Publicistika – Doporučení

Miroslav Sígl: Básnířky a básníci z kraje kolem soutoku Vltavy s Labem

Na Mělníce máme literární klub Pegas, který v příštím roce vzpomene již 25. výročí svého založení. Tedy ještě na sklonku totalitních let, kdy už se nedalo nic vydržet, něco se muselo stát a lidé hledali opět cestu k sobě, scházelo se vcelku pravidelně několik mladých dívek u rodičů jedné z nich Zdenky Líbalové.

Jana Hochmannová: Co dělat, aby vaše letní dny byly pestřejší?

Stává se vám často, že se v některém oblečení necítíte dobře? Nemusí to být vždy tím, že by bylo špatně ušito, ale na vině mohou být i barvy. Je zcela přirozené, že v určitém ročním období toužíme po úplně jiných tónech. Tak například v zimě vyhledáváme spíše barvu červenou, oranžovou, žlutou a hnědou a s přicházejícím létem se toužíme spíše ochlazovat a tak i barvy podvědomě vybíráme studené jako např. modrou nebo zelenou.

Miroslav Sígl – Karel Helmich: Dobrou chuť (6)

Horké tropické léto dokáže v člověku věčně žíznivému vyvolat chutě na jídla studená, dejte pokoj se sladkou zmrzlinou! Studené správně vychlazené víno se věčně pít také nemůže. To je ta pravá chvíle dát si studenou polévku. Ale kterou? Z Karlových receptů jsem vybral ony tři typické, ale všechny představuji vitamínovou bombu Každá příjemně osvěží a přitom zasytí. Sem s nimi.

Radovan Lovčí: Abeceda etiky Kateřiny Samojské

Na sklonku minulé dekády obnovilo svoji činnost po mnohaleté odmlce Nakladatelství Unitaria, které vlastní Náboženská společnost českých unitářů (zkráceně nazývaná též Unitarií). Její zrod v v době první Čs. republiky inicioval kazatel, spisovatel a praktický psycholog dr. Norbert Fabián Čapek (3. 6. 1870, Radomyšl – 30. 10. 1942, Dachau). Osobně se znal s profesorem T. G. Masarykem, který mu poskytl jeden ze zásadních impulsů, jež ho nakonec dovedly k jejímu založení. Čapkova choť Marie a dcera Bohdana, angažované rovněž v Unitarii, se navíc staly historicky prvními ženami-duchovními v moderních českých dějinách.

Jiří Borovička: Toto je můj příběh

Toto je můj příběh. Pohled z úplně jiné strany. Možná ze strany rovnoběžné, protože se silnými čarami běží i moje tenká přímka. Rovnoběžky se protínají v nekonečnu. Tam se také protíná fantazie, pokora a láska v jakékoliv kombinaci. Důkaz: Dobře placená procházka realizovaná v Národním divadle.

Jitka Stošická: Pojďte si zatančit salsu

Taky máte netančícího partnera a „šije“ to s vámi při každém taktu? Uculují se „potají“ při vašem domácím tancování dítka, co máma zase plodí za kreace? Máte navíc sedavé zaměstnání, potřebujete se hýbat a tanec je to vaše pravé ořechové? Nabízím vám vlastní zkušenost, jak všechno změnit.

Josef Krám: Jiří Kaloč nejen v zrcadlení

V prosinci loňského roku byla v divadelním klubu Kolowrat Praha uvedena v život 71stránková kniha dvojjediného názvu – Zrcadlení (s podtitulem Nástin monografie Jiřího Kaloče) a Dopisy (význačných osobností, přátel a kolegů), kterou připravilo sdružení BJORK s vročením 2011. Stalo se tak po představení Shakespearova Richarda III. v Tylově divadle, když jejími křtiteli (nechť je tu užito toto slovo z úcty k Jiřímu Kaločovi) byli Ladislav Mrkvička, Jiří Štěpnička a Richard Krajčo.To za účasti generálního ředitele Matrixu Libora Buriana s chotí a dalších představitelů této firmy.

Radovan Lovčí: Umělci malující ústy a nohama

Při jedné z mých pravidelných návštěv Studijní a vědecké knihovny v Plzni se mi náhodou dostal do ruky malý letáček libereckého Nakladatelství UMÚN. Povrchní pohled do letáčku mě seznámil s nabízeným artiklem, v jehož bohaté škále nalezneme jak knihy, tak nejrůznější kalendáře, reprodukce celých obrazů, stylizované jmenovky k dárkům či například vánoční a velikonoční přání.

Karel Zatloukal: Jarošův mlýn

V těsné blízkosti Brněnské přehrady, na levém břehu Bílého potoka ve Veverské Bítýšce, nyní již jen tiše stojí vodní Jarošův válcový mlýn, místo, kde se zastavil čas … Ministerstvo kultury ČR prohlásilo Jarošův mlýn ...

Alena Šusterová: Kladenské dvorky trochu jinak…

Ale od začátku: v kladenských materiálech mě, jako amatérskou fotografku, vždycky zaujaly fotografie z Kladenských dvorků. Vypadalo to jako idylka. Na dvorcích v křivolakých uličkách jsou o červnovém víkendu rozvěšena, postavena i položena díla i dílka těch, kteří chtějí být viděni. Bůhvíproč jsem si představovala, že tam svoje fotky přivezu, nainstaluju a někdo jiný je ohlídá.

Miroslav Sígl: Čtyřicet knížek písmáka z České Rybné

„Dobrý boj jsem bojoval, třináct kriminálů vystřídal…“ – to je název jedné ze čtyřiceti knížek, které až dosud do svých 86 letech vydal Bohumil Černík, obecní kronikář z České Rybné, a které mu vytiskla vždy v pěkné typografické úpravě Moravskotřebovská tiskárna. Jsou čtivé, psané pěknou češtinou, spíše jde o vyprávění, jaké by bylo možné a povznášející poslouchat v rozhlase nebo z CD disku.

Renata Šindelářová: Nestárnoucí Metráček

Metráček. Tuhle přezdívku tlusté Jitky, která svůj handicap využila ve svůj prospěch při závodech ve vybíjené, jistě všichni znáte. Byl zfilmován Josefem Pinkavou a knižně vyšel poprvé v roce 1969. Právě nyní vydalo nakladatelství XYZ tento dívčí román od spisovatele Stanislava Rudolfa již po osmé. Pokud se některá kniha dočká osmého vydání, již to samotné o něčem svědčí. Metráček je stále v kurzu.

Pohádková čajovna

V historickém centru romantického Nymburka poutník nepotká s padajícím soumrakem jen pana Hrabala; patrně je se svými kočkami někde daleko a vzpomíná na město svého mládí. Mlhavě přeludnou bránou zahlédne poutník budoucí královny, ale kráčí stále dále okolo hradeb po břehu vodního příkopu, rozhlíží se po přihrbených domcích a přemítá, kde by uhasil žízeň.

Barbara Semenov: Muzikál „NĚMCOVÁ !“ se vymyká kategorii laciného showbyznysu

Ten, kdo zná Boženu Němcovou, musí být muzikálem „Němcová !“ uchvácen. „Muzikál“ začíná, jak jinak, muzikou, hudbou, tóny mladého skladatele (Václav NOID Bárta), který by neměl ID – identifikaci, kdyby byl býval neměl slavnou ženu? Slavná žena, tentokrát v roli Boženy Němcové, je krásná stejně jako Němcová.