Milan Dubský: Člověčí krásu kupovati

Rubrika: Publicistika – Zbývá dodat...

Jen tak na okraj
Člověčí krásu kupovati aneb Vybraná a vybíraná slova a pojmy


Profesor Dr. Vladimír Beneš byl 21. června 2007 v pondělním „hostu do domu“ na Českém rozhlasu 2-Praha od 8:30 do 9:00. Je nejen neurochirurgem výsostným, ale i jeho rozhled a soudy jsou excelentní. Hovořil mj. také o zákaznících lékařských pracovišť, kde pracují neurochirurgové a plastičtí neurochirurgové. Přesto, že se jedná většinou o špičková a sterilní zdravotnická pracoviště, kde se provádějí velmi náročné úkony, nejsou zde pacienti, nýbrž klienti. A to byl výstižný, precisní soud profesora. Dr. Vladimíra Beneše. Klienti ve smyslu zákazníků, kteří navštěvují tyto, většinou špičkové chirurgy, aby si u nich koupili pro sebe člověčí krásu, protože se jim jejich vzhled dostatečně nelíbí. A tak si některé ženy nechávají své poprsí zmenšit, většinou však zvětšit, jiní a jiné narovnat nos, přišít uši blíže k hlavě, vypnout vrásčitý obličej či odstranit nebo napravit různé vady nebo tvary, které jim asi berou pocity spokojenosti, důstojnosti anebo někdy mohou vést k určitým komplexům méněcennosti.
Neurologie a plastická chirurgie jsou lékařské a medicinské obory, které v posledních desetiletích zaznamenaly oceněníhodné pokroky. Nerad užívám slovo moderní, protože to nemusí vyjadřovat hodnotu a prospěšnost. A už vůbec ne slovo módní. To je slovo s obsahem takřka bezbřehým a neurčitým. Cokoli módní je velmi pomíjivé a zavádějící. Přesto jej tentokrát použiji pro charakteristiku přání těch klientů, kteří nejsou spokojeni se svým vzhledem a chodí za neurochirurgy a plastickými chirurgy, aby si u nich koupili kousek té „člověčí krásy“, která je tolik pomíjivá.
Nepíši tyto řádky jako škarohlíd a antifeminista. Ohlédnu se často za krásnou ženou se zářivým úsměvem, bílým chrupem, souměrnou postavou, svádivými a krásně vytvarovanými nohami, které sebevědomě nesou vztyčenou hlavu, a poprsím, jehož nositelka by na ně měla mít zbrojní pas. Ale líbí se mi i ostatní ženy. Protože každá žena je svým způsobem krásná. A zvláště přitažlivé ženy jsou ty se zvláštním půvabem. Zvláštnost je více než líbivá krása, jež je okoukaná z reklam a časopisů. Ale chci se zmínit ještě o jiné kráse. O kráse duševní, o kultuře ducha, která nepomíjí a nestárne. Naopak dá se kultivovat. Zdaleka ne tak draho, jako činí horentní sumy v různých soukromých salonech krásy, soukromých plastických ordinacích, vymykajících se zdravotnickému systému, které vznikly jako podnikatelské projekty ziskuchtivých doktorek a doktorů. Do nich chodí ti, kteří se nechali přesvědčit ideály krásy podle pokřivených a nepřirozených představ reklamních pracovníků, bulváru a zmanipulovaných mozků účastníků anket a soutěží Missek a Missů.
Krásní jsou lidé přirození, jak vzhledem tak i jejich nadáním, lidským uvažováním a cítěním...
Takoví, jak se říká, jak je stvořil Pánbůh. Jsou však mezi námi ješitové, kterým to nestačí a chtějí být dokonalejší a krásnější. Krása je však jeden z nejvíce relativních pojmů. Kdyby se jednalo o zdokonalování ducha, charakteru, rozumu, zručnosti, tolerance, to by bylo panečku chvályhodné. Svět by byl vůčihledě hezčí, příjemnější, bohatší a určitě by se na něm a v něm lépe žilo.

Ilustrace exkluzivně pro Pozitivní noviny © František FrK Kratochvíl  http://frk60.aspweb.cz

OHLASY NA ČLÁNEK

Vážený pane,

náhodou jsem narazil na článek, kde citujete jednu z mých rozhlasových promluv.  Je to, bohužel, trochu zmatené. My s plastickou chirurgií, resp.estetickou chirurgií, nemáme nic společného. Dovolte, abych Vám vypsal, jak to doopravdy je.

Neurochirurgie - obor, který chirurgicky léčí onemocnění nervového systému (mozek, mícha, periferní nervy). Lidé k nám přicházející, jsou nemocní, pacienti, zároveň klienti zdravotních pojišťoven. Nemocného nevylepšujeme, léčíme ho.

Plastická chirurgie - obor, který koriguje vzhled, funkci chirurgickou cestou. Valná většina nemocných jsou pacienti, indikace jsou z medicínského základu (kupř.rozštěp patra, popáleniny, atd). Tedy ti, co u nás.

Estetická chirurgie - indikace nejsou medicínské, nejde o léčebné výkony. Zde nejsou pacienti, ale zákazníci, pojišťovny to logicky neplatí, platí zákazník. Nejde tedy o medicínu, i když postupy a vybavení stejné, mnohdy plastický chirurg ráno operuje nemocné, odpoledne zdravé. Ráno tedy na zdravotní pojištění léčí, odpoledne za úhradu zákazníka vylepšuje.

S estetickou chirurgií nemá neurochirurgie nic společného, s plastickými chirurgy občas spolupracujeme kupř.při poraněních obličeje a mozku

MUDr. prof. plk. Vladimír Beneš
11.12.2007 
  

Vážený pane profesore Beneši,

ozývám se na Váš ohlas k mému článku Člověčí krásu kupovati. Vaše rozhlasové promluvy poslouchám pozorně a rád a mrzí mne, když některou propásnu. Reagoval jsem tímto článkem na Vaše chytrá slova, ale nepodařilo se mi přesně zachytit merito věci, a tak Vám dávám za pravdu, že ty formulace jsou trochu zmatené. Měl jsem více přemýšlet, než jsem myšlenky formuloval.
Omlouvám se za to a chtěl bych to napravit tím, že otiskneme do ohlasů Pozitivních novin Vaši správnou poznámku, v níž precizně formulujete a rozlišujete, jak to doopravdy je.
Doufám, že nebudete proti tomu. Prosím Vás, sdělte mi Vaše stanovisko, zda to považujete za správné.
S pozdravem a úctou
Milan Dubský 11.12.2007

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 06. 07. 2007.