Poezie

Lucia Bizarretová: Poezie

Poezie Literatura

Lucia Bizarretová (*1989) – študuje žurnalistiku na FF UKF v Nitre, kde aj momentálne žije. Svoju tvorbu publikovala v českom magazíne pre súčasnú poéziu Psí víno, v internetovom denníku Britské listy a niekoľko jej básní vyšlo v preklade v poľskom mesačníku Odra. Počas leta 2011 založila elektroKatarína Sojkovánický literárny časopis iLeGaLiT, ktorý sa snaží dávať priestor mladým a menej známym autorom.

Kamila Urbanová: Cesta za duhou

Poezie Literatura

Babí léto – Hrst plnou démantů navléknu na stéblo, blýskavý šperk je ranní rosa. A abych netančila bosa, střevíčky z pavučinek nazuji si jemně. Snad podzim stejně, voní po létu, rty zbarví do červena. Jen vlastní ozvěna navrácena zpět už doznívá. Tak zrána ozývá se podzimní slunce, jež vpletu si do vlasů.

Zita Malaníková: Poezie

Poezie Literatura

V roce 2008 jsem vydala sbírku básní Hledání modrého květu. Tomu předcházelo publikování v pěti almanaších v nakladatelství Alisa od roku 2006–2008. Za své básně jsem obdržela několik ocenění a možnost účastnit se mezinárodní soutěže v Polsku. V této soutěži jsem obsadila třetí místo. V listopadu 2008 jsem se zúčastnila autogramiády pořádané KSA Praha.

Vladimír Cícha: Výběr básní ze sbírky Opus X (1)

Poezie Literatura

Kdyby se jen každý desátý člověk zadíval denně na oblohu hodinku hleděl do vesmíru na hvězdy na Mléčnou dráhu kdyby se pokusil představit si světelný rok a zemi vnímal jako kouli zavěšenou v prostoru v útrobách žhavou jako pec martinská kdyby se skutečně zamyslel nad životem a smrtí a hledal neúnavně proto k tisícerým proč a na pomoc si přibral vědy exaktní medicinu i metafyziku kdyby se každý desátý člověk jen chvíli každý den zamyslel nad tím proč jsme tady a proč den má dvacetčtyři hodiny a kde se v koni bere tolik síly jen z ovsa a sena kdyby se skutečně zamyslel nad mnoha samozřejmostmi života pak nejpotřebnější z budov musely by být blázince...

Zdeněk Horenský: Když... tak písknu

Poezie Literatura

Sobotní večer; v útulném pokoji; kdy světlo lampičky; náhle tmu rozkrojí; jak pánbůh stvořil nás; držím tě v objetí; ale ty nejsi ze zámku; přesto ta vůně heřmánku; ani to pivo ve džbánku... ...také píšťalku ke svým rtům tisknu; když mi budeš ubližovat; tak písknu.

Vladimír Cícha: Výběr básní ze sbírky Opus X (2)

Poezie Literatura

Sbohem / kolikrát asi můžeme / překročit vlastní osud / mlhou nostalgie zahalit / svou minulost / svědomí nahradit / vírou v logiku věcí / a možnost stát se / svého štěstí strůjcem? / když se mě v letadle / (zaoceánském jumbo jetu) / letušky vlídně ptaly: / -how are you?- / odpověděl jsem tiše: / -děkuji, dobře ...- /

Nedělní chvilky s poezií .... Jindřich Kopecký

Poezie Literatura

Pětatřicetiletý (*27. října 1976) českokrumlovský bard se o sobě málokdy vyjadřuje jinak než prostřednictvím svých veršů. Inu, nechme ji tedy mluvit: „... Rád jsem ve městě, kde Vltavské vody rozčísly břehům šíji v neúnavném koloritu vracení... Jsem spořádaný občan ve spořádaném světě lidí, stád a předsudků. Ze všech stran velí k odvetě zástupy mých smutků... Básně jsou třásně našich životů zamotány do plotů. Představy o sobě liché. Jsou víc než jen tupým smíchem... Na svět přes můzu pohlížím, někdy má i černé brýle. Otevírám se tempem hlemýždím, to trvá dlouhé chvíle... – Promiň, gramatiko!“

Nedělní chvilky s poezií .... Jan Anton

Poezie Literatura

Jan Anton „Bývaly doby, kdy mi žluč létala tělem jak vlny tsunami. A já se naučil klidnit toho dravého ve mě. Vytvořil si vlastní cestu, zvykl si milovat svět, i trochu masochisticky, se vším co sebou nese. Poezie si mě našla a vlekla přes dětské říkanice, když mi bylo devět, k volné, někdy až automatické, tvorbě, to když mi bylo čerstvě sedmnáct (jak sladký je ten věk). Připojila se dílka prozaická a díky lásce k hudbě, divadlu a filmu, přičichl jsem z větší či menší dálky i k těmto uměním.

Nedělní chvilky s poezií .... Eva Mišíková

Poezie Literatura

PhDr. EVA MIŠÍKOVÁ | Narozena 13. 2. 1961 v Káhiře. Vystudovala Filozofickou fakultu UK v Praze, hlavní obory francouzština, ruština. Překládá z francouzštiny hlavně současnou poezii (Jean Tardie: Mezi dveřmi a oknem, Jean Follain aj.), písňové texty, prózu (Dali-Pauwels: Vášně Salvatora Dalího). Své básně a kratší prozaické texty publikuje časopisecky – Literární noviny, Iniciály, Poezie 91, Five Fingers, Humus, ale i ve své knižní sbírce Civilizování půd (1994), z níž byla čerpána tato informace i básně Zevnitř a Orloj.

Chašmodský: Vzkazky lásky

Poezie Literatura

Jsi anděl pozemský; kterému kdysi zlomili křídla; jsi plná pocitů; Které nutí tě na slzách klečet; jsem rád, že jsi tu; Že možná na chvíli přestaneš brečet; Podej mi ruku svou – co kdysi bývala křídlem; Tvé vlasy máčet slzy už nemohou; Teď už jsi anděl co stojí na nohou; Dvě srdce…dvě srdce zašitá ve starém sešitu; to jsme my, lásko má! Díky ti, že jsi tu!

Zdeněk Horenský: Před rozedněním

Poezie Literatura

Propletené prsty našich rukou; let drzé mouchy nad parukou; jež odložena na stojanu; rýsuje svůj obraz k ránu; chvíle před rozedněním; kdy srdce naše ještě bijí; prožité lásky melodii; kdy zvolňuje se prudkost dechu; to je ta chvíle pro potěchu; lehké struny zachvění.

Zdeněk Horenský: S duchem doby

Poezie Literatura

Vždy sleduje seriály; z blízka nebo z větší dáli; ať již naše nebo cizí; všechny co jsou v televizi; jestli pere nebo vaří; peče buchty řízky smaží; neuniká žádná scéna; v paměti má všechna jména; různý děj jí v jeden splývá; když dá občas sklenku piva; z rodinných pout křehké vztahy; plete potom mezi vrahy; kterými se hemží krimi; srovná se až mezi svými; v zahradě růžové při letišti; těší se na vztahy příští; a když jsou manželky zoufalé; je od nás pánové troufalé; seděti si právě v pohodě; se svými kumpány v hospodě

Nedělní chvilky s poezií .... Pavel Očenášek

Poezie Literatura

Milovník minimalismu a disonantních pnutí. Rád se prohání peřejemi arytmických proudů, ale nezalekne se ani rýmů. Dosti často buší hlavou o zeď, načež se zklidní a píše verše. Nebo snad román? Celý jeho život je jedna velká závislost. Na kávě á la hospodský turek, hudbě, kyslíku a v neposlední řadě taky na infantilních stínohrách a vůni čerstvě naštěpkovaného roští. Velmi se těší na setkání s Jaroslavem Haškem. Ale to snad až za dlouho.

Nedělní chvilky s poezií .... Drahomíra Holmannová

Poezie Literatura

„Křtěná Labem a Orlicí, trvale spjatá se svým rodným městem. S psaním a kreslením jsem začala koketovat už jako malá, ne že bych nyní byla velká, ale tehdy jsem byla nejen malá, ale i prvnotřídově školně docházková. Od té doby mě tyto dvě ‚disciplíny‘ provázejí životem a doufám, že stále budou. Jsou odreagováním, zdrojem radosti, ale i terapeutickým prostředkem. Podařilo se mi vydat nějakou tu sbírečku a také jsem se protlačila do sborníků Posvícení, několikrát jsem si knižně zailustrovala a některé textíky dostaly i hudební kabátek, to když si je našel jeden šikový hudebník z Děčína, který zformoval skupinu Joywork. Nebudu již zdržovat a popřeju hezké počtení.“

Nedělní chvilky s poezií .... Hana Kaderková

Poezie Literatura

Teprve dvacetiletá Hana Kaderková, se v literatuře stále ještě rozkoukává. Na kontě nemá žádnou sbírku, kterou by se mohla chlubit, ani žádné vítězství v literární soutěži. Píše spíše pro zábavu (publikuje na serveru saspi) a to především poezii. Má ráda procházky se psem a (občas) projížďku na kole. Nejvíce se teď však věnuje studiu (s nadšením i odporem). Má strach z výšek, ale jednou by ráda letěla balonem. Život je zkrátka, co se přání týká, nevyzpytatelný...

Nedělní chvilky s poezií .... Milada Pourová

Poezie Literatura

„Narodila jsem se rok po měnové reformě, což mělo za následek, že rodiče do mne investovali v počátku jen pětinu toho, co do mých tří starších bratrů. Snad proto jsem odmala řešila otázku, jaká je vlastně moje cena jako taková. S tím se nakonec potýkám dodnes. V době kdy se kamarádky popelily na písku, já chodila do baletu… když kamarádky randily kolem řeky a sbíraly první sexuální zkušenosti, já seděla doma, poslouchala Čajkovského, četla Vojnu a mír a čmárala básničky… v čase, kdy kamarádky zakládaly rodiny, já hrála loutkové divadlo s bandou stejně potrhlých bláznů.

Nedělní chvilky s poezií .... Marie Urbanová

Poezie Literatura

„Narodila jsem se v roce 1952 v Brně – Bystrci, kde doposud žiji. První pokusy o poezii byly již na základní škole, velice kostrbaté. Ruku mi, v té době, vedla (mimo jiných) má učitelka kreslení Ivana Kalábová – dnes Ivana Barazi, skvělá malířka. Psala jsem ještě chvíli na učilišti, kde jsem se zúčastnila soutěže Marušky Kudeříkové ve Strážnici.

Nedělní chvilky s poezií .... sonet

Poezie Literatura

Je tomu měsíc, co pojal jsem nápad bláhový, usneslť jsem se, že bych některou z těchto chvilek s poezií pojal odlišně než doposud. Nikoli coby prezentaci jediného autora, ale coby současný pohled na některou z klasických básnických forem v podání autorů rozličných, ať již v Pozitivkách publikovali či nikoli. Po ledva krátkém zamyšlení jsem jako první téma zvolil sonet, i vyzval jsem autory s tím, že je venkoncem jedno, rozhodne-li se ten který pro sonet italský či anglický, ba poeta sám venkoncem ani nemusí vědět, zda napsal sonet petrarkovský, martovský, alžbětinský, peletiérský, verlainovský račí („sonet a rebours“) baudelairovský sonet polární... a jak se všechny nazývají.

Nedělní chvilky s poezií .... Anna Bohuslavová

Poezie Literatura

Anna Bohuslavová píše poezii i prózu, tiskem publikovala sbírku V polibcích zrcadel a texty ve sborníku Stavitelé chrámu poezie a Průvodce po Malostranských hřbitovech, mimo to fotografuje, kreslí a lepí koláže. Má ráda tmu brzo ráno než se rozední, nesnese televizi, zápach vaření a dlouhé vyspávání, neb "snít se má s otevřenýma očima" a je závislá na pěší chůzi. S dennodenním docházením tudíž nemá problém, neb narozdíl od Austrálie, kde nějaký čas žila, je pro ni v Praze všude blízko...

Nedělní chvilky s poezií .... Kamila Urbanová

Poezie Literatura

Kamila Urbanová – po studiu Vysoké školy báňské v Ostravě, obor ochrana životního prostředí, pracovala jako samostatný odborný pracovník v chemické laboratoři, a až čas strávený se třemi dětmi na mateřské dovolené, ji inspiroval k literární tvorbě, nejdříve pouze pro děti. Píše nejen roztomilé říkanky, básničky a pohádky, ale také i básně a prózu pro dospělé. Své verše zatím psala pouze do šuplíku, první veřejnou prezentací je tedy tato na stránkách Pozitivních novin.

Celkem se zde nachází 32 článků

Další strana »