Helena Dohnalová: Nákaza

Rubrika: Literatura – Fejetony

Pokud jste žena, je vlastně jedno, jestli jste blondýna, bruneta, ruso či černovláska. Můžete být i dohola nebo pruhovaná jako zebra a váš manžel se chystá vstoupit do politiky, měla byste zpozornět.

Zatím se o tom ještě nepíše jako o epidemii, ale mezi politiky, zvláště ve vyšších funkcích, se nezadržitelně rozšiřuje nákaza, snad přenosná vzduchem jako ptačí chřipka. Naštěstí to není nemoc smrtelná, ale fatální je dost. Nejčastěji pro manželství. Nejedna manželka politika by tuto nákazu nazvala blonďatý mor, a to i přesto, že je třeba sama blond.
Nákaza je to poměrně stará a od nepaměti táhne světem, občas uhodí tu, příště támhle. Z nějakého důvodu si v poslední době vytvořila v naší zemi jakési infekční ložisko. Čeká, až nastane vhodná příležitost, a pak udeří jako blesk. Nebo blesk s velkým B? Prudce a většinou nečekaně zvláště pro politikovu manželku.
Politik o tom, že je infikován většinou už ví, ale nechce se o tom veřejně šířit, podobně jako lidé postižení AIDS. Diagnózu na veřejnost však nepustí lékař, ale média. „Aha!“
Nákaza se projevila už u našeho prvního porevolučního prezidenta, který se všem zdál tak morální, že spousta lidí ani nechtěla věřit, že nemá proti blonďatému moru dostatečnou imunitu.

Následující prezident, ač svého předchůdce následoval v máločem, infekci také chytil, ale vzhledem k tomu, že zřejmě měl zvýšenou imunitu, jeho manželství z toho neumřelo. Pan prezident se jakž takž uzdravil a nezbývá než doufat, že teď má zvýšenou hladinu protilátek a této nákaze už snadno nepodlehne.
Dlužno podotknout, že morový bacil může mutovat a může působit i v ženách s jinou barvou vlasů než blond. Bill Clinton je toho důkazem. Nebo připadá vám snad Monika Lewinská jako blondýna?

Na vyšších politických místech v Čechách se ale i nadále přenáší především v mladších blondýnách. Před rokem se nakazil současný premiér, který tehdy ještě nebyl premiér a hmatatelný důkaz jeho nakažení za pár dní poprvé zakřičí na tomto světě. Ukázalo se, že bacil v sobě latentně (skrytě) přenášel i minulý premiér. Jeho působení se v plné síle projevilo až nyní. Bývalý premiér je nákazou zcela promořen do té míry, že požádal o rozvod. Své blonďaté chřipce je zcela oddán a tráví s ní všechny chvíle volné i pracovní. Jeho manželka, když jednou ráno otevřela noviny, kde jejího manžela s nákazou kdosi vyfotil, si jen stačila povzdechnout: „To je teda Blesk, vlastně rána.“
Pár dní nato za jejím teď už skoro bývalým mužem a zároveň bývalým premiérem nenávratně zaklaply dveře.
Zajímavé, že tento bacil blonďatého (nebo i jinak zmutovaného) moru působí v politice výhradně na muže. Pokud vím, nenakazila se ještě žádná žena, která získala vyšší politický post, nebo se jí na to aspoň nepřišlo. Žádná politička se kvůli nějakému krásnému „Adonisovi“ nerozvedla. Zatím. Možná je to tím, že pokud mají političky rodinu a děti, snaží se jim po pracovní době věnovat jako kterákoliv jiná zaměstnaná žena.
Ač to zatím není vědecky podloženo, péče o děti pravděpodobně zvyšuje imunitu proti této nákaze. Muži mají hladinu protilátek nedostatečnou, protože v případě, že dosáhnou na vysoká politická místa, rozhodně neběhají po skončení svých pracovních povinností uspávat děti. Není vyloučeno, že některá ze současných ministryň ještě překvapí. Vždyť se říká, že ženy ve vysoké politice se po čase začínají chovat jako muži, takže se třeba časem i po jejich boku objeví nějaká sošná blondýna.

Všechny ženy, jejichž muž baží po vysoké politické kariéře, by měly nahlédnout za zrcadlo, aby věděly, čím se jejich manželé mohou nakazit. Pracovití bulvární novináři by jim to mohli usnadnit tím, že nafotí všechny mladé blonďaté andílky (i ostatní mutace), kteří pracují pro vládu a podobné státní instituce a hrozí u nich, že jsou bacilonosičkami. Jejich fotografie ukážou současným manželkám možných budoucích premiérů, aby si ujasnily, jak moc se chtějí podílet na destrukci svého manželství. Je možné, že dnes se vyfotí v objetí s manželem a dětmi na předvolební plakát a po volbách jejich muž v nové funkci vyjede za hranice všedních dnů se svou novou nákazou, zatímco manželka bude sedět doma a lízat si rány, nebo ta akčnější vstoupí do nějaké trucpolitické strany a bude si myslet, že se jí podaří podtrhnout manželovi politickou stoličku. Bude označena za hysterku, zatímco manžel bude považován za samce, neb si nabalil mladou kočku. Co na tom, že blonďatá chřipka se nejlépe chytá při opojení mocí a s pořádně naditou peněženkou v kapse saka?
Kdyby manželka nadějného politika, jehož hvězda má teprve zazářit, viděla předem, jaké nebezpečí v kalných vodách politiky na jejího miláčka číhá, mohla by si rozmyslet, zda ho v jeho snahách podpoří a následně o něj přijde.
Aby mě někdo nenařknul z nevyváženosti, úplně stejně to dopadá s partnery miss, kteří svou dívku do soutěže přihlásí. Ta když vyhraje, nejdříve prohlásí, že ho miluje nadevše a nikdy se s ním nerozejde. Nejpozději do roka a do dne se novopečená miss stěhuje ke slavnému hokejistovi, fotbalistovi nebo aspoň k bohatému podnikateli. Že by také nějaká nákaza?  

Ilustrace exkluzivně pro Pozitivní noviny © František FrK Kratochvíl  http://frk60.aspweb.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 19. 07. 2007.