Sany Stirská – Jitka Vykopalová: Dívka dvou jmen?

Rubrika: Publicistika – Rozhovory

 
Setkání a rozhovor s jedenáctiletou Sany Stirskou, nejmladší ze čtyř dětí úspěšné gospelové zpěvačky Zuzany Stirské, byl pro mě potěšujícím zážitkem, a věřím, že i pro Sany, a svým způsobem i pro její nejbližší. Ne že by o ni, coby dětskou hvězdu show-businessu nebyl mezi novináři zájem, naopak, ale přátelský, dlouhý a "opravdický" rozhovor pro Pozitivní noviny, stálého mediálního partnera její maminky, je přece jen něco jiného...

•  Ty se opravdu jmenuješ Sany? Není to nějaká milá zdrobnělina třeba jména Sandra?
Ne není, nejmenuji se Sany, ale Roxana. Sany je odvozena od konce jména Roxana (Rok-sana).

•  To je podobné jako Saxana, filmová role zpěvačky Petry Černocké v báječné veselé hudební komedii „Dívka na koštěti“ – doslechla jsem se, že se má natáčet pokračování filmu a že hledali malou holku do filmu jako dceru Saxany, malou čarodějnici…
Vidělas ten film?
 Ano, film jsem viděla a moc se mi líbil.
 
•  Co se ti na tom filmu líbilo nejvíc?
Jak Saxana lítala na koštěti.
 
•  Z toho, co o tobě vím a co jsi mi předvedla za gymnastické a jiné „výkony“ soudím, že pan režisér udělal chybu, že si nevybral tebe, asi o tobě nevěděl?                                      
Věděl, dělala jsem dokonce konkurz a pan režisér si mě vybral. Řekli mi, že mě chtějí a ptali se, jestli mám volno na natáčení, ale potom se už nikdy neozvali.

•  Co se na takovém konkurzu vlastně dělá?
Musím říci své jméno, věk a zahrát kousek děje z připravovaného filmu. Pokračování filmu „Dívka na koštěti“ se již točí nebo možná už je film natočený, já nevím.

 

•  Ty se jmenuješ Sany Stirská, ale máš ještě i jiné jméno a příjmení, Roxana Hädler, jak je to možné?
Které je vlastně „to správné“?
Sany se svou maminkou Zuzanou Narodila jsem se v Německu jako Roxana Hädler, ale mamka má příjmení Stirská. Příjmení Stirská je pro mě něco jako moje umělecké jméno.

•  Hm…, umělecké jméno, a jaké jméno používáš například ve škole?
Roxana Hädlerová, ale oslovují mě Sany.
 
•  Hrála jsi v populárním seriálu Tv Nova s názvem Světla pasáže. Do seriálu si tě vybral pan režisér Jaromír Polišenský poté, co jsi absolvovala tři kola konkurzu, zlí jazykové proto nemohou říci, že to bylo z protekce, protože tvá maminka je slavná zpěvačka.
Jaká to byla role a co se ti na tom seriálu nejvíce líbilo? Nebyly texty pro tebe na učení příliš dlouhé?
No to je pravda, maminka na konkurzech se mnou ani nebyla, jen táta Bernie, a toho tam nikdo neznal. Na seriálu se mi líbilo všechno, moc mě to bavilo a je mi líto, že to skončilo. Moje texty nebyly moc těžké.

•  Nač a na koho si z natáčení ráda vzpomeneš?  
Já nevím, ale vzpomínám na všechno jenom ráda. Nejvíc jsem měla moc ráda Moniku Hilmerovou, ona hrála hlavní roli a je Slovenka. Byla moc hodná. Ale i jiní herci byli bezva.

Sany Stirská mezi dospělými herci v TV-seriálu "Světla pasáže".
 
•  Jakou roli, když by ti byla dána možnost, bys nejraději hrála? Nechtěla bys hrát třeba princeznu?
Já si myslím, že ta Rézi byla nejlepší, i když o mně psali zlí lidé, že jsem moc drzá. A prý aby mě mamka líp vychovala, ale když pan režisér po mně chtěl, abych byla jako drzá holka, tak jsem hrála zlobivou, co dělá problémy…
 
•  A co tvé kamarádky, nezávidí ti, nechtěly by s tebou také hrát? Máš na ně vůbec čas, abyste si mohly hrát, když děláš tolik aktivit najednou?
Ja si myslím, že mi nezáviděly, a taky jsem na ně měla dóóóst času. Možná se to ukázalo později, že některé třeba trochu záviděly, ale jistě to nevím.Sany se učí hrát na harfu.

•  Proč sis vybrala lyru jako hudební nástroj, na který se učíš hrát?
Kdo tě na ni učí hrát?
Já jsem si nevybrala lyru, ale harfu, a to protože jsem viděla hrát jednu krásnou harfenistku, Zbyňku Šolcovou, a moc se mi to líbilo.
Na harfu mě učí hrát paní profesorka Jouzová 2x týdně v rámci vyučování – na hudebním gymnázium Jana Nerudy, kam chodím do školy. Doma musím zkoušet každý den, hodinu bych měla hrát, baví mě to. Hraji na ni už dva roky.
 
•  Který zpěvák nebo zpěvačka se ti líbí a je tvým vzorem, kromě tvé maminky, samozřejmě?
No asi Britney Spears, ale nelíbí se mi, co dělá, jenom ten její zpěv se mi líbí. A také se mi moc líbí Celíne Dion.
 
•  Kterou písničku ráda zpíváš?
Zámek v oblacích – z muzikálu Bídníci.
 
•  Pomalu, ale jistě se blíží velký slavnostní koncert tvé maminky ve slavném divadle Lucerna, kde budeš se svými sourozenci také vystupovat. Těšíš se na vystoupení? Už víš, co tam budeš hrát nebo zpívat? Možná víš, ale nesmíš prozradit, aby to bylo pro diváky překvapení?
Ano, těším se, ale prozatím ne nějak obzvlášť jinak než na jiná představení.
 
 
Sany vystupuje často se svou maminkou Zuzanou Stirskou a jejím sborem Gospel Time, ale i s malým Gosplíčkem na různých kulturních akcích. Nazpívala s nimi také nějaká sóla na vánoční CD "Bez toho nejsou Vánoce".
20. prosince 2008 se bude ve velkém sále Lucerny v Praze konat velký galakoncert Zuzany Stirské a Josefa Fouska s názvem „10 LET GOSPEL TIME“.

Nenechte si ujít 20.12.2008 vánoční koncert Z.Stirské, Gospel Time a J. Fouska s jejich hosty!

V programu zazní vánoční písně i verše, gospely a spirituály v neobvyklých úpravách. Doprovázeni budou Filharmonií Hradec Králové (cca 60 hudebníků) a rytmikou souboru. Hlavním hostem, který je též letitým spolupracovníkem, bude Jiří Suchý, dostaví se ale  i mnozí další gratulanti a kamarádi, např. Vláďa Hron, Martha a Tena Elefteriadu, Bob Frídl a další.
Vzhledem k datu bude koncert laděn nejen vzpomínkově, ale hlavně vánočně, zaznějí některé skladby z jejich CD „Bez toho nejsou Vánoce”.

Josef Fousek pokřtí během koncertu svou novou knihu Cesty za nadějí, která vyjde v Knižním klubu, má připravené básně, které mezi písněmi přednese tak, jak jsme na tuto dvojici zvyklí, když každoročně společně vystupují při mnohých vánočních koncertech, které se setkávají s velkým úspěchem.
 
Záběr z jednoho z nesčetných vánočních koncertů Z. Stirské a Gospel Time.
 
Je zajímavé, že s Jiřím Suchým vystupovala v jeho divadle nejen Zuzana Stirská, když byla malá, tehdejší dětská hvězda Semaforu, ale i dcera Viki, která s ním léta zpívala jako dítě, přičemž nyní s ním v Semaforu vystupuje nejmladší dcera, jedenáctiletá Sany a rovněž i čtrnáctiletýletý syn Raphael, který nejen zpívá, ale hraje na trubku a mívá velký úspěch např. se skladbami What A Wonderful World, Ave Maria. Na koncertu je přednese za doprovodu Filharmonie z Hradce Králové. 

   Zuzana Stirská jako dětská hvězda v divadle Semafor, na snímku s Jiřím Suchým. Viki Stirská vystupovala s Jiřím Suchým v Semaforu jako dítě také. Z. Stirská, V. Stirská a J. Suchý při vystoupení v divadle Semafor.
 
Velmi působivé jsou také vstupy malé Sany, která hraje na malou harfu, často v kombinaci s dospělou harfistkou Zbyňkou Šolcovou, obě na koncertu též vystoupí. Autoři koncertu chystají také některá milá překvapení.
 
Plánovaný koncert je připravován bez jakýchkoli sponzorů. Jeho účelem není finanční zisk. Zpěváci a muzikanti si přejí, aby se jim touto akcí povedlo vytvořit laskavou a pohodovou předvánoční náladu bez velké vlastní finanční ztráty. Přesto neočekávají, při eventuální dohodě, žádný honorář a těší se z jakéhokoli druhu spolupráce.
•  Víš co ti Sany závidím? Že ses setkala s panem Zdeňkem Milerem, autorem slavného krtečka! Toho milého krtečka milují všichni – nejen děti, ale i dospělí. Já si dodnes pamatuji, jak jsem jako dítě chodila velmi často do kina (videa ani DVD přehrávače tehdy ještě nebyly) a jak jsem se vždy na krtečka těšila. Vzpomínám si, jak krtečkovi kamarádi pomohli ušít nové kalhoty, nebo také byl moc hezký díl krtečka s autíčkem a také jak se octnul ve městě… Jéé, to je milá vzpomínka!
Milá gratulace děti k narozeninám panu Milerovi, autorovi krtečka.
Jaké to bylo setkání?
Na to mám moc hezkou vzpomínku, zpívali jsme mu s Lenym, mým bráškou a kamarádkou Aničkou k jeho narozeninám písničku Máme rádi zvířata, ale na konci, kde se má zpívat..“ mají hebkou srst, například ježek“, tak tam jsme zpívali „například krtek“.
Když jsem byla malá, pouštěla jsem si vždycky video, teď už ani ne, ale mám jednoho hezkého plyšového krtečka.
 
•  Vzhledem a temperamentem mi připomínáš slavnou dětskou americkou herečku Shirley Temple (tvá maminka bude zcela určitě vědět o koho jde), která byla velkou hereckou dětskou hvězdou ve třicátých létech, později se stala herečkou a diplomatkou.
Rozpačitý úsměv... Tak to nevim, nevím jestli má taky tak rozplácnutý nos jako já, někdy se mi lidi smějou…
 
                             Americká dětská hvězda Shirley Templeyová. 

•  Před čtyřmi lety jsi vystupovala s maminkou a se sourozenci na Benefičním koncertu Nadace na ochranu zvířat „Podejte pac“, jehož výtěžek šel na pomoc zvířatům. Pořad byl dokonce dvakrát odvysílán Českou televizí v čase Vánoc. V tomto pořadu tě maminka představila jako velkou milovnici zvířat a popřála nadaci, aby by vydržela až do doby, kdy vyrosteš a budeš se moci stát prezidentkou této organizace. To jistě musíš mít moc ráda zvířátka... Když bys měla pro to podmínky, která zvířátka bys chtěla mít doma?
No já bych chtěla mít: kočku, psy, králíky, papoušky, kanárky, korely... a vlastně skoro všechna zvířata.

•  Sany, ty jsi hodně nadaná - hovoříš několika jazyky, ráda cvičíš, tančíš, zpíváš, filmuješ v TV, hraješ krásnou roli jedné z vnuček ve hře Babička a ještě v Našich furiantech v Národním divadle… Čím bys chtěla být, až budeš dospělá? Herečkou nebo po mamince zpěvačkou? Nebo něčím úplně jiným, třeba zvěrolékařkou?
Já bych chtěla být dětskou doktorkou a nebo herečkou, možná zpěvačkou, ale možná to všechno bude úplně jinak.

Od 13.12.2007 hraje Sany v Národním divadle ve hře Babička Mančinku. Na fotkách je s "babičkou" s Vlastou Chramostovou.•  Můžeš krátce něco říct o divadle, ve kterém hraješ a o lidech, se kterými tam přicházíš do kontaktu? Rozumíš si s dospělými herci?
Hraji v Národním divadle ve hře „Babička” Mančinku. Herci jsou moc hodní, nejvíc asi paní Jana Preisová. Od září loňského roku hraji ve hře „Naši furianti” jedno z dětí Fialovic.

•  Který jazyk se nejraději učíš, který se ti zdá být lehký nebo naopak těžký na učení?
Nejradši se učím angličtinu, máme moc hodnou paní profesorku, která nás zajímavě učí. Lehký jazyk se mi zdá francouzština a těžký němčina, protože tam je těžké určování členů. Angličtinu mám ve škole, ale např. němčinu se učím doma s tátou. Asi nejlíp mi jde francouzština, protože se ji učím už 3 roky.

•  Čteš ráda? Kterou knížku máš nejvíce oblíbenou? Je psána česky?
Nejoblíbenější asi nemám, ale líbí se mi "Matylda" a "Lasie se vrací", ale také všechny knihy o koních.

•  Učíš se i francouzsky, to je velmi těžká řeč… Dokonce tvoje vůbec první filmová role byla díky tomu, že umíš francouzsky, ve francouzském filmu, jaký to byl film? Bylo to v době, kdy jste ještě bydleli v Německu?
Byl to film „Madam z Izu”, a to už jsme byli dlouho v Česku. Z Německa jsem odjela když mi nebyl ani jeden rok.

Tři mladší děti rodiny Stirská-Hädler - vlevo Leny, uprostřed Rafík, vpravo Sany.•  Maminka je Češka, tatínek Němec – jakým jazykem se hovoří u vás doma? Možná oběma…?
U nás se opravdu mluví česky i německy. S mámou česky a s tátou německy a někdy napůl, táta mluví legračně česky, někdy, když se na nás zlobí a křičí na mě… Nekruť tím hlavičkem, tak se pak musím smát a on se ještě víc zlobí. Nebo řiká, že chce dvě knedlíky. Když jsme byli malí, tak jsme mluvili napůl česky a napůl německy, třeba Leny hat mich gestrčil nebo Rafík hat už nečůral.
 
 •  Není to těžké mít dva starší bráchy? Já mám jen jednoho a když jsem byla v tvém věku, bylo těžké s ním „svádět boj“. Jak to s nimi zvládáš?
My se samozřejmě hádáme a pereme, moje nejlepší obrana je kousnutí, když to jednou udělám, tak mi vlepí facku a je konec...

•  Konec čeho?
Pranice.

•  Vy jste doma čtyři děti 11-19 let, všichni se učíte hrát na hudební nástroj a zpívat, k tomu vaše máma, když začne něco komponovat na piáno… to to u vás musí ale pořádně ze všech koutů znít, nerušíte se? Máte klid na učení do školy a na psaní úkolů?
Protože máme každý svůj pokoj, tak to moc nevadí, a my většinou přes den nehrajeme, (protože se nám nechce hrát), tak musíme hrát večer a hrajeme pak fakt všichni najednou...

Celá rodina Stirských-Hädler pohromadě.
 
•  Máš nějakou špatnou vlastnost, která třeba i tobě samé vadí a ráda by ses jí zbavila?
Že nejím houby, protože když je máme, tak je vždycky doma scéna, že je nechci jíst, a prý jsem nepořádná.

•  Jak
trávíš obyčejně velké prázdniny, jezdíš někam na tábor? Jezdíš někam na dovolenou s rodiči a se sourozenci?
Každý rok jezdim na LHŠ, to je letní herecká škola, kde se učím hrát divadlo. Je to hrozně skvělé.A letos jsem ještě navíc byla na mezinárodním hudební táboře, kde byly děti z celého světa a kde jsme hráli v orchestru. A taky jezdíme s rodiči k moři.

•  Líbí se mi, že rodiče vás pozvolna učí, jak si vážit věcí a peněz, za kZ natáčení rozhovoru - zprava: Zuzana Stirská, Sany Stirská, Jitka Vykopalová.teré si ty vytoužené věci můžete koupit, že ne sami vám vše koupí, oč požádáte, ale že si sami trošku přivyděláváte např. svým hraním a že vás tím připravují na skutečný „dospělácký“ život.
Ale pamatujte si, že ne vždy je jen něco za něco nebo něco za peníze, je také důležité vědět, že je skvělé někomu dát něco zadarmo, jako např. vaše máma s tátou, když dělají charitativní koncerty = pro radost vlastní a pro potěchu těch druhých… To je často velmi důležité, tato slova plně pochopíte, až budete starší.
Hmm...

•  Děkuji ti, milá Sany za příjemný rozhovor – vím, že i přes tvůj nízký věk není tento rozhovor tvým prvním. Přeji ti hodně zdraví, úspěchů ve škole i v tvých aktivitách, přeji ti, abys byla šťastná.
Děkuji také.
Další články o Zuzaně Stirské a její rodině:

Zuzana Stirská - Milan Dubský: Nad Damaškem zazářila česká hvězda
Zuzana Stirská (s rodinou) - Jitka Vykopalová: Po Vánocích nejen o Vánocích
Viki Stirská - Pavla Králová:  Číslo jedna je moje maminka
Václav R. Židek:  ZASTAVENÍ SE ZUZANOU STIRSKOU
Jitka Dolejšová:  Malý noční dialog
CD Zuzany Stirské & Gospel Time

Copyright © Jitka Vykopalová a archív Zuzany Stirské

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 20. 10. 2008.