Obraz nemusí být jen na plátně

Rubrika: Publicistika – Víte, že...?

Představa hospody, zařízené pro potěchu ctitelů divokého západu, obvykle vybaví interiér, pomalovaný kovboji či indiány. Ostré kontury více či méně zdařilých kreseb, vybarvené co nejjásavějšími a výraznými tóny, vyvolávají všechno možné, jen ne příjemné pocity. Opakem je interiér nově vznikající restaurace Alesso v Mnichovicích, na němž pracuje malířka,  která si říká Alice.

„Asi mám na zákazníky štěstí, ale  většinou jsem se setkala spíše s kladnými lidmi, se kterými nebyl problém jakoukoliv představu skloubit dohromady. Takže si myslím, že vždy se dá dohodnout a domluvit. Najít kompromis a to pravé ořechové… Nechci, aby za mnou zůstávaly kýčovité malovánky…“

Dekorace interiéru, na kterém právě pracuje, jsou realistické s prvky indiánského folkloru. Na mapu Severní Ameriky vedle barového pultu si musíte sáhnout; dříve neuvěříte, že nejde o  bizoní kůži zavěšenou na zeď. Motivy a figurální malby na stěnách jsou jemně propracované s nevtíravými barvami, jako by  vzdáleně připomínaly obrazy Zdeňka Buriana

„To bude asi tím,“ směje se malířka, „že pocházím ze stejného kraje jako on. Oba jsme ze severní Moravy.“

Nástěnné malby  Alice vznikají převážně technikou airbrusche, což je nanášení představ pomocí speciální vzduchové pistole, pracuje i klasickými štětci.  
   
„Malba na stěnu mě přitahuje pro svou velkou plochu a nepřeberné množství možností. Dává mi možnost uvolnit se. Tahy štětcem jsou tak mnohem přesnější a živější, nežli na malém formátku. Dává mi prostor vyniknout sama nad sebou. Jelikož se jedná o interiérovou malbu, která se v jednotlivých případech liší, je zapotřebí před započetím samotné malby zhotovit návrh. Je možno využít již vytvořené náměty, kombinovat je a přizpůsobit danému interiéru, či zpracovat návrhy dle konkrétní představy. Ty se dále konzultují pro konkrétní interiér s odpovědnou osobou. Po schválení se začíná s realizací. Je použito kvalitních, zdravotně nezávadných barev,“ vysvětluje autorka.
 
         
  
Alice nedekoruje pouze restaurace, má za sebou řadu interiérů v nemocnicích, školkách i školách, výjimkou nejsou ani soukromé prostory, převážně dětské pokoje.
 
„Kreslila, a malovala jsem si od dětství. Jako mrně  nejraději doma na stěny. Ale nespokojila jsem se s nějakou malou čmáranicí, muselo jít o monumenty. To nadšení rodičů si patrně dokážete představit. Když se můj  někdejší dětský pokoj maloval, vypadalo to jako restaurátorská práce,“ uvažuje Alice.
 
Moderní technika airbrusche si malířku podmanila natolik, že jedním z tvůrčích plánů je malba na karoserie osobních či nákladních automobilů, po které mnoho řidičů a majitelů aut touží.
A tak, pokud chcete získat netradiční interiér, soukromé či podnikatelské prostory, případně karoserii auta, kterou vám bude každý závidět, stačí málo. Na její tvorbu se můžete podívat na stránkách www.alice.webz.cz.

foto © Pavel Pávek

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 03. 07. 2006.