Exkluzivně – Aktuality
Olga Szymanská: Stříbrný poklad
Zatím pouhý zlomek největšího pražského stříbrného pokladu, který čekal na objevení čtyřicet let, můžeme obdivovat v Muzeu hlavního města Prahy do května 2012. V listopadu 2008 při stavebních pracích ve sklepení nájemního domu v pražských Košířích byl dělníky objeven zazděný prostor s pokladem. Díky redaktorům televize byl nález oznámen policii, která místo zajistila a nález převzala. Jednotlivé předměty byly postupně ukládány do depozitáře Muzea hlavního města Prahy: tedy na bezpečné místo, dokud nebude zjištěn jejich majitel.
Psíkov – nová kniha pro děti od autorky Pozitivních novin Danuše Markovové
Před pár dny vyšla kniha pro děti „Psíkov“. Autorkou je Danuše Markovová, která rovněž přispívá svými články do Pozitivních novin. „Pohádka je lékem první pomoci, je balzámem na dobrou mysl. Pohádková dobromysl ve mně zakořenila natolik, že má občas touhu vylétnout do světa jako džin z láhve, aby dětem přinesla radost…“ Tak vysvětluje autorka pohádkové knížky Psíkov, proč knihu napsala a nakreslila. Jde o autorské pohádky plné psích příběhů, které se odehrávají ve vesnici Psíkov a v nichž vystupují velcí, malí, chytří, zlobiví, snaživí i hladoví psi nejrůznějších plemen – moudrá Bobina, šišlavý Puf, Asta, Majda, Pajda... a vždy vyřeší nějaký problém.
Miroslav Sígl: Energetické obrazy pro oko i pro duši
Libuše Voldánová je naší sousedkou v pražském - malešickém paneláku. Potkáváme se takřka denně, když chodíme na procházku se svými pejsky. Každý jinam a jinak daleko, protože mé nohy už mi tolik neslouží a navíc naše fenka – bílý pudl – je také líná stářím. Přesto se každý podivuje, když prozrazuji její věk: 17 let. Ale to jsem hovořil o naší fence. Paní Voldánová také na svůj věk nevypadá (*1950), počíná si velmi čile, což vůbec odpovídá jejímu naturelu: svým některým obrazům říká „energetické obrazy pro oko i duši“ – a ono to pojmenování jim opravdu sluší. Konečně, posuďte sami z několika málo ukázek.
Olga Szymanská: Krása a magie bulharského šperku
Náušnice, záušnice, závěsky, přívěsky, čelenky, náramky, náhrdelníky, pásové spony, prsteny, amulety, talismany nyní představuje Národní muzeum společně s Regionálním etnografickým muzeem v Plovdivu a Bulharským kulturním institutem v Praze. Bulharský lidový šperk, specifický tvary i výzdobou, mnohdy vycházející z archaicky středověkých, až antických vzorů. Zhotovován většinou ze slitin různých kovů, s menší či větší příměsí stříbra, někdy zlacen. Zdůrazněn pradávný aspekt nošení – víra v magickou moc v den všední i ve svátek: při narození, zásnubách, svatbě, úmrtí. Ženy si jím zdobily šat, přisuzovaly mu kouzlo zdraví, blahobytu, ochranu před zlem.
Jan Mandelík: Jan Řehounek – spisovatel a umělecký fotograf
Ve středu 28. března, tedy v den výročí narození spisovatele Bohumila Hrabala, se v nymburském Vlastivědném muzeu uskutečnil křest půvabné knížky s názvem Nymburkem ve stopách Bohumila Hrabala. Autorem knížky je stálý spolupracovník Pozitivních novin Jan Řehounek, jeho spoluautorem současný nymburský místostarosta Pavel Fojtík. Zatímco Pavel Fojtík nezapřel v první části knihy svoji profesi historika – napsal zasvěcený Hrabalův životopis s přihlédnutím jeho vztahu k Nymburku, Jan Řehounek se v druhé části představil nejen jako spisovatel, ostatně je to již jeho jednadvacátá knížka, ale také jako výborný fotograf.
Olga Szymanská: Smiřické svátky hudby
Lidé z Hradce Králové a Prahy i z ostatních krajin Čech a Moravy si již navykli zajíždět do Smiřic u Hradce Králové. Důvodem jsou zdejší Smiřické svátky hudby – letos již 9. ročník Mezinárodního velikonočního hudebního festivalu 2012 (31. března – 9. dubna). Krásná hudba opět rozezní prostory odsvěcené zámecké kaple Zjevení Páně ve Smiřicích, jejímž autorem je legendární architekt Kryštof Dientzenhofer. Svou velkolepostí – v knihách i mezi znalci se praví, že není jí rovné na sever od Alp – je kaple (s obnovenými varhanami) i s okolím přímo stvořena pro pořádání tak významné kulturní akce: s velkým parkovištěm, dále se zvláštním vchodem a trasou v prostoru zdejšího zámku s ojedinělou atmosférou, k šatně, spojené s výstavním prostorem.
Egon Wiener: Žitavské poklady v liberecké galerii
To máte tak. Když se sejdou dva, a to mimořádně chytří chlapi (u ženských to funguje už při jedné), pak se dílo daří. To, co předvádějí ředitelé Oblastní galerie v Liberci a Městských muzeí v Žitavě, nemá chybu a jen tak se u nás na českém dvorku nevidí. Umí úspěšně zviditelnit práci jimi řízených kolektivů, ukázat doma, ale i za hranicemi, čím se jejich galerie – kulturní instituce může pochlubit. A že je to víc než pravda, o tom jsme se mohli přesvědčit loni v Žitavě i Augsburgu a letos, právě v těchto dnech i v Oblastní severočeské galerii v Liberci.
Jan Maruška: Kapitáne, kam s tou lodí…?
Kapitán Ing. Petr Ondráček, CSc., oslavil počátkem února 63. narozeniny. Na tom by nebylo nic divného, kdyby je neoslavil sám, ačkoliv má ženu Jarmilu, 4 děti a vnoučata. Ale i to by se dalo pochopit, vždyť taková „pánská jízda“ je někdy fajn. On je však oslavil na jachtě. To je bezva, řeknete si, pohoda, palmy, slunce… Ale kapitán Petr Ondráček byl zrovna v den svých narozenin na jachtě Singa v Indickém oceánu, sám, bez cizí pomoci.
Martin Kašpar: Pozvánka na 1. celostátní konferenci pozitivní psychologie
Kromě běžného konferenčního programu (přednášky, postery) pro Vás připravujeme zajímavé přednášky zahraničních hostů, nabídku předkonferenčních workshopů, samostatnou studentskou sekci, diskuzi u kulatého stolu s předními odborníky směru a jako bonus exkluzivní promítání dokumentárního filmu HAPPY, ověnčeného mnoha oceněními (s českými titulky).
Luboš Rafaj: Novinky ve světě rekordů a kuriozit
Navštivte Pelhřimov. V expozicích Muzea rekordů a kuriozit na Vás čekají horké novinky… Uvidíte největší funkční krasohled o průměru 60 cm a délce 212 cm. Exponát má mechanický pohon. Prostě jen zatočíte klikou a můžete sledovat měnící se, pestrobarevný svět uvnitř kaleidoskopu. Novinka se líbí i sousedovi v expozici, 4 metry vysokému Kukymu.
Jindra Svitáková: Výstava Někomu život, někomu smrt putuje po České republice
Putovní výstavu Někomu život, někomu smrt připravila Asociace nositelů legionářských tradic k 70. výročí operace Anthropoid, jejímž cílem byl atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. V letošním roce si připomínáme 70. výročí tohoto významného odbojového činu, který nemá v celé Evropě v době 2. světové války obdoby. Byl to jedinečný čin, v kterém se spojilo hrdinství profesionálů – vojáků čs. zahraniční armády, s odbojem v okupované vlasti, který vojákům poskytl nezištnou pomoc a podporu.
Fragment vyhlašuje druhý ročník soutěže o nejlepší povídku
Konec psaní do šuplíku. Nyní má téměř kdokoli jedinečnou příležitost zveřejnit svou tvorbu a získat reakci odborníků. Od 2. ledna do 29. února 2012 přijímá Nakladatelství Fragment soutěžní povídky na téma „O vztazích s humorem“ od všech dosud nepublikovaných autorů. Pět nejlepších prvotin vyjde na jaře ve společné knize. Část výtěžku věnuje Nakladatelství Fragment na konto Centra Paraple.
Jaromír Matoušek: Bohuslav Reynek v Domě U Kamenného zvonu
Každý malíř se pozná podle svých obrazů, čtenář článku nejlépe z fotografií jeho obrazů pochopí jeho styl malby, pocity, názory, zařazení… Jedna, dvě, tři fotky u článku je opravdu málo, z toho čtenář nic nepozná a upřímně řečeno, je to škoda, malíř Bohuslav Reynek (1892–1971) si zaslouží, aby právě ve svých obrazech byl co nejvíce vidět, představen a hlavně pochopen!
Petr Pučelík: Ondřejova škola pro filmové amatéry může být hezkým vánočním dárkem
Snad každý druhý člověk u nás vlastní nějaké zařízení pro zaznamenání pohybu a alespoň jednou v roce se snaží zachytit významnější rodinnou událost či zážitky z dovolené. Při promítání přátelům pak svými „pohyblivými fotografiemi“ nepochybně rozmnožuje řady trpících diváků. To lze změnit. Filmoví amatéři si možná vzpomínají, že v roce 1999 vznikl ve spolupráci s Českou televizí pořad ZOOM na základě nápadu Ondřeje Kepky a jeho kolegy Miroslava Kučery. Vysílal se pouze jeden rok, neboť s výměnou vedení ČT byl jejich pořad zrušen. Trvalo téměř deset let, než se autoři opět k projektu vrátili.