totiž čas a chuť dlouze brouzdat a klikat, když navíc neví, co vlastně hledá.
A tak mě napadlo, že vás požádám, abyste mi příležitostně
poslali odkazy na vaše OBLÍBENÉ STRÁNKY, které lze pozitivně zařadit do těchto novin. Nemusíte se zdržovat vymýšlením žádných textů - rád to udělám za vás. Díky.

(9) ? Vlastimil MAREK  ?   16.10.2004      / autor POZITIVNÍCH NOVIN  /

No vida jak nám to odsejpá. Přikládám, co jsem dnes odeslal na všechny své mailové adresy, takže od příštího týdne by měl citelně stoupnout počet návštěv. Hurá.  V.Marek

Zdravím!
Tímto na vědomí obci internetové dávám, že jsem se dočkal a pilně přispívati začal (kromě obvyklých adres jako je baraka.cz a osud.cz) na stránky, které se POZITIVNÍ NOVINY nazývají a tak odvěký sen internetový a žurnalisticky a osvětový splnil se mi a doufám že i vám a je kam chodit pro zprávy převážně radostné a poučné a milé (již v roce 1990 jsem vydával plátek s názvem Pohlazení, založil jsem tehdy sdružení OAZA, mé časopisy se jmenovaly MANA a BARAKA, v rozhlase vysílám celou tu dobu pořad OAZA atd.). Hurá. Setkávati se budeme na www.pozitivni-noviny.cz.   Vlasta Marek

? 16.10.2004
Díky za Vaše doporučující maily přátelům a známým, přesně takhle si představuji, že se bude šířit povědomí o POZITIVNÍCH NOVINÁCH mezi těmi, kteří touží po pozitivním pohlazení. Jsem přesvědčen o tom, že tato forma osobního doporučení je až neskutečně účinná, neboť Vy sám nejlépe víte, komu přijde tato informace vhod a kdo se stane pravidelným a vděčným čtenářem POZITIVNÍCH NOVIN. Co je proti tomu draze placená reklama v médiích, když pak stejně zabrousí na naše stránky pár náhodných zvědavců (i když každá optimistická duše dobrá). Prostě to nemá chybu.       

(8) ? Ing. Oldřich ŠMÍD  ?   15.10.2004
Vážený pane Loužecký,
nedá mi to, abych po přečtení několika stránek a příspěvků v Pozitivních novinách nevyjádřil své nadšení nad Vaší aktivitou. Oslovuje mě to ve všech ohledech, až je mi to podezřelé. Nevím, jestli bych nalezl odvahu přispět nějakým článkem. Každopádně bych rád reagoval na některé články zveřejněné, takže se moc těším, až bude možné se k nim vyjadřovat. A rád bych třeba nějakou formou občas přispěl s odkazy na webové stránky, které na mě osobně pozitivně zapůsobily, hlavně z oblasti hudby, vědy, filozofie, historie.
Jako příklad bych uvedl, že zrovna včera jsem na Vltavě zaslechl esej, která (nebo který? Ach ta moje čeština) se zabývala ztrátou síly slova a ztrátou schopností precizního, jemného vyjádření. Byly tam načrtnuty velice chmurné vize, protože to vlastně vede k oploštění mezilidské komunikace což se vzápětí projeví i v "primitivizaci konání". Souvisí to s převažujícími komunikačními médii, byl tam například použit termín "esemesizace vyjadřování".
Vaše aktivita však proti těmto trendům jasně působí, navíc s použitím nejprogresivnějšího média, může být dalším ostrůvkem, který se této vizi postaví nebo alespoň pomůže vytvářet další komunitu lidí, kterým to není jedno.
Těším se na novinky a srdečně zdravím

? 15.10.2004
Dobrý den pane Šmíde,
mohu konstatovat, že jste mě svým mailem nesmírně potěšil. Pokud Vás POZITIVNÍ NOVINY až podezřele oslovují, jste ve "vrcholném stádiu zralosti" státi se jejich kmenovým autorem, což bych velmi uvítal, a to nejen s ohledem na potřebu vyjádřit nějakým způsobem Vaše pozitivní myšlení, ale také i k Vaší profesi v oblasti
informačních technologií. Možná jsem to ve svém článku POZITIVNÍ AKTUALITY špatně definoval, ale vyjadřovat se k jednotlivým článkům a tématům můžete OKAMŽITĚ, a to jakýmkoli způsobem (nejlépe poslat mi text ve wordu mailem, třeba i s obrázkem, já ho zpracuji a zveřejním). Nemusíte čekat vůbec na nic, na žádný redakční systém. O něm uvažuji s předstihem, až nebudu stíhat zpracovávat autorské příspěvky. Zatím jich zas není tolik, abych to nezvládal průběžně. Ale i v této oblasti byste mi mohl případně pomoci, protože teď právě hledám tip na nějaký kvalitní redakční systém (nejlépe bezplatný), který by umožňoval vkládání graficky strukturovaných článků ve stylu POZITIVNÍCH NOVIN, tj. včetně fotografií, obrázků apod. Mám sice jeden systém, ale tam je problém s vkládáním fotek.
Takže, mohu-li Vás požádat - pište, pište, pište. Cokoliv k jakémukoli článku či tématu, připomínky, názory, vize (speciálně od Vás bych rád znal názor na článek
VIZE JMÉNEM COM-PANEL, protože to je Váš obor). Na něj čekám už pár dnů jako na smilování, neboť jsem si jist, že spoustu lidí musel přimět k zamyšlení a k reakcím, ale zatím nemám žádný ohlas (ani pozitivní, ani negativní).
* POZNÁMKA: Dnes to již není pravda, neboť první reakci již napsal pan Vlastimil Marek ve svém článku POZITIVNĚ aneb Jak zvládnout mozek a sebe sama *

Možná bude zajímavé, vyjádříte-li se k více článkům v jednom textu, protože to podnítí další reakce následovníků stylem: "Hele, on se vyjádřil ke spoustě věcí takhle napřeskáčku, to bych mohl udělat taky ..." Chce to první vlaštovku, vzor. Buďte ve svém článku klidně jakýmkoli způsobem kritický, hlavně aby to "vřelo" zajímavými myšlenkami a nápady. Já totiž přímo toužím po tom, aby byly POZITIVNÍ NOVINY hlavně o nápadech, o nových věcech a směrech, a aby tyto stránky lidi mocně inspirovaly k aktivitě.   

(7) ? Ing. Oldřich ŠMÍD  ?   15.10.2004
Velice pozitivně jste mne překvapil jak jste mi dokázal tak rychle odpovědět a navíc s tolika písmenky. Abych se nenechal zahanbit, tak jsem hned prolétl Váš článek o COM-PANELu. Ano, souhlasím, že o těchto věcech (no asi jako každý, kdo se v tom pohybuje) se také snažím přemýšlet a se syny diskutovávat. Takže vítám možnost reagovat, ale bude mi to chvíli trvat. Už se na to těším, i na případné další...
P.S. z notebooku se mi momentálně tiše line
alikvotní hudba, ke které jsem se dostal díky vašim stránkám a konečně se dozvěděl o co jde. Sám jsem spoustu let zpíval ve sboru, takže mě to oslovuje.

(6) ? Vlastimil MAREK  ?   13.10.2004      / autor POZITIVNÍCH NOVIN  /
Při včerejším křtu mé nové knihy (Návod na použití člověka) a DVD (Za hudbou) jsem vyzýval přítomné, že je nejvyšší čas založit své vlastní pozitivní rádio, pozitivní TV stanici a pozitivní noviny (léta se snažím propagovat a realizovat pozitivní myšlení i u profesionálů) se ozval přítel
Julek Pataky, že takové noviny už jsou.A tak jsem si je vyhledal a rád se připojuji. Sepisuji již léta fejetonky, fotím, takže posílám na ukázku jak o co asi v mém případě jde, tak návrh na užší spolupráci.
Knihu rád poskytnu (i k recenzi), stačí se ozvat a domluvíme jak kdy vyzvednout či setkat se, právě tak mám těch fejetonů asi stovku, takže mohu poskytnout disketu či CD ROM s vypálenými fejetony i fotkami k nim, což asi bude v tuto chvíli asi nejlevnější (modem a obyčejné připojení) řešení i co do kvality fotek... Mám také celou řadu (i panoramatických fotek) Prahy, východů slunce a lesních a lučních nádher, nevím co s tím, při osobní návštěvě bych to promítl na monitor a případně bychom našli řešení... (jsem ochoten a schopen k nim napsat pozitivní komentáře)...

? 13.10.2004
* Reakce na první setkání s Vlastimilem Markem
Přeji pěkný den, pane Pataky,
chtěl bych Vám velmi poděkovat za Vaše bleskové osobní doporučení POZITIVNÍCH NOVIN panu Vlastimilu Markovi, který mi dnes ráno napsal e-mail, v němž poslal pět skvělých fejetonů i s fotkami a dočista mě jimi nadchl. Okamžitě jsme si telefonicky sjednali schůzku u něj doma, sešli se, popovídali a domluvili vzájemnou spolupráci nejen na POZITIVNÍCH NOVINÁCH, ale i na dalších projektech, jako je např. RÉTORICKÁ ARÉNA (
www.pozitivni-noviny.cz/053.html).
Takovou radost, jakou mi udělal dnes pan Marek, mi ještě nikdo neudělal. Je to naprosto skvělý člověk podle mého gusta, s nímž jsem si okamžitě padl do noty, a dá se říci, že jsme si téměř četli myšlenky, neboť kupříkladu to, o čem on při naší schůzce mluvil, jsem já napsal asi dvě hodiny před naší schůzkou.
Již je zaveden (stejně jako Vy) v autorské stáji POZITIVNÍCH NOVIN a má tam uveřejněn
první skvělý fejeton. Protože mi jich dal asi padesát hotových na cédéčku spolu s fotkami, budu je uveřejňovat pravidelně každý den, takže se s jeho pracemi můžete dennodenně setkávat na našich stránkách.
Kdyby se Vám povedlo doporučit takových kontaktů více, bylo by to naprosto dokonalé, a POZITIVNÍ NOVINY by měly dozajista na roky vystaráno o kvalitní texty a myšlenky. Ještě jednou moc děkuji a těším se na Vaše další články. 
 

(5) ? Karel MAŠITA  ?   8.10.2004            / autor POZITIVNÍCH NOVIN  /
Napadlo mě další "sdělení": Někteří hospodští třímají prapor civilizace pořadně vysoko!
To je vysvětlení k naléhavým sdělením. Prostě mě napadají a jim už jenom dám jen "čitelnější" formu. S Vaším výběrem z mých věcí souhlasím, digifoto ani skener nemám, ale to je maličkost, během týdne to bude vyřízeno. Napřed ty vhodné "(i)lustrace" totiž musím vymyslet, což se jistě stane přes tento víkend. Jistě mi radou i pomocí bude ten, komu tohle zasílám v kopii - je šikovný panáček. Můžete to zařadit už teď, nebo až "komplet" - prostě je Vám po libosti.
Ta "(i)lustrace" mě taky napadla teď a je rovněž
naléhavým sdělením (k ní bych nejraději dal foto nějakého hodně bojovného "lidového milicionáře" nebo ty obušky na fotce v příloze.

(4) ? Ing. Emanuel VESELÝ  ?   7.10.2004
Se zájmem jsem si prohlédl vaše Pozitivní noviny. Je to dobry nápad. Vadí mi jen to, ze u článků není datum zveřejněni. To je pro mě důležitý údaj. Možná je to váš záměr, ale nepochopil jsem jeho pointu.

? 7.10.2004
Díky za Váš názor i upozornění. Datum u většiny článků opravdu neuvádím záměrně, neboť jsem přesvědčen o tom, že pro většinu materiálů, které jsou na stránkách POZITIVNÍCH NOVIN uveřejňovány, je datum naprosto bezcenná záležitost, která pouze mate čtenáře zdánlivou neaktuálností. Zjistil jsem totiž, že mnoho lidí ze zásady nečte to, co je starší týdne, maximálně čtrnácti dní, protože mají dojem, že už je to prostě pasé. A já bych byl moc rád, kdyby se čtenáři PN vraceli k jednotlivým článkům i poté, co si je jednou přečtou, protože v PN jsou uloženy jako v archívu. Ujišťuji Vás, že jakmile bude s ohledem k významu článku a jeho obsahu nutné uvedení data, tak tam bude. Každopádně budu na Vaše slova myslet .... 

(3) ? Karel MAŠITA  ?   6.10.2004      / autor POZITIVNÍCH NOVIN  /
Pozitivní noviny - zde - k rukám pana Šéfa (soka kouzelníka Merlina)   Věc: Myšlenky
Ve věci v Pozitivních novinách (PN) zdůrazňovaných myšlenek troufám si odkázati na slovutného Blaise Pascala a jeho Myšlenky. Odůvodnění: Ve svrchuřečených PN jsem v příslušné koloně nic takového neobjevil. Tudíž pro začátek nabízím aspoň 2 následné páně Pascalovy drobnosti:
Čteme-li příliš rychle nebo příliš pomalu, neporozumíme ničemu.
Není dobře mít všechno nezbytné.

(2) ? Monika SIKOROVÁ  ?   9.9.2004
Jestli mi pošlete další informace o tvorbě jídelních lístků budu moc ráda. Váš nápad se mi moc líbil.

?  9.9.2004
Veškeré informace o obrazové podobě jídelních lístků jsou uvedeny v článku
Jídelní lístek v obrazech, který již byl nově aktualizován. Za tu dobu se "poměry" v této oblasti zlepšily, ale stále je co napravovat. Jakmile zaznamenám nějaký dobrý nápad, který by tuto věc posunul dále, napíšu o tom další článek. Mým záměrem bylo aktualizovat původní články o nové podněty, aby jednak čtenáři nemuseli zbytečně klikat, ale hlavně aby byly veškeré informace logicky navazovaly pod sebou. Bohužel jsem zjistil, že čtenáři se nevracejí zpět, a tak jim noviny unikají. Napravím to. Pokud budete mít zájem připravit konkrétní projekt pro nějakou restauraci, napište mi a já Vám s tím rád pomohu.  

(1) ? Ing. Zdeněk JOUKL  ?   8.9.2004    / autor POZITIVNÍCH NOVIN  /
Konečně pozitivní časopis! Osobně tomuto stylu velmi fandím.
Sám jsem před několika lety dělal redaktora místních novin (měsíčník), ve kterém jsem zavedl rubriku
"Dobré zprávy". Posílám příspěvek, který by mohl zapadnout do koncepce časopisu: "
Jak si alespoň trochu zpříjemnit život".

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 18. 12. 2004.