Pavel Loužecký: Až ti skončí věk dětské nevinnosti (2) Tvůj svět

Rubrika: Literatura – Inspirace

Milá Kristýnko! Je ti šest let a právě jsi začala chodit do školy. Dívám se na tebe a nemohu se vynadívat ... Přemýšlím o tobě a hledám ve tvých hrách, slovech, úvahách i šťastném smíchu odpověď na spoustu otázek. Každá z nich však začíná slovy „Až ti skončí věk dětské nevinnosti ...“: jak se bude vyvíjet tvá osobnost, jak budeš spokojená, zdravá, čemu se budeš věnovat, co budeš studovat, jakou budeš mít profesi, jak budeš úspěšná, koho budeš milovat, kolik budeš mít dětí atd. atd.

Na tu spoustu otázek ještě neznám odpověď. O to více však s úzkostí v srdci vnímám tvou dětskou nevinnost, protože si konečně plně uvědomuji, že je to jedno z nejkrásnějších období, které může otec zažít, a které bohužel zanedlouho skončí. Tu okouzlující nevinnost, plnou průzračné důvěry, dojímavé, odzbrojující bezelstnosti a radostné hravosti, kterou nahradí složité hledání sebe sama, objevování a nacházení celého toho složitého světa se všemi jeho radostmi, strastmi i věčnými kompromisy, a hlavně nekonečně mnoho učení, učení a zas jen učení.

A tak bych ti chtěl už teď začít předávat to nejdůležitější, co jsem se ve svém životě naučit, pochopil a poznal, chtěl bych ti spoustu věcí poradit i vysvětlit. Možná si tato slova poprvé přečteš až za pár let, ale věz, že já se tě už teď každý den snažím s těmito myšlenkami seznamovat, protože za pár let by na to už bylo pozdě.

                                                II. TVŮJ SVĚT

(17) Vytvoř si uvnitř své mysli a srdce svůj vlastní, jedinečný svět složený z krásných vzpomínek, okamžiků, obrazů, snů, představ a iluzí, do něhož se budeš vracet pokaždé, bude-li ti smutno. Tento svět si pečlivě udržuj a chraň, protože se stane tvou nejdůležitější životní pojistkou, když zklame vše, co budeš schopna svou vlastní vůlí ovlivnit.

(18) Vždycky očekávej od života jen to nejlepší, protože neučiníš-li tak, budeš dostávat automaticky to nejhorší. Přijímej vše bez falešné skromnosti a nikdy nezapomínej rozdávat kolem sebe pohodu, radost a optimismus.

(19) Budeš-li se snažit v těžkých chvílích zbavit depresí a problémů pouhým bědováním, pak věz, že se na tebe okamžitě přilepí a už se jich nikdy nezbavíš. Problém je potřeba odříznout rychle a účinně jako hnisající vřed, přestože to velmi bolí, aby se rána mohla začít rychle hojit.

(20) Jakmile zjistíš, že události a lidé kolem tebe jsou pod tvojí úroveň, povznes se nad to a začni okamžitě hledat novou cestu a řešení. Nikdy nezůstávej dlouho v tobě nevyhovujících podmínkách, protože to je zaručený způsob, jak se dostat do velkých těžkostí.

(21) Jakmile budeš postavena před zdánlivě neřešitelný problém, nevzdávej se a věř, že nějaké řešení rozhodně existuje, a že je pouze otázkou tvého intelektu, času a náhody, kdy ho objevíš.

(22) Často se ohlížej a kontroluj svoji pýchu, zda ti nebrání vidět tvoje nedostatky a odstraňovat je.

(23) Nikdy nesmíš připustit, aby ses v životě nudila, abys neměla co na práci, abys musela přemýšlet, čím se zabavíš. Nuda je tvůj úhlavní nepřítel, který s sebou přináší ty nejhorší myšlenky, vlastnosti a následky.

(24) Raději měj v zásobě dvacet úkolů a věcí, které musíš nebo chceš udělat s vědomím, že nevíš co dřív, než-li jednu jedinou, byť s pocitem čistého stolu, kterou si budeš hýčkat, aby ti dlouho vydržela.

(25) Neustále vnímej veškerou inspiraci zvenčí a pak jí nechej působit přes síto svého myšlení, poznání a intuicí tak, aby díky tobě vzniklo to nejlepší a nejkvalitnější, co můžeš vlastním umem vyprodukovat.

(26) Snaž se mít kolem sebe celý život co nejvíce kamarádů, přátel a známých a neustále s nimi udržuj kontakt. Nikdy nezůstávej dlouho sama, protože samota by pro tebe byla smrtelná.

(27) Každý nový den začínej tím, že se na sebe usměješ do zrcadla a řekneš si: Jsem ráda, že je dneska .... (pondělí, úterý atd.), protože dnešní den bude skvělý tím, že .... (a doplníš si jakýkoliv důvod). Toto každodenní optimistické konstatování tě naladí tak, že tvé dny pak budou opravdu skvělé.

/ pokračování /


Dneska máš v sobě všechno, o čem jsem právě hovořil. Tvá dětská duše je dosud prosta jakékoli falše, zloby, závisti, nechutenství, úkladů, nenávisti a spousty dalších negativních lidských vlastností, se kterými se člověk dostává do styku s přibývajícími léty a zkušenostmi.
Jsi jako studánka průzračně čisté vody, do které se zanedlouho chystá vtrhnout velký neznámý potok dospívání, aby se poté obojí společně vlilo do řeky života.
Snaž se zůstat co nejdéle studánkou té průzračné vody, protože právě prožíváš to nejkrásnější období ve svém životě.
Tvůj táta

I.     POVAHA A VLASTNOSTI
II.    TVŮJ SVĚT
III.   LIDÉ A PRÁCE

IV.   LÁSKA A RODINA
V.    
ŽIVOTNÍ FILOZOFIE

foto © Pavel Loužecký

Tento článek byl v Pozitivních novinách poprvé publikován 03. 11. 2004.