Pavel Victorin: Clark Gable (4)
Rubrika: Publicistika – O slavných lidech
Ve válce
Gableova třetí manželka, filmová herečka Carole Lombardová (1908-1942), se kterou měl před sňatkem v roce 1942 tříletou známost, po vstupu USA do druhé světové války chtěla, aby její manžel vstoupil do armády.
Po zákeřném přepadu základny válečného námořnictva v Pearl Harbouru Japonci, 7. prosince 1941, odjela v lednu 1942 na turné po USA kvůli prodeji dluhopisů ministerstva financí k získání peněz na válečnou výrobu.
Navzdory mrazu a sněhu při své první zastávce v Salt Lake City přilákala obrovské davy lidí. Pokračovala přes Chicago, Indianapolios a všude, kde prodala dluhopisy, rozdávala kupujícím své autogramy.
Ministerstvo financí jí přidělilo dluhopisy v hodnotě půl milionů dolarů, ale ona pouze v Indianopolis, prodala za osm hodin dluhopisy v hodnotě víc než dvou milionů dolarů.
Z Indianopolis se měla do Hollywoodu vracet vlakem přes Kansas City a Albuquerque. Jenže prohlásila, že je příliš vyčerpaná a vrátí se ke Clarkovi hned a letadlem.
Podařilo se jí sehnat pro sebe a matku, která cestovala s ní, místa v letadle Douglas DC-3 společnosti TWA, s odletem z Indianopolis ve čtyři hodiny ráno a plánovaným příletem do L.A. tentýž den večer.
Po hladkém startu následovala tři mezipřistání, která způsobila zpoždění odletu z Alberqueque. Protože se už stmívalo, TWA odklonilo let do Las Vegas, místo do plánované poslední zastávky v Boulderu ve státě Colorado, protože ve Vegas bylo moderní letiště.
Po údrbě a natankování se stroj vznesl z Las Vegas, večer v sedm hodin a sedm minut. Očekávaný přílet do L.A. měl být ve tři čtvrtě na devět.
Kapitán letadla nedodržel správný kurz, údajně změnil směr, aby dohonil časovou ztrátu. Necelých 50 km jihovýchodně od Las Vegas letadlo narazilo do skalního masivu vysokého přes 2 000 metrů, asi 200 metrů pod vrchol. Z letadla a pasažérů se stala hromada zuhelnatělého šrotu. Následkem exploze a požáru se plně obsazený stroj téměř roztavil. Zahynulo všech 22 osob na palubě. Těla nebylo možné ani identifikovat.
President Roosevelt udělil Lombardové in memoriam medaili jako „první ženě, která položila život při obraně vlasti proti mocnostem Osy“.
Clark Gable se nemohl se ztrátou třetí manželky, se kterou si skutečně rozuměli, smířit. V srpnu 1942 se v L.A. zúčastnil odvodu a vstoupil jako uznávaný „Král Hollywoodu“ v hodnosti vojína do armády. Chtěl někam, kde jde „do tuhýho“, třeba být palubním střelcem létající pevnosti. Vzhledem k jeho výšce to ale prý nebylo možné.
Ve škole pro důstojnické čekatele v Miami složil v říjnu zkoušky jako podporučík. Měl začít působit u jednotky filmové dokumentace Osmé letecké armády v Evropě. Byl ale dobrý střelec – měl zkušenosti z lovu od dětství a prosadil si u letectva své.
V lednu 1943, před čtyřicátými druhými narozeninami, dostal vytoužená „stříbrná křidélka“ - odznak palubního střelce. Hollywoodská reportáž z té doby ho ukazuje, jak vystupuje z řady vojáků, dostává odznak a salutuje. Komentář k tomu zní „Pozor, pane Hitlere, míří k vám nadporučík Clark Gable.“
Zúčastnil se četných bojových misí náletů nad nacistické Německo v uniformě palubního střelce, s helmou a ochrannými brýlemi, ve čtyřmotorové létající pevnosti B17 u 351. bombardovací perutě, sídlem v Peterborough v Anglii, asi 130 km od těžce zkoušeného Londýna nálety Goringovy Luftwaffe.
Byl povýšen na kapitána. Bydlel s vojáky, ale dále byl posedlý proslulou osobní čistotou. Holil si prsa a podpaží – prý nesnášel chlupy. Nesnášel koupání ve vaně – ze železářství v Londýně si pořídil do kasáren přenosnou sprchu. Vyhýbal se důstojnické jídelně a stravoval se s mužstvem.
Objevil se dokonce na listině „nejhledanějších válečných zločinců“ vydané Goebelsovským ministerstvem propagandy, přesto, že ho Adolf Hitler označil za svého nejoblíbenějšího hollywoodského herce. MGM to nikdy neuveřejnilo z pochopitelných důvodů, aby v USA neztratil popularitu.
Nacisté jím byli posedlí. Říšský maršál a velitel nacistického letectva, Goring, vypsal odměnu v přepočtu ve výši 5000 USD pro německého pilota, který sestřelí letadlo s Gablem.
Později, jako velící důstojník filmového oddílu základny 351. perutě, začal mít obvyklé problémy s ženami. Dámy ze sousedních vesnic a statků se shromaždovaly u brány v naději, že ho aspoň zahlédnou. Manželky důstojníků s ním flirtovaly, občas zdárně. Clark o svých úspěších u žen za války v Anglii nikdy nemluvil, ale prý „bral všechno“, řekl o něm kolega důstojník.
Koupil také ojetou motorku, aby mohl jezdit po základně. Psal soustrastné dopisy vdovám a navštěvoval zraněné v letištní nemocnici.
„Clark byl člověk se srdcem na pravém místě,“ vzpomínal jeden seržant. Dostal americký letecký kříž za zásluhy. Natočil přes 15 tisíc metrů filmu z bombardovacích náletů nad Německem.
Po válce
Snímek „Adventure“ studia MGM z roku 1945, natočený režisérem Jack Conwayem, vznikl po třech letech, kdy se Clark Gable na plátně neukázal. Překonával rekordy v návštěvnosti.
Válečný film o ponorkovém námořnictvu USA, „Pluj tiše, pluj hluboko“ z roku 1958, ve kterém ztvárnil hlavní role s Burt Lancasterem, byl veleúspěšný. Za část zálohy na honorář si koupil hypermoderní dům v Palm Springs u golfového klubu.
Úspěšný byl také „Učitelčin miláček“ s Doris Dayovu, natočený v roce 1958 Paramountem v režii George Seatzona.
V „Mogambo“, z 1953, natáčeném v Keni a Itálii, vystoupil v hlavní roli s Grace Kellyovou, Avou Gardnerovou a Frankem Sinatrou. Režíroval John Ford, pro MGM. Grace Kellyová při natáčení oslavila třiadvacáté narozeniny. Přes věkový rozdíl dvaceti osmi let měli s Gablem poměr. Oba byli ale tehdy svobodní a nebylo co tajit.
foto: archiv autora
Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 30. 07. 2012.
Pavel Victorin
OSOBNOSTI POZITIVNÍCH NOVIN
Ivo Šmoldas | |
Jiří Menzel | |
Ivan Kraus | |
Milan Lasica | |
Zdeněk Pošíval | |
Milan Markovič | |
Helena Štáchová | |
Jan Krůta |