Jitka Dolejšová: Kniha moudrosti starých Toltéků

Rubrika: Literatura – Doporučení

Čtyři dohody
Kniha moudrosti starých Toltéků
Don Miguel Ruiz


V této poutavé knize s podtitulkem „praktický průvodce osobní svobodou“ autor odhaluje zdroj omezujících názorů, které člověka připravují o radost a vedou ke zbytečnému trápení.
Čtyři dohody, založené na toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.
Kniha si od svého 1. vydání v roce 1997 získala mnoho příznivců z celého světa a stala se bestsellerem své doby. U nás vydalo nakladatelství Pragma, 2001.

Don Miguel Ruiz je mistrem tradičního tajného učení starých Toltéků. Vede semináře, přednáší, cestuje do posvátných míst na celém světě.

Tahle knížka patří mezi ty, při jejichž čtení berete do ruky tužku a něco vás nutí si ty nejlepší myšlenky, věty či celé pasáže podtrhnout a zvýraznit.
Tedy v tom lepším případě, pokud jste vlastníkem takového literárního pokladu. Já měla knížku jen půjčenou, a tak přišel na řadu nejdřív blok, a pak počítač.

Pokud máte zájem, ráda se s vámi podělím o myšlenky, které by, podle mého názoru, neměly zapadnout.

Jaké jsou vlastně ty 4 dohody?
Don Miguel Ruiz je popsal takto:

1)   Nehřešte slovem

Hovořte jako osobnost. Říkejte jen to, co si myslíte. Vyhýbejte se užívání slova proti sobě nebo k pomlouvání druhých. Užívejte sílu slova ve jménu pravdy a lásky.

2)   Neberte si nic osobně

Nikdo nedělá nic kvůli vám. Co druzí říkají a dělají, je projevem jejich vlastní situace a snů. Když budete imunní proti názorům a činům druhých, nestanete se obětí zbytečného utrpení.

3)   Nevytvářejte si žádné domněnky

Nalezněte odvahu klást otázky a vyjádřit, co skutečně chcete. Komunikujte s ostatními tak jasně, jak jenom dovedete, abyste se vyhnuli nedorozuměním, smutku a dramatům. Pouze touto jedinou dohodou dokážete zcela změnit svůj život.

4)   Dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete

Vaše činnost se mění od okamžiku k okamžiku; bude vypadat jinak, když jste nemocní, než když jste docela zdraví. Dělejte však za všech okolností vše, jak nejlépe dovedete, a vyhnete se zbytečným soudům a lítosti. Když se snažíte příliš, ztrácíte energii a jdete sami proti sobě. Když se budete snažit málo, budete se obviňovat a litovat.
Co nás učiní šťastnými, jsou dobré činy. Jsme aktivní, protože to tak máme rádi, protože nás to těší.
První tři dohody mohou fungovat jen tehdy, pokud budeme dodržovat tuto čtvrtou dohodu.


Komu by dělaly problémy ty negativně psané formulky, může snadno vybrat z textu jiné formulace.
Například:

1) Užívejme slovo správným způsobem. Hřešit slovem je špatné.
2) To, co ostatní lidé myslí, cítí a říkají, je jejich názor nebo problém. Je to jejich způsob, kterým vidí svět. Kdo si bere něco osobně, ubližuje sám sobě.
3) Ptejme se, komunikujme. Přestaňme se domnívat, že ostatní myslí a posuzují stejně, jako my. Vytvářet si domněnky znamená obrátit se zády ke světlu.
4) Snažme se s radostí dělat vše, jak za daných okolností nejlépe dovedeme. Pokud budeme konat jen proto, že očekáváme odměnu, jdeme špatnou cestou. Když nás činy budou těšit, odměny se dostaví samy, ale budeme ve vztahu k nim svobodní, volní. Tak dostaneme víc, než si vůbec umíme představit.


Chtěla jsem vybrat část textu jako ukázku, ale pak jsem zjistila, jak těžký úkol to je. Nejradši bych opsala celou knihu...
Tak alespoň kousek:

Vytváříte si v mysli celý obraz nebo film a v tomto filmu jste režiséry, producenty i hlavními herci. Je to váš film. Způsob, jakým vidíte tento film, je v souladu s dohodami, které jste uzavřeli se životem.
Kdybyste nepociťovali žádnou z negativních emocí (zloba, strach, žárlivost, nenávist), kdyby pro ně nebylo žádné místo, bylo by logické, že byste se cítili dobře. Když se cítíte dobře, je dobré všechno kolem vás. Když je všechno kolem vás báječné, cítíte se šťastně, milujete vše okolo sebe, protože milujete sebe. Protože se máte rádi takoví, jací jste. Protože jste sami se sebou spokojení. Protože jste šťastní se svým životem. Jste spokojení s filmem, který vytváříte, spokojení se svými dohodami se životem. Jste klidní a šťastní, milujete vše, co vnímáte.


Říká se, že informace přicházejí samy.
Nebo, jak si upravil můj brácha, který mi knížku půjčil: „Co má přifrčet, přifrčí“.
Nevnucuji, nabízím...
Možná, že už tyhle dohody dávno znáte. Možná, že se podle nich už jedenáct let řídíte. To je krásná představa.

S přáním krásného žití
Jitka Dolejšová

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 12. 03. 2008.