Eva Vlachová: Vůně deště

Rubrika: Literatura – Fejetony

Fejetony naší Evy
 
Letošní dlouhá zima nás pořádně unavila. Čekání na jaro bylo natolik vyčerpávající, že jsem skoro zapomněla na zásadu, kterou nám vštěpovala babička. Před Velikonocemi se dům musí blyštět a jarní úklid je vizitkou každé správné hospodyně. Ne, že by se mi chtělo do gruntování. Ale co naplat, vysvitlo sluníčko a ukázalo svým zlatým prstíkem na zapomenuté, nevysmýčené kouty a vykreslilo šmouhy na oknech. A tak jsem se vypravila do drogerie na velký nákup. Nabídka je opravdu široká, ale když jsem procházela kolem regálů plných avivážních prostředků, přece jen něco mi chybělo. Podbízely se mi rozličné vůně – od broskve přes levanduli, růže i orchidej. Ale ta vůně, kterou bych si tolik přála, chyběla. Tak kde je ten úhledný mladý muž z reklamy, ten ve skvěle padnoucím saku a s předpisově uvázanou kravatou? Sympatický mladík s pohledem plným pochopení pro rozpaky půvabné hospodyňky, která neví, jak se správně rozhodnout? Pravda, nejsem mladá půvabná hospodyňka a život není reklama. S povzdechem sahám po jasmínu. Ale není to ono. Chtěla bych totiž, aby záclony u nás doma voněly jarním deštěm.
Letní déšť voní zrajícím obilím, zelenými jablky a touhou, podzimní listopadkami, hlínou a nostalgií. Zimní déšť zase ledovou sklepní chodbou a zmarem. Ale jarní déšť přináší vůni medově jahodovou, jasmínovou i konvalinkovou, voní nadějí a stovkami příslibů. Na ten pravý jarní déšť nepotřebujete deštník, jeho vůně vás ponouká hodit za hlavu starost o čerstvě nakadeřený účes, nastavit kapkám ruce i obličej. A možná i zout střevíce a bosky našlápnou na jarní trávu a jen tak zlehounka se zatočit dokolečka při zvuku dopadajících kapek, které znějí dívčím smíchem, trylky kosů a Panovou flétnou.
Škarohlíd (či realista) podotkne, že jarní půda je ještě studená, a tudíž hrozí nachlazení, neboť od nohou se nejsnáze nastydne. Že v určitém věku je čirý nerozum točit se dokola, neb hrozí závratě a revmatické klouby nám mohou pěkně zatopit. Přinejmenším může člověk do něčeho šlápnout. A, koneckonců, snad byste nechtěli, aby vás kolemjdoucí pokládali za blázna! Nu, snít snad člověk ještě může… Dobrá, tančit mezi kapkami deště naboso nebudu, ale deštník nechám v tašce, nenápadně otočím ruce dlaněmi vzhůru a zachytím těch pár blyštivých kapek. A možná, až se nikdo nebude dívat, je nechám chvilku stékat po tváři a ochutnám alespoň na špičce jazyka. Je to k nevíře, ale kapky jarního deště chutnají trošku jako šampaňské. Nebo pravý důvod toho všeho poblouznění je ve vůni, která tak rychle stoupá do hlavy?
Ať je to jak chce, v láhvi s aviváží ani v jiné lahvičce tuhle vůni nekoupíte. Nemají ji. Jarní déšť a jeho vůně je totiž zázrak. A zázrak se do žádné nádobky zavřít nedá…

Originální ilustrace pro Pozitivní noviny © Iva Pospíšilová http://www.bitmapsisters.com

OHLASY NA ČLÁNEK

Po přečtení nádherného podobenství o dešti a krásách kolem nás se mi okamžitě promítla před očima jistá záležitost, dlouho uschovaná v zákoutí minulosti.
Už se vám to asi taky stalo - čekáte a čekáte!
Na autobus, na vlak, na milého!
Nesnáším čekání!
Zbytečně promrhaný čas!
Odešla jsem z domova.
Bylo mi patnáct a ten den jsem měla narozeniny. Pohádala jsem se s mámou. Ošklivě! Řekly jsme si pár vět a slov, které nebyly zrovna slušné. Bouchla jsem dveřmi a odešla.
Zašla jsem za kamarádkou a odjely jsme do Mostu do termálního bazénu. Chtěla jsem zapomenout a slavit. Nějací chlápci nám objednaly pití, které jsme dostaly v hrníčku od čaje, aby nikdo nevěděl, že pijeme alkohol.
Stačilo málo.
Měla jsem dost a chtěla jsem být sama.
Po hodině jsem odešla od lidí, od toho všeho, týrat se vlastními myšlenkami.
Najednou jsem seděla na nádraží, dívala se na projíždějící vlaky a začalo pršet.
Seděla jsem na lavičce na peróně a pozorovala provazce deště přede mnou a pomalu střízlivěla.
Nevím, proč jsem šla zrovna na nádraží a na co jsem tam čekala.
Zvláštní pocit!
Mezi lidmi a přece tak sama a smutná. Čekání na nápad nebo zásah zhora, kdo ví!
Nevím, jak dlouho jsem tam byla, ale pak jsem se zvedla, sedla na tramvaj a jela domů.
Zazvonila jsem u dveří,otevřela ubrečená máma a já jen zašeptala: "Ahoj,mami, promiň!"
Padly jsme si do náručí a od té doby vím, že ne všechno je dobré řešit hned a na místě. Některé věty a slova nejdou vzít zpět.
A děkuji tomu dešti, vyčistil mi duši a vrátil mě zpátky! 

Iveta Kollertová, 16. května 2008
mejse.hezky(a)seznam.cz                             

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 15. 05. 2008.