Michal Ezechel: Oslavenec ze Strašnic – Jiří Štědroň

Rubrika: Publicistika – O slavných lidech

Jiří Štedroň oslavil 23. května již své 70. narozeniny. Proslavil se především jako zpěvák a herec, ale v současné době vydal také knížku prózy „Jak se dělá hvězda“. Nutno ještě podotknout, že J. Štedroň žije již několik let v Praze 10 – Strašnicích. V Praze 10 spolupracuje s Občanským sdružením SEPPIA, které se snaží pomáhat znevýhodněným občanům.

Jiří Štedroň se narodil v roce 1942 ve Vyškově, kde v roce 1959 i maturoval. V roce 1963 absolvoval herectví na JAMU v Brně, kde již jako student vystupoval v avantgardním divadle X62. První písničku nahrál v roce 1959 v brněnském rozhlase s orchestrem Gustava Broma. Poté vystupoval v divadle Večerní Brno.

Následně odešel do Prahy, kde působil rok v divadle Apollo. Jenže nakonec se věnoval naplno zpěvu. Vystupoval s orchestry Karla Vlacha, Josefa Vobruby a Václava Hybše. V letech 1971 až 1991 vystupoval převážně se svými soubory.

Během let natočil stovky skladeb, které se hrály v rozhlase, televizi a vyšly na deskách. V 70. letech patřil k nejprodávanějším československým interpretům. Zúčastnil se mnoha zahraničních zájezdů, při kterých navštívil skoro celou Evropu, ale zavítal i do Ameriky a Japonska. Jiří Štedroň je však i autorsky činný a především píše písňové texty.

Účinkoval v řadě televizních hudebních pořadů, ale v televizi se prosadil také jako herec. Jeho asi nejznámější rolí byl princ ve filmu Popelka, který byl natočen v roce 1969.

V 90. letech veřejně nevystupoval a věnoval se podnikatelské činnosti. Byl kreativním ředitelem mezinárodních reklamních agentur Grey a GGK a měl i vlastní agenturu. Zpátky k divadlu ho přivedl tehdejší ředitel Hudebního divadla v Karlíně Ladislav Županič, který mu nabídl roli Cassela v muzikálu Viktor, Viktorie. Od roku 2002 je stálým členem souboru divadla Semafor, kde hrál a zpíval např. v představeních: Noc v synagoze, I ty zpíváš si ty hity, To nám to pěkně začíná, Jako když tiskne a v mnohých dalších.

16. května 2012 proběhl v Divadle U Valšů recitál Jiřího Štědroně spojený s křtem jeho nové prózy „Jak se dělá hvězda“. Nejedná se však o žádnou autobiografii, autor totiž nechtěl rozmnožovat už tak početnou skupinu umělců píšících své paměti. Kniha pojednává o lásce pěveckého veterána k talentované začátečnici.

foto: archiv Jiřího Štědroně

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 05. 06. 2012.