Tereza Matějčková: Poslední dopis pro Mařenku

Rubrika: Literatura – Pohlazení

Stále usměvavá Mařenka s veselou knížkou od autorky Pozitivních novin Petry HaasovéNádhernou korespondenci obdržela naše redakce. Citlivý dopis věnovaný naší nejstarší čtenářce Mařence, která nedávno opustila tento svět. 
Něžná a citlivá slova doplňují zaslané fotografie. Je těžké ubránit se dojetí i slzám. Říká se tomu koloběh života...

Jsme v Pozitivních novinách hrdi, že jsme měli ve svém čtenářstvu tuto usměvavou a milou paní, která jakoby byla ukázkovým příkladem pozitivního člověka.
Stále přichází, i od mladých lidí, ohlasy se vzpomínkami na paní Mařenku. Jsou lidé, kterých nesmí býti zapomenuto. Ona rozhodně patří mezi ně.

Až tato malá dívenka z fotografie bude nabírat rozum, ráda jí maminka poví, kdo byla ta paní, která ji drží v náručí a zcela určitě jí vysvětlí, čemu se říká koloběh života... 

Jitka Vykopalová, zástupkyně šéfredaktora Pozitivních novin


Drahá teto Mařenko,

jednou jsme spolu seděly nad Tvými fotkami z mládí, já jsem se obdivovala Tvé kráse, Ty jsi mi popisovala uhlazené postavy z přízně. Teď pohodlně sedíš na nějakém obláčku v nebi a já jsem sama v Tvém tichém bytě nad těmi fotkami. Promiň, trošku Ti je posolím... hladím totiž Tvou alabastrovou tvář na zažloutlé fotografii a těžko se bráním slzám.
Tvůj oblíbený župan tu visí sám a postrádá Tvé tělo, kalendáři chybí Tvé krasopisné poznámky. Já vím, už byl asi čas dopsat ho, vždyť jsi na tomto světě byla skoro jedno století. Škoda, chtěla jsem si urvat kus Tvé slávy při oslavě stovky, jak jsme si to plánovaly.

Myslím, že mi pečovatelky trochu záviděly, že jsem o Tebe pečovala. Nebyla jsi z těch nerudných bab, co věčně brblaj, láteří a peskují. Byla jsi madam, stará paní, která bere život tak, jak se nabízí. Kde si brala ten optimismus, chuť do života? A humor?

Mařenko, nezastírám, za těch deset let naší známosti byly chvíle, kdy se mi nechtělo stoupat těch pět pater s nákupem, ale když jsem otevřela dveře a Ty jsi mě tam čekala s lístečkem, na kterém bylo napsáno KSČM a s otázkou, co ta zkratka znamená, rázem jsem počet schodů zapomněla. Nebo když jsme se u Tebe objevili s mým tátou a Ty jsi mi děkovala, že jsem Ti konečně přišla přestavit mého přítele...
A víš Ty, Maruško, že jsi naučila mou dceru dělat "paci, paci"? Tajně jsem Vás pozorovala, když jste spolu seděly na posteli a Ty jsi začala vytahovat z paměti dětské říkanky, které jsi použila naposledy nejspíš před šedesáti lety, když Tvůj syn v Tvém objetí se smál a nebo plakal. Stála jsem tam jak opařená, dojemně zírala a uvědomovala si, že tohle se už nebude nikdy opakovat. Dvě "ženský" vedle sebe s věkovým rozdílem 95 let a jak si rozumějí.                  

Mařenko, já jsem Ti nestihla poděkovat. Poděkovat za to, že jsem u Tebe měla jakýsi kus jistoty domova, že díky Tobě se mi začalo hodně věcí, zdánlivě problematických, jevit jako prkotiny a že vím, jak člověk může žít krásně bez velkého bohatství. To bohatství jsi nosila v sobě a já Tě i s ním mám ve svém srdci.
Ó, jak praktický je to poklad, dobře uložený a nikdo mi ho nemůže ukrást... myslím, že by i banky záviděly.

Milá Maruško, Ty jsi mě jednou nazvala andělem, to jsme ještě netušily, že se za pár dní s těmi pravými anděli setkáš... Ráda bych jim vzkázala, aby o Tebe pečovali svědomitě a kdyby si nevěděli rady, můžou se ke mně přiletět poradit... A taky doufám, že pošta tam u Vás nahoře funguje lépe než ta pozemská a tento dopis bude doručen neporušený.

Tvoje Terezka                 

Články o paní Mařence mluví za vše...

V.P.ŽILOU: SENZACE !!! Pozitivní noviny přispívají k dlouhověkosti!
    31.8.2005
V.P.ŽILOU:  Nejstarší čtenářka Pozitivních novin vypravuje ....   25.9.2005
Petra Nachtmanová:  MAŘENKA A SCHODIŠTĚ      7.10.2005
FAVORIÉ paní Mařenky    5.11.2006
Petra Nachtmanová: MAŘENKA A POŠŤÁK      25.6.2007
Petra Nachtmanová: MAŘENKA A NOŽKA TROŠKA     11.9.2008
Vladislav Neužil:  Jana  27.9.2005
Pavel Loužecký: Navždy nás opustila nejstarší čtenářka Pozitivních novin 19.10.08

OHLASY NA ČLÁNEK

Milá redakce,
v Táboře, kde studuji, a vůbec, i kdekoli jinde, přicházím často do styku se staršími lidmi. Ať je to na ulici, v městské dopravě, na návštěvě v nemocnici, v obchodech, na brigádě… To je vlastně úplně jedno. Jedno však není to, jakým způsobem někteří tito lidé smýšlí a jak komunikují s okolím. Mám teď na mysli i obsah toho, co nám sdělují, o čem se baví s rodinou a přáteli. Již jako malé dítko jsem velice často navštěvovala svou babičku, ke které se čas od času setkalo pár jejích kamarádek.
Ačkoli jsem jejich povídání nikdy nijak zvlášť nevěnovala pozornost, zanechalo to ve mně, jak to vidím dnes s odstupem času, jisté stopy. Stejně jako vše ostatní, s čím člověk přichází do styku, byť nevědomě. Zpětně si vybavuji vypravování jedné paní, se kterou jsem se setkávala u babičky poměrně často. Vzpomínám si na to, jak kritizovala snad všechno a všechny, kdo jí přišli pod lupu. Nikdo nebyl dost dobrý, všechno bylo špatně…
Dnešní stavitelé byli budižkničemu, jelikož nedokázali postavit pyramidy, jako jejich předchůdci… A já jsem byla se svou hubeností a nic moc jedením úspěšně nominována do kategorie: „Je potřeba napravit.“ Takovýchto postarších lidí jsem za svůj poměrně krátký život potkala mnoho. Stěžovali si na svoje klouby, záda, nohy… Stěžovali si na nás, mladé, na důchod, na počasí, na neteře a na vnoučata…
Před několika dny jsem se dověděla zarmucující zprávu o náhlém skonu nejstarší čtenářky Pozitivních novin paní Mařenky, kterou já měla to štěstí a čest poznat osobně. Ačkoli jsem paní Mařenku viděla v mém životě jen párkrát, mohu napsat, že pokaždé jsem se setkala s osobností, která měla, přes svůj vysoký věk 96 let, jasnou mysl, chuť a sílu do života.
Nikdy jsem si u ní nevšimla jakéhokoli negativního myšlení. Vždy na mě působila neobyčejným dojmem. Vyzařoval z ní optimismus a pozitivní naladění. To, co u mnoha lidí, jak už jsem se zmínila na začátku, obzvláště v pozdějším věku, postrádám. Zkrátka byla úžasná. Silná a přitom tak hodná. A s kolika těžkostmi se musela za svůj život vypořádat. Velice jsem si této ženy vážila. Ale proč mluvím v minulém čase? Vždyť vážím si jí stále a také nadále budu. Děkuji náhodě, která mne k ní přivedla a já měla tu čest, být s touto výjimečnou ženou seznámena. Nikdy na ni nezapomenu a budu si ji nadále uchovávat ve své mysli – vždyť v mnohém se mi stala vzorem.

Kateřina Jandová, 06.11.2008 
studentka – 17 let

Foto ©Michael Čerbák

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 06. 11. 2008.