Milan Markovič: Důvody

Rubrika: Literatura – Fejetony

             

 
Důvody

Říká se, že důvod se vždy najde. Už kdysi pradávno, když kdosi napsal, že kdo chce psa bít, hůl si najde, se zřejmě vědělo všechno o tom, jak to zaonačit, aby to vypadalo jako opravdové. No a při tom je ještě možnost vyškolit se na skutečného mistra výmluv. Ono – mezi námi – až takové mistrovství to zase není, ale zvyk je železná košile a my jsme si už takhle zvykli na ledacos.
 
Vysvětlím, pravdaže vysvětlím. Domnívali jsme se, že jen za socializmu se můžeme stát obětí svévole obchodu, služeb, dopravy a vlastně každého, koho napadlo, že se na nás maličko vytáhne.  A tak jsme, po příchodu na místo, kde jsme chtěli něco důležitého vyřídit, našli nápis Z TECHNICKÝCH DŮVODŮ ZAVŘENO. Tam, kde měl ten či onen zaměstnanec vyšší vzdělání, se instituce občas zmohla na variantu „Z provozních důvodů…“ Nikdy jsem nevěděl, jestli se za těmi dveřmi jen vymlouvají a tím nic neříkajícím nápisem jen zastírají nějakou nekalost, protože podle nich je lepší úředně znějící fráze než normální, srozumitelná zpráva typu „promiňte, nemáme proud“, nebo „náš podnik zasáhla chřipková epidemie“.
 
Copyright © http://fotomysak.bloudil.cz/Opravdu od nikoho nežádám, aby oznámení mělo formu slohové práce. Jen bych byl rád, kdyby se všechno nezdůvodňovalo nanejvýš nesrozumitelně a podezřele. A aby takových oznámení a hlášení bylo podstatně méně.
 
Už dobrých pár roků vyměňuji na svých cestách auto za vlak. Často to beru jako příjemnou změnu, mohu si zdřímnout i ledacos přečíst nebo napsat. Čím častěji však využívám naše železnice, tím častěji zjišťuji, co všechno by mělo na těch mých trasách být výjimkou, a ne pravidlem: Velmi, opravdu velmi často mají vlaky zpoždění. A to i ty, které se honosí úžasnými názvy, mezi nimiž je „rychlík“ celkem nezajímavé pojmenování. Z Bratislavy do Košic je téměř běžné zpoždění 40-60 minut. Zlomyslník mi jistě nadhodí: aspoň si zdřímneš o něco déle! Ale netrefil by. Každou chvíli mne vzbudí amplion, který se mi omlouvá za to zpoždění a podivně formuluje důvody. Pak zase ta expresní ohnivá čára zastaví kdesi v poli a cestující se dozví jen tolik, že by neměli vystupovat. Korunu tomu nasadilo nedávno hlášení: "Vlak zastavil ve stanici Spišské Vlachy z dopravních důvodů.“ A já jsem si už už myslel, že třeba z důvodů chemických nebo ovocnářských. Navrhuji: Netýrejte nás hloupostmi, naši milí železničáři. Řekněte, jaké máte problémy, abychom je pochopili, pokud se dají pochopit, a jezděte tak, abyste nám nemuseli vracet jízdné. Ovšem, máme vůbec tolik sebevědomí, abychom si konečně něco takového nárokovali? Já zatím ne. 

Ze slovenštiny přeložila Marie Zieglerová

www.markovic.sk

Copyright © http://fotomysak.bloudil.cz/

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 12. 03. 2009.