Barbara Semenov: Narozeniny Karla Gotta

Rubrika: Publicistika – Co je psáno...

Božský tenor (13.7.2009) Začátek týdne proběhl v České republice ve znamení Karla Gotta. Jeho písně se hrály všude – v nákupních centrech, v obchodech, v rozhlase, v televizi vrcholily oslavy jeho sedmdesátých narozenin tříhodinovým programem, který zaznamenal megakoncert z vyprodané Sazky Areny, kam přišlo nejslavnějšímu českému zpěvákovi všech dob popřát na sedmdesát předních umělců.
Lucie Bílá tlumočila čtyřiatřicetinásobnému zlatému slavíkovi blahopřání prezidenta republiky Václava Klause.

Karla Gotta český národ bezvýhradně zbožňuje, Gott byl označen za fenomén naší doby. Během půlstoletí své pěvecké dráhy vynikl nejen svým nádherným hlasem, ale také svou pílí a pracovitostí, skromností a vzorným přístupem k lidem kolem sebe, ať už se jednalo o jeho fanoušky, spolupracovníky či četné charitativní prosebníky. Karel Gott si získal neutuchající přízeň národa díky nepřekonatelnému hlasu, obdivuhodné sbírce nádherných písní a chování pravého gentlemana.

Na narozeninové ‚párty‘ s přáteli, která se konala v předvečer Karlových sedmdesátin v hotelu Ambasador, mne zaujala i osobní gratulace prezidenta Václava Havla, který přirovnal Karla Gotta k hoře Říp. Podobně jako hora Říp patři i Gott neodlučně k české zemi, sluší jí podobně, je stejně trvalý, stejně legendární a neodmyslitelný.

 Gratuluje Láďa Kerndl, prezident Václav Havel, Michael Kocáb a Miroslav Donutil  S Adélou Gondíkovou, která spolu s bratrem Daliborem narozeninovou párty moderovala

Hudební kritik Josef Vlček o zpěvákovi řekl na rozhlasové stanici Impuls:

„Karel Gott výrazně změnil život v této zemi. A to už od těch šedesátých let, když přišel vlastně s úplně jiným druhem muziky a tím pádem i jiného vnímání na svět, protože ta muzika je emocionální prvek, který dokáže měnit náš pohled na svět. Hrozně změnil náš svět taky v osmdesátých letech, na konci osmdesátých let, kdy vlastně on byl jednou z těch osob, které tím, že se přiklonily na stranu sametové revoluce, dokázaly změnit myšlení i lidí, kteří vůbec neměli nějaké ponětí o tom, o co jde nebo jak se ten svět mění.“

 S Jožkou Černým souzněl Karel na moravskou notu  

Karel Gott se ve včerejším otevřeném rozhovoru na téže stanici dotkl i věci, kterou považuje za nespravedlivou:

„Pro mě nespravedlnost jsou falešné mýty, když se z někoho dělá hrdina, ale v podstatě to není ve skutečnosti hrdina, protože on se jenom svezl s určitou dobou, vytřískal si proto z toho jakoby kapitál pro to, aby se dostal tam, kam chce, nebo se posunul někam výš a naopak se zase křivdí něS Věrou Gondolánovou to Karlovi znělo také jak se patří komu, kdo vůbec prostě přišel k tomu jakoby úplně nějakou náhodou nebo hlavně k tomu přišel manipulacemi jiných lidí, kteří vás vmanipulují do něčeho, jako do Anticharty.
Já jsem Chartu dodnes nečetl. Jak jsem mohl být antichartista? Dodnes mi ji nikdo neukázal. Pravda je, že já se po ní nepídím, protože když to slovo slyším, to ve mně vyvolává velice nepříjemné pocity, protože to, co se odehrálo poté, co nás přinutili podepsat takzvanou prezenčku, jak nám řekli, a pak jsme se dozvěděli, že jsme všichni podepsali Antichartu, tak to samozřejmě nezapomenu, hlavně to způsobilo prostě onemocnění mé matky s následkem smrti. Takže pro mě, když někdo řekne Charta nebo Anticharta, tak mně není dobře. Protože to ve mně zanechalo toto a hlavně nespravedlivě, jak jste řekl, takže vám říkám, co bylo nespravedlivé.
Ale když někdo chce na toho Gotta, který prostě udělal za padesát let spoustu věcí pro dobrý pocit posluchačů, kdyby jenom to, ten zpěvník, který mám, tady zanechávám za sebou, to nikdo nemůže vymazat, to nikdo nemůže zrušit...“


Nedávno jsem psala v Čechoaustralanovi o závisti. Myslím, že mnohá nespravedlivá obvinění padají na hlavu nejúspěšnějšího zpěváka právě z důvodů závistivých. Karel Gott nikdy nikomu neublížil, naopak, pomáhal lidem nést těžkou dobu.
Tuto skutečnost potvrdili ostatně i ti nejoprávněnější, mezi nimi například Marta Kubišová. Karel Gott neměl nikdy v životě nutnost bezpáteřnosti či donášení, potřebu udávat či někomu uškodit. To je v naprostém rozporu s jeho charakterem a bylo nesčíslněkrát prokázáno. Před deseti lety, na oslavě Gottových šedesátin, prohlásil Miloslav Šimek žertovně, že Karel Gott bude jednou v učebnicích.

Za fenomenální proměnu talentu od Boha ve velkolepý úspěch díky pracovitosti a píli, skromnosti a lidskému porozumění Karel Gott do učebnic nepochybně patří. Zejména pak jako příklad hodný inspirace a následování, jako vzor nejlepší.

VŠE NEJLEPŠÍ, STÁLÝ ÚSPĚCH, SPOKOJENOST A PEVNÉ ZDRAVÍ, KARLE! 

 I další gratulanti se na Karlově párty opravdu rozjeli  Nechyběl věčně mladý Olympic
 Nezapomenutelné trio bývalých vokalistek Karla Gotta – Jitka Zelenková, Vlasta Kahovcová a Jarmila Gerlová slavilo s Karlem  Karel v objetí s rodinou

Foto © autorka

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 16. 07. 2009.