Ivana Šimánková: Křest Zdeňka Pošívala

Rubrika: Publicistika – Zajímavosti

Ne, nebojte se, o křest režiséra a spisovatele Zdeňka Pošívala jste smozřejmě nepřišli. Tedy vlastně přišli, ale to se stalo už tak dávno, že nás to mrzet nemusí, stejně v té době většina z nás byla ještě na houbách.
Že se vám ulevilo? Bohužel Vás přece asi lehce zklamu, přišli jste totiž o křest nejnovější knížky pana režiséra - Satanovy chvíle. Ale proč hned házet flintu do žita, radši si ji zase pokorně zvedněte. Mezi námi - hodí se vám hned, jak otevřete první stránky nového románu, opět s detektivní zápletkou - neohrožený Jožík Bukovský vaši pomoc bude potřebovat. Sakramentsky! Stop, stop - my už jsme v ději a přitom listujeme v nekřtěňátku, to se musí napravit.
Jak to tedy všechno ve středu 19. května 2010 ve studiovém sálu Českého rozhlasu České Budějovice bylo.

 

Pan režisér Pošíval přijel se svou charismatickou manželkou a synem. Sám byl o 8 kg mladší, a možná i proto sršel vtipem. Každý svůj bonmot doprovázel přísným pohledem očí a zachmuřeným výrazem filozofa a - jak je jeho zvykem - užíval si rozpaků nás méně přemýšlivých a méně pohotových až do poslední chvíle, než nám došla pointa, pak nás obdařil shovívavým úsměvem.

Kmotr působil jako pravý kmotr, mafiánsky. Přijel na čas, slavnostní řeč měl dokonale připravenou a budil dojem, že na každého z nás něco ví a co nevidět to řekne. O autorovi např. prohlásil, že vždycky byl a zůstal dodnes především režisérem, zatímco on je pouhý dramaturg, a že ačkoliv se znají už ze studií DAMU, tedy několik desítek let, a chvílemi se zdálo, že jsou nejen spolupracovníci, ale i kamarádi, nikdy se nestalo, že by něco někdy bylo po jeho, vždycky měl pravdu Zdeněk Pošíval coby režisér.
A teď bych vám měla představit kmotra konečně jménem i všemi funkcemi - profesor a prorektor AMU Mgr. Miloslav Klíma. Od záměru uvést všechny jeho funkce, když dovolíte, upouštím, je jich totiž tolik...!!! 

 

V sále jakoby se rozsvítilo, když do něj vstoupili další hosté-samé velké osobnosti, skromně po celý večer mlčíčí o svých úspěších, s každým jménem jakoby vás oslnil blesk fotoaparátu:
Prof. RNDr.Tomáš Pačes, DrSc.
Ing. Jindřich Hess, PhD.
Mgr. Zdeněk Pobuda, ředitel nakladatelství Epocha Praha
Mgr. Petr Kolínský, scénograf
PaedDr. František Zborník, ředitel odboru umění a knihoven MK ČR
• a ekonomický náměstek Českého rozhlasu České Budějovice Jaroslav Kubeš, pro kterého Zdeněk Pošíval napsal zatím svou poslední hru Případ klaunova omšelého kabátu. Jarda v ní jako herec tak zazářil, že mu porota na národní přehlídce divadel jednoho herce udělila cenu za herecký výkon.

 

Posledně dva jmenovaní muži představili natěšenému publiku speciálně vybrané části z románu Satanovy chvíle. Nu, vybrali i takové, při kterých se manželka pana Pošívala červenala. Asi si dovedete představit, o jaké scény šlo... Že ne? Tak nebojácně říkám, že o intimní chvíle Jožíka Bukovského a jeho počestné manželky Anežky. Problém byl v tom, že si před ukázkou oba pánové - František a Jaroslav - museli střihnout, kdo zůstane mužem. Nakonec byl František docela roztomilou Anežkou a byl jí prý rád.

Neminula nás chvíle napětí. Nekřtilo se totiž šampaňským, ani pivem, ani vodou, ale kouzelnou tužkou! Ta prý umí rozpoznt kvalitní literaturu a dotkne-li se dobré knihy, šťastně se rozsvítí!
Pan profesor Klíma, coby kmotr, se těšil, že konečně po mnoha letech dojde k jakési satisfakci a Zdeňka Pošívala trochu potrápil, první úder byl jemný jak dotyk motýlích křídel a tužka se zdála být úplně obyčejná a nefunkční. Teprve když pan Pošíval výhružně povstal v celé síle své režisérsko-spisovatelské osobnosti a šel se na akt křtu podívat hodně z blízka, tužka v rukou pana prorektora Klímy zazářila jak vánoční stromeček.

 

A pak už se přálo a kupovaly se knížky a pan Zdeněk Pošíval je podepisoval a bylo nám všem tak nějak slavnostně a dobře, jako když se něco hezkého podaří.

Ještě musím dodat, že třetímu pokračování ságy rodu Bukovských z Pelhřimova pomáhaly vydatně k prvním krůčkům mezi čtenáře svým brilatním výkonem i flétnisté, studenti českobudějovické konzervatoře.Tak si udělejte pro jistotu hned teď uzel na kapesníku, na křtu dalšího historického románu Zdeňka Pošívala byste měli být s námi!  

Související článek v Pozitivních novinách s ukázkami z knihy Satanovy chvíle





Foto ©  Jan Hála 

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 26. 05. 2010.