Martina Roe: Sedm strategií (3)

Rubrika: Publicistika – Zajímavosti

             
 Sedm strategií jak se vyrovnat s nemocí nebo invaliditou

1. Nechte si dostatečný čas pro vypořádání se s vaší nemocí.
2. Nejste sami - využijte co nejlépe pomoc podpůrných skupin
3. Udělejte si čas na sebe
4. Zvládněte to tak, abyste se cítili lépe
5. Soustřeďte se na současnost, nepřebývejte v minulosti anebo se nestrachujte o budoucnost
6. Pokuste se zbavit stresu
7. Vy jste tvůrcem svého vlastního štěstí

Nemoc nebo invalidita se u nás může projevit v několika formách. Některé nemoci mají lidé od narození, jiné se vyvinou v průběhu života. Mohou nás překvapit najednou nebo se vyvíjejí několik let, aniž bychom o tom věděli. Lidé jsou všeobecně geneticky předurčeni k nemocím, avšak nemoci mohou být také vyvolány následkem znečištění životního prostředí nebo životního stylu. Vyrovnání se s jakoukoliv nemocí není jednoduché a může trvat hodně dlouho, zvláště když nemoc překvapí najednou.
Představte si, že jste šťastni, daří se vám v životě dobře a jste velmi hrdi na to, co jste dokázali. Máte skvělou rodinu a kruh přátel, až jednoho dne se vám stane něco nešťastného. Onemocníte nebo máte nehodu a už nemůžete užívat života tak, jak jste mohli před nehodou nebo onemocněním. Najednou se celý váš svět zhroutí. Nyní se vyvine plno možných problémů, nebudete již schopni finančně podporovat svoji rodinu, možná ztratíte práci. Jednoduše všechny vaše sny se boří. Toto bude nejtvrdší období a samozřejmě, že se na vás nahrne řada depresivních myšlenek. Avšak s několika změnami budete schopni ještě žít naplno. Následující strategie by vás měly nasměrovat na správnou cestu. 
 

3. Udělejte si čas na sebe
 
Mám pro vás otázku a přála bych si, abyste na ni upřímně odpověděli.  
Kdo je ve vašem životě nejdůležitější? Koho si nejvíc vážíte?
Než budete pokračovat ve čtení, zamyslete se nad tím.
 
Vaši partneři, vaše děti nebo možná vaši rodiče? Byla to jedna z vašich možných odpovědí?
 
Přirozeně tito lidé pro vás znamenají hodně, jinak byste se o nich nezmiňovali. Ale i oni vás mohou čas od času zradit. Jediný člověk, kterému můžete důvěřovat, jste vy sami. Vím, že to zní asi divně, ale vy budete vždy ve své společnosti sami se sebou. Buďto můžete sami sebe rozesmát, anebo se zamračit. Především se ale musíte postarat sami o sebe a udržet si co možno nejlepší zdraví. Samozřejmě nemůžete vyléčit svoji nemoc nebo invaliditu, ale můžete se naučit prožívat svůj život co možná nejlépe - to znamená, vypořádat se účinně s svými potížemi.
 
Existuje plno možností, jak si pomoci cítit se lépe. Jsme všichni jedineční, a proto stejná léčba nebo terapie nemusí pomoci každému . Uvádím například alergie - všechny působí na stejném principu, který spočívá v tom, že se tělo začne bránit proti látkám, které nejsou škodlivé za normálních situací, ale příznaky mohou být zcela různé, jako například senná rýma, zacpaný nos, svědivé nebo uplakané oči, kýchání, ekzémy a jiné kožní nebo trávící problémy. Je proto pochopitelné, že některé léčby pomohou jen někomu, ale rozhodně ne všem. Někdy lidé tvrdí, že vyzkoušeli bez úspěchu mnoho léků nebo terapií. Některé terapie trvají dlouho, než začnou účinkovat, a proto je třeba, abyste byli trpěliví a sledovali změny, které probíhají ve vašem těle. Na druhé straně účelem některých terapií jako například homeopatie je, že následkem vylučování toxických látek z vašeho těla se můžete cítit dočasně hůře, což je dobré znamení, neboť léčba začíná zabírat.
 
Zdeněk Hajný Pozdrav slunciČasto nejjednodušší svépomocné techniky jsou nejefektivněší. Myslete si, že odhodíte všechny špatné myšlenky a svou bolest do odpadkového koše, a tím se zbavujete všeho negativního. Tato technika se jmenuje vizualizace a vy si můžete představit skoro vše, co byste chtěli, necháte-li se unášet svou představivostí. Vžijte se sami do role silného vůdce jako někoho, kdo je schopen vyjít až na vrchol hory. Anebo si v duchu představte, že ležíte na teplé pláži a opalujete se.   
Horkost slunce proniká do každé části vašeho těla, dá vám pocit tepla a naplní vás energií. Může vás velmi překvapit, že vaše předstírání vám umožní využít všech výhod, jako kdyby se vám to opravdu dělo ve skutečnosti. Též můžete uvažovat o autogenním tréninku, kde se naučíte relaxovat, a máte-li problémy s usínáním, zde hledejte pomoc.
 
Pokuste se najít si nějakého koníčka, třeba čtení, něco, co by vás bavilo. Vypadá to asi směšně, ale i čas strávený s pěkným šálkem čaje vás může velmi povzbudit. Je jednodušší pracovat tvrdě na něčem, za co vám druzí řeknou "dobrá práce". Je však mnohem složitější přijmout, že kvůli vaší nemoci nikdo neřekne "výtečná práce" za něco, čeho jste chtěli dosáhnout a nestačili jste na to. Nikdo vás nepochválí za to, jak se dobře vypořádáváte se svou nemocí, a proto si každý den řekněte:
"Cením si toho, jak jsem to dnes vše dobře zvládl (a)."
Chvalte se za jakýkoliv výkon, ať je jakkoliv malý. Jestli vám to pomůže, vyvěste si na stěnu vaši oblíbenou báseň nebo pozitivní citát a připomeňte si to pokaždé, když jdete kolem.
Byli jste dnes pozitivnější než včera? K tomu bych vám chtěla pogratulovat a posílám vám všem pochvalu.
 
Naučte se pravidelně cvičit. Problém s cvičením spočívá v tom, že když se necítíte dobře, do cvičení se vám nechce, protože buď nemáte dost energie, jste strnulí nebo máte silné bolesti. Ale jemné protahování vám pomůže zmírnit ztuhlost nebo svalovou bolest. Je ale důležité, abyste našli cviky, které jsou pro vás vhodné - lehké pohyby jsou vhodnější než cokoliv násilného a řiďte se pravidlem - méně, ale častěji. Buďte vytrvalí, neočekávejte okamžité výsledky. Také je důležité, abyste drželi správnou dietu. Nikdy byste ale neměli začínat s drastickými dietami, abyste zhubli. Některé diety na zhubnutí mohou nejen velmi ohrozit vaše zdraví, ale často způsobí i pravý opak toho, co slibují. Vaše tělo si myslí, že hladoví, a tak se snaží zadržet co nejvíc energie, a i když se vám podaří zhubnout, po určité době se vrátíte na svou původní váhu. Pro vás je důležité, abyste si udržovali stejnou váhu. Když často přibíráte na váze a pak ji zase ztrácíte, vaše tělo se neustále musí vyrovnávat s roztahováním a stahováním kůže, a to vám přidá jen vrásky. Je tedy důležité jíst pravidelně. Malé častější porce jsou zdravější než velké porce v delších časových intervalech. Je důležité, aby všechny výživné skupiny látek (karbohydráty, tuky a bílkoviny) byly zahrnuty ve vašem jídelníčku. V tomto ohledu uvažte prosím, že diety, které zahrnují pouze jednu z těchto výživných skupin, mohou výrazně ohrozit vaše zdraví. Samozřejmě se poraďte se svým lékařem, budete-li chtít začít s jakoukoliv novou dietou.
 
V předchozí strategii jsem se zmínila o své radosti při pozorování ptáků a naslouchání jejich písním. Mám štěstí, že žiji ve velmi klidné oblasti s dobrým vlivem na uklidňování nervů. Ale i když vaše okolí je hlučnější, můžete si sami vytvořit příjemné uklidňující prostředí poslechem vaší oblíbené hudby. Doporučuje se také naučit se hrát na hudební nástroj. Poklepáváním do taktu a tancem při zvuku hudby skvěle uvolníte vaši nadbytečnou energii. Když jsem byla malá, milovala jsem zpěv, ale nikdy mě nebavilo cvičit na klavír každý den. Když můj syn projevil zájem o hraní na klarinet, snažila jsem se mu vysvětlit, že se musí věnovat hře velice pravidelně. Neodradilo ho to však. Zpočátku několik málo let stěží cvičil, ale když se stal členem orchestru, často nyní slyším, jak hraje. Dokonce se sám učí hrát na saxofon. Vskutku ráda poslouchám jeho hru na klarinet a k mému překvapení i sousedé se mi zmiňují, že ho rádi poslouchají.
 
A také nezapomeňte, že je důležité vytvořit si příjemné domácí prostředí, kde byste se cítili šťastni. Před několika lety jsem vymalovala ložnici svých synů na žluto. Můj starší syn se rozhodl vymalovat si svůj nový pokoj modře. Nedávno jsem četla knihu o léčení barvami. Zjistila jsem, že žlutá barva není vhodná pro ložnice, protože by nás mohla příliš dráždit. Pravděpodobně by vám pomohla při ranním probouzení, ale nezajišťovala by vám v noci dobrý odpočinek. Naopak modrá barva uklidňuje mysl, snižuje tělesnou aktivitu a přirozeně podporuje spánek. Nevím, zda s tím nějak nesouvisí procházky mého mladšího syna, který spí ve žlutém pokoji, uprostřed noci a příležitostná snídaně v přízemi ve čtyři hodiny ráno. A také si vzpomínám, jak mě vždy babička jako malou povzbuzovala, abych se při jízdě vlakem, autem nebo autobusem dívala do zeleně. Vždy mi říkávala, že se mi tím posilní oči. Má babička už dnes nežije, ale vždy ji vidím, jak si ráda prozpěvuje. I jí písničky zpříjemňovaly život. Maminka jí umřela na španělskou chřipku po první světové válce, a tak se musela starat o svou mladší sestru a zároveň pomáhat otci na statku. Vždy mi ráda vyprávěla, jak jí písničky na poli usnadňovaly velmi tvrdou práci.
 
•  Je důležité si uvědomit, že vy jste osoba, která je nejdůležitější.   
•  Zařiďte si pohodlí a každý den udělejte něco, co vás baví.
•  Pochvalte se za jakékoliv malé úspěchy.
•  Snažte se o zdravou, dobře vyrovnanou dietu a, je-li to možné, každý den lehce cvičte.

Pokračování...
Další díly najdete zde

Obraz Pozdrav slunci  ©  Zdeněk Hajný, www.cestykesvetlu.cz  

Copyright © Zdeněk Hajný

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 11. 02. 2009.