Martina Roe: Sedm strategií (5)

Rubrika: Publicistika – Zajímavosti

             
Sedm strategií jak se vyrovnat  (5)

1. Nechte si dostatečný čas pro vypořádání se s vaší nemocí.
2. Nejste sami - využijte co nejlépe pomoc podpůrných skupin
3. Udělejte si čas na sebe
4. Zvládněte to tak, abyste se cítili lépe
5. Soustřeďte se na současnost, nepřebývejte v minulosti anebo se nestrachujte o budoucnost
6. Pokuste se zbavit stresu
7. Vy jste tvůrcem svého vlastního štěstí

Nemoc nebo invalidita se u nás může projevit v několika formách. Některé nemoci mají lidé od narození, jiné se vyvinou v průběhu života. Mohou nás překvapit najednou nebo se vyvíjejí několik let, aniž bychom o tom věděli. Lidé jsou všeobecně geneticky předurčeni k nemocím, avšak nemoci mohou být také vyvolány následkem znečištění životního prostředí nebo životního stylu. Vyrovnání se s jakoukoliv nemocí není jednoduché a může trvat hodně dlouho, zvláště když nemoc překvapí najednou.
Představte si, že jste šťastni, daří se vám v životě dobře a jste velmi hrdi na to, co jste dokázali. Máte skvělou rodinu a kruh přátel, až jednoho dne se vám stane něco nešťastného. Onemocníte nebo máte nehodu a už nemůžete užívat života tak, jak jste mohli před nehodou nebo onemocněním. Najednou se celý váš svět zhroutí. Nyní se vyvine plno možných problémů, nebudete již schopni finančně podporovat svoji rodinu, možná ztratíte práci. Jednoduše všechny vaše sny se boří. Toto bude nejtvrdší období a samozřejmě, že se na vás nahrne řada depresivních myšlenek. Avšak s několika změnami budete schopni ještě žít naplno. Následující strategie by vás měly nasměrovat na správnou cestu. 

 
5. Soustřeďte se na přítomnost, nežijte minulostí anebo se nestrachujte o budoucnost
Přistihli jste se někdy, že říkáte: "Kdyby se mi toto nepřihodilo, nedostal bych se do stavu, ve kterém se nyní nacházím. Měl jsem udělat věci jinak, atd.?" Takováto tvrzení mohou a nemusí být správná, ale na tom nezáleží. Důležité je to, že se takové myšlenky vynasnažíte ignorovat, protože vám ve vašem životě nepomohou dostat se kupředu. Možná, že jste naplněni bolestí, protože vám někdo v minulosti ublížil. Mám přátele, kteří neustále vyčítají svým rodičům, jak je špatně vychovali, nebo neměli na ně nikdy čas. Některá obvinění mohou být pravdivá, jiná nejsou opodstatněná, ale na tom nesejde. Záleží na tom, abychom se oprostili od těchto pocitů, jinak budeme stále chovat zášť vůči ostatním a nepomůže nám to zlepšit naše vzájemné vztahy. V každém případě je to něco, co se stalo v minulosti a nemůže být už změněno, takže nemá smysl se tím zabývat. Jestliže se opravdu snažíme o zlepšení společenských vztahů, měli bychom se zaměřit na způsoby vedoucí k jejich zlepšení.
Znám lidi, kteří byli jako děti sexuálně zneužíváni a nejsou schopni odpoutat se od špatných vzpomínek. Jestli se chtějí posunout v životě dál, je třeba, aby odpustili. Samozřejmě průběh odpouštění není lehký, ale nemohou -li špatné zážitky hodit za hlavu, budou žít život plný zloby a po celou dobu je budou pronásledovat obrazy toho, co se jim kdysi přihodilo. Pocity hněvu mohou někdy úplně ovládnout váš život a špatně působit na nemoc. Ve vašem vlastním zájmu je důležité odpoutat se od negativních pocitů, což není přirozeně tak snadné, a asi byste potřebovali pomoc psychiatra nebo poradce. Nemůžete zapomenout, ale musíte odpustit, abyste mohli prožít šťastnější a plnější život. Jestli vás někdy napadají znepokojující myšlenky vztahující se k minulosti, můžete si pro sebe říkat: "Co se stalo v minulosti, stalo se, nechám to být, nyní to odhodím za sebe a budu žít přítomností. Mohu stavět na mnoha dobrých věcech tak, abych jednoho dne dosáhl(a) svého snu“. Dalším úspěšným způsobem, jak se zbavit pocitů odčerpávajících vaši energii, je napsat na papír to, co byste rádi řekli člověku, který vám ublížil. Při psaní si představujte, jak všechen váš vztek mizí v papíru. Znovu to nečtěte, hoďte papír do ohně, jinými slovy, úplně to zničte. Jestliže vás stejné myšlenky znovu pronásledují, opakujte proces znovu až do úplného obnovení svého duševního klidu.
Přítomnost je nejdůležitější součástí vašeho života. Pozastavte se na chvilku, abyste zjistili, jak se cítíte. Můžete chápat ono "zde a nyní"? Můžete se na 5 minut posadit a v klidu zhluboka dýchat, aniž byste se nechali vyrušit svými myšlenkami? Jsem si jista, že tento způsob meditace by se vám mohl zdát složitým, jestliže jste jej necvičili dříve. Techniky meditace jsou velmi prospěšné, neboť nám pomohou uvědomit si, kdo vlastně jsme. V dnešní extrémně stresující společnosti to není jednoduché. Dobrodiní meditace nám také pomůže posílit náš imunitní systém.
Uvažujte nyní o myšlenkách. tryskajících do vaší mysli. Trápili jste se problémem, na který jste nenašli žádnou odpověď? To je úplně normální. Vlivem vaší nemoci nebo invalidity máte pravděpodobně méně síly, abyste ovlivnili běh událostí. Já sama se někdy strachuji, že kvůli své nemoci nebudu schopna řešit stresující životní situace. Takové obavy však nevedou k ničemu; naopak způsobí v životě mnoho potíží a já se učím nestarat se o cokoliv, co by mohlo dopadnout špatně v budoucnu. Znepokojování nám jen pomůže oživit naše obavy. Matky se obvykle strachují, aby jejich děti nenastydly a nedovolí jim hrát si se studenou vodou. Děti mají ale lepší krevní oběh než dospělí, a proto necítí tolik chlad. Tak nastane problém, když rodiče nutí děti navléci si teplé oblečení, které však ony nepotřebují. Za dané situace je lepší dát svetr do batohu, než nutit dítě k jeho oblečení. Děti obvykle nedostanou rýmu z pocitu zimy nebo vlhka, i když by chlad mohl podpořit vznik jejich nemoci. Za ni je odpovědný virus, šířící se rychle v uzavřených místnostech, takže se nakazí všichni ve stejnou dobu. Někteří lidé si neustále stěžují na déšť, ale je to jejich špatný postoj, který je více sužuje. A přitom pár kapek je pro nás jen osvěžující právě tak jako chození naboso ve vlhké ranní trávě.
Nestrachujte se o to, co se má stát v budoucnosti. Přirozeně chcete svou budoucnost naplánovat a vědět, kam se jednoho dne dostanete. Váš sen se však může uskutečnit, jen když si vytýčíte malé dosažitelné cíle, na kterých budete pracovat ze dne na den. Má babička se dožila téměř 95 let v plné síle. Je to krásný věk, na který by mohl být každý hrdý. Jako malé dítě jsem si vždy přála dožít se vysokého věku, ale nyní jsem si vědoma, že vzhledem ke své nemoci je to velmi nepravděpodobné. Ale, co na tom záleží. Vytvářím hypotézy o něčem, co by se mohlo stát ve vzdálené budoucnosti. Místo toho se raději zaměřím na tento přítomný okamžik, abych se radovala z plného života a mohla se dobře postarat o své děti a vést je tak, abych mohla sledovat jejich růst směrem k zodpovědnosti občana. I když váš život je, nebo vám připadá, mnohem tvrdší než u kohokoliv jiného, nepředstavujte si, že je složitější. Naše akce jsou často výsledkem nápovědy naší mysli. Postarejte se o to, abyste jí dali pozitivní příkazy.
* Neutápějte se v minulosti
* Odpusťte těm, kteří vám ublížili        
* Netrachujte se o to, co by mohlo špatně dopadnout v budoucnu -  zbavte se úzkosti a obav, místo    toho přijměte reálnou skutečnost.
* Nevěřte, že vše špatně skončí
Pokračování...
Další díly najdete zde

Obraz Víry naděje © Zdeněk Hajný, www.cestykesvětlu.cz

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 25. 02. 2009.