Eva Vlachová: Čisté ruce

Rubrika: Literatura – Fejetony

FEJETONY  NAŠÍ  EVY
Čisté ruce


Někdy na podzim jsem potkala zajímavou starou dámu. Opravdu dámu - klobouček, šálka barevně sladěná s kabátkem, nenápadné ale nápadité nalíčení a hlavně rukavičky. Myslela jsem si, že jen stylově dotvářejí její obraz, ale byl to omyl. Neodložila je, ani když se podepisovala. Zřejmě to pro ni byl dost obtížný úkon, bylo patrné, že už nemá ten pravý cit v prstech. Podívala se na mě přes brýle a povídá: „Asi se divíte, proč jsem si je nesundala. Nosím je venku pořád, jedno, jaké je roční období. Svět je tak špinavý...“
Pravda, svět skutečně není sterilní laboratoř. Zaneřádili jsme ho důkladně. A to se chceme do roku 2020 dostat i na Měsíc. Asi je naše matička Země na ty haldy odpadků už malá.
Musíme vyvézt naši „civilizaci“ o kus dál. Zprvu to jistě bude vědecký experiment, lidstvo bude zírat v němém úžasu nad možnostmi, které nám vědci předestřou. Ale protože nic není zadarmo, budou potřeba sponzoři. Ale žádný strach, je možné, že už dnes existuje seznam „celebrit“, které se na Měsíc chystají.
Titulky novin budou hlásat, jak prožívala ta či ona star let, jaké krásné a podnětné myšlenky ji napadaly při pohledu na matičku Zemi, jaký úžasný duchovní přínos pro její další působení jí návštěva přinesla.
Až budou všechny vznešené myšlenky proneseny, stane se náš souputník možná místem abiturientských srazů a maturitních mejdanů.
A nakonec třeba obrovským skladištěm plastových lahví. A co takhle odpad z jaderných elektráren? To by bylo něco pro básníky a věčné snílky! Luna by jim tak zářila dvojnásob.
Ale vraťme se na zem, k rukavičkám, které jsou hezkým doplňkem a v zimě i nutností.
O potřebnosti pracovních a chirurgických rukavic také není pochyb. Ale žádné rukavice nás před špínou, špinavostí a černým svědomím neochrání.
A v jistých případech nepomůže ani mýdlo a voda. Je notoricky známo, že někdy pouhé, byť důkladné a třeba i obřadné, umytí rukou opravdu nestačí. Třeba takový Pilát s tím měl určitě hodně trpkou zkušenost.
Dotýkat se špíny světa holýma rukama dokážou, podle úsloví čistému vše čisté, jen opravdu čisté duše.
A s těmi by se mělo zacházet v rukavičkách. Ale tak nějak cítím, že se blíží čas, kdy nám ty naše pomyslné rukavice vmetou do tváře… 

Originální ilustrace pro Pozitivní noviny © František FrK Kratochvíl 
http://frk60.aspweb.cz    http://frk1.wordpress.com

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 20. 10. 2008.