Ondřej Suchý: Komici u psacího stroje (30) Ruda Sieger

Rubrika: Publicistika – J+O Suchý

Seriál  KOMICI U PSACÍHO STROJE

V sobotu 6.ledna 1986 jsem v sobotní příloze Svobodného slova KVÍTKO, jehož jsem byl tehdy sedmým rokem redaktorem, zahajoval svůj nejnovější seriál Komici u psacího stroje. Letos jsem se štosem už časem zažloutlých novin probíral a začetl se do tohoto seriálu, který jsem tenkrát doprovázel i karikaturami představovaných komiků-autorů, a najednou mi přišlo líto, že by texty některých z nich už nemusely spatřit více světlo světa. A tak se stalo, že jsem si vzpomněl na Pozitivní noviny a napadlo mne, že by mohlo být docela pěkné obnovit někdejší kvítkovskou „tradici“. Medailonky, kterými jsem literární ukázky uváděl, už zastaraly, což mi dává možnost je nyní rozšířit. Myslím totiž, že i ty mohou dnešní čtenáře zajímat. A tak zde tento seriálek ožívá, s mým přáním, abyste si jím například zpříjemňovali svá středeční dopoledne. 

KOMICI U PSACÍHO STROJE (30): RUDA SIEGER

Sám aktivní sportovec-cyklista napsal na 500 sportovních reportáží; vystupoval jako konferenciér i kabaretiér, otextoval téměř 200 písniček, z nichž některé vyšly i na gramofonových deskách. Jeho vzpomínky vycházely začátkem osmdesátých let ve Svobodném Slově.
O kom je řeč? O estrádním umělci RUDOVÍ SIEGEROVI (1905-198..), člověku, který uměl rozdávat úsměvy a radost i v době, kdy už byl na zasloužilém odpočinku. „Za měsíc mi bude teprve 81, ale horší to bude, až zestárnu!“ posteskl si mi, s humorem sobě vlastním, v jednom svém dopise.
Ruda Sieger měl velkou pečlivě vedenou kartotéku a sbírku památek, fotografií a výstřižků o mnohých osobnostech našeho zábavního umění. Když zemřel, vyprávěl mi po čase kdosi, že pro tuto sbírku přijelo nákladní auto a celou ji odvezlo do Sběrných surovin. Vzhledem k tomu, že jsem ji znal, věděl jsem o jakou cennost jsme přišli. Bylo mně tehdy moc smutno…
Následující dvě ukázky ze Siegrovy estrádní a kabaretní tvorby vyšly v „Kvítku“ v roce 1986 jako malá pozornost k jeho tehdejším listopadovým jednaosmdesátinám.

2 x Ruda Sieger

MELODIE POTÁPEK

Žil král a měl céru. Žádnou sazi, fajnovku. Ta si namalovala kuklu a dí: „Bysem chtěla prince!“ I zajódloval král: „Máš ho mít.“
Na to šup forikovali pod voknem lytíři. Každej jinej.
Šel první - hubu jak portmonku. „Ten mě neba!“ řkla královská seňorita. „Chci jinýho!“
Šel druhej a hrál smačnej flák. „Toho taky nebaštím!“ Plul třetí, s lorňonem. „Na tebe jsem čekala, ty dárku brejlatej!“ Ale čtvrtej byl frája, útlej jak činžák. „Tebe baštím!“ úpí Jiřina. „Jsi hogofogo!“ Ale ten čtvrtej vece: „Neblázni, Zuzano, myslíš, že já tě srkám? Nevyrábím vylomeniny a ty jsi bóba číšná!“
Juká princezna, jako když jí trhá obočí: „Kydni něco křapavýho!“ Ale čtyřka navazuje: „Neunavuj, figuro! Parceloval jsem trafik a dostal echo, že tě táta hodlá zaneprázdnit. Ale se mnou to nekla, na to zapameň. Jsi bledule vorosená a mně hoví trafouš nebo komnata, kde lížou mosaz! Seš mi šůmafů - tě péro!“
A pásek dál putuje za iluzí, zatím co princka šla do kinďasu mokřit brvy...

SÁZÍTE SPORTKU?

Student Stáňa Sedláčků sedával se svým spolubydlícím, stejným studentem Slávou Svobodů, se soustředěním se slibnými sázenkami Sportky. Systematicky studovali směry sportovních složek svého sídliště. Sklíčeně sháněli sebemenší sumu se skládáním sestavených sázenek sběrnám. Současně studovali systém smůly se systémem stanovení spolehlivosti správným sázenkám. Smůla - stále samá smůla... Strašné!
Stáňův strejda Servác Syrovátka, se se svou starší sestrou snažil seznámit Stáňu Sedláčků se sestřenicí Stellou. Stella sama sledovala spíše svéhlavě systematicky Sportku, styděla se skončit svá studia smůlou, stále střídala smolné sázky se střídavými slibnými splátkami svých schodků.
Stáňa spatřil Stellu! Sličnou, smavou, sladkou svou sestřenku! Sny se staly skutečností - sjednal si se Stellou schůzku. Stella sama shledala Stáňu stejně sympatickým. Spokojeně se sešla se svým studentem, stupňovala seznámení, snažila se spojit setkání - se společným studiem sázenek Sportky.
Sklíčenost Stáni se skoncovala, sázenky se starou smůlou skoncovaly, spokojení snoubenci spolehlivě sázeli, sbírajíce strategicky slibné sumy! Spolubydlícího Slávu Svobodů střídala Stella! Strejda spokojeně spal! Sběrna Sportky se seznámila se spokojenými spojenci! Snaživí snoubenci Stáňa se Stellou sklízeli statky... Sláva!

(Příště: František Kovářík)
Kresba: Ondřej Suchý

Další díly najdete zde

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 11. 09. 2009.